Інформація для підприємців

До уваги громадян! Нові рахунки по зарахуванню надходжень до бюджетів, які почнуть діяти з 02.07.18

Нові рахунки

З 1 травня  – новий розмір прожиткового мінімуму

         Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області інформує про те, що відповідно до Державного бюджету України на 2017 рік з 01.05.2017 року по 30.11.2017 року встановлено такі розміри прожиткового мінімуму для кожної категорії осіб:

–          працездатним особам – 1684 гривні;

–          особам, які втратили працездатність – 1312 гривень;

–          дітям віком від 6 до 18 років – 1777 гривень;

–          дітям віком до 6 років – 1426 гривень;

–          загальний показник – 1624 гривні.

         У зв’язку з підвищенням прожиткового мінімуму зросла максимальна величина доходу застрахованої особи, на яку нараховується єдиний соціальний внесок (далі – ЄСВ), яка з 1 травня становить 42 100 гривень (25 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб який встановлений в місяці нарахування доходу). Відповідно з 1 травня 2017 року максимальний розмір ЄСВ становить 9262 гривні (42 100 грн х 22 відс.) або 3540,61 гривень (42 100 грн х 8,41 відс.) при нарахуванні ЄСВ на зарплату працівника-інваліда, якщо роботодавцем є юридична особа. Також зріс розмір максимального єдиного соціального внеску для підприємців і становить з 1 травня 2017 року 9262 гривні (42 100 грн х 22 відс).

         Зазначимо, що мінімальний страховий внесок залишається незмінним та у 2017 році становить 704 гривні (3200 * 22%).

         Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Он-лайн послуги ДФС  

 Чернігівська ОДПІ нагадує: отримати інформацію щодо фіскальних номерів реєстраторів розрахункових операцій (далі – РРО) та книги обліку розрахункових операцій (далі – КОРО), найменування суб’єкта підприємницької діяльності, дату реєстрації, номер останньої книги реєстрації КОРО, зареєстрованої на такий РРО, дати її реєстрації тощо можна в он-лайн режимі на офіційному порталі ДФС України у банері «Інформація з реєстрів», розділах: «Інформація про РРО» (http//sfs.gov.ua/rro) та «Інформація про книги ОРО» (http//sfs.gov.ua/koro).

Звертаємо увагу на те, що з 08 травня 2017 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 16.03.2017 р. № 231 «Про затвердження переліку груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, в цілях застосування реєстраторів розрахункових операцій».

Нагадаємо, що перед реєстрацією РРО в контролюючому органі суб’єкт господарювання повинен придбати РРО та укласти договір з центром сервісного обслуговування (далі – ЦСО) про технічне обслуговування та ремонт РРО.

Для реєстрації РРО суб’єкт господарювання подає до контролюючого органу:

–  заяву про реєстрацію РРО за формою N 1-РРО (далі – реєстраційна заява);

– копію документа, що підтверджує факт купівлі або безоплатного отримання РРО у власність, іншого документа, що підтверджує право власності або користування РРО;

–  копію документа на право власності або іншого документа, що дає право на розміщення господарської одиниці, де буде використовуватися РРО;

– копію паспорта (формуляра) РРО та копію паспорта модему (у разі застосування зовнішнього модему);

–  копію договору суб’єкта господарювання з ЦСО про технічне обслуговування та ремонт РРО;

– копію договору (або іншого документа), яким підтверджується право, надане виробником (постачальником) РРО центру сервісного обслуговування на проведення технічного обслуговування і ремонту відповідної моделі;

–  книгу КОРО.

         Реєстраційна заява має бути підписана керівником суб’єкта господарювання або фізичною особою – підприємцем із зазначенням дати подання. Усі розділи реєстраційної заяви підлягають обов’язковому заповненню. Копії документів засвідчуються підписом керівника суб’єкта господарювання або особистим підписом фізичної особи – підприємця.

         Слід зазначити, що реєстрація РРО відбувається за умовою перебування моделі РРО в Державному реєстрі реєстраторів розрахункових операцій, який затверджено Наказом Державної фіскальної служби України від 17 лютого 2017 року № 102, та актуальності версії внутрішнього програмного забезпечення.

         З питання реєстрації реєстраторів розрахункових операцій звертайтеся до Центру обслуговування платників Чернігівської ОДПІ за адресою: вул. Кирпоноса, 28, м. Чернігів, тел.: 65-28-25, 15-07.

Сектор  організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

До уваги платників податків !!!          

         Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області звертає увагу на те, що з 08.05.2017 набирає чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 06.03.2017 №231 «Про затвердження переліку груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, в цілях застосування реєстраторів розрахункових операцій», якою затверджено  Перелік груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, в цілях застосування реєстраторів розрахункових операцій. Отже всі суб’єкти господарювання (юридичні та фізичні особи), що здійснюють реалізацію  технічно складних побутових товарів повинні застосовувати реєстратори розрахункових операцій. В тому числі фізичні особи – підприємці, що перебувають на спрощеній системі оподаткування 1, 2 та 3 груп, тобто включно з тими підприємцями, що здійснюють торгівлю такими товарами на ринках.

З повним Переліком товарів можна ознайомитися на інтернет – порталах органів влади (www.kmu.gov.ua), веб – порталі ДФС (www.sfs.gov.ua) та субсайті ГУ ДФС у Чернігівській області (www.ch.sfs.gov.ua).

          З питання реєстрації реєстраторів розрахункових операцій звертайтесь до Центру обслуговування платників Чернігівської ОДПІ за адресою: вул. Кирпоноса, 28, м. Чернігів, тел.: 65-28-25, 15-07.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Головне про застосування РРО при реалізації складної побутової техніки

 Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області звертає увагу платників податків на те, що з 08 травня 2017 року набирає чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 16.03.2017 р. № 231 «Про затвердження переліку груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, в цілях застосування реєстраторів розрахункових операцій». Тобто для реалізації  чималої групи товарів необхідно застосовувати касовий апарат.

            Відтепер застосовувати РРО повинні всі суб’єкти господарювання (юридичні та фізичні особи), що здійснюють реалізацію складної побутової техніки, у тому числі фізичні особи – підприємці, що перебувають на спрощеній системі оподаткування І, 2 та 3 груп. Тобто навіть підприємці, що здійснюють торгівлю такою технікою на ринках.

        Перелік груп технічно складних побутових товарів (далі – Перелік), які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, в цілях застосування реєстраторів розрахункових операцій затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 16 березня 2017 року №231, яка набирає чинності з 08 травня 2017 року.

До Переліку включено 8 груп товарів згідно УКТЗЕД, найпоширені з яких: печі опалювальні, грилі, духовки (група 73), котли центрального опалення, насоси, витяжки, компресори, холодильники, принтери, пральні машини (група 84), пилососи, бойлери, мультиварки, телефони, мультимедійні колонки, фотоапарати, відеокамери, GPS – навігатори. монітори, детектори валют, металошукачі (група 85), трактори, мотоблоки, мотоцикли, електровелосипеди, електроскейти (група 87), об’єктиви, електромасажери, аромотерапія,  слухові апарати, термометри, лічильники (група 90), годинники (група 91), музичні інструменти (група 92), самокати, ляльки, більярдні столи, ігрові приставки (група 95) та інше.

     Слід зауважити, що товари у списку необхідно дивитися на рівні 10-значних кодів (УКТЗЕД), а позиції з 4 – значним кодом підлягають застосуванню РРО, якщо вони не мають деталізації на рівні 10- значних.  

     Наприклад, Група 95 «Іграшки, ігри та спортивний інвентар; їх частини та приладдя» йде з 4 – значним кодом, але нижче є деталізація з 10-значними кодами. Тому у даній підгрупі слід дивитися товари, що деталізовані з 10-значним кодом. В Групі «91 «Годинники всіх видів та їх частини» немає деталізації з 10-значними кодами, а отже годинники всіх видів та їх частини повинні продаватися з застосуванням РРО.

     З повним Переліком товарів можна ознайомитися на інтернет – порталах органів влади (www.kmu.gov.ua), веб – порталі ДФС (www.sfs.gov.ua) та субсайті ГУ ДФС у Чернігівській області (www.ch.sfs.gov.ua).

     Слід пам’ятати: за не застосування РРО до порушників передбачена як адміністративна, так і фінансова відповідальність.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Нагадуємо діє новий Порядок введення Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ
      

   Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області інформує, що процес ведення Реєстру, який розпочався 1 квітня 2017 р., має на меті нарешті забезпечити прозоре і в хронологічному порядку відшкодування ПДВ за напрямами, обраними платником податку, в тому числі повернення коштів на рахунки платників податків затверджений Постановою Кабміну від 25.01.2017р. №26.

Цей Порядок визначає механізм ведення Мінфіном інформаційного ресурсу Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ за формою згідно з додатком, який додається до Порядку.

Формування Реєстру здійснюється автоматично на підставі баз даних ДФС та Казначейства. Заяви про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ автоматично вносяться до Реєстру протягом операційного дня їх отримання у хронологічному порядку їх надходження.
А повернення узгоджених сум бюджетного відшкодування буде здійснюватися у хронологічному порядку відповідно до черговості внесення заяв до Реєстру.

Мінфін в свою чергу має забезпечити щоденне оприлюднення Реєстру на своєму офіційному веб-сайті.

Окрім того звертаємо увагу, що з 1 квітня поточного року втратять чинність Постанови Кабміну від 22.02.2016 № 68 «Про затвердження Порядку ведення реєстрів заяв про повернення суми бюджетного відшкодування податку на додану вартість» та від 17.01.2011 № 39 «Про затвердження Порядку взаємодії органів державної податкової служби та органів державної казначейської служби в процесі відшкодування податку на додану вартість».

До 1 квітня 2017 року бюджетне відшкодування сум ПДВ за заявами, які включені до Реєстру заяв про повернення суми бюджетного відшкодування ПДВ, сформованого згідно з п.52 підрозд.2  розд.XX «Перехідні положення» Податкового кодексу, здійснюватиметься у порядку, що діяв до 1 січня 2017 року.

Сектор організації роботи Чернігівської  ОДПІ

 

Про позначення коду водного об’єкту

Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області інформує стосовно заповнення реквізитів розрахунку з рентної плати за спеціальне використання води (далі – Розрахунок) додатка 5 до Податкової декларації з рентної плати, форму якої затверджено наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 №719.

Розрахунок заповнюється платниками рентної плати за спеціальне використання води, які використовують обсяги води, отримані шляхом забору води з водних об’єктів (первинні водокористувачі) та/або від первинних або інших водокористувачів (вторинні користувачі), та використовують воду для потреб рибництва (далі – платник).

Заповнення рядка 6 Розрахунку платниками здійснюється із застосуванням Кодифікації водних об’єктів за типом водного об’єкта та напрямом використання води згідно з розділом IX ПКУ відповідно до додатка 16 до Декларації. При цьому при декларуванні податкових зобов’язань з Рентної плати для кожного типу водного об’єкта, зазначеного у рядку 6 Розрахунку, відповідно до додатка 16 до Декларації складається окремий Розрахунок.

Платники, які видобувають та/або споживають обсяги води з водних об’єктів, що згідно із законодавством віднесено до водних об’єктів загальнодержавного значення, у рядку 6 Розрахунку зазначають код:

«1.1.1»- для поверхневих водних об’єктів;      

«1.1.3» – для підземних водних об’єктів.

Платники, які видобувають та/або споживають обсяги води з водних об’єктів, що згідно із законодавством віднесено до водних об’єктів місцевого значення, у рядку 6 Розрахунку зазначають код:

«1.2.1» – для поверхневих водних об’єктів;

«1.2.3» – для підземних водних об’єктів.

Платники, які видобувають та/або споживають обсяги води зі змішаних джерел водопостачання, які формуються (наповнюються) як з поверхневих, так і підземних водних об’єктів, що згідно із законодавством віднесено до водних об’єктів загальнодержавного значення (далі – змішані джерела водопостачання загальнодержавного значення), а також провадять або не провадять господарську діяльність з транспортування та/або постачання обсягів таких вод зі змішаних джерел водопостачання загальнодержавного значення споживачам, керуючись п. 255.10 ст. 255 Кодексу, складають стільки Розрахунків до Декларації, скільки водних об’єктів входять до складу таких змішаних джерел із зазначенням у рядку 6 кодів:

«1.1.2» – у частині обсягів води, що визначаються як частка поверхневих вод у загальному обсязі спожитих вод зі змішаних джерел водопостачання загальнодержавного значення, величина якої визначається у технічній документації первинного водокористувача;

«1.1.4» – у частині обсягів води, що визначаються як частка підземних вод у загальному обсязі спожитих вод зі змішаних джерел водопостачання загальнодержавного значення, величина якої визначається у технічній документації первинного водокористувача.

Для аналогічного випадку у разі використання платниками води зі змішаних джерел водопостачання, які формуються як з поверхневих, так і підземних водних об’єктів, що згідно із законодавством віднесено до водних об’єктів місцевого значення у рядку 6 Розрахунку зазначаються коди «1.2.2» та «1.2.4» відповідно.

Платники, які використовують воду загальнодержавного значення, яка входить до складу напоїв, у рядку 6 Розрахунку зазначають код водного об’єкта:

«2.1.1» – у разі використання води виключно з поверхневих водних об’єктів;

«2.1.3» – у разі використання води виключно з підземних водних об’єктів;

«2.1.2» – у разі використання води з поверхневих водних об’єктів, з яких формуються змішані джерела водопостачання;

«2.1.4» – у разі використання води з підземних водних об’єктів, з яких формуються змішані джерела водопостачання.

Для аналогічного випадку у разі використання водокористувачами води, яка входить до складу напоїв, з водних об’єктів місцевого значення застосовуються коди водних об’єктів «2.2.1», «2.2.3», «2.2.2» та «2.2.4» відповідно.

Наприклад, Комунальне підприємство «Харківводоканал» повідомило, що водні ресурси, з яких формуються змішані джерела водопостачання загальнодержавного значення для цілей центрального водопостачання, визначаються у такому відсотковому співвідношенні:

підземні води – 1,58 відсотка,

басейн річки Сіверський Донець – 76,48 відсотка,

басейн річки Дніпро (канал Дніпро-Донбас) – 21,94 відсотка.

Таким чином, платник Рентної плати, який використовує воду з центрального водопостачання, за звітний (податковий) період подає Декларацію та три Розрахунки до неї, у яких у рядку 6 Розрахунку зазначає коди:

підземні води -«1.1.4»,

басейн річки Сіверський Донець — «1.1.2»,

басейн річки Дніпро (канал Дніпро-Донбас) -«1.1.2».

При цьому об’єкт оподаткування Рентної плати за кожним типом водного об’єкта обчислюється із урахуванням відсоткового співвідношення та відповідної ставки Рентної плати, визначеної відповідно до п. 255.5 ст. 255 Кодексу.

Лист ДФС України від 03.05.17 р. № 11017/7/99-99-12-02-03-17

 

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Про застосування коефіцієнта рентабельності

        Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС повідомляє, ДФС України листом від 10.05.2017 №11510/7/99-99-12-02-03-17 надає рекомендації щодо практичного застосування коефіцієнта рентабельності гірничодобувних підприємств при обчислення податкових зобов’язань з рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

На офіційному веб-сайті ДФС розміщено лист Державної комісії України по запасах корисних копалин щодо визначення тимчасового (до проведення державної експертизи матеріалів геолого-економічної оцінки запасів корисних копалин) коефіцієнта рентабельності гірничого підприємства для застосування під час обчислення податкових зобов’язань з Рентної плати у 2017 році, розмір якого становить:

для нафтогазодобувних підприємств – 0,87,

для всіх інших гірничих підприємств – 0,22.

З огляду на викладене, застосування коефіцієнта рентабельності при обчисленні податкових зобов’язань з Рентної плати гірничими підприємствами, наприклад, у випадку видобування підземних вод здійснюється таким чином:

– у разі, якщо підприємство, яке на підставі спеціального дозволу на користування надрами добуває підземну воду – платник Рентної плати відповідно до п.п. 252.1.1 п. 252.1 ст. 252 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) та має протокол затвердження запасів корисних копалин ділянки надр (родовища або частини родовища), державна експертиза яких виконана у порядку, визначеному Положенням про порядок проведення державної експертизи та оцінки запасів корисних копалин, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 22 грудня 1994 року № 865 (далі – Положення) після 2012 року, застосовує коефіцієнт рентабельності, який визначено у такому протоколі затвердження запасів корисних копалин ділянки надр (родовища або частини родовища);

– у разі, якщо підприємство, яке на підставі спеціального дозволу на користування надрами добуває підземну воду та має протокол затвердження запасів корисних копалин (родовища або частини родовища) державна експертиза яких у порядку визначеному Положенням виконана до 2012 року, застосовує коефіцієнт рентабельності гірничого підприємства, який відповідає величині 3 (трьох) облікових ставок Національного банку України, що діяли у податковому (звітному) періоді;

– у разі якщо підприємство, яке на підставі спеціального дозволу на користування надрами добуває підземну воду з метою геологічного вивчення, у тому числі на етапі дослідно-промислової розробки, та не має протоколу затвердження запасів корисних копалин (родовища або частини родовища), оскільки геологічне вивчення такого родовища або частини родовища ще не завершено у встановлений спеціальним дозволом на користування надрами термін виконання державної експертизи, або якщо підприємство добуває підземну воду на підставі дозволу на спеціальне водокористування із вилученням води з підземного водного об’єкта – платник Рентної плати відповідно до п.п. 252.1.4 п. 252.1 ст. 252 Кодексу та погодження Державної служби геології та надр України до зазначеного дозволу на спеціальне водокористування не містить вимог щодо обов’язкового геологічного вивчення такого родовища або частини родовища із оцінкою та захистом запасів корисних копалин такого родовища або частини родовища шляхом виконання державної експертизи у порядку визначеному Положенням, обчислює податкові зобов’язання з Рентної плати із застосуванням коефіцієнта рентабельності гірничого підприємства, обчисленого Державною комісією України по запасах корисних копалин для відповідного податкового року, опублікованого органами ДФС на офіційному веб-сайті.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Податковий календар на травень 2017 року

Для своєчасного подання звітності до органів Державної фіскальної служби України та сплати податків і зборів до бюджету Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області нагадує платникам про терміни звітування і сплати податків, зборів (платежів) у травні 2017 року:

                

Останній день подання звітності:

 

    03 травня 2017 року: податкової декларації про майновий стан і доходи, отримані громадянами та фізичними особами, які провадять незалежну професійну діяльність, за 2016 р.; звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (додаток Д5) фізичними особами – підприємцями, в тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, за 2016 рік;

 

  10 травня 2017 року: звіту про обсяги виробництва та реалізації спирту за квітень 2017 р.; звіту про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв за квітень 2017 р.; звіту про обсяги виробництва та реалізації тютюнових виробів за квітень 2017 р.; звіту про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі за квітень 2017 р.; звіту про обсяги придбання та реалізації тютюнових виробів у оптовій мережі за квітень 2017 р.; звіту про суми податкових пільг за I квартал 2017 р.; податкової декларації з податку на прибуток підприємств за I квартал 2017 р. платниками, у яких податковий період дорівнює календарному кварталу; розрахунку частини чистого прибутку (доходу), що підлягає сплаті до державного бюджету за результатами щоквартальної фінансово-господарської діяльності (державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями), за I квартал 2017 р.; розрахунку податку на прибуток нерезидента, який провадить діяльність на території України через постійне представництво, на підставі складення окремого балансу фінансово-господарської діяльності, за I квартал 2017 р. платниками, у яких податковий період дорівнює календарному кварталу; розрахунку податку на прибуток постійного представництва нерезидента, визначеного шляхом застосування до суми отриманого доходу коефіцієнта 0,7, за I квартал 2017 р. платниками, у яких податковий період дорівнює календарному кварталу; фінансової звітності за I квартал 2017 р. до органів ДФС платниками податку на прибуток, у яких звітний період дорівнює календарному кварталу; декларації про валютні цінності, доходи та майно, що належать резиденту України, у т. ч. спільному підприємству з іноземними інвестиціями, і знаходяться за її межами, за I квартал 2017 р.; податкової декларації з податку на додану вартість за I квартал 2017 р. платниками, у яких податковий період дорівнює календарному кварталу; податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за I квартал 2017 р.; податкової декларації про майновий стан і доходи фізичними особами – підприємцями, які вперше зареєстровані протягом І кварталу або перейшли зі спрощеної системи оподаткування  на загальну, за I квартал 2017 р.; податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця за I квартал 2017 р. платниками, віднесеними до 3 групи; податкової декларації платника єдиного податку – юридичної особи за I квартал 2017 р. платниками, віднесеними до 3 групи; податкової декларації екологічного податку за I квартал 2017 р.; податкової декларації з рентної плати за I квартал 2017 р.; податкової декларації збору за місця для паркування транспортних засобів за I квартал 2017 р.; податкової декларації туристичного збору за I квартал 2017 року;

 

   15 травня 2017 року: звіту про використання книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок) (форма № ЗВР-1) за квітень 2017 р.; довідки про використані розрахункові книжки за квітень 2017 року;

 

   22 травня 2017 року: податкової декларації з податку на додану вартість за квітень 2017 р.; податкової декларації з плати за землю за квітень 2017 р. у разі неподання податкової декларації на 2017 р.; звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску (форма № Д4 (місячна)) за квітень 2017 р.; податкової декларації з рентної плати за квітень 2017 р.; декларації акцизного податку за квітень 2017 року.

 

 

             Останній день сплати податку, збору (платежу):

 

   03 травня 2017 року: єдиного внеску особами, які провадять незалежну професійну діяльність, за 2016 р.; податку на доходи фізичних осіб з нарахованого, але не виплаченого доходу, за березень 2017 р.; податку на доходи фізичних осіб із загальної суми доходів у вигляді процентів, нарахованих за березень 2017 р. на суми банківських вкладних (депозитних) або поточних рахунків, ощадних (депозитних) сертифікатів, вкладів (депозитів) членів кредитної спилки у кредитної спілці; військового збору з нарахованого, але не виплаченого доходу, за березень 2017 року;

 

  19 травня 2017 року: – податку на прибуток підприємств за I квартал 2017 р.; частини чистого прибутку (доходу) державними унітарними підприємствами та їх об’єднаннями за результатами фінансово-господарської діяльності за I квартал 2017 р.; податку на додану вартість за I квартал 2017 р.; екологічного податку за I квартал 2017 р.; рентної плати за I квартал 2017 р.; збору за місця для паркування транспортних засобів за I квартал 2017 р.; туристичного збору за I квартал 2017 р.; єдиного податку за I квартал 2017 р. платниками – юридичними та фізичними особами, віднесеними до 3 групи; авансового внеску з єдиного податку за травень 2017 р. платниками єдиного податку 1 та 2 групи;

 

 22 травня 2017 року: єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за квітень 2017 р. (крім гірничих підприємств);

 

29 травня 2017 року: єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування гірничими підприємствами за квітень 2017 року;

 

30 травня 2017 року: плати за землю (крім громадян) за квітень 2017 р.; податку на доходи фізичних осіб з нарахованого, але не виплаченого доходу, за квітень 2017 р.; податку на доходи фізичних осіб із загальної суми доходів у вигляді процентів, нарахованих за квітень 2017 р. на суми банківських вкладних (депозитних) або поточних рахунків, ощадних (депозитних) сертифікатів, вкладів (депозитів) членів кредитної спилки у кредитної спілці; військового збору з нарахованого, але не виплаченого доходу, за квітень 2017 р.; податку на додану вартість за квітень 2017 р.; рентної плати за квітень 2017 р.; акцизного податку за квітень 2017 року.

Чернігівська ОДПІ звертає увагу платників, що з метою рівномірного наповнення платежів до бюджету для забезпечення реальної потреби в коштах для виконання соціальних видатків, зобов’язання по податках і зборах слід сплачувати своєчасно, не чекаючи його останнього дня.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Типові помилки суб’єктів господарювання при реєстрації платником ПДВ

   Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області нагадує платникам податків, що 20.03.2017 набув чинності наказ Міністерства фінансів України від 21.12.2016  № 1125 «Про затвердження Змін до Порядку обліку платників податків і зборів та Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість» (далі – Наказ № 1125), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16.01.2017 за № 42/29910.

Зазначений Наказ № 1125 вніс зміни до Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130, зокрема  до форми реєстраційної заяви платника податку на додану вартість (форма № 1-ПДВ).

Як розповіли в управлінні обслуговування платників Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області при поданні реєстраційної заяви платника податку на додану вартість (форма №1-ПДВ) суб’єкти господарювання найчастіше припускають наступні помилки:

– подається заява старого зразка замість заяви 1-ПДВ за формою,  затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 21.12.2016р.  №1125;

– не вказана, або невірно вказана бажана дата реєстрації платником ПДВ. Слід мати на увазі, що суб’єкти господарювання, які прийняли добровільне рішення про реєстрацію платниками ПДВ подають реєстраційну заяву не пізніше ніж за 20 календарних днів до початку податкового періоду, з якого такі особи вважатимуться платниками ПДВ. Якщо заява подана пізніше, то бажана дата може бути  перше число місяця, слідуючого за наступним;

– не заповнені, або не повністю заповнені відомості про відповідальних осіб платника (для юридичних осіб, зазначені в заяві посадові особи повинні відповідати даним, внесеним до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань, далі – ЄДР).

Платникам податків слід звернути увагу на наступне: якщо в заяві про реєстрацію не зазначені обов’язкові реквізити, надані недостовірні або неповні дані, її не скріплено печаткою заявника (за наявності), не підписано заявником (для фізичних осіб), відповідальною особою заявника (для юридичних осіб) чи особою, яка має документально підтверджене повноваження щодо підпису реєстраційної заяви, відомості про заявника не включені до ЄДР, то протягом 3 – х робочих днів від дня отримання заяви контролюючий орган звертається до особи з письмовою пропозицією надати нову заяву про реєстрацію (із зазначенням підстав неприйняття попередньої). При цьому нова заява може бути подана до контролюючого органу з бажаною датою реєстрації, що була вказана у попередній неприйнятій заяві, якщо особою, яка добровільно реєструється платником ПДВ, ліквідовано недоліки,  та така нова заява подана не пізніше ніж за три робочі дні до початку податкового періоду, з якого така особа вважатиметься платником ПДВ.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Зміни до Положення про реєстрацію ПДВ

Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області інформує: 12.05.2017 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 17.03.2017  № 368 «Про затвердження Змін до Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість» (далі – Наказ № 368), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 07.04.2017 за № 465/30333, який вніс зміни до наказу Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130 «Про затвердження Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість» (далі – Наказ № 1130), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2014 за № 1456/26233.

Зміни, передбачені Наказом № 368, привели у відповідність норми Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість (далі – Положення) та п.п. 4 п. 2 розділу XIX Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VІ із змінами та доповненнями (далі – Кодекс), згідно з яким з 01.01.2017 року втратила чинність ст. 209 Кодексу, що визначала спеціальний режим оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства.

Зокрема, Наказом № 368 встановлено, що сільськогосподарські підприємства, які станом на 1 січня 2017 року зареєстровані як суб’єкти спеціального режиму оподаткування ПДВ, вважаються платниками цього податку на загальних підставах, починаючи з 1 січня 2017 року, і стосовно таких сільськогосподарських підприємств:

з 1 січня 2017 року втрачають чинність витяги з реєстру ПДВ, що були видані контролюючими органами до 01 січня 2017 року;

контролюючі органи, в яких такі сільськогосподарські підприємства перебувають на обліку, приймають рішення та вносять до реєстру платників ПДВ записи про зняття підприємств з реєстрації як суб’єктів спеціального режиму оподаткування з одночасною реєстрацією платниками податку на загальних підставах.

З оновленим текстом Наказу № 1130 Ви можете ознайомитись
скориставшись розділом «Нормативні та інформаційні документи» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (http://zir.sfs.gov.ua).

Довідково: Наказ № 943 опубліковано в бюлетені «Офіційний вісник України» від 12.05.2017 № 37.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

До уваги суб’єктів господарювання, які здійснюють операції з готівкою !

         Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області звертає увагу керівників суб’єктів господарювання, які здійснюють готівкові розрахунки за реалізовані товари (надані послуги) або інші операції з готівкою.

         Як зазначає Державна фіскальна служба України, почастішали випадки встановлення в ході перевірок порушення вимог чинного законодавства в частині оформлення відповідних касових документів при оприбуткуванні або видачі готівкових коштів у касах (з кас) підприємств, а саме – відсутність підписів уповноваженої особи, особи, що отримала кошти, зарахування готівкових коштів на розрахунковий рахунок без її оприбуткування у касі підприємства тощо.

         Обов’язковість підписів та інші вимоги до порядку оформлення касових операцій та документів встановлені пунктом 3 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні, затвердженого Постановою Правління НБУ від 15.12.2004 № 637, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за №40/10320 (далі – Положення).

         Крім того, мають місце випадки несвоєчасного (не у день надходження) оприбуткування готівкових коштів у касовій книзі – порядок та вимоги щодо оприбуткування та видачі готівкових коштів визначені пунктом 2 Положення. Так, згідно з підпунктом 2.6 пункту 2 Положення уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та у повній сумі оприбутковуватися.

         Також платниками податків порушується порядок ведення обліку товарів, що знаходяться у продажу, при реалізації паливно-мастильних матеріалів через мережу автозаправних (автогазозаправних) станцій (пунктів), зокрема відсутність змінного звіту оператора АЗС за формою 17-НП.

         Обов’язковість ведення та наявність такого звіту передбачено вимогами Інструкції про порядок приймання, транспортування, зберігання, відпуску та обліку нафти і нафтопродуктів на підприємствах і організаціях України, затвердженої спільним наказом Міністерства палива та енергетики України, Міністерства економіки України, Міністерства транспорту та зв’язку України, Державного комітету України з питань технічного регулювання та споживчої політики від 20.05.2008 № 281/171/578/155, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 02.09.2008 за № 805/15496.

         Слід зазначити, що за наведені порушення згідно з чинним законодавством до суб’єктів господарювання передбачена відповідальність у вигляді значних сум штрафних (фінансових) санкцій (двох – та п’ятикратному розмірах).

         Державна фіскальна служба України просить платників податків взяти до уваги зазначену інформацію та забезпечити дотримання вимог чинного законодавства, яке регулює питання обігу готівки та обліку товарів, які знаходяться у продажу.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Інтерни мають право на податкову знижку

 Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області звертає увагу громадян, які навчаються з метою отримання кваліфікації лікаря або провізора певної спеціальності відповідно до переліку лікарських або провізорських спеціальностей інтернатури на те, що згідно з п.п. 166.3.3 п. 166.3 ст. 166 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) платник податку має право включити до податкової знижки у зменшення оподатковуваного доходу платника податку за наслідками звітного податкового року, визначеного з урахуванням положень п. 164.6 ст. 164 Кодексу фактично здійснені ним протягом звітного податкового року витрати у вигляді суми коштів, сплачених платником податку на користь вітчизняних вищих та професійно-технічних навчальних закладів для компенсації вартості здобуття середньої професійної або вищої освіти такого платника податку та/або члена його сім’ї першого ступеня споріднення.

Згідно ст. 61 Закону України від 1 липня 2014 року
№ 1556-VII «Про вищу освіту» інтерн – це особа, яка має ступінь магістра медичного або фармацевтичного спрямування і навчається з метою отримання кваліфікації лікаря або провізора певної спеціальності відповідно до переліку лікарських або провізорських спеціальностей інтернатури.

 Згідно із Положенням про спеціалізацію (інтернатуру) випускників вищих медичних і фармацевтичних закладів освіти III-IV рівнів акредитації, медичних факультетів університетів, затвердженим наказом Міністерства охорони здоров’я України від 19.09.1996 №291, спеціалізація (інтернатура) є обов’язковою формою післядипломної підготовки випускників всіх факультетів медичних і фармацевтичних вищих закладів освіти III-IV рівнів акредитації, медичних факультетів університетів незалежно від підпорядкування та форм власності, після закінчення якої їм присвоюється кваліфікація лікаря (провізора) – спеціаліста певного фаху.

Тобто інтернатура (спеціалізація) є невід’ємною складовою безперервного процесу підготовки у вищому медичному і фармацевтичному закладах освіти фахівців за напрямом професійного спрямування.

Враховуючи наведене, суми коштів, сплачені платником податку на користь вищих медичних і фармацевтичних закладів освіти для компенсації вартості навчання такого платника податку, іншого члена його сім’ї першого ступеня споріднення, у інтернатурі, за умови додержання норм ст. 166 Кодексу, можуть прийматися у розрахунок податкової знижки такого платника податку за звітний рік.

Нагадаємо, що для реалізації права на податкову знижку платнику податку необхідно заповнити та подати декларацію про майновий стан і доходи  до 31 грудня року наступного за звітним, тобто за 2016 рік – по 31 грудня 2017 року включно.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Надходження до бюджетів країни від чернігівських платників  податків склали понад 1,2 мільярди гривень

За даними відділу моніторингу доходів та обліково – звітних систем Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області за результатами січня – квітня 2017 року від платників податків Чернігівської ОДПІ до загального фонду Державного бюджету України надійшло 324,5 млн.грн, що на 99,5 відс. перевищує надходження аналогічного періоду минулого року, додатково надійшло до бюджету 58,5 млн.гривень.

Найбільшу питому вагу у надходженнях до Державного бюджету України займають: податок на додану вартість – 130,9 млн.грн, податок на доходи фізичних осіб – 106,3 млн.грн, податок на прибуток  – 40,6 млн.грн, військовий збір – 33,2 млн.гривень.

До місцевих бюджетів з початку року платниками податків інспекції забезпечені надходження у розмірі 480,3 млн.грн, у тому числі податку на доходи фізичних осіб – 287,0 млн.грн, плати за землю – 73,0 млн.грн, єдиного податку – 63,4 млн.грн, акцизного податку – 24,0 млн.гривень.

З початку року платникам податків на рахунки відшкодовано 175,7 млн. грн податку на додану вартість.

Крім того, чернігівці сплатили до казни 445,5 млн.грн єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування.

Пам’ятайте, що завдяки своєчасній і у повному обсязі сплаті платниками податків до бюджету забезпечується у першу чергу добробут пенсіонерів та інвалідів, учителів та лікарів, вчених та військових – всіх, перед ким держава має зобов’язання.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

ПОДАТОК НА НЕРУХОМІСТЬ – ДЖЕРЕЛО  НАПОВНЕННЯ МІСЦЕВИХ БЮДЖЕТІВ

       З початку 2017 року власники нерухомості м. Чернігова перерахували до місцевого бюджету 4,7 млн. грн., що на 233%, або на 2,7 млн.грн. більше надходжень січня-квітня 2016 року. Отже суттєвий приріст податку на нерухомість в абсолютних та відносних показниках почав відбуватись.

Безперечним лідером у сплаті податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, є власники майна – юридичні особи, ними вже сплачено понад 4,5 млн. грн.

Нагадуємо, що платники – юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня звітного року і до 20 лютого цього ж року подають до фіскальних органів області за місцезнаходженням об’єкта/об’єктів оподаткування декларацію з розбивкою річної суми рівними частками поквартально. Податок сплачується авансовими внесками щокварталу до 30 числа місяця, що наступає за звітним кварталом.

Внесок платників – фізичних осіб протягом січня-квітня поточного року  склали 181,9 тис.грн., що на 180,0 тис.грн. більше надходжень відповідного періоду минулого року. Громадяни сплачують податок у 2017 році за минулий рік за ставками і з урахуванням пільг 2016 року.

Про суму нарахованого податку на нерухоме майно громадян – фізичних осіб повідомляють фіскальні органи області за місцем податкової адреси, вручаючи податкові повідомлення-рішення до 1 липня звітного року. У разі незгоди з визначеною у податковому повідомленні сумою податку громадяни мають право звернутися до податкового органу за місцем реєстрації та провести звірку даних. Однак, зробити це вони мають протягом 60 днів з дня отримання податкового повідомлення, адже по завершенню цього терміну до моменту сплати податку буде нарахована пеня. 

На даний час в органах ДФС  триває активна робота щодо звірки даних  по об’єктах нерухомості, нарахуванню податку та надсилання податкових повідомлень-рішень про сплату податку громадянами.

Одним із основних завдань Чернігівської ОДПІ полягає у забезпеченні надходжень податків, обов’язкових платежів до місцевої казни – і це є одним із пріоритетних напрямів нашої роботи наголосила начальник відділу моніторингу доходів та обліково-звітних систем Тетяна Сидоренко. Адже наповнення місцевого бюджету є значним позитивним кроком для розвитку міста.

 

Сектор організації роботи Чернігівської  ОДПІ

 

Шановні чернігівці!

 Мінімальна заробітна плата – це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче якого не може здійснюватися оплата за виконану працівником місячну, погодинну норму праці (обсяг робіт) (Кодекс законів про працю України, Закон України «Про оплату праці» від 24.03.1995 р. N 108/95-ВР).

Згідно з пп. 8 п.1 ст. 40 Бюджетного кодексу України розмір мінімальної заробітної плати визначається в Законі про Державний бюджет на відповідний рік.

Так, з 1 січня 2017 року розмір мінімальної заробітної плати,  встановлений Законом України від 21 грудня 2016 року N 1801-VIII «Про Державний бюджет України на 2017 рік»  в місячному розмірі становить 3200 гривень, у погодинному розмірі – 19,34 гривні.

Всі роботодавці, які використовують працю найманих працівників, зобов’язані виплачувати заробітну плату у розмірі не нижчому за мінімальний.

Погоджуючись на виплату заробітної плати нижче мінімального рівня або неофіційне працевлаштування, працівник втрачає такі права, як оплачувані відпустки, соціальні страхові виплати та пенсійний стаж тощо.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Нові можливості електронних сервісів ДФС

Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області інформує, що відтепер всі бажаючі можуть скористатися новою можливістю електронного сервісу ДФС України – Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (ЗІР) та оцінити якість уніфікованих відповідей, що містяться у розділі «Запитання-відповіді з Бази знань».

            Зазначена система оцінювання дає змогу користувачам ЗІР не тільки оцінити якість наданих відповідей, а й залишити свої коментарі (примітки/зауваження/пропозиції).

                Скористатися сервісом ЗІР можна як на офіційному веб-порталі ДФС України (sfs.gov.ua), так і на субсайті Головного управління ДФС у Чернігівській області (http://ch.sfs.gov.ua).

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

До уваги громадян – власників та землекористувачів

Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області нагадує: плата за землю – обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

         Платниками земельного податку є власники земельних ділянок та землекористувачі.

         Об’єктами оподаткування є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні громадян.

         Базою оподаткування є нормативна грошова оцінка земельних ділянок, а також площа земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких не проведено.

Ставка податку за земельні ділянки, нормативну грошову оцінку яких проведено по м. Чернігову становить 0,5 відсотків від їх нормативної грошової оцінки, а якщо нормативно грошову оцінку не проведено, то з урахуванням індексу споживчих цін за 2016 рік у 2017 році податок за 1 сотку землі в м. Чернігові складе 167,48 гривень (158 грн *1,06 = 167,48 гривень).

Від сплати земельного податку звільняються: інваліди першої і другої групи; фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років; пенсіонери (за віком); ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.

Слід зазначити, що звільнення від сплати податку за земельні ділянки поширюється на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм.

Звертаємо увагу, що рішенням  Чернігівської міської ради  від 29.12.2016 року за №14/VІІ-28 власникам земельних ділянок для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), яким надавалася субсидія на утримання житла, встановлено пільгу зі сплати земельного податку  у розмірі 50 відсотків на весь 2017 рік. При застосуванні пільги при призначенні субсидії  розмір податку за 1 сотку землі складає 83,50 гривні.

         Базовим податковим періодом для плати за землю є календарний рік.

         Нарахування фізичним особам сум податку проводиться контролюючими органами за місцем знаходження земельної ділянки, які надсилають (вручають) платникові за місцем його реєстрації до 1 липня поточного року податкове повідомлення-рішення. Податок за землю громадянами сплачується протягом 60 календарних днів з дня отримання такого податкового повідомлення рішення.

Громадянам слід мати на увазі: якщо вони протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення не сплачують узгоджену суму грошового зобов’язання, такі платники податків притягуються до відповідальності у вигляді штрафу у розмірах, встановлених ст.126 Податкового кодексу України. Крім того, на суму несвоєчасно сплаченого податкового зобов’язання нараховується пеня у порядку, визначеному ст.129 Податкового кодексу України.

Сектор організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Зміни до форм звітності з акцизного податку

 Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області інформує: 08.05.2017 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 10.11.2016 № 943 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 11 лютого 2016 року № 49» (далі – Наказ № 943), зареєстрований в Міністерстві юстиції України 01.03.2017 за № 282/30150, який вніс зміни до наказу Міністерства фінансів України від 11 лютого 2016 року № 49 «Про затвердження форм звітів щодо виробництва й обігу спирту, алкогольних напоїв і тютюнових виробів та порядків їх заповнення» (далі – Наказ № 49), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03.03.2016 за № 340/28470.

Наказом № 943, зокрема:

скасовано форми звітів № 1-РА «Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у роздрібній мережі» і № 1-РТ «Звіт про обсяги придбання та реалізації тютюнових виробів у роздрібній мережі» та Порядки їх заповнення;

внесено зміни у форми звітів № 1-ОА «Звіт про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі», № 1-ОТ «Звіт про обсяги придбання та реалізації тютюнових виробів у оптовій мережі» та у Порядки їх заповнення;

доповнено Порядок заповнення форми звіту № 1-РС «Звіт про обсяги виробництва та реалізації спирту».

Крім того, наказом № 943 визначено, що суб’єкти господарювання мають право подавати уточнювальні звіти до органів ДФС за основним місцем обліку на заміну вже поданим – до 10 числа місяця, що настає за звітним.

З оновленим текстом Наказу № 49 можна ознайомитись
скориставшись розділом «Нормативні та інформаційні документи» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу на офіційному веб – порталі ДФС України (http://zir.sfs.gov.ua).

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Використовуй актуальний довідник податкових пільг

         Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області звертає увагу платників податків на те, що 10 травня 2017 року – останній термін подання звіту про суми податкових пільг за перший квартал 2017 року.

          Нагадаємо, що форму Звіту затверджено Постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 року № 1233 «Про затвердження Порядку обліку сум податків та зборів, не сплачених суб’єктом господарювання до бюджету у зв’язку з отриманням податкових пільг».
         Звіт подається щоквартально  наростаючим підсумком (за три, шість, дев’ять і дванадцять календарних місяців) протягом 40 календарних днів, які настають за останнім календарним днем податкового періоду.

         Суб’єкт господарювання, який подає Звіт до контролюючого органу за місцем своєї реєстрації, зазначає в ньому код і найменування податкової пільги за кожним видом податкових пільг, що є втратами доходів бюджету, і Довідника інших податкових пільг.

         Для складання Звіту за перший квартал 2017 року актуальними є Довідник № 82/1 податкових пільг, що є втратами доходів бюджету станом на 01.04.2017 р. та Довідник № 82/2 інших податкових пільг станом на 01.04.2017 року, з якими можна ознайомитися на офіційному веб – порталі ДФС за посиланням: http://sfs.gov.ua/dovidniki–reestri–perelik/dovidniki-/54005.html.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Зміни до форм податкових декларацій платника єдиного податку

 Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області повідомляє: 05.05.2017 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 17.03.2017 № 369 «Про затвердження Змін до наказу Міністерства фінансів України від 19 червня 2015 року № 578», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 10.11.2017 за № 478/30346 (далі – Наказ № 369), яким внесено зміни до форм податкових декларацій платника єдиного податку, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 19.06.2015 № 578, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 07.07.2015 за № 799/27244 (далі – Наказ № 578), а саме:

         форми податкової декларації платника єдиного податку –  фізичної особи – підприємця;

         форми податкової декларації платника єдиного податку третьої групи (юридичної особи);

         форми податкової декларації платника  єдиного податку четвертої групи.

         Одночасно звертаємо увагу, що згідно з пунктом 46.6 статті 46 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (зі змінами та доповненнями) до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.

З оновленим текстом Наказу № 578 можна ознайомитись скориставшись розділом «Нормативні та інформаційні документи» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу на  веб – порталі ДФС України (http://zir.sfs.gov.ua).

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Допоможемо у заповненні реєстраційної заяви платника ПДВ

Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області нагадує, що відповідно до п. 183.1 ст. 183 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) будь-яка особа, що підлягає обов’язковій реєстрації як платник податку, подає до контролюючого органу за своїм місцезнаходженням (місцем проживання) реєстраційну заяву.

Згідно із п. 2.6 р. ІІ Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України 14.11.2014 №1130 (далі – Положення № 1130), державні податкові інспекції здійснюють:

– приймання заяв, контроль за повнотою даних щодо відповідності нормативним документам;

– обробку даних заяв та документів щодо реєстрації (у тому числі як суб’єкта спеціального режиму оподаткування), перереєстрації, анулювання реєстрації платників ПДВ, виключення із реєстру суб’єктів спеціального режиму оподаткування;

– реєстрацію (у тому числі як суб’єкта спеціального режиму оподаткування), перереєстрацію, анулювання реєстрації платників ПДВ, виключення із реєстру суб’єктів спеціального режиму оподаткування;

– формування і надання витягів з реєстру платників ПДВ (далі – Реєстр);

– підготовку та обробку документів щодо відміни анулювання реєстрації;

– моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру.

Згідно з п. 3.5 р. ІІІ Порядку № 1130 у заяві зазначаються підстави для реєстрації особи як платника ПДВ.

При виникнення  питань щодо заповнення реєстраційної заяви за формою №1-ПДВ запрошуємо звернутися до Центру обслуговування платників Чернігівської ОДПІ за адресою: вул. Кирпоноса, 28, м. Чернігів.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Додаткові кошти з бюджету Чернігова – для підвищення якості надання послуг та сервісів платникам податків

           Чернігівська ОДПІ продовжує освоєння коштів, виділених відповідно до Програми здійснення додаткових заходів із мобілізації коштів до міського бюджету міста Чернігова на 2016 – 2018 роки, затвердженої рішенням Чернігівської міської ради від 29.09.2016 року № 11/УІІ-12.

У Центрі обслуговування платників інспекції (далі – ЦОП) надаються адміністративні послуги, сервіси та консультації юридичним і фізичним особам, приймається звітність та кореспонденція,

З метою підвищення якості надання послуг та сервісів відвідувачам ЦОП оновлено комп’ютерну техніку та облаштовано додаткові робочі місця для відвідувачів ЦОП з  доступом до мережі Інтернет та із встановленим програмним забезпеченням для подання документів в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством. Місце модератора облаштовано сучасним ноутбуком та багатофункціональним пристроєм.

Для людей з обмеженими фізичними можливостями облаштовано зручний пандус.

В приміщенні Центру обслуговування платників інспекції встановлено нову систему протипожежного захисту.

В поточному році планується реконструкція вбиральні для осіб з обмеженими можливостями, переобладнання приміщень Центру обслуговування платників та місце модератора. На теперішній час триває підготовка та узгодження відповідної технічної документації.

Додаткові кошти органів місцевого самоврядування з місцевих бюджетів для виконання органами ДФС делегованих законами України повноважень –  це вагома допомога на шляху відомства до повної ліквідації багатолюдних черг, які змушені долати підприємці та пересічні громадяни, необов’язковість їх систематичних візитів до інспектора, обмеження рамок бюрократичної тяганини при отримані різного роду довідок, прозорість і оперативність роботи податківців.

Сектор організації роботи Чернігівської  ОДПІ

 

До уваги платників !!!

      Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області 25 квітня 2017 року об 11 год. 00 хв. у приміщенні актового залу інспекції проводить безкоштовний семінар – практикум для платників податків  щодо застосування реєстраторів розрахункових операцій з прийняттям Постанови Кабінету Міністрів України від 16.03.2017 року № 231 «Про затвердження переліку груп технічно складних побутових товарів, які підлягають гарантійному ремонту (обслуговуванню) або гарантійній заміні, в цілях застосування реєстраторів розрахункових операцій».

 Довідки за тел. 15-07, 652-825, 652-863.

 Чернігівська ОДПІ

 

Про коди послуг згідно з Державним класифікатором продукції

Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області інформує: відповідно до Закону України від 20 грудня 2016 року № 1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату України» внесено зміни до Податкового кодексу України, зокрема податкову накладну доповнено обов’язковим реквізитом «код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг».

У зв’язку з отриманням великої кількості запитів суб’єктів господарювання щодо надання роз’яснень стосовно кодування назв угруповань продукції та послуг ДК 016:2010 «Державний класифікатор продукції та послуг» (далі – ДК 016:2010), Міністерство  економічного розвитку і торгівлі України  листом від 11.05.2017 р. № 3411-08/15258-03  довело до відома, що згідно з розділом 6 ДСТУ 1.10:2005 «Національна стандартизація. Правила розроблення, побудови, викладання, оформлення, ведення національних класифікаторів», ведення національних класифікаторів забезпечують організації з їх розроблення.

Розробником ДК 016:2010 є державне підприємство «Науково-дослідний інститут метрології вимірювальних і управляючих систем» (далі – ДП «НДІ «Система»).

З питань роз’яснень ДК 016:2010 суб’єктам господарювання слід звертатися до ДП «НДІ «Система» за адресою: вул. Кривоноса, 6, м. Львів, 79008, тел.: (032) 2399200; (032) 2728939).

Сектор організації роботи

 

«Зарплата у «конвертах» – це майбутнє без впевненості в завтрашньому дні

          «Тіньова зарплата»  або «зарплата у конвертах» стала однією із найбільш проблем сучасної економіки, у тому числі і ринку праці. Така ситуація призводить для значних негативних наслідків не тільки для бюджету країни, а й для самих працівників.

         На жаль, для багатьох зарплата «у конверті»  стала звичайним явищем і чомусь навіть нормою. Незрозумілим залишається те, як молоді люди, а подекуди громадяни з неабияким життєвим досвідом погоджуються на зарплату «у конвертах», не розуміючи, що нелегальне працевлаштування позбавляє працівника права не лише на достойну пенсію, а й інших благ – соціальних пільг, матеріальної допомоги, тобто знижує його соціальну захищеність.

         Мінуси заробітної плати «у конверті» очевидні:

         –  офіційно ви ніде не працюєте;

         – вам не зараховується трудовий стаж. У вас немає гарантованого розміру заробітної плати (зокрема розміру тарифної ставки або посадового окладу працівника, доплати, надбавки та заохочувальних виплат);

         – у вас немає жодних соціальних гарантій, передбачених для працівника:  права на відпустку, зокрема додаткову та без збереження зарплати, відпустку по вагітності та пологах; права на оплату листа непрацездатності; права на соціальне страхування на випадок безробіття; права на достроковий вихід на пенсію, якщо ви працюєте в шкідливих умовах; права на скорочений робочий день, тиждень, якщо ви працюєте в шкідливих умовах; права не працювати у вихідний та святковий день; права не залучатися до наднормових робіт без вашого бажання; права на охорону праці; права на соціальне страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань; права на гарантії за колективним договором. Якщо умови оплати праці не обумовлені в трудовому договорі, їх виконання або невиконання визначатиметься тільки особистим ставленням керівника до конкретної людини;

         – вас можуть звільнити у будь-який момент без вихідної допомоги;

         – ви отримуватимете мінімальну пенсію за віком;

         – кредит у банку не візьмете. Доведеться позичати у друзів, якщо вони у вас є. Та й мало куди знадобиться довідка про реальні доходи.

         Крім того, нелегальна заробітна плата не тільки послаблює соціальний захист працівників, а й зменшує надходження до бюджетів та державних соціальних фондів. Саме тому легалізація заробітної плати, прихованої зайнятості на сьогодні є одним із найприоритетнішим напрямком державної політики у сфері праці.

         Шановні громадяни! Пам’ятайте, що змусити роботодавців чесно платити зароблені гривні зможете, насамперед ви самі ! 

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Виконайте свій конституційний обов’язок  – своєчасно задекларуйте доходи

         Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області звертає увагу громадян: до завершення компанії декларування громадянами доходів, отриманих у 2016 році залишилося обміль часу. Останній день подання декларації – 03 травня 2017 року.

Прозвітувати про отримані у 2016 році доходи необхідно до податкової інспекції за місцем своєї податкової адреси за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 15 вересня 2016 року № 821 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року №859».  Зробити це слід до 1 травня поточного року.

Виконати свій конституційний обов’язок і подати річну податкову декларацію чернігівці можуть через мережу Інтернет, або ж безпосередньо в Центрі обслуговування платників інспекції, розташованому за адресою: вул. Кирпоноса, буд. 28, м. Чернігів. У разі необхідності платники зможуть отримати безкоштовні консультації і допомогу в заповненні податкової декларації про майновий стан і доходи.

Чернігівська ОДПІ закликає платників сумлінно виконати свій конституційний обов’язок  – своєчасно подати декларацію та сплатити податки до бюджету країни.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Чернігівські декларанти вже відзвітували про понад 177,9 мільйонів минулорічних доходів

          Про це повідомили у відділі адміністрування податку на доходи фізичних осіб, майнових податків і зборів з фізичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області.

Нагадуємо громадянам, що до завершення компанії декларування громадянами доходів, отриманих у 2016 році залишилося обміль часу. Останній день подання декларації – 03 травня 2017 року.

Виконати свій конституційний обов’язок і подати річну податкову декларацію чернігівці можуть через мережу Інтернет, або ж безпосередньо в Центрі обслуговування платників інспекції, розташованому за адресою: вул. Кирпоноса, буд. 28, м. Чернігів. У разі необхідності платники зможуть отримати безкоштовні консультації і допомогу в заповненні податкової декларації про майновий стан і доходи.

Прихильникам сучасних інформаційних технологій пропонуємо декларувати доходи в електронному вигляді. З цією метою працює спеціальний електронний сервіс «Декларація про майновий стан і доходи в електронному вигляді». Зокрема, фізичні особи у відкритій частині Електронного кабінету платника можуть заповнити, зберегти та роздрукувати декларацію, а в розділі «Введення звітності» особистого кабінету з використанням електронного цифрового підпису (далі – ЕЦП) можуть подати декларацію в електронному вигляді.

Безкоштовно отримати ЕЦП можна у відділі реєстрації користувачів при ГУ ДФС у  Чернігівській області за адресою:  м. Чернігів, вул. Кирпоноса, 28, 1-й поверх, кім.14. Телефон для довідок: (0462) 77-49-27.

Декларація подається за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 15 вересня 2016 року №821 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року №859».

Детально ознайомитися з Порядком отримання відомостей про доходи можна на офіційному веб – порталі ДФС України у рубриці: «Фізичним особам/Отримання відомостей з Державного реєстру фізичних осіб –  платників податків про суми виплачених доходів та утриманих податків у електронному вигляді». Матеріали роз’яснювального характеру з питань декларування громадянами доходів розміщено на веб – порталі відомства  в банері «Декларування доходів громадян».

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

На «гарячій лінії» – доступ до публічної інформації та розгляд звернень громадян

На питання, які надходили в ході проведення  сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія» від суб’єктів господарювання з питань порядку розгляду звернень громадян та запитів на публічну інформацію надавала роз’яснення головний державний інспектор відділу організації роботи ЦОП та надання адміністративних послуг, організації розгляду звернень та забезпечення доступу до публічної інформації управління обслуговування платників Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області Наталія Любочкіна.

          Пропонуємо вашій увазі відповіді на найбільш актуальні запитання, які надійшли у ході проведення заходу.

 

Питання 1 : Яка інформація відноситься до публічної ?

Відповідь: Згідно п.1 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року № 2939-VІ публічна інформація – це відображена та задокументована будь-якими засобами та на будь-яких носіях інформація, що була отримана або створена в процесі виконання суб’єктами владних повноважень своїх обов’язків, передбачених чинним законодавством, або яка знаходиться у володінні суб’єктів владних повноважень, інших розпорядників публічної інформації, визначених цим Законом.
 

Питання 2: Яким чином звернення що надходять до органів ДФС розподіляються по класифікації ?

Відповідь: Згідно ст.3 Закону України  «Про звернення громадян» від 2 жовтня 1996 року N 393/96-ВР усі звернення громадян підлягають обов’язковій класифікації, а саме: пропозиції (зауваження); заяви (клопотання); скарги.

Пропозиція (зауваження) – звернення громадян, де висловлюються порада, рекомендація щодо діяльності органів державної влади і місцевого самоврядування, депутатів усіх рівнів, посадових осіб, а також висловлюються думки щодо врегулювання суспільних відносин та умов життя громадян, вдосконалення правової основи державного і громадського життя, соціально-культурної та інших сфер діяльності держави і суспільства.

Заява (клопотання) – звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності.

Клопотання – письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.

Скарга – звернення з вимогою про поновлення прав і захист законних інтересів громадян, порушених діями (бездіяльністю), рішеннями державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ, організацій, об’єднань громадян, посадових осіб. 

 

Питання 3: Чи платна послуга щодо отримання відповіді на публічну інформацію ?

Відповідь: Згідно ст. 21 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року № 2939-VІ інформація на запит надається безкоштовно. У разі якщо задоволення запиту на інформацію передбачає виготовлення копій документів обсягом більш як 10 сторінок, запитувач зобов’язаний відшкодувати фактичні витрати на копіювання та друк. Розмір фактичних витрат визначається відповідним розпорядником на копіювання та друк в межах граничних норм, встановлених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо розпорядник інформації не встановив розміру плати за копіювання або друк, інформація надається безкоштовно. При наданні особі інформації про себе та інформації, що становить суспільний інтерес, плата за копіювання та друк не стягується.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ 

 

На «гарячій лінії» – застосування електронних сервісів та надання адміністративних послуг ЦОП Чернігівської ОДПІ

На питання, які надходили в ході проведення  сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія» від суб’єктів господарювання з питань застосування електронних сервісів та надання адміністративних послуг надавала роз’яснення заступник начальника управління – начальник відділу організації роботи ЦОП та надання адміністративних послуг управління обслуговування платників Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області Олена Бойко.

          Пропонуємо вашій увазі відповіді на запитання, які надійшли у ході проведення заходу.

 

Питання 1: Як отримати достовірну інформацію про свого бізнес партнера?

 

Відповідь: На офіційному веб-порталі ДФС працює електронний сервіс «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера», який розміщено на головній сторінці веб-порталу (http://sfs.gov.ua/businesspartner).

Для перевірки інформації щодо наявності податкового боргу у платника податків необхідно ввести його код ЄДРПОУ або точну назву. Після введення такої інформації в одне з полів система здійснить пошук по ряду баз даних, доступних для публічного використання, і повідомить про результати пошуку.

Зауважимо, що оновлення інформації на сайті щодо стану розрахунків платника податків з бюджетом (про наявність заборгованості) відбувається щоденно, крім вихідних та святкових днів, після проведення розрахунків зведених показників в центральній базі даних за результатами попереднього банківського дня.

 

Питання 2: Чи потрібно змінювати ідентифікаційний код жінці, яка вийшла заміж і змінила прізвище?

 

Відповідь: У випадку зміни прізвища ідентифікаційний код міняти не треба – він залишається той самий, але змінюється прізвище на бланку.

Аби це зробити, потрібно звернутися в Центр обслуговування платників (м.Чернігів, вул.. Кирпоноса 28, 8-9 віконечка) з оригіналом паспорта (у тому, де змінене прізвище). Крім того, на місці ви повинні заповнити форму 5 ДР (внесення змін персональних даних). Ідентифікаційний код у фіскальній службі обміняють вам безкоштовно за кілька днів.

Це бажано зробити в місячний термін.

Сектор організації роботи Чернігівської ОДПІ 

 

Увага: «гаряча лінія»!

29 червня 2017 року з 11 год. 00 хв. до 12 год. 00 хв. відбудеться сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» з начальником відділу податків і зборів з фізичних осіб Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області Гончаровою Тетяною Анатоліївною на тему: «Актуальні питання по єдиному податку фізичних осіб – підприємців». Телефон:  (0462) 652-834

Чернігівська ОДПІ

 

Увага: «гаряча лінія»!

18 травня 2017 року з 11 год. 00 хв. до 12 год. 00 хв. відбудеться сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» з начальником відділу  організації роботи ЦОП та надання адміністративних послуг, організації розгляду звернень та забезпечення доступу до публічної інформації управління обслуговування платників Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області Нюнько Оленою Василівною на тему: «Електронні сервіси та адміністративні послуги ДФС України». Телефон:  (0462) 65-28-96.

 

Відображаємо дивіденди у формі № 1 ДФ

            Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області повідомляє, що згідно Закону України від 23 березня 2017 року  № 1989-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо уточнення деяких положень та усунення суперечностей, що виникли при прийнятті Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні»», який набрав чинності 15.04.2017 року ставку податку на доходи фізичних осіб для доходів у вигляді дивідендів по акціях та/або інвестиційних сертифікатах, корпоративних правах, нарахованих нерезидентами, інститутами спільного інвестування та суб’єктами господарювання, які не є платниками податку на прибуток, встановлено у розмірі 9 відсотків.

         Положення зазначеного Закону застосовуються до податкових періодів починаючи з 01.01.2017 року.

         Слід зазначити, що результати  перерахунку по нарахованих доходах у вигляді дивідендів підлягають відображенню у податковому розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку (форма №1ДФ) того періоду, в якому було проведено перерахунок сум податку. Уточнююча форма у цьому випадку не подається.

         Нагадуємо, що 10.05.2017 року – останній день подання податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого)  на користь фізичних осіб, і сум утриманого з них податку за I квартал 2017 року (форма № 1ДФ).

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

 

Адміністративні послуги у сфері ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами

       З метою забезпечення належного виконання вимог статті 15 Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів» зі змінами та відповідно до вимог наказу ДФС України від 28.02.2017 № 150 в Центрі обслуговування платників Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області надаються адміністративні послуги у сфері ліцензування роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами. А саме, здійснюється приймання документів для отримання та видачі ліцензій на право роздрібної торгівлі алкогольними та тютюновими виробами.

Адреса Центру обслуговування платників Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області: вул. Кирпоноса, буд.28, м. Чернігів.

         Графік роботи Центру обслуговування платників:

понеділок – четвер: з 9 год.00 хв. до 18 год. 15 хв.;

п’ятниця: з 9 год.00 хв. до 17 год. 00 хв.;

перерва: з 13 год.00 хв. до 14 год. 00 хв.;

субота: з 9 год.00 хв. до 13 год. 00 хв.;

неділя –  вихідний.

Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області наголошує: надання якісних адміністративних, консультаційних, інформаційних послуг, впровадження прогресивних методів у вигляді електронних сервісів і нових форм обслуговування та створення сприятливих умов для платників податків є пріоритетними завданнями у діяльності інспекції.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Спадкоємців другого ступеня спорідненості звільнено від оподаткування

Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області інформує: у «Голосі України» № 54 (6559) за 24.03.2017 року опубліковано Закон України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування спадщини» від 23.02.2017 р. № 1910-VIII (далі – Закон № 1910) .

Цим Законом запроваджено звільнення від оподаткування податком з доходу фізичних осіб вартості спадщини, яку від спадкодавця одержують онуки, а також члени сім’ї другого ступеня споріднення, до яких віднесені рідні брати та сестри, баба, дід. Оскільки при визначенні ставки податку об’єкту спадщини та дарунку застосовуються положення ст. 174 Податкового кодексу України (далі – Кодекс), зміни щодо звільнення від оподаткування родичів другого ступеня споріднення та онуків стосуються також договорів дарування. До прийняття цих змін об’єкти спадщини та дарунок для родичів першого ступеня споріднення оподатковувались за нульовою ставкою, ставка податку для інших спадкоємців чи обдарованих становила п`ять відсотків від вартості майна.

Слід зазначити, що положення Закону № 1910 застосовуються до доходів, отриманих починаючи з 1 січня 2017 року платником податків у вигляді спадщини/дарунка.

Таким чином, з 01.01.2017 особа при отриманні свідоцтва про право на спадщину чи укладанні договору дарування буде звільнена від сплати податку з доходу фізичних осіб, якщо вона є батьком/матір`ю, чоловіком/дружиною, дитиною, у тому числі усиновленою, а також рідним братом/сестрою, бабою/дідом як з боку матері, так і з боку батька, чи онуком по відношенню до спадкодавця/дарувальника.

Крім того, у разі спадкування чи дарування будь-яких об’єктів, які оподатковуються за нульовою ставкою, оціночна вартість таких об’єктів з метою оподаткування не визначається.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Державна підтримка сільгоспвиробників у 2017 році

Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області звертає увагу сільгоспвиробників на те, що наказом Міністерства фінансів України від 23 лютого 2017 року № 276 «Про затвердження змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України» (далі – Наказ № 276) затверджено форми заяв на внесення сільськогосподарського товаровиробника до Реєстру отримувачів бюджетної дотації та про зняття сільськогосподарського товаровиробника з реєстрації як отримувача бюджетної дотації.

Заява про внесення сільськогосподарського товаровиробника до Реєстру отримувачів бюджетної дотації подається протягом 5 календарних днів після граничного терміну подання звітності з ПДВ в електронній формі або паперовому вигляді, тобто вперше таку заяву можна буде подати в період з 21.03.2017 року до 25.03.2017 року.

Платником у розділі 6 Заяви проводиться розрахунок питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів, яка має становити не менше 75% вартості всіх товарів, поставлених ним протягом попередніх 12 послідовних звітних податкових періодів сукупно.

До сільськогосподарської продукції (товарів) також належать відходи, отримані при виробництві сільськогосподарської продукції (товарів), визначених у групах 1-24 УКТ ЗЕД, зокрема органічні добрива (гній, перегній, пташиний послід, а також полова, бадилля тощо).

Визначення суми дотації здійснює сам платник у додатку 9 до декларації з податку на додану вартість.

Не мають права на отримання бюджетної дотації за звітний (податковий) період, за який проводиться бюджетна дотація, особи, які:

 – були виключені із Реєстру отримувачів бюджетної дотації, сформованого ДФС (далі – Реєстр), або втратили статус отримувачів бюджетної дотації до початку або у такому звітному періоді;

 –  за даними Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань змінили основний вид діяльності але в установленому порядку та строки не подали до контролюючого органу заяви для внесення змін до Реєстру;

–  мають податковий борг з податку на додану вартість на наступний день після граничного строку сплати цього податку за звітний період, за який надається бюджетна дотація.

Крім того, Наказом № 276 внесено зміни до порядку заповнення податкової накладної платниками податку на додану вартість – сільськогосподарськими товаровиробниками.

Зокрема, коди КВЕД сільськогосподарського товаровиробника зазначаються у форматі: 701, 702, 703, 704, 705, 706, 707, 708, 709, 710, 711, 712, 713, 714, 715, 716, такі коди відповідно тотожні підпунктам: 16-1 .3.1, 16-1 .3.2, 16-1 .3.3, 16-1 .3.4, 16-1 .3.5, 16-1 .3.6, 16-1 .3.7, 16-1 .3.8, 16-1 .3.9, 16-1 .3.10, 16-1 .3.11, 16-1 .3.12, 16-1 .3.13, 16-1 .3.14, 16-1 .3.15, 16-1 .3.16 пункту 16-1 .3 статті 16-1 Закону України від 21 червня 2004 року № 1877-IV «Про державну підтримку сільського господарства України»

Код

графи 11

ПН
підпункт

пункту 16-1.3

статті 16-1
Вид діяльності
Код

графи 11

ПН2
підпункт

пункту 16-1.3

статті 16-1
Вид діяльності
701
16-1.3.1
вирощування овочів і баштанних

культур, коренеплодів і бульбоплодів

01.13 КВЕД
709
16-1.3.9
розведення свиней

01.46 КВЕД
702
16-1.3.2
вирощування винограду

01.21 КВЕД
710
16-1.3.10
розведення свійської птиці

01.47 КВЕД
703
16-1.3.3
вирощування зерняткових і кісточкових

фруктів 01.24 КВЕД
711
16-1.3.11
розведення інших тварин

01.49 КВЕД
704
16-1.3.4
вирощування ягід, горіхів та інших

фруктів 01.25 КВЕД
712
16-1.3.12
вирощування тютюну

01.15 КВЕД
705
16-1.3.5
розведення великої рогатої худоби

молочних порід 01.41 КВЕД
713
16-1.3.13
виробництво м’яса

10.11 КВЕД
706
16-1.3.6
розведення іншої великої рогатої

худоби та буйволів 01.42 КВЕД
714
16-1.3.14
виробництво м’яса свійської птиці

10.12 КВЕД
707
16-1.3.7
розведення коней та інших тварин

родини конячих 01.43 КВЕД
715
16-1.3.15
виробництва яєчних продуктів,

яєчного альбуміну, яєчного порошку

10.80 КВЕД
708
16-1.3.8
розведення овець і кіз

01.45 КВЕД
716
16-1.3.16
виробництва яєчних продуктів,

яєчного альбуміну, яєчного порошку

10.80 КВЕД
Додатково повідомляємо: з метою створення комфортних умов для платників ПДВ, а також доопрацювання програмного забезпечення для формування і подання податкових накладних/розрахунків коригування до реєстрації в ЄРПН (у зв’язку із внесенням вказаних змін), податкові накладні/розрахунки коригування прийматимуться до реєстрації в ЄРПН за новою формою (у редакції Наказу №276) починаючи з 16 березня 2017 року.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Новації в адмініструванні податку на додану вартість – 2017

Про зміни, новації та актуальні питання з податку на додану вартість розповіли платникам податку на додану вартість (далі – ПДВ) фахівці Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області на тематичному семінарі.

 Так, в.о. заступника начальника інспекції Вікторія Соломко поінформувала присутніх про набрання чинності змін до форми податкової накладної і порядку її заповнення, а також про нову форму податкової декларації з ПДВ, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 23.02.2017 № 276 “Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України”. Керівник підкреслила: подати декларацію за оновленою формою вперше потрібно у квітні, тобто за підсумками роботи за березень 2017 року.

Акцентувалася увага присутніх сільгоспвиробників на особливостях заповнення податкової накладної та декларації з ПДВ, а також на запровадженні заяв на внесення сільськогосподарського товаровиробника до Реєстру отримувачів бюджетної дотації.

«Заява про внесення сільськогосподарського товаровиробника до Реєстру отримувачів бюджетної дотації подається протягом 5 календарних днів після граничного терміну подання звітності з ПДВ в електронній формі або паперовому вигляді, тобто вперше таку заяву можна буде подати в період з 21.03.2017 року до 25.03.2017 року», – зазначила Вікторія Соломко.

Також фахівці інспекції нагадали про переваги подання звітності в електронному вигляді та наявності посиленого сертифіката ключа електронного цифрового підпису.

В ході проведення семінару податківці спілкувалися з представниками бізнесу з питань, які найчастіше виникають при поданні звітності засобами телекомунікаційного зв’язку та наданні відповідного безкоштовного програмного забезпечення органами ДФС.

Учасникам заходу було запропоновано оцінити переваги електронного обслуговування, скориставшись електронними сервісами ДФС України  та поінформовано про останні оновлення діючих сервісів, якими можна скористатися на офіційному веб-порталі служби.

Підбиваючи підсумки семінару можна сказати, що подібні зустрічі податківців з платниками є надзвичайно важливі, адже вони дають змогу вирішити нагальні питання шляхом конструктивного діалогу та підвищити рівень обізнаності платників податків. Такі заходи будуть проводиться  міськими податківцями і  надалі.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Звіт про пільги  належить до категорії податкових декларацій

Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області звертає увагу платників податків на те, що Звіт про суми податкових пільг, форму якого затверджено постановою Кабінету Міністрів України від 27.12.2010 № 1233 отримав з цього року статус податкової декларації.

         Суб’єкт господарювання, який подає Звіт про пільги до контролюючого органу за місцем своєї реєстрації, зазначає в ньому код і найменування податкової пільги за кожним видом податкових пільг, що є втратами доходів бюджету, і Довідника інших податкових пільг. При поданні Звіту про пільги:

         – за три календарних місяці поточного року використовуються Довідники пільг станом на 1 квітня поточного року;

         – за шість календарних місяців  поточного року – Довідники пільг станом на 1 липня поточного року;

         – за дев’ять календарних місяців поточного року – Довідники пільг станом на 1 жовтня поточного року;

         – за дванадцять календарних місяців минулого року  – Довідники пільг станом на 1 січня поточного року.

         Нагадаємо: Звіт про пільги подається щоквартально наростаючим підсумком (за три, шість, дев’ять і дванадцять місяців) протягом 40 календарних днів, які настають за  останнім календарним днем звітного податкового періоду.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Податок на доходи фізичних осіб з вартості отриманого подарунка

            Міжнародний жіночий день – 8 березня традиційно відмічається майже на кожному підприємстві. Не виключення і цей рік. До цього свята на багатьох підприємствах жінкам дарували подарунки.

         Податковим агентам слід мати на увазі те, що відповідно до пп. 168.1.1 п. 168.1 ст. 168 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) податковий агент, який нараховує (виплачує, надає) оподатковуваний дохід  на користь платника податку, зобов’язаний утримувати податок із суми такого доходу за його рахунок, використовуючи  ставку податку, визначену в ст. 167 Кодексу.

         Підпунктом 168.1.4 п. 168.1 ст. 168 Кодексу встановлено, що якщо оподатковуваний дохід надається у не грошовій формі чи виплачується готівкою з каси податкового агента, податок сплачується (перераховується) до бюджету протягом трьох банківських днів з дня, що настає за днем такого нарахування (виплати, надання).

         Згідно з пп. 165.1.39 п. 165.1 ст. 165 Кодексу до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку не включається вартість дарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань), якщо їх вартість не перевищує 25 відсотків однієї мінімальної заробітної плати (у розрахунку на місяць), встановленої  на 1 січня звітного податкового року ( у 2017 році – 800 гривень), за винятком грошових виплат у будь – якій сумі.

         Враховуючи те, що вартість подарунка, отриманого платником податку – фізичною особою від юридичної особи, включається до загального місячного оподатковуваного доходу такого платника як додаткове благо та оподатковується  з за ставкою 18 відсотків у джерела виплати з урахуванням вимог пп. 165.1.39 п. 165.1 ст. 165  Кодексу, то податок на доходи фізичних осіб сплачується податковим агентом протягом трьох банківських днів з дня, що настає за днем такого надання подарунка.

            Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Формування податкового кредиту  з 01 березня  2017 року

Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області  у зв’язку із набранням чинності наказом Міністерством фінансів України від 23.02.2017 № 276 “Про затвердження Змін до деяких нормативно-правових актів Міністерства фінансів України”, який зареєстровано в Міністерстві юстиції України 28.02.2017 за № 269/30137 (далі – наказ № 276), повідомляє наступне:

Відповідно до п. 201.1 ст. 201 р. V Податкового кодексу України (далі  – Кодекс) на дату виникнення податкових зобов’язань платник податку зобов’язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі  – ЄРПН) у встановлений цим Кодексом термін.

Абзацом другим п. 201.10 ст. 201 р. V Кодексу визначено, що податкова накладна, складена та зареєстрована в ЄРПН платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту. Разом з тим, п. 5 р. II  “Прикінцеві та перехідні положення” України № 1797-VІІІ “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні” (далі – Закон № 1797) зобов’язано Кабінет Міністрів України у тримісячний строк з дня набрання чинності Законом № 1797 прийняти нормативно-правові акти, необхідні для реалізації цього Закону, та привести свої нормативно-правові акти у відповідність із цим Законом.

 Звертаємо увагу на те, що з метою недопущення порушення прав платників податку, створення комфортних  умов для платників податку на додану вартість, реєстрація в ЄРПН до 16.03.2017 (по 15.03.2017 включно) податкових накладних/розрахунків коригування за формою, яка була діючою до внесення змін наказом № 276, не визначається як помилка, допущена при складанні податкової накладної, та не може бути єдиною підставою для невизнання податкового кредиту за такою податковою накладною. Такі податкові накладні / розрахунки коригування є підставою для віднесення зазначених в них сум податку до складу податкового кредиту (за умови дотримання всіх інших вимог Кодексу щодо формування податкового кредиту).

Додатково повідомляємо: листом від 10.03.2017  №5953/7/99-99-15-03-02-17 «Про податок на додану вартість» ДФС України надала роз’яснення з зазначеного питання, з яким можна ознайомитися на офіційному веб – порталі відомства у розділі «Законодавство» (http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo).

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Удосконалено окремі документи, які подаються до контролюючих органів

Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області повідомляє, що з метою спрощення (удосконалення) окремих документів, які подаються платниками податків до контролюючих органів та видаються контролюючими органами платникам податків наказом Міністерства фінансів України від 21.12.2016 №1125 затверджено зміни до порядку обліку платників податків і зборів та положення про реєстрацію платників податку на додану вартість (далі – Наказ №1125). Наказ №1125 набуває чинності через 30 днів з дня його офіційного опублікування.

Так, змінами до Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 29.12.2011 за № 1562/20300 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 22.04.2014 № 462) із змінами (далі – Порядок обліку):

           –  затверджуються нові документи: довідка про взяття на облік платника податків, відомості щодо якого не підлягають включенню до Єдиного державного реєстру за формою № 34-01Ш; заява для взяття на облік за неосновним місцем обліку за ф.№ 17-ОПП;

            – скасовуються: довідка про взяття на облік платника податків за формою № 4-ОПП; повідомлення про включення платника податків до категорії платників окремих податків за формою № 16-ОПП;

           – удосконалюються: повідомлення про об’єкти оподаткування або об’єкти, пов’язані з оподаткуванням або через які провадиться діяльність, за формою № 20-ОПП; заява за формою № 1-ОПП; заява за формою № 5-ОПП.

 Також взяття на облік за неосновним місцем обліку може здійснюватись на підставі удосконаленого повідомлення за формою № 20-ОПП та заяви за формою № 5-ОПП, поданої нотаріусом та якщо у такій заяві платник зазначив про бажання стати на облік за неосновним місцем обліку в контролюючому органі, за місцезнаходженням робочого місця.

Крім того, Наказом № 1125 змінюється порядок обліку в контролюючих органах неприбуткових організацій, які обслуговуються централізованими бухгалтеріями, зокрема такі організації беруться на облік в контролюючих органах та обліковуються в Єдиному банку даних платників податків – юридичних осіб з ознакою «не є платником податків».

Наказом №1125 передбачається можливість платникам податків, які уклали з відповідним контролюючим органом договір про визнання електронних документів, подати заяву за формою № 1-ОПП, заяву за формою №17-ОПП та повідомлення за формою № 20-ОПП засобами електронного зв’язку в електронній формі.

Платники податків зможуть переглянути інформацію про об’єкти оподаткування, у тому числі про ідентифікатор об’єкта оподаткування, присвоєний ДФС, в приватній частині Електронного кабінету платника.

Змінами до Положення про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.11.2014 № 1130, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 17.11.2014 № 1456/26233 (із змінами) виключено відомості щодо: найменування контролюючого органу, де здійснюється реєстрація або перереєстрація платника; місцезнаходження (місця проживання) платника (за винятком перереєстрації у зв’язку із зміною місцезнаходження (місця проживання); контактних телефонів заявника та відповідальних осіб платника (для юридичних осіб); кількості працюючих тощо. Новою формою заяви передбачено, що у разі добровільної реєстрації платником ПДВ або у разі перереєстрації платником ПДВ особа подає лише один (перший) аркуш заяви. Додаток до заяви за ф.№ 1-ПДВ до контролюючих органів не подається.

Відділ організації роботи  Чернігівської ОДПІ

 

Гідне життя залежить від кожного з нас

   Легалізація заробітної плати, ліквідація прихованої зайнятості на сьогодні є одним з найприорітетніших напрямів роботи державної фіскальної служби.

   Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області акцентує увагу мешканців міста  на тому, що нелегальна заробітна плата позбавляє громадян соціального захисту, адже пенсію вони матимуть тільки з офіційно нарахованої суми заробітної плати.

         З метою виведення з «тіні» заробітних плат триває податкова реформа. Внесено численні зміни до податкового законодавства з метою зменшення податкового тиску на платників податків.  

   Зокрема, починаючи з 1 січня 2017 року не оподатковуватиметься: сума сплачених роботодавцем за свій рахунок пенсійних внесків у межах недержавного пенсійного забезпечення відповідно до закону, якщо така сума не перевищує 15% нарахованої цим роботодавцем суми заробітної плати платнику податку протягом кожного звітного податкового місяця, за який сплачується пенсійний внесок, але не більше 8000 гривень на місяць; дохід, отриманий як додаткове благо у вигляді основної суми боргу (кредиту) платника податку, прощеної (анульованої) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним процедурою банкрутства, до закінчення строку позовної давності, не більше  800 гривень на рік; вартість подарунків (а також призів переможцям та призерам спортивних змагань), якщо їх вартість не перевищує 800 гривень на місяць; при продажу власної продукції тваринництва груп 1-5, 15,16 та 41 УКТ ЗЕД, отримані від такого продажу доходи не оподатковуються, якщо їх сума сукупно за рік не перевищує 160000 гривень.

   Фахівці Чернігівської ОДПІ звертаються до громадян з проханням вимагати від роботодавців виплати заробітної плати відповідно до законодавства. Адже кожна гривня податку із заробітної плати, що надійде до бюджету, впливає на забезпечення гідної пенсії.

    Також, більш відповідальніше повинні поставитися до цього питання і роботодавці, не порушувати вимоги законодавства, оформляти належним чином трудові відносини зі своїми працівниками. Варто не забувати, що виплата нелегальної заробітної плати передбачає також і кримінальну відповідальність та впливає на наповнення дохідної частини бюджету.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Новий порядок надання індивідуальних податкових консультацій

Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області повідомляє, що відповідно до Закону України від 21 грудня 2016 року № 1797 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату» (далі – Закон) з 01.04.2017 набирають чинності положення Податкового кодексу України (далі – Кодекс) щодо порядку надання індивідуальних податкових консультацій (далі –  консультація).

Зокрема, суттєво змінено строки та порядок надання консультацій, встановлено вимоги як до форми запиту на отримання консультації, так і самої консультації, запроваджено Єдиний реєстр консультацій.

Так, відповідно до п. 52.1 ст. 52 Кодексу письмовий запит на отримання консультації обов’язково повинен містити такі реквізити: найменування для юридичної особи або прізвище, ім’я, по батькові для фізичної особи, податкову адресу, а також номер засобу зв’язку та адресу електронної пошти, якщо такі наявні; код згідно з ЄДРПОУ (для юридичних осіб) або реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) або серію та номер  паспорта (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та офіційно повідомили про це відповідному контролюючому органу і мають відмітку у паспорті); зазначення, в чому полягає практична необхідність отримання податкової консультації; підпис платника податків; дату підписання звернення. У разі, якщо звернення платника податків не відповідає зазначеним вимогам, то консультація не надається, а надсилається відповідь у порядку та строки, передбачені Законом України  «Про звернення громадян».

Строк надання консультації становить 25 календарних днів з можливістю продовження такого строку, але не більш ніж на 10 календарних днів з обов’язковим повідомленням про це платника податків.

Передбачено порядок реєстрації консультацій та створення на веб – сайті ДФС Єдиної бази консультацій.

Як і раніше, державні податкові інспекції мають право надавати тільки усні податкові консультації.

Окремо звертаємо увагу, що пп. 5 п. 135 Закону, підр. 10 Перехідних положень Кодексу доповнено п. 39, відповідно до якого консультація, надана контролюючим органом у письмовій або електронній формі до 31 березня 2017 року (включно), звільняє платника податків від відповідальності, включаючи фінансову (штрафні санкції та/або пеню), за діяння, що містять ознаки податкового правопорушення, вчинені до 31 грудня 2017 року (включно).

З 1 січня 2018 року консультація, надана контролюючим органом у письмовій або електронній формі до 31 березня 2017 року (включно), не підлягає застосуванню. При цьому відповідно до п. 4 Прикінцевих та перехідних положень Закону, у разі скасування/зміни в майбутньому узагальнюючої податкової консультації або індивідуальної податкової консультації, наданої до 01.04.2017, платник податків не несе відповідальності, включаючи фінансову (штрафні санкції та/або пеню).

Більш детальне роз’яснення з зазначеного питання викладено у листі ДФС України від 17.03.2017 №6531/7/99-99-10-03-18 «Про надання роз’яснення».

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Отримання витягу з Реєстру платників в електронному вигляді

Як роз’яснила начальник відділу організації роботи Центру обслуговування платників та надання адміністративних послуг, організації розгляду звернень та забезпечення доступу до публічної інформації управління обслуговування платників Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області Олена Нюнько, Податковий кодекс України не містить обмежень щодо подання фізичною особою – підприємцем – платником єдиного податку до контролюючого органу запиту про отримання витягу з Реєстру платників єдиного податку (далі  – Реєстр) як засобами телекомунікаційного зв’язку, так і поштою.

Якщо запит про отримання витягу з Реєстру надіслано поштою, то датою подання такого запиту вважається дата його надходження до органу ДФС, яка проставляється на першому аркуші оригіналу документа.

Запит про отримання витягу з Реєстру також може бути подано засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису підзвітних осіб у порядку, визначеному законодавством.

На офіційному веб-порталі ДФС України працює модернізований електронний сервіс «Електронний кабінет платника» (оновлена версія). У головному меню особистого кабінету потрібно обрати розділ «Листування з ДФС». Робота в особистому кабінеті здійснюється з використанням електронного цифрового підпису. У розділі «Листування з ДФС» платник може завантажити лист до органу ДФС, зокрема запит на отримання витягу з Реєстру в довільній формі, підписати електрон­ним цифровим підписом та надіслати.

Наступного робочого дня після надсилання електронного листа до органу ДФС його автору буде повідомлено про вхідний реєстраційний номер і дату реєстрації цього листа в органі ДФС, до якого його надіслано. Датою подання запиту про отримання витягу з Реєстру в електронній формі вважається дата реєстрації такого запиту в органі ДФС.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Витрати на лікування та податкова знижка

 Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області повідомляє, що відповідно до пп. 14.1.170 п. 14.170 ст. 14 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) податкова знижка для фізичних осіб, які не є суб’єктами господарювання, – це документально підтверджена сума (вартість) витрат платника податку  – резидента у зв’язку з придбанням товарів (робіт, послуг) у резидентів – фізичних або юридичних осіб протягом звітного року, на яку дозволяється зменшення його загального річного оподаткованого доходу, одержаного за наслідками такого звітного року у вигляді заробітної плати, у випадках, визначених цим Кодексом.

До переліку витрат, дозволених для включення до податкової знижки згідно з пп. 166.3.4 п. 166.3 ст. 166 Кодексу, належить сума коштів, сплачених платником податку на користь закладів охорони здоров’я для компенсації вартості платних послуг з лікування такого платника податку або члена його сім’ї першого ступеня споріднення, у тому числі для придбання ліків (донорських компонентів, протезно-ортопедичних пристосувань, виробів медичного призначення для індивідуального користування інвалідів), а також сума коштів, сплачених платником податку, визнаним у встановленому порядку інвалідом, на користь протезно-ортопедичних підприємств, реабілітаційних установ для компенсації вартості платних послуг з реабілітації, технічних та інших засобів реабілітації, наданих такому платнику податку або його дитині-інваліду у розмірах, що не перекриваються виплатами з фондів загальнообов’язкового державного соціального медичного страхування, крім: косметичного лікування або косметичної хірургії, включаючи косметичне протезування, не пов’язаних з медичними показаннями, водолікування та геліотерапії, не пов’язаних з лікуванням хронічних захворювань; протезування зубів з використанням дорогоцінних металів, порцеляни та гальванопластики; абортів (крім абортів, які проводяться за медичними показаннями або коли вагітність стала наслідком зґвалтування); операцій із зміни статі; лікування венеричних захворювань (крім СНІДу та венеричних захворювань, причиною яких є побутове зараження або зґвалтування); лікування тютюнової чи алкогольної залежності; придбання ліків, медичних засобів та пристосувань, оплати вартості медичних послуг, які не включено до переліку життєво необхідних, затвердженого Кабінетом Міністрів України.

Водночас п. 1 розд. XIX Податкового кодексу України встановлено, що пп. 166.3.4 п. 166.3 ст. 166 Кодексу набирає чинності з 1 січня року, що настає за роком, у якому набере чинності Закон «Про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування».

Отже, до прийняття Закону «Про загальнообов’язкове державне соціальне медичне страхування» платник податків не має права на податкову знижку у зв’язку з понесеними витратами на лікування.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Увага! Нова форма податкової декларації з плати за землю

 Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області інформує: 21.03.2017 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 23.01.2017  № 9 «Про внесення змін до форми Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності)», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 16.02.2017 за № 225/30093 (далі – Наказ № 9), який вніс зміни до форми Податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) (далі – декларація), затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 16.06.2015 № 560, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03.07.2015 за № 783/27228 (далі – Наказ № 560).

Зокрема, Наказом № 9 передбачено відображення в декларації:

– не лише місяця і року, а також і дати державної реєстрації прав на земельну ділянку, а також дати документу, що засвідчує/підтверджує право оренди землі;

– площі земельної ділянки не лише в га, а також і в кв. м.;

– нормативної грошової оцінки одиниці площі земельної ділянки.

Крім того, при уточненні податкових зобов’язань більше не потрібно буде розмежовувати суми збільшення/зменшення податкових зобов’язань на ті, за якими ще не настав строк сплати, і на ті, за якими строк сплати вже минув.

Одночасно звертаємо увагу, що згідно з пунктом 46.6 статті 46 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI (зі змінами та доповненнями) до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.

Додатково повідомляємо, що з оновленим текстом Наказу № 560 можна ознайомитись скориставшись розділом «Нормативні та інформаційні документи» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу ДФС України (http://zir.sfs.gov.ua).

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Податківці підвищують рівень обізнаності громадян  з питань декларування доходів

          У Чернігівському міському центрі зайнятості фахівцями Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області проведені громадські читання, присвячені питанням декларування громадянами доходів, отриманих у 2016 році. 

«Мета такого заходу  – інформування громадськості з питань подання податкової декларації про майновий стан і доходи, отримані протягом 2016 року та підвищення рівня обізнаності громадян з зазначеного питання», – зазначила начальник відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб, майнових податків і зборів з фізичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб Чернігівської ОДПІ  ГУ ДФС у Чернігівській області Алла Супрун.

         У ході проведення заходу обговорювали питання щодо обов’язку подання податкової декларації про майновий стан і доходи, термінів декларування та сплати податку, застосування ставок податку та пояснили, коли декларація про майновий стан і доходи не подається.

         Алла Супрун звернула увагу слухачів на права платників податку на податкову знижку. Так, громадяни, які бажають реалізувати своє право на податкову знижку за наслідками минулого року податкову декларацію можуть подати упродовж всього року.

Податківці розповідали учасникам заходу про можливість громадян отримати довідку про свої доходи за допомогою електронного сервісу ДФС України «Електронний кабінет платника». Не оминули увагою і питання детінізації доходів у сфері зайнятості населення.

Наприкінці заходу фахівці міської податкової розповсюдили серед присутніх власну друковану продукцію з питань деклараційної компанії – 2017 та закликали  вчасно задекларувати доходи, отримані протягом 2016 року.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Актуальні питання щодо подання звітності засобами телекомунікаційного зв’язку

  Начальником відділу інформаційних технологій Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області  Олександром Моісєєвим проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» з актуальних питань щодо подання звітності засобами телекомунікаційного зв’язку.

Пропонуємо вашій увазі найактуальніші питання, що надійшли під час проведення заходу та відповіді на них.

 

Питання 1: Я, фізична особа – підприємець, хочу подавати податкову звітність в електронному вигляді. З чого мені розпочати ?

Відповідь: Для того щоб подавати податкову звітність в електронному вигляді необхідно отримати Електронний цифровий підпис та встановити необхідне програмне забезпечення. Електронний цифровий підпис (далі – ЕЦП) можна отримати в будь-якому Акредитованому центрі сертифікації ключів на території України. Надання послуг Електронного цифрового підпису може бути на платній або безкоштовній основі. Різниці між платним і безкоштовним ключем для подання звітності немає.

Серед програмного забезпечення можна обрати безкоштовний веб-сервіс ДФС «Електронний кабінет платника податків», через який надсилати податкову звітність та обмінюватись інформацією з ДФС.

Після отримання ЕЦП необхідно укласти з територіальним органом ДФС за основним місцем обліку договір «Про визнання електронних документів». Договір слід підписати, використовуючи ЕЦП посадової особи та печатки (за наявності) та надіслати до ДФС засобами програмного забезпечення. Якщо платник перебуває на обліку як платник окремих податків в декількох контролюючих органах, то для подання податкової звітності в електронному вигляді такий платник має укласти договір з контролюючим органом, в якому знаходиться на обліку.

Після відправки звітів платнику надходить квитанція № 1 про прийняття такого звіту шлюзом ДФС із вказанням дати отримання.

Після цього надсилається квитанція № 2 про результати обробки звіту (його прийняття або відмову у прийнятті) з реєстраційний номером та датою прийняття.

Договір про визнання електронних документів розглядається органами ДФС протягом 5 днів, причому звітність можна подавати тільки після укладання такого договору (після отримання позитивної квитанції № 2).

 

Питання 2: Як скористатися електронним сервісом «Електронний кабінет платника податків» маючи електронний ключ Приватбанку ?

Відповідь: Веб-сервіс «Електронний кабінет платника податків» розміщений на офіційну веб-сторінку Державної фіскальної служби –  sfs.gov.ua.

Заходимо на головну сторінку, під розділом «Головні новини» шукаємо та обираємо пункт «Електронний кабінет платника». Обираємо справа зверху пункт «Вхід до особистого кабінету».

На сторінці буде запропоновано обрати Центр сертифікації ключів, в якому отримали ЕЦП (у зазначеному випадку це АЦСК ПАТ КБ «Приватбанк»).

Далі вказуємо розміщення особистого ключа керівної особи (оптичний диск, з’ємний носій, папка на комп’ютері/смарт-пристрої) та вводите пароль до ключа. Натискаємо кнопку «Зчитати» та «Увійти».

Якщо все успішно, то зліва зверху з’являться реквізити користувача (прізвище та ідентифікаційний код) та будуть відображені основні можливості Кабінету.

При першому вході необхідно переглянути налаштування Кабінету (вказати додаткові підписи: електронна печатка, підпис бухгалтера) та зберегти їх.

В подальшому вхід в Кабінет здійснюється за допомогою ЕЦП керівника з будь-якого комп’ютеру чи смарт-пристрою.

 

Питання 3: Як за допомогою програми «Податкова звітність» виправити помилку в Звіті про суми нарахованої заробітної плати (Додаток 4) в прізвищі працівника в таблиці 6 даного звіту ?

Відповідь: Спочатку необхідно створити профіль підприємства через пункт меню «Сервіс –> Персональні параметри».

Далі заходимо в меню «Довідники –> Довідник документів». Ставимо галочку у полі «Єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та відмічаємо галочками два документи:

1)    Додаток 4 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску

2)    Таблиця 6 «Відомості про нарахування заробітної плати застрахованим особам».

«Зберігаємо зміни».

Обираємо меню «Документ –> Новий …» обираємо Додаток 4 та вказуємо період за який виправляються помилки. Відкриються два документи. Потім ще раз меню «Документ –> Новий …» і обираємо лише таблицю 6.

Правильно заповнюємо документи та зберігаємо наступним чином:

·        Таблиця 6 (скасовуюча) – зберігаємо зі станом документу «уточнюючий» і довільним порядковим номером документа в періоді;

·        Таблиця 6 (початкова) – зберігаємо зі станом документу «звітний» і довільним порядковим номером документа в періоді;

·        Додаток 4 (скасовуюча) – зберігаємо зі станом документу «уточнюючий» і довільним порядковим номером документа в періоді.

         Порядковий номер документа в періоді має бути однаковий для всіх документів Звіту, але не № 1!

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Декларування податку на прибуток – 2017

 Начальником відділу адміністрування податку на прибуток управління податків і зборів з юридичних осіб Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області  Ольгою Зубок проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» з питань декларування податку на прибуток у 2017 році.

Пропонуємо вашій увазі найактуальніші питання, що надійшли під час проведення заходу та відповіді на них.

                 

           Питання:  В 2016 році підприємство мало період подання звітності з податку на прибуток – рік. Доходи підприємства за 2016 рік перевищили 20 млн. гривень.  В які терміни підприємство повинно подати  декларацію з податку на прибуток в 2017 році ?

           Відповідь: Відповідно до абз. в) п. 137.5 ст. 137 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) передбачено, що річний податковий (звітний) період встановлюється для платників податку, у яких річний дохід від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначений за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід) за попередній річний звітний (податковий) період не перевищує 20 мільйонів гривень. При цьому до річного доходу від будь-якої діяльності (за вирахуванням непрямих податків), визначеного за показниками Звіту про фінансові результати (Звіту про сукупний дохід), включається дохід (виручка) від реалізації продукції (товарів, робіт, послуг), інші операційні доходи, фінансові доходи та інші доходи.

         Оскільки доходи підприємства за 2016 рік перевищили 20 мільйонів гривень, тому звітний період відповідатиме календарному кварталу. Звітність платником податку на прибуток подається протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (півріччя).

 

         Питання : Що робити, якщо організація, яка перебувала в Реєстрі неприбуткових установ в 2016 році не встигла внести зміни  в свої установчі документи до 1 січня 2017 року ?

        Відповідь: Відповідно до п. 35 підр. 4 Прикінцевих положень Кодексу передбачено, що неприбуткові підприємства, установи та організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій, зобов’язані до 1 липня 2017 року привести свої установчі документи у відповідність із нормами Кодексу та у цей самий строк подати копії таких документів до контролюючого органу.

             Порядок включення неприбуткових підприємств, установ та організацій до Реєстру та Реєстраційна заява платника податку за формою №1-РН затверджені Постановою КМУ від 13 липня 2016 року № 440.
Отже, для включення до нового Реєстру неприбуткових установ та організацій необхідно привести установчі документи у відповідність до вимог п.133.4 ст.133 Кодексу, провести їх перереєстрацію відповідно до вимог Закону України «Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань” та надати до податкової інспекції за місцем реєстрації наступні документи: реєстраційну заяву платника податку за формою №1-РН з позначкою «зміни»; завірену копію установчих документів організації (крім тих, що оприлюднені на порталі електронних сервісів відповідно до Закону України “Про державну реєстрацію юридичних осіб, фізичних осіб – підприємців та громадських формувань”).

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Питання, що найбільше турбують фізичних осіб  – платників єдиного податку

 Питанням, що найбільше турбують фізичних осіб  – платників єдиного податку був присвячений сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія», проведений заступником начальника управління –  начальником відділу адміністрування податків із самозайнятих осіб  управління податків і зборів з фізичних осіб Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області Тетяною Гончаровою.

Пропонуємо вашій увазі найактуальніші питання, що надійшли під час проведення заходу та відповіді на них.

 

Питання 1: Адвокат має намір знятися з обліку в органах ДФС як особа, що здійснює незалежну професійну діяльність. Проте дія документа, який надає право на зайняття такою діяльністю, не закінчилась. Як у такому випадку йому знятися з обліку ?

Відповідь: Право на зайняття адвокатською діяльністю підтверджується свідоцтвом про право на заняття адвокатською діяльністю та посвідченням адвоката України, які видаються Радою адвокатів регіону.

Підпунктом 2 п. 11.22 р. XI Порядку обліку платників податків і зборів, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 09.12.2011 № 1588 (далі – Порядок № 1588) передбачено, що фізичні особи, які здійснюють незалежну професійну діяльність, знімаються з обліку після припинення такої діяльності, за наявності:

документально підтвердженої інформації відповідного державного органу, що реєструє таку діяльність або видає документи про право на заняття такою діяльністю (свідоцтва, дозволи, сертифікати тощо);
поданих до контролюючого органу за основним місцем обліку заяви про ліквідацію або реорганізацію платника податків за формою № 8-ОПП (далі – заява за формою № 8 – ОПП), довідки за формою № 4-ОПП та інших документів, що видаються контролюючими органами платнику податків і підлягають поверненню до контролюючого органу.
Таким чином, фізичну особу, яка здійснює незалежну професійну діяльність (адвоката), може бути знято з обліку на підставі поданої до контролюючого органу за основним місцем обліку заяви за формою № 8-ОПП за умови внесення до Єдиного реєстру адвокатів України записів про: зміну організаційної форми адвокатської діяльності; зупинення або припинення права на заняття адвокатською діяльністю.

Внесення до Реєстру самозайнятих осіб запису про припинення незалежної професійної діяльності фізичною особою не припиняє її зобов’язань, що виникли під час провадження такої діяльності, та не змінює строків, порядків виконання таких зобо­в’язань та застосування санкцій за їх невиконання (пп. 4 п. 11.22 р. ХІ Порядку № 1588).

Пунктом 178.4 ст. 178 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) встановлено, що фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність, подають податкову декларацію за результатами звітного року відповідно до р. IV цього Кодексу у строки, передбачені для платників податку на доходи фізичних осіб.

Питання 2: Як оподатковується податком дохід фізичної особи – підприємця – платника єдиного податку першої групи, отриманий від здійснення діяльності, не зазначеної в реєстрі платників єдиного податку, та яка відповідальність передбачена до такого платника ? 

Відповідь: Згідно пп. 293.4.2 п. 293.4 ст. 293 Кодексу ставка єдиного податку встановлюється для платників єдиного податку першої групи у розмірі 15 відсотків, зокрема до доходу, отриманого від здійснення діяльності, не зазначеної в реєстрі платників єдиного податку, віднесених до першої групи.

Платники єдиного податку зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів, визначених Кодексом у випадку здійснення видів діяльності, не зазначених в реєстрі платників єдиного податку, – з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, в якому здійснювалися такі види діяльності ( пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 Кодексу).

Реєстрація платника єдиного податку анулюється шляхом виключення з реєстру платників єдиного податку за рішенням контролюючого органу у випадках, визначених пп. 298.2.3 п. 298.2 ст. 298 Кодексу.

         Крім того, платники єдиного податку несуть відповідальність згідно Кодексу за правильність обчислення, своєчасність і повноту сплати сум єдиного податку, а також за своєчасне надання податкових декларацій.

Тобто, до доходу, отриманого платником єдиного податку першої групи від здійснення видів діяльності, не зазначених в реєстрі платників єдиного податку, застосовується ставка у розмірі 15 відсотків. При цьому такі платники зобов’язані перейти на сплату інших податків і зборів (загальна система оподаткування) з першого числа місяця, наступного за податковим (звітним) періодом, в якому здійснювалися види діяльності, не зазначені в реєстрі платників єдиного податку.

 

Питання 3: Умова перебування на першій групі платників єдиного податку ?

Відповідь: Згідно п. 291.4 ст. 291 Кодексу суб’єкти господарювання, які застосовують спрощену систему оподаткування, обліку та звітності

перша група – фізичні особи – підприємці, які не використовують працю найманих осіб, здійснюють виключно роздрібний продаж товарів з торговельних місць на ринках та/або провадять господарську діяльність з надання побутових послуг населенню і обсяг доходу яких протягом календарного року не перевищує 300000 гривень.

Пунктом 293.1 ст. 293 Кодексу ставки єдиного податку для платників першої групи встановлюються у відсотках (фіксовані ставки) до розміру прожиткового мінімуму, встановленого законом на 1 січня податкового (звітного) року .

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Порядок переміщення товарів до району або з району проведення АТО

 Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області інформує: 04.03.2017 набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 01 березня 2017 року № 99 (далі – Постанова № 99), якою затверджено Порядок переміщення товарів до району або з району проведення антитерористичної операції ( далі – Порядок).

Цей Порядок визначає правовий режим переміщення товарів, у тому числі тих, що визнані в установленому порядку гуманітарною допомогою, до району або з району проведення антитерористичної операції (через лінію зіткнення та/або в її межах) та поширюється на фізичних осіб і суб’єктів господарювання, які здійснюють такі переміщення.

Суб’єкт господарювання для переміщення товарів повинен бути включений до переліків суб’єктів господарювання, які здійснюють переміщення товарів, відповідно до цього Порядку. Форми таких переліків визначаються рішенням координаційного центру.

Суб’єкт господарювання (власник або уповноважена ним особа), який має намір перемістити товар, повинен звернутися із заявою в письмовій та електронній формі до ДФС.

Форма заяви про включення до переліків, необхідні документи та електронні поштові адреси ДФС оприлюднюються на її офіційному веб-сайті.

Суб’єктам господарювання забороняється переміщувати на тимчасово неконтрольовану територію та з тимчасово неконтрольованої території товари, за винятком: харчових продуктів у визначенні Закону України від 23 грудня 1997року № 771/97-ВР «Про безпечність та якість харчових продуктів», які переміщуються у складі гуманітарних вантажів; лікарських засобів у визначенні Закону України від 04 квітня 1996 року № 123/96-ВР «Про лікарські засоби» та виробів медичного призначення, які переміщуються у складі гуманітарних вантажів; товарів та продукції (в тому числі тих, що забезпечують функціонування та обслуговування або є необхідними у виробничому процесі) металургійної, гірничозбагачувальної, вугледобувної та енергогенеруючої галузей, об’єктів критичної інфраструктури за переліком та обсягами (вартість, вага, кількість), які затверджуються спільним рішенням Міністерства з питань тимчасово окупованих територій та внутрішньо переміщених осіб та Міністерства економічного розвитку і торгівлі України.

Суб’єктам господарювання дозволяється переміщувати товари виключно залізничним транспортом, крім випадків, передбачених п. 31 Порядку.

У виняткових випадках за рішенням координаційного центру та за погодженням з керівником антитерористичної операції з метою оперативного реагування, запобігання та подолання наслідків виникнення особливих соціальних чи економічних обставин, пов’язаних із загрозою життю та здоров’ю людей, порушенням нормальних умов життєдіяльності та ліквідацією наслідків надзвичайних ситуацій, які унеможливлюють дотримання вимог Порядку, через лінію зіткнення можуть бути переміщені товари без обмежень, визначених у Порядку.

Порядок набирає чинності через 10 днів з дня опублікування
Постанови № 99, крім пунктів 9 і 31 Порядку, які набирають чинності через місяць з дня її опублікування.

Додатково повідомляємо: з текстом Постанови № 99 можна ознайомитись скориставшись розділом «Нормативні та інформаційні документи» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (http://zir.sfs.gov.ua).

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Зміни – 2017: податок на доходи фізичних осіб

Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області повідомляє, що відповідно до Законів України від 20.12.2016 №1791-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» та від 21.12.2016 №1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», внесено зміни до податкового законодавства, які набрали чинності 1 січня 2017 року, зокрема з податку на доходи фізичних осіб (далі – ПДФО):
– зменшено вдвічі окремі показники, які мають прив’язку до розміру мінімальної заробітної плати, у зв’язку зі збільшенням у 2017 році розміру мінімальної заробітної плати до 3200 гривень;
– звільнено від оподаткування ПДФО доходів від здавання (продажу) брухту чорних металів (за кодом 7204 УКТ ЗЕД);
– збільшено до 3 мінімальних заробітних плат суму, яку юридична чи фізична особа може сплатити за навчання іншої фізичної особи в вищих та професійно-технічних вітчизняних закладах навчання без оподаткування такої суми ПДФО, а також скасовано необхідність особи, що навчається, відпрацювати 3 роки у особи, яка заплатила за таке навчання;
– знято обмеження з розміру суми, сплаченої на навчання, яку платник податку може включити до податкової знижки за наслідками звітного року (у 2016 році така сума не перевищувала 1930 грн. на місяць);
– збільшено з 12 до 24 місяців термін, протягом якого отримувач може використовувати цільову благодійну допомогу, надану на лікування без оподаткування такої суми ПДФО;
– унормовано визначення інвестиційного прибутку від операцій з державними цінними паперами з урахуванням курсових різниць;
– розширено перелік витрат фізичної особи – підприємця від провадження господарської діяльності, водночас ні до доходу, ні до витрат фізичної особи – підприємця не включаються суми акцизного податку з роздрібної торгівлі підакцизними товарами;
– фізичній особі – підприємцю надано право на амортизацію основних засобів, що використовуються у діяльності (крім житлової нерухомості та автомобілів);
– платнику податку надано право розстрочки на сплату протягом трьох років суми податкового зобов’язання, нарахованого на суму боргу (кредиту), прощеного (анульованого) кредитором за його самостійним рішенням, не пов’язаним із процедурою його банкрутства, до закінчення строку позовної давності за кредитом, що отриманий на придбання житла (іпотечний кредит);
– визначено, що з доходів, що виплачуються підприємцям (незалежно від системи оподаткування), місцезнаходженням або місцем проживання яких є територія АТО або населені пункти, що розташовані на лінії зіткнення, податкові агенти повинні утримувати податок на доходи фізичних осіб у джерела виплати.
Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Увага: «гаряча лінія»!

14 березня 2017 року з 11 год. 00 хв. до 12 год. 00 хв. відбудеться сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» з начальником відділу адміністрування податку на прибуток управління податків і зборів з юридичних осіб  Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області Зубок Ольгою Михайлівною на тему: «Декларування податку на прибуток у 2017 році. Інновації податкового законодавства». Телефон:  (0462) 65-28-28.

24 березня 2017 року з 11 год. 00 хв. до 12 год. 00 хв. відбудеться сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» із начальником відділу інформаційних технологій Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області Моісєєвим Олександром Миколайовичем на тему: «Актуальні питання щодо подання звітності засобами телекомунікаційного зв’язку». Телефон (0462) 65-28-88.

  
31 березня 2017 року з 11 год. 00 хв. до 12 год. 00 хв. відбудеться сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» із начальником відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб, майнових податків і зборів з фізичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб Чернігівської ОДПІ  ГУ ДФС у Чернігівській області Супрун Аллою Анатоліївною на тему: «Деклараційна компанія – 2017». Телефон (0462) 65-28-53.

 Чернігівська ОДПІ

 

Оновлена форма звітності № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)»

Наказом Міністерства соціальної політики України «Про внесення змін до наказу Міністерства соціальної політики України від 31 травня 2013 року № 316» від 5 грудня 2016 р. № 1476 внесено зміни до звіту форми № 3-ПН «Інформація про попит на робочу силу (вакансії)». 

Нова форма звіту введена в дію з 7 лютого 2017 р. Звіт, як і раніше, подають до центрів зайнятості всі юридичні особи, фізичні особи — підприємці, які використовують працю найманих працівників (незалежно від місцезнаходження). На відміну від попереднього оновлений звіт за формою № 3-ПН слід подавати не пізніше ніж через три робочих дні з дати відкриття вакансії. Нова форма звітності має також відмінності щодо виду звітності — відтепер вона може бути двох видів — первинною або уточнювальною. Первинна звітність подається з метою інформування про наявність попиту на робочу силу (вакансії). Уточнювальна подається в разі необхідності заміни первинної та містить уточнення характеристик вакансії: умов праці, розміру заробітної плати, вимог до претендента тощо. При цьому не можуть бути змінені дані щодо кількості вакансій та назви професії (посади). Змінила наповнення і таблиця в розділі I «Основні дані про вакансії». У зв’язку із зміною розміру мінімальної заробітної плати колонку «Розмір заробітної плати» розділено на дві: «Усього (у тому числі премії, надбавки, інші заохочувальні та компенсаційні виплати)» та «У тому числі основної». Остання колонка відтепер містить інформацію не про укомплектування вакансії за сприяння Державної служби зайнятості України (так/ні), а про наявність коментарів у додатку (так/ні). Отже, якщо розділ II «Коментарі до даних про вакансії» форми № 3-ПН містить додаткові коментарі, до згаданої колонки вноситься запис «так», якщо коментарі відсутні — запис «ні».

Городнянський районний центр зайнятості

 

Нецільова благодійна допомога – 2017

У відділі адміністрування податку на доходи фізичних осіб, майнових податків і зборів з фізичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб Чернігівської ОДПІ пояснили, що відповідно до пп. 170.7.3 п.170.7 ст. 170 розділу IV Податкового кодексу України (далі – Кодекс) не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами – юридичними або фізичними особами  на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим пп. 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 Кодексу, встановленого на 1 січня такого року. У 2017 році це 2240 гривень.

         Слід мати на увазі те, що положення пп. 170.7.3 п. 170.7 ст. 170 Кодексу  не поширюються на профспілкові виплати своїм членам, умови звільнення яких від оподаткування передбачені пп.165.1.47 п. 165.1 ст. 165 Кодексу.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

На  допомогу платникам: податковий календар на березень 2017 року

Для своєчасного подання звітності до органів Державної фіскальної служби України та сплати податків і зборів до бюджету Чернігівська ОДПІ  нагадує платникам про терміни звітування і сплати податків, зборів (платежів) у березні 2017 року:

                

Останній день подання звітності:

   01 березня 2017 року: – податкової декларації з податку на прибуток підприємств за 2016 рік платниками, у яких податковий період дорівнює календарному року; фінансової звітності за 2016 рік до органів ДФС платниками податку на прибуток, у яких звітний період дорівнює календарному року; розрахунку податку на прибуток нерезидента, який провадить діяльність на території України через постійне представництво, на підставі окремого балансу фінансово-господарської діяльності, за 2016 рік платниками, у яких податковий період дорівнює календарному року; розрахунку податку на прибуток постійного представництва нерезидента, визначеного шляхом застосування до суми отриманого доходу коефіцієнта 0,7, за 2016 рік платниками, у яких податковий період дорівнює календарному року; податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця за 2016 рік платниками, віднесеними до 1 та 2 груп;

 

09 березня 2017 року: – звітів про обсяги виробництва та реалізації спирту, алкогольних напоїв, тютюнових виробів (форми звітів № 1-РС, № 2-РС№ 3-РС) за лютий 2017 р.; звітів про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі, тютюнових виробів у оптовій мережі (форми звітів № 1-ОА, № 1-ОТ) за лютий 2017 року;

 

10 березня 2017 року: декларації про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари/продукцію (п. 4 розд. ІІ Порядку складання та подання Декларації про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію), затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 25.03.2015 № 359 «Про затвердження форми Декларації про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари (продукцію), Порядку складання та подання Декларації про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари /продукцію» (далі – Наказ № 359))

 

   15 березня 2017 року: – звіту про використання книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок) (форма № ЗВР-1) за лютий 2017 року; довідки про використані розрахункові книжки за лютий 2017 року;

 

         16 березня 2017 року: заяви щодо переходу на спрощену систему оподаткування з II кварталу 2017 року та розрахунку доходу за попередній календарний рік ;

 

   20 березня 2017 року: – податкової декларації з податку на додану вартість, податкової декларації з акцизного податку, податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) (крім громадян) за лютий 2017 р. у разі неподання податкової декларації на 2017 р., податкової декларації з рентної плати; звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до органів доходів і зборів (форма № Д4 (місячна)) за лютий 2017 року;

  

         21 березня 2017 року: заяви про відмову від спрощеної системи оподаткування з II кварталу 2017 року;

        

         25 березня 2017 року: декларації про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари/продукцію.

 

          Останній день сплати податку, збору (платежу):

 

02 березня 2017 року: – податку на доходи фізичних осіб, військового збору, плати за землю (крім громадян), податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати за січень 2017 року;

 

 10 березня 2017 року: податку на прибуток підприємства за 2016 рік;

 

 20 березня 2017 року: – авансового внеску з єдиного податку на березень 2017 р. платниками єдиного податку 1 та 2 групи; єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за лютий 2017 р. (крім гірничих підприємств); акцизного податку за лютий 2017 р. (доплати у разі потреби) податкового зобов’язання з акцизного податку на тютюнові вироби, розрахованого з урахуванням авансових платежів, здійснених при придбанні марок акцизного податку;

 

28 березня 2017 року: єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування гірничими підприємствами за лютий 2017 року;

 

30 березня 2017 року: плати за землю (крім громадян) податку на доходи фізичних осіб, військового збору, податку на додану вартість, акцизного податку, рентної плати за лютий 2017 р.; податку на доходи фізичних осіб із загальної суми доходів у вигляді процентів, нарахованих за лютий 2017 р. на суми банківських вкладних (депозитних) або поточних рахунків, ощадних (депозитних) сертифікатів, вкладів (депозитів) членів кредитної спилки у кредитної спілці.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Сподіваємося на податковий результат від детінізації заробітних плат

 Загальна сума заборгованості із заробітної плати суб’єктів господарювання м. Чернігова станом на 01.02.2017 року склала понад 8 мільйонів гривень. У боржниках – 22 суб’єкта господарювання, із яких 11 –  економічно-активні підприємства, 3 – підприємства – банкрути, а також 8 суб’єктів господарювання, що призупинили діяльність.

Про це повідомили в управлінні податків і зборів з фізичних осіб Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області.

За результатами вжитих заходів працівниками ОДПІ погашено заборгованості по заробітній платі у сумі  майже 900 тис. грн, надійшло до бюджетів податку на доходи фізичних осіб у сумі  144  тис. гривень.

На контролі фахівців податкової – моніторинг виплат керівниками підприємств та організацій заробітної плати менше законодавчо встановленого рівня.

Так, завдяки співпраці з органами державної влади та місцевого самоврядування та заслуховувань керівників відповідних суб’єктів господарювання на засіданнях робочих груп інспекції, із 31 підприємства, яке заслуховано на засіданнях, 20  – підвищили рівень заробітної плати найманим працівникам.

«З суб’єктами господарювання, які використовують найману працю , регулярно проводиться  роз’яснювальна робота щодо порядку оформлення трудових відносин з найманими працівниками, в тому числі і в частині сплати податків приватними підприємцями з доходів, які виплачують найманим працівникам, вимог кодексу законів про працю України та попереджено про неприпустимість порушень податкового законодавства. З початку року легалізовано 160 робочих місць та залучено до державної реєстрації 30 осіб», – зазначила начальник управління податків і зборів з фізичних осіб Чернігівської ОДПІ Інна Неврова.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Зміни – 2017: податок на прибуток

      Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області повідомляє, що відповідно до Законів України від 20.12.2016 №1791-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» та від 21.12.2016 №1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», внесено зміни до податкового законодавства, які набрали чинності 1 січня 2017 року, зокрема з податку на прибуток:
      – визначено безнадійною заборгованість, прострочену понад 360 днів;
      – продовжено дію 25 відс. ліміту для формування резерву під знецінені активи;
      – визначено безнадійною заборгованістю для фізичних осіб заборгованість, яка прострочена строком понад 180 днів, та яка не перевищує 25 відс. однієї мінімальної заробітної плати (на сьогодні  –  50 відсотків);
      – змінено порядок розрахунку об’єктів оподаткування та суми податку на дохід суб’єктів, які здійснюють випуск та проведення лотерей;
      – профспілкові організації звільнено від необхідності подання звіту про використання коштів неприбутковими організаціями, такий звіт подається тільки у разі порушення вимог, встановлених для неприбуткових організацій;
      – удосконалено порядок зарахування сплачених авансових внесків при виплаті дивідендів в рахунок сплати податку на прибуток;
      – виключено можливість зарахування сплаченого податку на майно в рахунок сплати податку на прибуток;
      – уточнено порядок амортизації основних засобів та нематеріальних активів, нарахування якої здійснюється без урахування їх переоцінки (уцінки, дооцінки), проведеної відповідно до положень бухгалтерського обліку;
      – передбачено коригування фінансового результату до оподаткування на суму витрат на ремонт, реконструкцію, модернізацію або інші поліпшення невиробничих основних засобів та нематеріальних активів;
      – надано правові підстави для списання безнадійної дебіторської заборгованості за рахунок резерву сумнівних боргів;
      – уточнено порядок розрахунку обмеження при виплаті процентів нерезидентам, які є пов’язаними особами з платником податку на прибуток;
      – уточнено положення щодо уникнення подвійного врахування при визначенні фінансового результату до оподаткування доходів або витрат, виникнення яких для цілей оподаткування відбувається після 01.01.2015 року;
      – тимчасово зменшено мінімальні допустимі строки до 2 років амортизації для основних засобів групи 4 (машини та обладнання), так звана «прискорена амортизація»;
      – запроваджено на період до 31 грудня 2021 року податкові канікули (застосування нульової ставки податку на прибуток підприємств), для підприємств у яких річний дохід не перевищує 3-х мільйонів гривень та розмір нарахованої за кожний місяць звітного періоду заробітної плати (доходу) працівників є не меншим, ніж дві мінімальні заробітні плати, за умови відповідності наведеним критеріям;

      – подовжено до 01.07.2017 року строк приведення неприбутковими організаціями установчих документів до вимог Податкового кодексу України (далі – Кодекс);
      – чітко розмежовані вимоги щодо коригувань об’єкта оподаткування податком на прибуток за контрольованими та не контрольованими операціями;
      – встановлено оподаткування за ставкою 5 відс. доходів нерезидентів, отриманих ними у вигляді процентів за позиками (фінансовими кредитами), залученими від розміщення цінних паперів на іноземних біржах, так званих «євро бондів»;
      – встановлено на період з 01.01.2017 по 31.12.2018р.р. звільнення від оподаткування доходів нерезидентів передбачених у п. 141.4 ст. 141 Кодексу;
      – посилено вимоги до подання податкової звітності – визначено, що фінансова звітність є додатком до податкової декларації та є її невід’ємною частиною та подається як платниками податку на прибуток так й неприбутковими підприємствами, установами та організаціями;
      – запроваджено тимчасове до 1 січня 2025 року звільнення від оподаткування прибутку підприємств – суб’єктів літакобудування та які здійснюють розробку та/або виготовлення з кінцевим складанням літальних апаратів та двигунів до них.
Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

До уваги платників !!!

     Чернігівська ОДПІ 17 березня 2017 року об 11 год. 00 хв. у приміщенні актового залу  інспекції (вул. Кирпоноса, буд.28, м. Чернігів) проводить тематичний семінар для платників податку на додану вартість на тему: «Актуальні питання з податку на додану вартість у 2017 році».

Чернігівська ОДПІ

 

До уваги платників єдиного внеску !

Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області інформує: З 01.01.2017 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1015 «Про внесення зміни до пункту 1 додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 р. № 675», яка внесла зміни до нормативів розподілу єдиного внеску.

 Проте на рахунки 3719 «Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування» символи 208, 209 та 210 (далі – рахунки 3719),

Враховуючи те, що на рахунки 3719 «Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування», які  відкриті в головних управліннях Казначейства на ім’я територіальних органів ДФС, можуть надходити помилково сплачені кошти єдиного внеску, такі рахунки з 14.02.2017 року заблоковано, а кошти, сплачені на вказані рахунки підлягають поверненню платникам.

Нагадуємо: у разі сплати єдиного внеску на невідповідні рахунки до платників єдиного внеску застосовуються фінансові санкції відповідно до норм Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Шановні платники податків! При перерахуванні податків і зборів (обов’язкових платежів) до бюджетів, будь-ласка, перевіряйте реквізити сплати  на субсайті ГУ ДФС у Чернігівській області у розділі «Бюджетні рахунки» за посиланням:  http://ch.sfs.gov.ua/byudjetni-rahunki.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Деякі питання сплати земельного податку

Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області нагадує, що відповідно до пп. 14.1.147 п. 14.1 ст. 14 Податкового кодексу України  (далі – Кодекс) плата за землю – це обов’язковий платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку та орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.

Згідно з  п. 269.1 ст. 269 Кодексу платниками земельного податку є власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі.

Статтею 270 Кодексу встановлено, що об’єктами оподаткування земельним податком є земельні ділянки, які перебувають у власності або користуванні, та земельні частки (паї), які перебувають у власності.

Власники землі та землекористувачі сплачують плату за землю з дня виникнення права власності або права користування земельної ділянки.

Пунктом 288.1 ст. 288 Кодексу передбачено, що підставою для нарахування орендної плати за земельну ділянку  є договір оренди такої земельної ділянки.

Орендар земельної ділянки зобов’язаний приступати до використання земельної ділянки у строки, встановлені договором оренди землі, зареєстрованим у встановленому законом порядку.

Слід пам’ятати, що Земельний кодекс України містить заборону щодо використання земельної ділянки до встановлення її меж у натурі (на місцевості), одержання документа, що посвідчує право на неї, та державної реєстрації. Використання землі без правовстановлюючих документів загрожує також і кримінальною відповідальністю.

Додатково повідомляємо: з відповіддю на дане питання можна ознайомитися, скориставшись сервісом ДФС «Загальнодоступний інформаційно-довідковий ресурс» (під категорія 112.01), який дозволяє платнику отримати відповіді з Бази знань щодо застосування норм податкового, митного законодавства або з питань адміністрування єдиного внеску, а також ознайомитись з нормативними документами (http://zir. sfs.gov.ua).

    Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

У Чернігові  перший мільйонер задекларував свої доходи

 «З початку року до Чернігівської ОДПІ подано 477 податкових декларацій про майновий стан і доходи, згідно яких підлягає сплаті до бюджету понад 1,1 млн.грн. податку на доходи фізичних осіб і майже 200 тис. грн. військового збору. Скористалися правом на податкову знижку 319 громадян, яким належить повернути з бюджету майже 540 тис.грв. Подав декларацію 1 мійльонер, який задекларував майже 4 млн.гривень доходів», – поінформувала начальник відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб, майнових податків і зборів з фізичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб Чернігівської ОДПІ Алла Супрун.

Податківець зазначила, що громадянам, які отримували у 2016 році нецільову благодійну допомогу (від благодійника – юридичної або фізичної особи), у розмірі більш ніж 1930 гривень, необхідно до 1 травня 2017 року подати до податкової інспекції за місцем своєї реєстрації податкову декларацію про майновий стан і доходи, отримані у 2016 році.

Так, згідно п.п. 170.7.3 п. 170.7 ст. 170 Податкового кодексу України не включається до оподатковуваного доходу сума нецільової благодійної допомоги, у тому числі матеріальної, що надається резидентами – юридичними або фізичними особами на користь платника податку протягом звітного податкового року сукупно у розмірі, що не перевищує суми граничного розміру доходу, визначеного згідно з абзацом першим підпункту 169.4.1 п. 169.4 ст. 169 Кодексу, встановленого на 1 січня такого року (у 2016 р. – 1930 гривень). Благодійник – юридична особа зазначає відомості про надані суми нецільової благодійної допомоги у податковій звітності. Сума перевищення допомоги над вказаним розміром включається до загального місячного або річного оподатковуваного доходу і підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб за ставкою 18 відсотків та військовим збором за ставкою 1,5 відсотків.

     Нагадаємо, що з 1 січня 2017 року запроваджена нова форма декларації, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 15 вересня 2016 року №821 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року №859».

 Всю необхідну інформацію щодо порядку заповнення  та подання декларації  про майновий стан і доходи, громадяни можуть отримати у Центрі обслуговування платників інспекції за адресою: вул. Кирпоноса, буд.28, або за телефонами: 65-28-53, 65-28-25.

Про особливості деклараційної кампанії – 2017 року можна дізнатися  також і на офіційному веб – порталі ДФС України (­­­­­­­­­­­ http://sfs.gov.ua).

Пам’ятайте, податок від кожної задекларованої гривні піде до місцевого бюджету, а отже –  на розвиток нашого міста.

Чернігівська ОДПІ запрошуємо платників сумлінно виконати свій конституційний обов’язок  – своєчасно подати декларацію та сплатити податки до бюджету країни.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Деклараційна компанія – 2017: актуальні питання

    Начальником відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб, майнових податків і зборів з фізичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб Чернігівської ОДПІ  ГУ ДФС у Чернігівській області  Аллою Супрун проведено сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» з питань  порядку декларування доходів громадян, отриманих  у 2016 році.

Наводимо найбільш актуальні запитання та відповіді на них, які були порушені у ході проведення заходу.

Питання 1: Чи визначаються фізичною особою при поданні декларації про майновий стан і доходи за 2016 рік податкові зобов’язання з військового збору  ?

Відповідь: З набранням чинності з 01.01.2015 р. норми Закону України від  28 грудня 2014 року № 71 «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи» щодо поширення на фізичних осіб порядку оподаткування доходів військовим збором, за результатами 2016 року фізичні особи визначають податкові зобов’язання як з податку на доходи фізичних осіб, так і з військового збору.

Відповідно до пп. 1.2 п. 16 прим. 1 підрозд. 10 розд. XX Податкового кодексу України (далі – Кодекс) об’єктом оподаткування військовим збором є доходи, визначені ст. 163 Кодексу. Ставка збору – 1,5 відс. об’єкта оподаткування. При цьому нарахування, утримання та сплата (перерахування) збору до бюджету здійснюються у порядку, встановленому ст. 168 Кодексу. Підпунктом 168.2.1 п. 168.2 ст. 168 Кодексу передбачено, що платник податку, що отримує доходи від особи, яка не є податковим агентом, та іноземні доходи, зобов’язаний включити суму таких доходів до загального річного оподатковуваного доходу та подати декларацію за наслідками звітного податкового року, а також сплатити податок з таких доходів.

         За результатами звітного податкового року платник податку – фізична особа повинен подати декларацію та визначити податкові зобов’язання як з податку на доходи фізичних осіб, так і з військового збору. З 1 січня 2017 року запроваджено нова форма декларації, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 15 вересня 2016 року №821 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року №859».

Питання 2: Які ставки податку на доходи фізичних осіб застосовуються до доходів, отриманих у 2016 році ?

Відповідь: До доходів, отриманих у 2016 році застосовуються ставки:

18 відсотків бази оподаткування  щодо:          доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у п. 167.2 – 167.5 ст. 167 Податкового кодексу України, далі – Кодекс) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; перевищення суми пенсії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), щомісячного довічного грошового утримання, визначеної у п.п. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 Кодексу, які отримуються платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом; пасивних доходів, у тому числі нарахованих у вигляді дивідендів по акціях та/або інвестиційних сертифікатах, що виплачуються інститутами спільного інвестування (крім зазначених у п.п. 167.5.2 п. 167 ст. 167 Кодексу);

         5 відсотків бази оподаткування у випадках, прямо визначених розділом IV Кодексу;

         0 відсотків бази оподаткування у випадках, прямо визначених розділом IV Кодексу. 

При декларуванні доходів за результатами 2016 року платникам податків слід враховувати, що розмір мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного податкового року, становить 1378 гривень.

Питання 3: Чи має право громадянин реалізувати право на  податкову знижку за  наслідками 2016 року на суму коштів, сплачених у зв’язку з переобладнанням транспортного засобу ?

Відповідь: Згідно з положеннями ст. 166 Кодексу платники податку на доходи фізичних осіб мають право на податкову знижку за наслідками звітного податкового року.

         Зокрема, згідно п.п.166.3.7 п. 166.3 ст. 166 Кодексу  до податкової знижки включаються фактично здійснені протягом звітного податкового року платником податку витрати, пов’язані з переобладнанням транспортних засобів, що належить платнику податків, з використанням у вигляді палива моторного сумішевого, біоетанолу, біодизелю, стиснутого або скрапленого газу, інших видів біопалива. При цьому транспортний засіб, що переобладнаний, повинен бути  перереєстрований у відповідних органах.   Витрати повинні підтверджуватися відповідними платіжними та розрахунковими документами, зокрема:  квитанціями;  платіжними дорученнями; фіскальними або товарними чеками; прибутковими касовими ордерами; меморіальними ордерами; копіями договорів, що ідентифікують продавця товарів (робіт, послуг) і їх покупця (отримувача). У зазначених документах обов’язково повинно бути відображено вартість таких товарів (робіт, послуг) і строк їх продажу (виконання, надання).

Для реалізації права на податкову знижку платнику податку необхідно заповнити та подати декларацію до 31 грудня року наступного за звітним, тобто за 2016 рік – до 31 грудня 2017 року.

Питання 4:Чи необхідно громадянину подавати декларацію  про майновий стан і доходи за 2016 рік, якщо у 2016 році  ним отримано у спадщину будинок від рідного брата ?  

 

 

Відповідь: Відповідно до пп. 14.1.263 п. 14.1 ст. 14 Кодексу членами сім’ї першого ступеня споріднення вважаються її батьки, чоловік або дружина, діти, у тому числі усиновлені. Інші члени сім’ї фізичної особи вважаються такими, що мають другий ступінь споріднення.

Отож, платником податків відповідно до норм Кодексу отримано доходи у вигляді майна, що успадковується спадкоємцем, який не є членом сім’ї спадкодавця першого ступеня споріднення та які підлягають декларуванню з відповідним оподаткуванням податком на доходи фізичних осіб  за ставкою 5 відс. (п. 167.2 ст. 167 Кодексу) і військовим збором – 1,5 відсотків.

Останній день подання декларації за 2016 рік – 3 травня 2017 року.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Підвищуємо податкову культуру: розпорядження майном, що переходить у власність держави

Як розповіла начальник відділу погашення боргу Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області Олена Ємець, згідно зі ст.335 Цивільного кодексу України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність. Безхазяйні рухомі речі можуть набуватися у власність за набувальною давністю, крім випадків, встановлених статтями 336, 338, 341 і 343 цього Кодексу.

         Порядок обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним затверджено постановою КМУ від 25.08.1998 № 1340 «Про Порядок обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним».

         Дія цього Порядку поширюється на майно, конфісковане на підставі рішення суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом, крім вилученого митними органами майна, щодо якого винесено рішення суду про конфіскацію;  транспортні засоби та інші види майна, що зберігаються під митним контролем виключно митницею, як не пропущені на митну територію України внаслідок установлених заборон чи обмежень на їх ввезення або транзит через територію України, якщо сума складських митних зборів досягає їх вартості; майно, термін зберігання якого під митним контролем закінчився, а власник не звернувся за ним в установлений Митним кодексом України термін;  товари з обмеженим терміном зберігання, вилучені правоохоронними органами або затримані митними органами як предмети порушення митних правил, у тому числі товари, затримані у справах про контрабанду; майно, визнане безхазяйним відповідно до законодавства;  предмети-знахідки, товари та цінності, загублені або залишені у готелях, транспорті, театрах, інших громадських місцях, якщо вони не були затребувані їх власниками протягом установленого законом терміну;  скарби, передані фінансовим органам; майно, що за правом успадкування перейшло у власність держави; не вручені міжнародні та внутрішні поштові відправлення;валютні цінності, що пересилаються в міжнародних поштових відправленнях з порушенням нормативних актів Всесвітнього поштового союзу та норм законодавства України; знаряддя незаконного добування природних ресурсів та незаконно добуті природні ресурси або продукти, вироблені з них, чи їх вартість;  використані під час проведення експертизи (випробування) зразки нехарчової продукції, що були відібрані в межах здійснення державного ринкового нагляду, залишкова вартість яких перевищує встановлену Кабінетом Міністрів України граничну межу (крім зразків продукції, що є небезпечними, становлять ризик та/або не відповідають установленим вимогам щодо їх безпечності), реалізуються шляхом проведення прилюдних торгів (аукціонів) в установленому законодавством порядку.

      Зазначене майно передається для подальшого розпорядження ним на підставі акта опису, оцінки та передачі майна, в тому числі реалізується через торгівельні підприємства, аукціони, біржі, з якими укладені угоди на його реалізацію.

       Порядок взаємодії між структурними підрозділами органів ДФС під час виконання покладених згідно із законодавством України завдань із виявлення, обліку, зберігання, оцінки, розпорядження безхазяйним майном та майном, що переходить у власність держави затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 № 570 «Про затвердження Порядку взаємодії між підрозділами органу доходів і зборів під час роботи з безхазяйними речами та майном, що переходить у власність держави».

     Майно, якість якого не відповідає вимогам стандартів, небезпечне в санітарно-епідемічному відношенні або яке не пройшло відповідного випробування, карантинної обробки чи не придатне для реалізації, підлягає переробці або знищенню (утилізації) з урахуванням ступеня зносу та фактичного стану.

      Повернення майна відбувається за рішенням суду або за рішенням керівника органу, в якому майно перебуває на обліку, за наявності відповідних підстав у порядку, встановленому органом, що здійснив його вилучення, або міністерством, керівник якого спрямовує та координує діяльність такого органу.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Громадські читання: декларування громадянами доходів

             З метою інформування громадськості з питань подання податкової декларації про майновий стан і доходи, отримані протягом 2016 року наприкінці лютого фахівці Чернігівської ОДПІ провели громадські читання зі слухачами правового факультету Університету «60+» та працівниками  Чернігівської міської бібліотеки ім. М. Коцюбинського.

         Тема читань була присвячена питанню декларування громадянами доходів, отриманих у 2016 році. Обговорювали питання щодо обов’язку подання податкової декларації про майновий стан і доходи, термінів декларування та сплати податку, застосування ставок податку та пояснили, коли декларація про майновий стан і доходи не подається.

         У ході проведення заходу начальник відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб, майнових податків і зборів з фізичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб Чернігівської ОДПІ  ГУ ДФС у Чернігівській області Алла Супрун звернула увагу слухачів на те, що оподаткування, крім обов’язку сплати податків, передбачає реалізацію права платників податку на податкову знижку. Платники податку на доходи фізичних осіб, які бажають реалізувати своє право на податкову знижку за наслідками минулого року податкову декларацію можуть подати упродовж всього року. Керівник підрозділу інспекції розповіла про перелік витрат, які можна включати до складу податкової знижки; як її розрахувати; які існують обмеження щодо отримання податкової знижки; який порядок заповнення річної декларації про доходи і як сплачуються та повертаються суми податку за результатами поданої річної декларації.

         Поспілкувалися і про роботу електронних сервісів ДФС України, акцентувавши увагу присутніх на роботі антикорупційного сервісу ДФС України «Пульс» та телефону «Довіри», який працює у відділі внутрішньої безпеки Головного управління ДФС у Чернігівській області. Не оминули увагою і питання детінізації доходів у сфері зайнятості населення.

Відповідаючи на запитання учасників заходу податківці висловили сподівання, що інформація, яку вони отримали, не тільки корисна для них, а й досить цікава.

Наприкінці заходу податківці звернулися до присутніх вчасно задекларувати доходи, отримані протягом 2016 року та  розповсюдили серед присутніх власну друковану продукцію відповідної тематики.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ        

 

До уваги платників єдиного внеску !

Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області інформує: З 01.01.2017 року набрала чинності Постанова Кабінету Міністрів України від 28 грудня 2016 р. № 1015 «Про внесення зміни до пункту 1 додатка до постанови Кабінету Міністрів України від 26 листопада 2014 р. № 675», яка внесла зміни до нормативів розподілу єдиного внеску.

 Проте на рахунки 3719 «Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування» символи 208, 209 та 210 (далі – рахунки 3719),

Враховуючи те, що на рахунки 3719 «Рахунок для зарахування коштів, які підлягають розподілу за видами загальнообов’язкового державного соціального страхування», які  відкриті в головних управліннях Казначейства на ім’я територіальних органів ДФС, можуть надходити помилково сплачені кошти єдиного внеску, такі рахунки з 14.02.2017 року заблоковано, а кошти, сплачені на вказані рахунки підлягають поверненню платникам.

Нагадуємо: у разі сплати єдиного внеску на невідповідні рахунки до платників єдиного внеску застосовуються фінансові санкції відповідно до норм Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування».

Шановні платники податків! При перерахуванні податків і зборів (обов’язкових платежів) до бюджетів, будь-ласка, перевіряйте реквізити сплати  на субсайті ГУ ДФС у Чернігівській області у розділі «Бюджетні рахунки» за посиланням:  http://ch.sfs.gov.ua/byudjetni-rahunki.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Підвищуємо податкову культуру: розпорядження майном, що переходить у власність держави

Як розповіла начальник відділу погашення боргу Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області Олена Ємець, згідно зі ст.335 Цивільного кодексу України безхазяйною є річ, яка не має власника або власник якої невідомий. Безхазяйні нерухомі речі беруться на облік органом, що здійснює державну реєстрацію прав на нерухоме майно, за заявою органу місцевого самоврядування, на території якого вони розміщені. Про взяття безхазяйної нерухомої речі на облік робиться оголошення у друкованих засобах масової інформації. Після спливу одного року з дня взяття на облік безхазяйної нерухомої речі вона за заявою органу, уповноваженого управляти майном відповідної територіальної громади, може бути передана за рішенням суду у комунальну власність. Безхазяйні рухомі речі можуть набуватися у власність за набувальною давністю, крім випадків, встановлених статтями 336, 338, 341 і 343 цього Кодексу.

         Порядок обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним затверджено постановою КМУ від 25.08.1998 № 1340 «Про Порядок обліку, зберігання, оцінки конфіскованого та іншого майна, що переходить у власність держави, і розпорядження ним».

         Дія цього Порядку поширюється на майно, конфісковане на підставі рішення суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом, крім вилученого митними органами майна, щодо якого винесено рішення суду про конфіскацію;  транспортні засоби та інші види майна, що зберігаються під митним контролем виключно митницею, як не пропущені на митну територію України внаслідок установлених заборон чи обмежень на їх ввезення або транзит через територію України, якщо сума складських митних зборів досягає їх вартості; майно, термін зберігання якого під митним контролем закінчився, а власник не звернувся за ним в установлений Митним кодексом України термін;  товари з обмеженим терміном зберігання, вилучені правоохоронними органами або затримані митними органами як предмети порушення митних правил, у тому числі товари, затримані у справах про контрабанду; майно, визнане безхазяйним відповідно до законодавства;  предмети-знахідки, товари та цінності, загублені або залишені у готелях, транспорті, театрах, інших громадських місцях, якщо вони не були затребувані їх власниками протягом установленого законом терміну;  скарби, передані фінансовим органам; майно, що за правом успадкування перейшло у власність держави; не вручені міжнародні та внутрішні поштові відправлення;валютні цінності, що пересилаються в міжнародних поштових відправленнях з порушенням нормативних актів Всесвітнього поштового союзу та норм законодавства України; знаряддя незаконного добування природних ресурсів та незаконно добуті природні ресурси або продукти, вироблені з них, чи їх вартість;  використані під час проведення експертизи (випробування) зразки нехарчової продукції, що були відібрані в межах здійснення державного ринкового нагляду, залишкова вартість яких перевищує встановлену Кабінетом Міністрів України граничну межу (крім зразків продукції, що є небезпечними, становлять ризик та/або не відповідають установленим вимогам щодо їх безпечності), реалізуються шляхом проведення прилюдних торгів (аукціонів) в установленому законодавством порядку.

      Зазначене майно передається для подальшого розпорядження ним на підставі акта опису, оцінки та передачі майна, в тому числі реалізується через торгівельні підприємства, аукціони, біржі, з якими укладені угоди на його реалізацію.

    Порядок взаємодії між структурними підрозділами органів ДФС під час виконання покладених згідно із законодавством України завдань із виявлення, обліку, зберігання, оцінки, розпорядження безхазяйним майном та майном, що переходить у власність держави затверджений наказом Міністерства доходів і зборів України від 10.10.2013 № 570 «Про затвердження Порядку взаємодії між підрозділами органу доходів і зборів під час роботи з безхазяйними речами та майном, що переходить у власність держави».

     Майно, якість якого не відповідає вимогам стандартів, небезпечне в санітарно-епідемічному відношенні або яке не пройшло відповідного випробування, карантинної обробки чи не придатне для реалізації, підлягає переробці або знищенню (утилізації) з урахуванням ступеня зносу та фактичного стану.

      Повернення майна відбувається за рішенням суду або за рішенням керівника органу, в якому майно перебуває на обліку, за наявності відповідних підстав у порядку, встановленому органом, що здійснив його вилучення, або міністерством, керівник якого спрямовує та координує діяльність такого органу.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Працюємо за допомогою сервісу ДФС «Електронний кабінет платника»      

Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області інформує про модернізацію електронного сервісу Державної фіскальної служби України «Електронний кабінет платника».

Вхід до оновленого кабінету здійснюється за адресою cabinet.sfs.gov.ua, а також через офіційний веб-портал відомства (sfs.gov.ua).

Оновлений онлайн-сервіс працює на базі реальних даних.

Функція сплати податків, зборів, платежів працює у звичайному режимі.  

Модернізований сервіс включає дві функціональні частини – відкриту (загальнодоступну) і приватну (особистий кабінет).

Користуватися функціоналом відкритої частини можна без ідентифікації особи (без використання електронного цифрового підпису). Зокрема, через відкриту частину платник має можливість:

– скористатися інформацією з реєстрів, які є загальнодоступними (дані про взяття на облік платників; дані реєстру платників ПДВ; дані реєстру страхувальників; дані реєстру платників єдиного податку; інформація про РРО; інформація про книги РРО);

– отримати інформацію про граничні терміни сплати податків, зборів, обов’язкових платежів та подання звітності (податковий календар);

– отримати контакти і адреси діючих центрів обслуговування платників (ЦОП);

– ознайомитися з новинами ДФС;

– скористатися іншою корисною інформацією.

Робота з електронним сервісом в персональній частині здійснюється з використанням електронного цифрового підпису (ЕЦП), де після ідентифікації особи надається можливість: скористатися індивідуальним податковим календарем; переглянути та перевірити свої облікові дані; створити запит для отримання інформації; подати реєстраційну заяву платника податку на додану вартість (ПДВ), заяву про анулювання реєстрації платника ПДВ, заяву про видачу довідки про відсутність заборгованості з податків і зборів; направити лист органу ДФС; переглянути стан розрахунків з бюджетом; зареєструвати податкові накладні у Єдиному реєстрі податкових накладних; скористатися сервісами системи «Електронне адміністрування ПДВ» (для платників ПДВ).

 Чернігівська ОДПІ запрошує платників податків та громадян отримати на безкоштовній основі  ключі електронного цифрового підпису у відділі реєстрації користувачів при ГУ ДФС у  Чернігівській області за адресою:  м. Чернігів, вул. Кирпоноса, 28, 1-й поверх, кім.14. Телефон для довідок (0462) 77-49-27.

  Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Щодо застосування штрафних санкцій за сплату єдиного внеску на невідповідні рахунки

Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області звертає увагу платників єдиного внеску на те, що відповідно до ч. 5 ст. 9 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) сплата єдиного внеску здійснюється на рахунки органів доходів і зборів, відкриті в центральному органі виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, для його зарахування.

Днем сплати єдиного внеску вважається: у разі перерахування сум єдиного внеску, зокрема з рахунку платника на відповідні рахунки органу доходів і зборів – день списання банком або центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері казначейського обслуговування бюджетних коштів, суми платежу з рахунку платника незалежно від часу зарахування на рахунок органу доходів і зборів (ч. 10 ст. 9 Закону № 2464).

Страхові кошти, акумульовані на відповідних рахунках  ДФС розподіляються автоматично за видами загальнообов’язкового державного соціальною страхування відповідно до визначених Законом № 2464 пропорцій (у відсотках) та перераховуються за призначенням – на відповідні рахунки, відкриті в Казначействі.

У разі сплати єдиного внеску відповідною категорією платників на невідповідний рахунок в одній інтегрованій картці платника виникає заборгованість з моменту настання зобов’язань, а в іншій переплата, при цьому виникає ситуація, коли певні фонди соціального страхування недоотримують кошти після розподілу єдиного внеску.

Сума єдиного внеску, своєчасно не нарахована та/або не сплачена у строки, встановлені Законом № 2464, є недоїмкою та стягується з нарахуванням пені та застосуванням штрафів.

Отже, у разі сплати єдиного внеску на невідповідні рахунки до платників єдиного внеску застосовуються фінансові санкції відповідно до норм Закону № 2464.

Звертаємо увагу: єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Відповідно до ч. 16 ст. 25 Закону № 2464 строк давності щодо нарахування, застосування та стягнення сум недоїмки, штрафів та пені не застосовується.

 Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Стан справляння рентної плати

Як поінформували у відділі адміністрування екологічного податку та рентної плати і місцевих податків управління оподаткування юридичних осіб Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області на території м. Чернігова та Чернігівського району здійснюється спеціальне використання води, користування радіочастотним ресурсом України, спеціальне використання лісових ресурсів, а також видобування корисних копалин таких, як прісні підземні води, торф, суглинок, пісок, глина тощо.

Станом на 01.01.2017 року на обліку в інспекції перебувають 476 платників рентної плати (по м. Чернігову – 379 платників, по Чернігівському р-ну  – 97 платників), з яких 421 суб’єкт господарювання – платники рентної плати за спеціальне використання води, 86 суб’єктів господарювання – платники рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин.

Протягом 2016 року від платників Чернігівської ОДПІ до бюджетів всіх рівнів надійшло:

 15,1 млн.грн рентної плати за спеціальне використання води (по м. Чернігову –  15,0 млн.грн, по Чернігівському району – 0,1 млн.гривень).

5,8 млн.грн плати за користування надрами для видобування корисних копалин (по м. Чернігову – 2,2 млн.грн, по Чернігівському району – 3,6 млн.гривень).

Фахівці податкової пояснили, що рентна плата – це загальнодержавний податок, який справляється за користування надрами для видобування корисних копалин; за користування надрами в цілях, не пов’язаних з видобуванням корисних копалин; за користування радіочастотним ресурсом України; за спеціальне використання води; за спеціальне використання лісових ресурсів; за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України (п.п. 14.1.217 п. 14.1. ст. 14 Податкового кодексу України, далі – ПКУ).

  Відповідно до пп. 252.1.1.  п.252.1. ст. 252 ПКУ платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є суб’єкти господарювання, у тому числі громадяни України, іноземці та особи без громадянства, зареєстровані відповідно до закону як підприємці, які набули права користування об’єктом (ділянкою) надр на підставі отриманих спеціальних дозволів на користування надрами (далі – спеціальний дозвіл) в межах конкретних ділянок надр з метою провадження господарської діяльності з видобування корисних копалин, у тому числі під час геологічного вивчення (або геологічного вивчення з подальшою дослідно-промисловою розробкою) в межах зазначених у таких спеціальних дозволах об’єктах (ділянках) надр. Крім того, платниками рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин є землевласники та землекористувачі, крім суб’єктів підприємництва, які відповідно до законодавства відносяться до фермерських господарств, що провадять господарську діяльність з видобування підземних вод на підставі дозволів на спеціальне водокористування.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Нова державна підтримка агропромислового комплексу

Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області інформує: відповідно до Законів України від 20 грудня 2016 року №1791-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» та від 21 грудня 2016 року №1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» внесено зміни до податкового законодавства, які набрали чинності 1 січня 2017 року.

Зокрема, з метою підтримки агропромислового комплексу країни:

      – передбачено надання бюджетних дотацій сільськогосподарським товаровиробникам, внесених до Реєстру отримувачів бюджетної дотації відповідно до Закону України «Про державну підтримку сільського господарства України»;
      – передбачено, що з 1 січня 2018 року розподіл бюджетної дотації  здійснюється у сумі, не більше ніж 150 мільйонів гривень на одного сільськогосподарського товаровиробника на рік з урахуванням пов’язаних з таким товаровиробником осіб;
      – передбачено подання сільськогосподарськими товаровиробниками, внесених до Реєстру отримувачів бюджетної дотації відповідно до Закону України “Про державну підтримку сільського господарства України”, додатку до податкової декларації з ПДВ, у якому такі сільськогосподарські товаровиробники зазначатимуть розрахунок податкових зобов’язань позитивної різниці між сумою податкових зобов’язань звітного (податкового) періоду та сумою податкового кредиту звітного (податкового) періоду з цього податку за результатами діяльності за операціями, визначеними статтею 161 Закону України „Про державну підтримку сільського господарства України”, а також розрахунок питомої ваги вартості сільськогосподарських товарів, поставлених протягом попередніх12 послідовних звітних податкових періодів (місяців);
      –  доповнено функції контролюючих органів по формуванню та веденню Реєстру отримувачів бюджетної дотації для розвитку сільськогосподарських товаровиробників та стимулювання виробництва сільськогосподарської продукції.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Нове визначення терміну «податкова звітність»

         Чернігівська ОДПІ звертає увагу платників на те, що Законом України від 21 грудня 2016 року №1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату України», який набрав чинності з 01 січня 2017 року, змінено визначення терміну «податкова звітність» та впроваджено нові умови її подання.

Так, згідно з оновленою редакцією п.46.1 ст.46 Податкового кодексу України податкова декларація, розрахунок, звіт  – це документ, що подається платником податків (у тому числі відокремленим підрозділом у випадках, визначених цим Кодексом) контролюючому органу у строки, встановлені законом, на підставі якого:

–   здійснюється нарахування та/або сплата податкового зобов’язання;

–   відображаються обсяги операції (операцій), доходів (прибутків), щодо яких податковим та митним законодавством передбачено звільнення платника податку від обов’язку нарахування і сплати податку і збору;

–   відображаються суми доходу, нарахованого (виплаченого) на користь платників податків – фізичних осіб, суми утриманого та/або сплаченого податку.

Митні декларації як і раніше прирівнюються до податкових декларацій для цілей нарахування та/або сплати податкових зобов’язань. Не змінився  статус додатків, які наразі є невід’ємною частиною до податкової декларації.

Фінансова звітність, що складається та подається платниками податку на прибуток та неприбутковими організаціями, є додатком до податкової декларації з податку на прибуток (звіту про використання доходів (прибутків) неприбуткової організації та її невід’ємною частиною.

Додатково нагадуємо, що податкову декларацію, розрахунок, звіт тощо можна подати до фіскальних органів в один із таких способів:

–         засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації ЕЦП;

–         на паперових носіях особисто або уповноваженою на це особою;

–         надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення не пізніше, ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Разом викорінимо  зарплати у «конвертах»

  Важливим чинником детінізації економіки є викорінення зарплат у «конвертах». Детінізація економіки є одним з ключових завдань задля забезпечення економічної безпеки та створення умов сталого розвитку України. Це сприятиме зростанню національного інвестиційного потенціалу, матиме позитивний вплив на бюджетну сферу, сприятиме орієнтації національної економіки на розвиток.

Держава з 2016 року знизила єдиний соціальний внесок майже вдвічі –  до 22 відс.,  з 01.01.2017 року встановила мінімальну заробітну плату на рівні 3200 гривень. Тож нині головне завдання –  вивести заробітну плату «з тіні», адже це негативне явище сприяє ухиленню від сплати податків та зборів до бюджетів країни. Уряд країни зробив ставку саме на легалізацію «тіньових зарплат» і як наслідок – слід очікувати мотивацію до легалізації та зростання рівня виплат заробітних плат. Невдовзі це має привести до збільшення платежів та до компенсації втрат від зниження ставки єдиного внеску.

Поряд із проведенням роботи з детінізації заробітних плат, фахівцями Чернігівської ОДПІ вживаються заходи щодо встановлення власників об’єктів нерухомості та землекористувачів, у яких відсутні відповідні правовстановлюючі документи та виявляються особи, які провадять підприємницьку діяльність без державної реєстрації.

Питання детінізації економіки – одне з пріоритетних у роботі Чернігівської об’єднаної державної податкової інспекції. «Тим підприємцям, які сумлінно сплачують податки і виконують свої податкові зобов’язання, не слід хвилюватися. Для них ми й надалі залишимося стабільним і прогнозованим партнером», – зазначила начальник управління податків і зборів з фізичних осіб Інна Неврова. Як поінформувала керівник підрозділу податкової, завдяки спільним зусиллям фахівців податкової інспекції та органів місцевої влади з початку року погашено заборгованість по заробітній платі  у сумі 889,2 тис.грн та надійшло до бюджету 144,1 тис.грн податку на доходи фізичних осіб.

Звертаємо увагу на те, що починаючи з 01.01.2017 статтею 265 Кодексу законів про працю України запроваджені фінансові санкції стосовно юридичних та фізичних осіб – підприємців, які використовують найману працю, за недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (9600 гривень). У разі, якщо недопущення до перевірки з питань допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків розмір штрафу складе 100 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (320000 гривень).

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Ставки оподаткування до отриманих у 2016 році доходів

         Як пояснила начальник відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб, майнових податків і зборів з фізичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області Алла Супрун, до доходів, отриманих у 2016 році, застосовується ставка податку на доходи фізичних осіб:

         18 відсотків бази оподаткування  щодо:          доходів, нарахованих (виплачених, наданих) (крім випадків, визначених у п. 167.2 – 167.5 ст. 167 Податкового кодексу України, далі – Кодекс) у тому числі, але не виключно у формі: заробітної плати, інших заохочувальних та компенсаційних виплат або інших виплат і винагород, які нараховуються (виплачуються, надаються) платнику у зв’язку з трудовими відносинами та за цивільно-правовими договорами; перевищення суми пенсії (включаючи суму її індексації, нараховану відповідно до закону), щомісячного довічного грошового утримання, визначеної у п.п. 164.2.19 п. 164.2 ст. 164 Кодексу, які отримуються платником податку з Пенсійного фонду України чи бюджету згідно із законом; пасивних доходів, у тому числі нарахованих у вигляді дивідендів по акціях та/або інвестиційних сертифікатах, що виплачуються інститутами спільного інвестування (крім зазначених у п.п. 167.5.2 п. 167 ст. 167 Кодексу);

         5 відсотків бази оподаткування у випадках, прямо визначених розділом IV Кодексу;

         0 відсотків бази оподаткування у випадках, прямо визначених розділом IV Кодексу. 

  Ставка військового збору становить 1,5 відсотків від об’єкта оподаткування збором за доходами, визначеними ст. 163 Кодексу. Разом з тим, п.п. 1.7 п. 161  підрозділу 10 розділу ХХ Кодексу звільнено від оподаткування військовим збором доходи, що згідно з розділом IV Кодексу не включаються до загального оподатковуваного доходу фізичних осіб (не підлягають оподаткуванню, оподатковуються за нульовою ставкою).

Нагадаємо: безкоштовно завантажити форму податкової декларації про майновий стан і доходи та ознайомитися з інструкцією щодо її заповнення можна на офіційному веб – порталі ДФС у розділі «Законодавство» (http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo).

Відповіді на питання, які виникають при заповненні та поданні декларації про майновий стан та доходи, порядку та термінів сплати можна  отримати у Центрі обслуговування платників  Чернігівської ОДПІ за адресою: вул. Кирпоноса, буд.28, м. Чернігів, телефони: 65-28-53, 65-28-32, 65-28-25.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Актуальні питання з екологічного податку та рентної плати

Питанням, що найбільше турбують платників податків щодо екологічного податку та рентної плати був присвячений сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія», проведений Чернігівською ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області. З платниками податків спілкувалася начальник відділу адміністрування екологічного податку та рентної плати і місцевих податків управління податків і зборів з юридичних осіб Людмила Гординська.

Пропонуємо вашій увазі найактуальніші питання, що надійшли під час проведення заходу та відповіді на них.

Питання : Чи є платниками екологічного податку суб’єкти господарювання, які здійснюють тимчасове розміщення відходів, в тому числі небезпечних відходів (акумулятори, шини, люмінесцентні лампи тощо) ?

Відповідь: Суб’єкти господарювання, які здійснюють тимчасове розміщення (зберігання) відходів, в тому числі небезпечних (акумулятори, шини, люмінесцентні лампи тощо), є платниками екологічного податку у разі відсутності у них договору на видалення та утилізацію відходів, в якому визначаються терміни передачі відходів на утилізацію та захоронення.  Відповідно до пп. 240.1.3 п. 240.1 ст. 240 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-IV зі змінами та доповненнями платниками екологічного податку є суб’єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників, під час провадження діяльності яких на території України і в межах її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони здійснюються розміщення відходів (крім розміщення окремих видів (класів) відходів як вторинної сировини, що розміщуються на власних територіях (об’єктах) суб’єктів господарювання). 

Враховуючи вищенаведене, суб’єкти господарювання, які здійснюють тимчасове розміщення (зберігання) відходів, в тому числі небезпечних (акумулятори, шини, люмінесцентні лампи тощо) до їх передачі на утилізацію та захоронення, не є платниками екологічного податку з 01.01.2013 року за умови наявності у них договору на видалення та утилізацію відходів з суб’єктами господарювання (комунальними або спеціалізованими підприємствами тощо).

Суб’єкти господарювання, які здійснюють тимчасове розміщення (зберігання) відходів, в тому числі небезпечних (акумулятори, шини, люмінесцентні лампи тощо), є платниками екологічного податку у разі відсутності у них договору на видалення та утилізацію відходів, в якому визначаються терміни передачі відходів на утилізацію та захоронення.

Питання : Чи є платником рентної плати за спеціальне використання води бюджетна установа у разі здачі окремих приміщень в оренду іншому суб’єкту господарювання, в тому числі бюджетній установі ?

         Відповідь: При наданні в оренду приміщень бюджетною установою (орендодавцем) іншій бюджетній установі (орендарю) за умови якщо орендодавець та орендар не використовують обсяги води для господарської діяльності, направленої на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, рентна плата за спеціальне використання води (далі  – рентна плата) за обсяги фактично використаної води такими установами не справляється.

Якщо орендодавець (бюджетна установа) має договір на поставку води та не використовує обсяги води для господарської діяльності, направленої на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, а орендар (бюджетна установа) використовує обсяги води для здійснення господарської діяльності, направленої на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах без укладання окремого договору на поставку води, то платником рентної плати буде бюджетна установа (орендодавець) за обсяги фактично використаної орендарем води з урахуванням обсягу втрат води в системах постачання.

Якщо орендодавець (бюджетна установа) має договір на поставку води та використовує обсяги води для господарської діяльності, направленої на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, а орендар (бюджетна установа) не використовує обсяги води для здійснення господарської діяльності, направленої на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах та не має окремо укладеного договору на поставку води, то орендодавець (бюджетна установа) є платником рентної плати за весь обсяг фактично використаної води (у т.ч. і води, використаної орендарем).

При наданні в оренду приміщень бюджетною установою (орендодавцем) іншому суб’єкту господарювання, що не є бюджетною установою (орендарю), у випадку якщо орендодавець отримує воду відповідно до укладеного договору на поставку води та не використовує обсяги води для здійснення господарської діяльності, направленої на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах, а орендар використовує воду без укладення окремого договору на поставку води для задоволення виключно власних питних і санітарно-гігієнічних потреб, то рентна плата ні орендодавцем (бюджетною установою), ні орендарем (що не є бюджетною установою) не сплачується.

У випадку використання води орендарем (що не є бюджетною установою) в т.ч. на інші, крім виключно власних питних і санітарно-гігієнічних потреб цілі, без укладання ним окремого договору на поставку води, рентну плату сплачує орендодавець (бюджетна установа) за обсяги води, фактично використані орендарем, навіть якщо такий орендодавець (бюджетна установа) не використовував обсяги води для здійснення господарської діяльності, направленої на отримання доходу в грошовій, матеріальній або нематеріальній формах.

Якщо орендарем (що не є бюджетною установою) самостійно укладено договір на поставку води, то у разі використання ним води в т.ч. числі на інші, крім задоволення виключно власних питних і санітарно-гігієнічних потреб цілі, такий орендар є платником рентної плати за обсяги фактично використаної ним води з урахуванням обсягу втрат води в системах постачання, а у разі використання води таким орендарем для задоволення виключно власних питних і санітарно-гігієнічних потреб, орендар (що не є бюджетною установою) не є платником рентної плати.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Ти спробував скористатися «Електронним кабінетом платника податку»???

      Чернігівська ОДПІ повідомляє, що через он-лайновий сервіс – Електронний кабінет платника податків кожний платник має змогу формувати податкову звітність у електронному вигляді в одному пакеті (декларація + додатки) та надсилати її до органів ДФС у режимі реального часу. Використовуючи електронний сервіс «Електронний кабінет платника податків» кожен платник  економить час та має змогу не лише підготувати, заповнити та надіслати податкову звітність в електронному вигляді, але й переглядати дані про стан розрахунків з бюджетом.

Електронний кабінет платника податків – це персональне автоматизоване робоче місце платника, працювати в якому він може без використання спеціально встановленого клієнтського застосування.

Вхід до оновленого кабінету здійснюється за адресою: http://cabinet.sfs.gov.ua, а також через офіційний веб-портал ДФС.

Відтепер модернізований сервіс включає дві функціональні частини:

– відкрита (загальнодоступна);

– приватна (особистий кабінет).

 Користуватися функціоналом відкритої частини можна без ідентифікації особи (без використання електронного цифрового підпису).

Через відкриту частину платник має можливість:

– скористатися інформацією з реєстрів, що є загальнодоступними (дані про взяття на облік платників; дані реєстру платників ПДВ; дані реєстру страхувальників; дані реєстру платників єдиного податку; інформація про РРО; інформація про книги РРО);

– отримати інформацію про граничні терміни сплати податків, зборів, обов’язкових платежів та подання звітності (податковий календар);

– отримати контакти та адреси діючих центрів обслуговування платників (ЦОП);

– ознайомитись з новинами Державної фіскальної служби України;

– скористатися іншою корисною інформацією.

Робота з електронним сервісом у приватній частині здійснюється з використанням електронного цифрового підпису (ЕЦП).

У приватній частині після ідентифікації особи надається можливість:

– скористатися індивідуальним податковим календарем;

– переглянути та перевірити свої облікові дані;

– створити запит для отримання інформації;

– подати реєстраційну заяву платника податку на додану вартість,  заяву про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість,  заяву про видачу довідки про відсутність заборгованості з податків і зборів;

– направити листа до органу ДФС;

– переглянути стан розрахунків з бюджетом;

– зареєструвати податкові накладні у Єдиному реєстрі податкових накладних;

– скористатися сервісами системи «Електронного адміністрування ПДВ» (для платників ПДВ).

Фізичним особам після ідентифікації також надано можливість за допомогою платіжної системи сплатити податки, збори, платежі (особистий кабінет – «Стан розрахунків з бюджетом»).

Більш детально дізнатись про роботу модернізованого кабінету можна ознайомившись з інструкцією користувача або переглянувши відео інструкцію за посиланням http://ezvit.net/electroniu_kabinet_platnuka.php.

Відділ організації роботи Чернігівська ОДПІ

 

Правильно подаємо звітність з ЄСВ.

 Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області повідомляє листом від 25.01.2017 року №1592/7/99/99-13-02-01-17 ДФС України  інформує, що платниками єдиного внеску відповідно до пункту 4 частини першої статті 4 Закону України від 08 липня 2010 року № 2464 «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон № 2464) є фізичні особи – підприємці, у тому числі ті, які обрали спрощену систему оподаткування.

Платники єдиного внеску зобов’язані подавати звітність з єдиного внеску за основним місцем обліку платника єдиного внеску у строки, порядку та за формою, визначені законодавством (пункт 4 частини другої статті 6 Закону № 2464).

Загальні правила формування та подання Звіту, передбачено розділом ІІ Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованою єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від і4,04.2015 № 435 (далі – Порядок), які є обов’язковими для виконання платниками.

Відповідно до пункту 1 розділу II Порядку, Звіт до органів доходів і зборів подається страхувальником або відповідальною особою страхувальника за місцем взяття на облік у органах доходів і зборів в один із таких способів:

засобами електронного зв’язку в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації ЕЦП відповідальних осіб у порядку, визначеному законодавством (у разі подання електронного звіту він надсилається не пізніше закінчення останньої години дня, в якому спливає граничний строк подання Звіту, передбачений Законом);

на паперових носіях;

на паперових носіях разом з електронною формою на електронних носіях інформації;

надсилання поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення.

Форми та строки подання Звіту фізичними особами-підприємцями. у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, передбачено розділом ІІІ Порядку,

Згідно з пунктом 2 розділу III Порядку, такі особи формують та полають до органів доходів і зборів Звіт самі за себе один раз на рік до 10 лютого року, що настає за звітним періодом. Звітним періодом є календарний рік. Звіт подається за формою № Д5 згідно з додатком | до нього Порядку із зазначенням типу форми «початкова».

Граничний термін подання Звіту за 2016 рік – 9 лютого 2017 року:

Пунктом ІІ Порядку передбачено, що фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, формують та подають самі за себе до органів доходів і зборів Звіт згідно з таблицею 2 додатка 5 до Порядку

Пунктом 10 розділу IV Порядку передбачено, що фізичні особи-підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування самі за себе формують та подають до органів доходів і зборів Звіт згідно з таблицею 1 додатка 5 до Порядку,

Фізичні особи-підприємці які протягом звітного року змінювали систему оподаткування, формують та подають до органів доходів і зборів один Звіт з наявним титульним аркушем, який включає дві таблиці: таблицю І та таблицю 2 додатка 5 до Порядку (пункт 18 розділу IV Порядку).

Відповідальним за правильність та достовірність заповнення Звіту э страхувальник (пункт 16 розділу II Порядку).

Звіт страхувальником повинен подаватися в повному обсязі.

Звіт, складений з порушенням вимог Порядку, у тому числі без обов’язкових реквізитів, передбачених пунктом 6 цього розділу, та поданий без всіх необхідних таблиць, не вважається Звітом і вважається таким, що не подавався (пункт 8 розділу 11 Порядку).

За порушення норм Закону № 2464 статтею 25 цього Закону та статтею 165 і Кодексу України про адміністративні правопорушення передбачено фінансову та адміністративну відповідальність фізичних осіб – підприємців.

Чернігівська ОДПІ сподівається, що і надалі роботодавці та підприємці нашого міста  своєчасно звітуватимуть та сплачуватимуть єдиний внесок, що є основою фінансування та виплат пенсій і грошової допомоги громадянам.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

За викиди в атмосферне повітря платимо більше

       Як проінформувала начальник відділу адміністрування екологічного податку та рентної плати і місцевих податків Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області Людмила Гординська, Законом України від «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році 20 грудня 2016 року N 1791-VIII з 1 січня 2017 року збільшено порівняно з діючими у 2016 році на 12 відсотків ставки екологічного податку за викиди в атмосферне повітря окремих забруднюючих речовин стаціонарними джерелами забруднення, за скиди окремих забруднюючих речовин у водні об’єкти, за розміщення відходів у спеціально відведених для цього місцях чи на об’єктах, за утворення радіоактивних відходів (включаючи вже накопичені), за тимчасове зберігання радіоактивних відходів їх виробниками  понад установлений особливими умовами ліцензійний строк.

Податківець звернула увагу на те, що зазначені ставки екологічного податку застосовуються платниками для визначення податкових зобов’язань, що виникли з 1 січня 2017 року.

За даними відділу моніторингу доходів та обліково-звітних систем Чернігівської ОДПІ надходження екологічного податку від платників податків за 2016 рік склали 22,3 млн гривень.

Нагадуємо, що граничними термінами подання податкових декларацій та сплати податкових зобов’язань з екологічного податку вважаються за:

IV квартал 2016 року: 9 лютого 2017 року, а останнім днем сплати податку – 17 лютого 2017 року;

квартал ц.р.: 10 травня та 19 травня 2017 року відповідно;

квартал ц.р.: 9 серпня та 18 серпня 2017 року відповідно;

квартал ц.р.: 9 листопада та 17 листопада 2017 року відповідно;

квартал ц.р.: 9 лютого та 19 лютого 2018 року відповідно.

Людмила Вікторівна наголосила, якщо платник екологічного податку з початку звітного року не планує здійснення викидів, скидів забруднюючих речовин, розміщення відходів, утворення радіоактивних відходів протягом звітного року, то такий платник повинен повідомити про це відповідний контролюючий орган за місцем розташування джерел забруднення та скласти заяву довільної форми про відсутність у нього у звітному році об’єкта обчислення екологічного податку. В іншому разі платник податку зобов’язаний подавати Декларації відповідно до вимог Кодексу.

Відділ організації роботи Чернігівська ОДПІ

 

30 січня 2017 року починають діяти оновлені рахунки

       Чернігівська ОДПІ інформує: відповідно до вимог Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік», та Наказу ДКСУ від 05.01.2017 року №15 «Про внесення змін до Довідника відповідності символу звітності коду класифікації доходів бюджету» з 30 січня 2017 року відкриваються нові рахунки.

Для платників м. Чернігова зміни відбулись по наступним платежам:

Отримувач: УК у м.Чернігові/м.Чернiгiв, код отримувача (ЄДРПОУ) 38054398.

Банк отримувача (ГУДКСУ):  ГУ ДКСУ у Чернігівській областi, МФО 853592.

Номер рахунку         ККД                     Найменування ККД

31210208700002          11021900        Надходження від погашення податкового боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого), з податку на прибуток підприємств (з урахуванням штрафних санкцій, пені та процентів, нарахованих на суму цього розстроченого (відстроченого) боргу), що склався станом на 1 січня 2017 року, який сплачується підприємствами електроенергетичної, нафтогазової, вугільної галузей, підприємствами, що надають послуги з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, підприємствами централізованого водопостачання та водовідведення;

31210208700002          14020800        Транспортні засоби (крім мотоциклів і велосипедів);

33116344700002          14021900        Пальне;

33113325700002          18050500        Єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників,  у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків;

31116164700002          14060600        Надходження від погашення податкового боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого), з податку на додану вартість (з урахуванням штрафних санкцій, пені та процентів, нарахованих на суму цього розстроченого (відстроченого) боргу), що сплачуються підприємствами електроенергетичної, нафтогазової, вугільної галузей, підприємствами, що надають послуги з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, підприємствами централізованого водопостачання та водовідведення;

31219209700002          21010600        Надходження від погашення податкового боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого), зі сплати частини чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об’єднань, що вилучається до державного бюджету відповідно до закону (з урахуванням штрафних санкцій, пені та процентів, нарахованих на суму цього розстроченого (відстроченого) боргу), що склався станом на 1 січня 2017 року, який сплачується підприємствами електроенергетичної, нафтогазової, вугільної галузей, підприємствами, що надають послуги з виробництва, транспортування та постачання теплової енергії, підприємствами централізованого водопостачання та водовідведення;

Нагадуємо, при перерахуванні податків і зборів (обов’язкових платежів) до бюджетів, будь-ласка, перевіряйте перед оплатою реквізити на субсайті ГУ ДФС у Чернігівській області у розділі «Бюджетні рахунки» за посиланням:  http://ch.sfs.gov.ua/byudjetni-rahunki

Книга город рах        

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

30 січня 2017 року починають діяти оновлені рахунки

   Чернігівська ОДПІ інформує: відповідно до вимог Закону України «Про державний бюджет України на 2017 рік», та Наказу ДКСУ від 05.01.2017 року №15 «Про внесення змін до Довідника відповідності символу звітності коду класифікації доходів бюджету» з 30 січня 2017 року відкриваються нові рахунки.

Зміни відбулись по кодам класифікації доходів бюджету 14021900 (Пальне), 14020800 (Транспортні засоби (крім мотоциклів і велосипедів), 18050500 (Єдиний податок з сільськогосподарських товаровиробників,  у яких частка сільськогосподарського товаровиробництва за попередній податковий (звітний) рік дорівнює або перевищує 75 відсотків), 11021900 (Надходження від погашення податкового боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого), з податку на прибуток підприємств); 14060600 (Надходження від погашення податкового боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого), з податку на додану вартість); 21010600 (Надходження від погашення податкового боргу, в тому числі реструктуризованого або розстроченого (відстроченого), зі сплати частини чистого прибутку (доходу) державних унітарних підприємств та їх об’єднань, що вилучається до державного бюджету відповідно до закону)

Нагадуємо, при перерахуванні податків і зборів (обов’язкових платежів) до бюджетів, будь-ласка, перевіряйте перед оплатою реквізити на субсайті ГУ ДФС у Чернігівській області у розділі «Бюджетні рахунки» за посиланням:  http://ch.sfs.gov.ua/byudjetni-rahunki

Рахунки район Черниговский
 Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

 

Обираємо вірний ідентифікатор форми декларації з податку на прибуток

Чернігівська ОДПІ повідомляє наступне, наказом Міністерства фінансів України від 20.10.15р. № 897 (зі змінами внесеними наказом Міністерства фінансів України від 08.07.16р. № 585)  затверджено форму податкової декларації з податку на прибуток підприємства.

Нагадуємо, що з метою правильності відображення показників в інформаційних системах органів ДФС необхідно обирати вірний програмний ідентифікатор форми декларації з податку на прибуток при її заповненні.

Так, для платників які мають річний період звітування (граничний термін подання 01.03.2017р.) слід обрати та заповнити ідентифікатор форми  J 0108103, для платників, які мають квартальний період звітування  (граничний термін подання 09.02.2017р.) слід обрати та заповнити ідентифікатор форми J 0100115.

Слід також звернути увагу на зазначення базового звітного періоду (квартал чи рік). Обраний ідентифікатор форми електронної податкової звітності має відповідати базовому періоду.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

З 1 січня стартувала деклараційна кампанія – 2017

Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області звертає увагу жителів м. Чернігова  та Чернігівського району на те, що з початку 2017 року стартувала кампанія декларування громадянами доходів, одержаних протягом 2016 року.

Декларацію подають лише ті громадяни, котрі той рік отримували доходи, що не оподатковувалися при виплаті. До таких доходів належать: вартість успадкованого чи отриманого у дарунок майна; кошти від надання майна в лізинг, оренду (суборенду) чи житловий найм; кошти одержані за межами України (іноземні доходи); доходи від операцій з продажу (обміну) об’єктів нерухомого або рухомого майна та отримані у вигляді інвестиційного прибутку; суми нецільової благодійної допомоги, що перевищує 1930 грн; доходи у вигляді виграшів, призів; доходи від продажу об’єктів майнових і немайнових прав, авторська винагорода; доходи отримані  у вигляді вартості подарунків.

За вибором платника податків декларації подаються за місцем своєї податкової адреси особисто або уповноваженою на це особою; поштою або засобами електронного зв’язку.

Звертаємо увагу, що поштою документи потрібно надсилати з повідомленням про вручення та з описом про вкладення не пізніше, ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання. Якщо ж декларація подається в електронній формі, з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису, то надсилати її потрібно не пізніше закінчення останньої години граничного строку подання.

Нагадуємо, що з 1 січня 2017 року запроваджується нова форма декларації, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 15 вересня 2016 року №821 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року №859», а саме:

– кількість додатків зменшено з чотирьох до двох, в яких платники податків здійснюють розрахунок податкових зобов’язань з урахуванням понесених витрат (розрахунок інвестиційного прибутку (додаток Ф1) та розрахунок податкових зобов’язань самозайнятими особами (додаток Ф2);

– змінено порядок розрахунку податкових зобов’язань із доходів, отриманих фізичною особою – підприємцем від провадження господарської діяльності, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, з урахуванням змін щодо порядку сплати авансових платежів з податку на доходи фізичних осіб;

– уточнені показники Декларації  з  урахуванням введення в дію ставки податку на доходи фізичних осіб у розмірі 18% тощо.

У разі необхідності платники зможуть отримати безкоштовні консультації і допомогу в заповненні податкової декларації про майновий стан і доходи в Центрі обслуговування платників Чернігівської ОДПІ, розташованому за адресою: вул. Кирпоноса, буд. 28, м. Чернігів, або за телефонами: 65-28-53,65-28-32,65-28-25. Бланки декларацій надаються платникам податків безкоштовно.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

До уваги платників !!!

Чернігівська ОДПІ у лютому 2017 року проводить для платників податків:

09 лютого 2017 року об 11.00 у приміщенні актового залу інспекції загальний семінар для платників податків на тему: «Податкові новації – 2017. Декларування – 2017. Адміністрування з екологічного податку та рентної плати. Електронні сервіси та адміністративні послуги ДФС України»

Чернігівська ОДПІ

 

Шановні журналісти!

         Запрошуємо вас взяти участь у сеансах телефонного зв’язку «гаряча лінія» :

03 лютого 2017 року з 11 год. 00 хв. до 12 год. 00 хв. відбудеться сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» з начальником відділу адміністрування екологічного податку та рентної плати і місцевих податків управління податків і зборів з юридичних осіб Гординською Людмилою Вікторівною на тему: «Особливості адміністрування екологічного податку та рентної плати. Зміни з 2017 року».

Телефон:  (0462) 652-835.

17 лютого 2017 року з 11 год. 00 хв. до 12 год. 00 хв. відбудеться сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» із начальником відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб Супрун Аллою Анатоліївною на тему: «Порядок декларування громадянами доходів, отриманих у 2016 році»

Телефон (0462) 652-853.     

24 лютого 2017 року з 11 год. 00 хв. до 12 год. 00 хв. відбудеться сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» із– заступником начальника управління – начальником відділу адміністрування податків із самозайнятих осіб  управління податків і зборів з фізичних осіб Гончаровою Тетяною Анатоліївною на тему: «Актуальні питання по єдиному податку фізичних осіб – підприємців. Зміни з 2017 року».

Контактний телефон: 65-28-63

 

На «гарячій лінії» – доступу до публічної інформації та надання адміністративних послуг

На питання, які надходили в ході проведення  сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія» від суб’єктів господарювання з питань порядку розгляду звернень громадян та запитів на публічну інформацію надавала роз’яснення начальник відділу організації роботи ЦОП та надання адміністративних послуг, організації розгляду звернень та забезпечення доступу до публічної інформації управління обслуговування платників Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області Олена Нюнько.

          Пропонуємо вашій увазі відповіді на найбільш актуальні запитання, які надійшли у ході проведення заходу.

Питання 1 : За зверненнями народних депутатів України можна надавати інформацію, яка стосується третіх осіб?

Відповідь: Згідно із ст. 32 Конституції України не допускається збирання, зберігання, використання та поширення конфіденційної інформації про особу без її згоди, крім випадків, визначених законом, і лише в інтересах національної безпеки, економічного добробуту та прав людини.
     Контролюючі органи згідно з чинним законодавством можуть надавати за зверненнями народних депутатів України інформацію, яка стосується третіх осіб, лише у межах та у спосіб, передбачений законами України від 02 жовтня 1992 року № 2657-XII «Про інформацію», від 13 січня 2011 року № 2939-VI «Про доступ до публічної інформації», від 01 червня 2010 року №2297-VI «Про захист персональних даних», Податковим кодексом України від 02 грудня 2010 року №2755-VI, Законом України «Про прокуратуру» від 05 листопада 1991 року № 1789-ХІІ.

Питання 2: Які встановлено вимоги до оформлення запиту на отримання публічної інформації в контролюючих органах?

Відповідь: Відповідно до ст. 19 Закону України «Про доступ до публічної інформації» від 13 січня 2011 року № 2939-VI із змінами і доповненнями (далі – Закон) запит на інформацію – це прохання особи до розпорядника інформації надати публічну інформацію, що знаходиться у його володінні.
     Запитувач має право звернутися до розпорядника інформації із запитом на інформацію незалежно від того, стосується ця інформація його особисто чи ні, без пояснення причини подання запиту.

Запит на інформацію може бути індивідуальним або колективним. Запити можуть подаватися в усній, письмовій чи іншій формі (поштою, факсом, телефоном, електронною поштою) на вибір запитувача.

Письмовий запит подається в довільній формі. Запит на інформацію має містити:
         ім’я (найменування) запитувача, поштову адресу або адресу електронної пошти, а також номер засобу зв’язку, якщо такий є;

загальний опис інформації або вид, назву, реквізити чи зміст документа, щодо якого зроблено запит, якщо запитувачу це відомо;

підпис і дату за умови подання запиту в письмовій формі.
     З метою спрощення процедури оформлення письмових запитів на інформацію особа може подавати запит шляхом заповнення відповідних форм запитів на інформацію, які можна отримати в розпорядника інформації та на офіційному веб-порталі ДФС України sfs.gov.ua (Головна>Робота з громадянами>Публічна інформація>Форми подання запиту). Зазначені форми мають містити стислу інструкцію щодо процедури подання запиту на інформацію, її отримання тощо.

У разі якщо з поважних причин (інвалідність, обмежені фізичні можливості тощо) особа не може подати письмовий запит, його має оформити відповідальна особа з питань запитів на інформацію, обов’язково зазначивши в запиті своє ім’я, контактний телефон, та надати копію запиту особі, яка його подала (ст.19 Закону).

Питання 3: Які терміни розгляду на отримання публічної інформації?

Відповідь: Згідно зі ст. 20 Закону розпорядник інформації має надати відповідь на запит на інформацію не пізніше п’яти робочих днів з дня отримання запиту.

У разі якщо запит на інформацію стосується інформації, необхідної для захисту життя чи свободи особи, щодо стану довкілля, якості харчових продуктів і предметів побуту, аварій, катастроф, небезпечних природних явищ та інших надзвичайних подій, що сталися або можуть статись і загрожують безпеці громадян, відповідь має бути надана не пізніше 48 годин з дня отримання запиту.

Клопотання про термінове опрацювання  запиту має бути обґрунтованим.

У разі якщо запит стосується надання великого обсягу інформації або потребує пошуку інформації серед значної кількості даних, розпорядник інформації може продовжити строк розгляду запиту до 20 робочих днів з обґрунтуванням такого продовження. Про продовження строку розпорядник інформації повідомляє запитувача в письмовій формі не пізніше п’яти робочих днів з дня отримання запиту.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Увага: «гаряча лінія»!

03 лютого 2017 року з 11 год. 00 хв. до 12 год. 00 хв. відбудеться сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» з начальником відділу адміністрування екологічного податку та рентної плати і місцевих податків управління податків і зборів з юридичних осіб Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області Гординською Людмилою Вікторівною на тему: «Особливості адміністрування екологічного податку та рентної плати. Зміни з 2017 року».

Телефон:  (0462) 652-835.

17 лютого 2017 року з 11 год. 00 хв. до 12 год. 00 хв. відбудеться сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» із начальником відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області Супрун Аллою Анатоліївною на тему: «Порядок декларування громадянами доходів, отриманих у 2016 році»

Телефон (0462) 652-853.

24 лютого 2017 року з 11 год. 00 хв. до 12 год. 00 хв. відбудеться сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія» із– заступником начальника управління – начальником відділу адміністрування податків із самозайнятих осіб  управління податків і зборів з фізичних осіб Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області Гончаровою Тетяною Анатоліївною на тему: «Актуальні питання по єдиному податку фізичних осіб – підприємців. Зміни з 2017 року»

 Телефон (0462) 652-834.

 Чернігівська ОДПІ

 

Про особливості складання податкових накладних, починаючи з 1 січня 2017 року

Як повідомили у відділі адміністрування податку на додану вартість Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області надходження податку до бюджету за 2016 рік від платників Чернігівської ОДПІ склали 444,3 млн.гривень.

Фахівці підрозділу звернули увагу платників податку на те, що  Законом України від 21 грудня 2016 року № 1797-VІІІ “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні” (далі –  Закон № 1797)  підпункт “і” п. 201.1 ст. 201 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) викладено в новій редакції, відповідно до якої з 1 січня 2017 року при складанні податкової накладної запроваджується заповнення коду товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг – коду послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг.

Отже, при здійсненні платниками податку, починаючи з 1 січня 2017 року операцій з постачання товарів у податковій накладній в обов’язковому порядку зазначається код товару згідно з УКТ ЗЕД на всіх етапах постачання товарів від виробника чи імпортера до кінцевого споживача та незалежно від дати придбання чи виготовлення такого товару (до 1 січня 2017 року чи після цієї дати).

При цьому платники податків мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду, а для підакцизних і імпортних товарів – 10 цифр. У разі здійснення платниками податків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, код товару згідно з УКТ ЗЕД зазначається в податковій накладній повністю.

До внесення відповідних змін до форми податкової накладної та порядку її заповнення при складанні податкової накладної код товару згідно з УКТ ЗЕД слід зазначати в графі 3 табличної частини податкової накладної, а код послуги тимчасово не зазначається.

Відсутність коду послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг в податковій накладній, дата складання якої припадає на період з 1 січня 2017 року до дати набрання чинності відповідних змін до форми податкової накладної не визначається як помилка, допущена при складанні такої податкової накладної.

Вищезазначені зміни стосуються також і розрахунків коригування до податкових накладних, які складаються з 1 січня 2017 року, незалежно від дати складання податкових накладних (до 1 січня 2017 року чи після цієї дати), до яких складаються такі розрахунки коригування.

У разі складання податкових накладних не за операціями з постачання товарів/послуг, а з метою нарахування податкових зобов’язань відповідно до пункту 198.5 статті 198 Кодексу та/або статті 199 Кодексу (за товарами/послугами, необоротними активами, під час придбання або виготовлення яких суми податку були включені до складу податкового кредиту, у разі якщо такі товари/послуги, необоротні активи призначаються для використання чи починають використовуватися в неоподатковуваних операціях), код товару згідно з УКТ ЗЕД, а для послуг – код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, не зазначаються.

Зміни щодо складання податкових накладних, запроваджені Законом № 1797 в частині зазначення в податковій накладній коду товару згідно з УКТ ЗЕД, застосовуються до податкових накладних, дата складання яких припадає на період з 1 січня 2017 року.

  Додатково повідомляємо: з роз’ясненням про особливості складання податкових накладних, наданого листом ДФС України від 20.01.2017 № 1312/7/99-99-15-03-02-17 можна ознайомитися на офіційному веб – порталі відомства (http://sfs.gov.ua).

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Оподаткування пенсій – 2017

 Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області інформує: п.п. 164.2.19 п. 164.2 ст.164 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу платника податку включаються, зокрема, суми пенсій (у тому числі – сума їх індексацій, нарахована відповідно до закону), отримуваних платником податку з Пенсійного фонду України, якщо їх розмір перевищує десять розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність (у розрахунку на місяць), встановленого на 1 січня звітного податкового року, у частині такого перевищення.

Законом України  від  21 грудня 2016 року  «Про Державний бюджет України на 2017 рік» прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність з 01 січня 2017 року складає 1247 гривень у розрахунку на місяць.

Тобто з 2017 року підлягає оподаткуванню податком на доходи фізичних осіб (18 відс.) та військовим збором (1,5 відс.) суми пенсій, якщо їх розмір перевищує 12470  грн  у частині такого перевищення.

Водночас зазначена норма не застосовується до пенсій, призначених учасникам бойових дій, інвалідам війни та особам, на яких поширюється чинність ст. 10 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

Додатково повідомляємо: з роз’ясненням з питань практичного застосування норм чинного законодавства, наданого листом ДФС України від 06.01.2017 № 261/5/99-99-13-02-03-16 можна ознайомитися на офіційному веб – порталі відомства (http://sfs.gov.ua).

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

До уваги неприбуткових установ !

Як поінформувала начальник відділу адміністрування податку на прибуток Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області Ольга Зубок, неприбуткові підприємства, установи і організації, внесені до Реєстру неприбуткових установ та організацій на день набрання чинності Законом «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо оподаткування неприбуткових організацій», не підлягають виключенню з Реєстру до 1 липня 2017 року.

Зазначена норма передбачена п. 34 підр. 4. Податкового кодексу України, з урахуванням змін, внесених Законом України від 21 грудня  2016  року №1797 «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні».

Поряд з цим податківець нагадала, що релігійним неприбутковим організаціям Законом України від 06 жовтня 2016 року №1667 “Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо уточнення окремих положень про оподаткування неприбуткових організацій”,  тимчасово, до 1 січня 2018 року, продовжено термін щодо приведення у відповідність установчих документів.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Деклараційна компанія – 2017: у яких випадках не подаємо декларацію

 Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області нагадує: кампанія декларування доходів громадян, яка розпочалася з початку року, триває до 1 травня 2017 року. Задекларувати отримані у минулому році доходи громадяни повинні шляхом подання декларації про майновий стан і доходи до органу ДФС за місцем своєї податкової адреси за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 15 вересня 2016 року №821 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року №859».

Декларацію можна подати особисто або уповноваженою на це особою на паперових носіях; надіслати поштою з повідомленням про вручення та з описом вкладення не пізніше, ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання; засобами електронного зв’язку з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису – не пізніше закінчення останньої години граничного строку подання.

У відділі адміністрування податку на доходи фізичних осіб Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області роз’яснили, що обов’язок платника податку щодо подання декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи виключно:

від податкових агентів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;

виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених ІV розділом Податкового кодексу України;

від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок відповідно до ІV розділу Податкового кодексу України;

у вигляді об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 Податкового кодексу України.

Нагадаємо: у разі необхідності платники зможуть отримати безкоштовні консультації і допомогу в заповненні податкової декларації про майновий стан і доходи в Центрі обслуговування платників Чернігівської ОДПІ, розташованому за адресою: вул. Кирпоноса, буд. 28, м. Чернігів, або за телефонами: 65-28-53,65-28-32,65-28-25. Бланки декларацій надаються платникам податків безкоштовно.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

На «гарячій лінії» – декларування акцизного податку

На питання, які надходили в ході проведення  сеансу телефонного зв’язку «гаряча лінія» від суб’єктів господарювання з питань декларування акцизного податку надавав роз’яснення завідувач сектору контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області  Микола Руденок.

          Пропонуємо вашій увазі відповіді на найбільш актуальні запитання, які надійшли у ході проведення заходу.

Питання 1: Яка особа здійснює реєстрацію розрахунку коригування до акцизної накладної в Єдиному реєстрі акцизних накладних, у т.ч. якщо особа – отримувач пального не є платником акцизного податку ?

Відповідь: Відповідно до п. 231.7 ст. 231 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі –  Кодекс), якщо після реалізації пального відбувається повернення частини чи всього обсягу пального особі, яка реалізує пальне, або виникає потреба у виправленні помилок, допущених при складанні акцизної накладної, показники такої акцизної накладної підлягають коригуванню шляхом складання розрахунку коригування та реєстрації його в Єдиному реєстрі акцизних накладних (далі – ЄРАН):

особою, яка реалізує пальне, якщо передбачається збільшення обсягів реалізованого пального або якщо коригування показників у підсумку не змінює обсяг реалізованого пального;

отримувачем пального, якщо передбачається зменшення обсягів реалізованого пального, для чого особа, яка реалізує пальне, надсилає складений розрахунок коригування отримувачу пального.
         Розрахунок коригування, складений платником податку до акцизних накладних з реалізації пального не платникам акцизного податку, або розрахунок коригування, складений за іншими операціями, ніж реалізація пального отримувачам пального, підлягає реєстрації у ЄРАН таким платником податку.

Питання 2: Які платники зобов’язані формувати в електронному вигляді та реєструвати товарно-транспортні накладні в Єдиному реєстрі товарно-транспортних накладних на переміщення спирту етилового та алкогольних напоїв та яким чином здійснюється така реєстрація ?

         Відповідь: Заповнювати (формувати) та реєструвати в електронному вигляді товарно-транспортні накладні (далі – ТТН) на переміщення спирту етилового та алкогольних напоїв повинні суб’єкти господарювання незалежно від форми власності, що мають ліцензії на виробництво та/або торгівлю спиртом етиловим та алкогольними напоями, під час відвантаження спирту етилового та алкогольних напоїв з акцизного складу.

         Для формування та подання ТТН до в Єдиного реєстру товарно-транспортних накладних (далі – ЄРТТН) на переміщення спирту етилового та алкогольних напоїв ДФС безоплатно надає суб’єктам господарювання спеціалізоване програмне забезпечення, яке розміщено на офіційному веб-порталі відомства (Головна/Електронна звітність/«Спеціалізоване клієнтське програмне забезпечення для формування та подання звітності до «Єдиного вікна подання електронної звітності»).

Питання 3: Чи потрібно суб’єкту господарювання, який здійснює роздрібну торгівлю при поданні уточнюючої декларації акцизного податку подавати додаток 6 ?

         Відповідь: При поданні суб’єктом господарювання роздрібної торгівлі уточнюючої декларації акцизного податку, то до такої декларації подається Додаток 6 «Розрахунок суми акцизного податку з реалізації суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів». Форму декларації акцизного податку та Порядок її заповнення та подання затверджено наказом Міністерства фінансів України від 23.01.2015 №14, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 30.01.2015 за №105/26550.

Питання 4: За яких умов у платника акцизного податку припиняється обов’язок з подачі декларацій?

         Відповідь: Підпунктом 16.1.3 п. 16.1 ст. 16 Кодексу встановлено, що платники податків зобов’язані подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов’язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.
          При цьому платник податків зобов’язаний за кожний встановлений Кодексом звітний період, в якому виникають об’єкти оподаткування, або у разі наявності показників, які підлягають декларуванню, відповідно до вимог ПКУ подавати податкові декларації щодо кожного окремого податку, платником якого він є (п. 49.2 ст. 49 Кодексу).

          Також платники, визначені п.п. 212.1.15 п. 212.1 ст. 212 Кодексу, а також платники, які мають діючі (у тому числі призупинені) ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією, яка підлягає ліцензуванню згідно із законодавством, зобов’язані за кожний встановлений ПКУ звітний період подавати податкові декларації незалежно від того, чи провадили такі платники господарську діяльність у звітному періоді (п. 49.2 прим. 1 ст. 49 Кодексу).
         Отже, якщо платник не є особою, яка реалізує пальне або здійснює діяльність, яка не ліцензується, тобто у нього відсутні діючі (в т.ч. призупинені) ліцензії на право здійснення діяльності з підакцизною продукцією та у звітному періоді у такого платника не виникли об’єкти оподаткування, або не з’явились показники, що підлягають декларуванню, то платник у такому звітному періоді не зобов’язаний подавати декларацію з акцизного податку.

Питання 5: Чи застосовуються штрафні санкції за несвоєчасну реєстрацію нової акцизної накладної, складеної датою складання помилкової акцизної накладної після проведення коригування (вказано неправильні реквізити отримувача пального або неправильний код товарної підкатегорії пального згідно з УКТ ЗЕД), якщо минуло 15 календарних днів?

Відповідь: Якщо після проведення коригування (помилково вказано неправильні реквізити отримувача пального або неправильний код товарної підкатегорії пального згідно з УКТ ЗЕД) платник податку здійснює реєстрацію в ЄРАН нової акцизної накладної (дата складання якої повинна відповідати даті складання помилкової акцизної накладної) пізніше п’ятнадцяти календарних днів, наступних за датою складання такої нової акцизної накладної, то до такого платника застосовується відповідальність визначена ст. 120 прим. 2 Кодексу.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

До уваги платників Чернігівської об’єднаної державної податкової інспекції !

 

Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області звертає увагу на зміну телефонів структурних підрозділів, зокрема:

– відділ реєстрації та обліку платників, електронних сервісів та звітності: (0462) 65-28-69;

– відділ моніторингу доходів та обліково – звітних систем: (0462) 65-28-39,  (0462) 65-28-40, (0462) 65-28-42;

– відділ адміністрування єдиного внеску: (0462) 65-28-20, (0462) 65-28-41, (0462) 65-28-46;

– сектор контролю за обігом та оподаткуванням підакцизних товарів: (0462) 65-28-57.

 

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Громадянам про обов‘язок декларувати отримані доходи

 Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області нагадує громадянам про обов’язок щодо подання податкової декларації про майновий стан і доходи за 2016 рік.

Такий обов’язок у платників податків виникає:

– при отриманні доходів не від податкових агентів (тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи). До таких доходів відносяться, зокрема, доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим фізичним особам, успадкування чи отримання в дарунок майна не від членів сім’ї першого ступеня споріднення тощо;

– при отриманні від податкових агентів доходів, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування. До таких доходів відноситься, зокрема, операції з інвестиційними активами;

– при отриманні іноземних доходів;

– в інших випадках, передбачених законодавством, зокрема, при отриманні у власність майна за рішенням суду.

Слід зазначити, що обов’язок платника податку щодо подання декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи виключно:

– від податкових агентів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;

– виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених ІV розділом Податкового кодексу України (далі – Кодекс);

– від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок відповідно до ІV розділу Кодексу;

– у вигляді об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п.174.3 ст. 174 Кодексу.

Звертаємо увагу на те, що податкова декларація про майновий стан і доходи, отримані громадянами у 2016 році подається до 1 травня 2017 року до податкової інспекції за місцем своєї податкової адреси за формою, затвердженою наказом Міністерства фінансів України від 15 вересня 2016 року № 821 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року №859».

За вибором платника податків декларації подаються особисто або уповноваженою на це особою; поштою або засобами електронного зв’язку. Якщо ж декларація подається в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису, то надсилати її потрібно не пізніше закінчення останньої години граничного строку подання, якщо документи надсилати поштою з повідомленням про вручення та з описом про вкладення надсилати потрібно не пізніше, ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання.

Безкоштовно завантажити форму податкової декларації про майновий стан і доходи та ознайомитися з інструкцією щодо її заповнення можна на офіційному веб – порталі ДФС у розділі «Законодавство» (http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/podatkove-zakonodavstvo/nakazi/70310.html).

Відповіді на питання, які виникають при заповненні та поданні декларації про майновий стан та доходи, порядку та термінів сплати можна  також отримати у Центрі обслуговування платників  Чернігівської ОДПІ за адресою: вул. Кирпоноса, буд.28, м. Чернігів, телефони: 65-28-53, 65-28-32, 65-28-25.

Шановні   чернігівці! Пам’ятайте, що свідоме декларування доходів та сплата податків – вірний шлях до побудови європейського суспільства!

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Брифінг в податковій з питань обчислення і сплати єдиного внеску

 Змінам щодо обчислення і сплати єдиного внеску фізичними особами – підприємцями, запровадженим з 2017 року був присвячений брифінг для представників регіональних засобів масової інформації (далі – ЗМІ) за участі начальника відділу адміністрування єдиного внеску управління податків і зборів з фізичних осіб Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області Галини Мушенок.

У ході проведення заходу податківець детально поінформувала про  низку змін до Закону України від 08.липня 2010 року №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування», які внесено Законом України від 06 грудня 2016 року № 1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України».

Особливу увагу доповідач звернула на те, що у разі якщо  фізичними особами – підприємцями не отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року, такі платники зобов’язані визначити базу нарахування, але не більше максимальної величини бази нарахування, при цьому сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску.

На завершення брифінгу податківець відповіла на запитання та  подякувала представникам ЗМІ за прийняття участі у заході, співпрацю і увагу до діяльності податкової інспекції.

«З метою детінізації економіки та легалізації найманої праці з 01.01.2016 року ставка для нарахування єдиного соціального внеску становить 22 відс. до визначеної бази нарахування. Наголошую на необхідності своєчасно і у повному обсязі сплачувати єдиний внесок, адже  це запорука стабільності системи державних фінансів, пенсійної системи та розвитку інвестиційного потенціалу країни», – зазначила Галина Мушенок..

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Запроваджено новий сервіс «Електронна черга реєстрації безробітних»

13 січня 2017 року запроваджено новий сервіс «Електронна черга реєстрації безробітних», який доступний на порталі Державної служби зайнятості www.dcz.gov.ua.

 Клієнти служби зайнятості мають змогу скористатись даним сервісом для запису на індивідуальний прийом до фахівця без попереднього відвідування центру зайнятості.

Види послуг, які можна отримати, скориставшись новим сервісом:

Консультація щодо сприяння працевлаштуванню

Консультація щодо вибору професії

Консультація з питань професійного навчання

Консультація щодо тимчасової зайнятості

Консультація з питань професійної орієнтації

Юридична консультація

За більш детальною інформацією звертайтесь до районного центру зайнятості за адресою: м. Городня, вул.. Волковича, 24д, тел. 2-12-02, 2-35-10, 2-48-88

Городнянський районний центр зайнятості

 

Сільгоспвиробникам скасовано спеціальний режим оподаткування ПДВ

Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області інформує: згідно з п.п. 4 п. 2  р. ХІХ “Прикінцеві положення” Податкового кодексу України (далі – Кодекс) з 1 січня 2017 року втратила чинність ст. 209 Кодексу, яка регламентує умови застосування спеціального режиму сільськогосподарськими товаровиробниками.

Одночасно, з 1 січня 2017 року набув чинності Закон України від 20 грудня 2016 року «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році», яким внесено ряд змін до Кодексу в частині врегулювання окремих питань, пов’язаних із скасуванням спеціального режиму.

Зазначене стосується всіх сільськогосподарських підприємств, що до 1 січня 2017 року застосовували спеціальний режим оподаткування відповідно до ст. 209 Кодексу, включаючи платників, які були зареєстровані як суб’єкти спеціального режиму (подавали податкові декларації 0121 – 0123), так і тих, які відповідно до п. 209.18 ст. 209 Кодексу відповідали критеріям, визначеним ст. 209 Кодексу, але не обрали спеціального режиму, та залишали суми ПДВ від реалізації сільськогосподарської продукції у власному розпорядженні (подавали податкові декларації 0130) (далі – сільгоспвиробники).

Тобто починаючи з 1 січня 2017 року у зв’язку із скасуванням спеціального режиму оподаткування ПДВ усі сільгоспвиробники, які зареєстровані як суб’єкти спеціального режиму оподаткування, переведені на загальну систему оподаткування ПДВ.

Починаючи із січня 2017 року (перший звітний (податковий) період 2017 року) сільгоспвиробники подають до ДФС виключно податкову декларацію з позначкою «0110», у якій відображатимуться розрахунки з бюджетом за усіма операціями такого сільгоспвиробника. Від’ємне значення різниці між податковими зобов’язаннями і податковим кредитом за останній звітний період перебування на спеціальному режимі переносять до податкової декларації із позначкою 0110 за перший звітний період 2017 року.

Додаткові електронні рахунки будуть закриті після проведення розрахунків з бюджетом:

–          для сільськогосподарських товаровиробників, які застосовують місячний податковий період з 31 січня 2017 року;

–          для сільськогосподарських товаровиробників, які застосовують квартальний період з 20 лютого 2017 року.

Усі податкові накладні/розрахунки коригування, складені сільгоспвиробниками за операціями з постачання сільськогосподарської продукції у межах спеціального режиму оподаткування, у тому числі з порушенням терміну реєстрації, встановленого п. 201.10 ст.  201 Кодексу (тобто податкові накладні/розрахунки коригування, складені сільгоспвиробниками за операціями з постачання сільськогосподарської продукції у межах спеціального режиму оподаткування, у яких дата складання до 31.12.2016 року включно), можуть бути зареєстровані до 15 січня 2017 року включно. Починаючи з 16 січня 2017 року реєстрація таких податкових накладних та розрахунків коригування здійснюватися не буде.

Додатково повідомляємо: з листом ДФС України від 03.01.2017 № 8/7/99-99-15-03-02-17 «Про скасування спеціального режиму оподаткування діяльності у сфері сільського та лісового господарства, а також рибальства» можна ознайомитися на офіційному веб – порталі відомства (http://sfs.gov.ua).

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Спільно формуємо позитивний імідж фіскальної служби у суспільстві

 Зв’язки з громадськістю є відповідальною та важливою сферою діяльності органів Державної фіскальної служби, адже без чесних, доброзичливих та відкритих відносин між громадськістю та органами фіскальної служби їхня робота може бути проблематичною та не ефективною.

Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області зацікавлена у встановленні постійного конструктивного діалогу з підприємницькими колами та представниками засобів масової інформації (далі – ЗМІ). Керівництво інспекції наголошує на важливості об’єктивної оцінки громадськістю процесу реформування фіскальної служби. З цією метою протягом 2016 року за ініціативи інспекції проведено 20 засідань «круглого столу» та 17 зустрічей за участі представників чернігівської бізнес – спільноти. Під час дискусії  обговорювався ряд важливих питань, які турбували платників податків, зокрема, таких як стан наповнення бюджетів в умовах змін до податкового законодавства, запроваджені зміни і новації в адмініструванні податків (зборів), користування електронними сервісами та адміністративними послугами ДФС України тощо.

Детінізація економіки та відносин у сфері зайнятості населення – одне з найважливіших пріоритетних завдань податківців. Так, Чернігівською міською радою за присутністю керівництва Чернігівської ОДПІ в минулому році проведено зустріч з підприємцями, які здійснюють торгівлю на ринках міста. Спілкувалися з питань дотримання правил торгівлі на ринках міста, залучення громадян до державної реєстрації підприємницької діяльності і оформлення трудових відносин з найманими працівниками.

Запровадженим змінам і новаціям в податковому законодавстві присвячено у минулому році 8 брифінгів для представників ЗМІ за участі керівного складу інспекції та надано 26 інтерв’ю та коментарів, які стосувалися різних аспектів діяльності фіскальної служби.

З метою охоплення інформацією більшої кількості мешканців міста з питань реформування податкової системи, діяльності фіскальної служби та порядку обчислення і сплати податків працівниками Чернігівської ОДПІ проведено громадські читання з відвідувачами міської бібліотеки ім. М. Коцюбинського та Чернігівського міського центру зайнятості.

До участі у щомісячних семінарах, організованих для платників податків, неодноразово долучилися фахівці Чернігівської міської виконавчої дирекції Чернігівського обласного відділення Фонду соціального страхування з тимчасової втрати працездатності, Чернігівського обласного відділення Фонду соціального захисту інвалідів та керівник Філії у Чернігівській області державного  підприємства «Сервісно – видавничий центр» офіційного видання ‪ДФС України – журналу «Вісник. Право знати все про податки і збори».

З метою інформування громадськості через офіційний веб-портал та ЗМІ щодо завдань, напрямів і результатів діяльності інспекції, соціальної значимості добровільної та своєчасної сплати податків, зборів, платежів, за 2016 рік підготовлено та розміщено ­­­851 матеріалів. Крім того, в ЗМІ опубліковано 816 матеріалів з питань роз’яснення податкового законодавства та законодавства з єдиного внеску.

Не залишена поза увагою і виховна  та роз’яснювальна робота серед молоді. Зокрема, студентам Чернігівського національного технологічного університету у ході проведення відкритої лекції податківці роз’яснювали, як правильно будувати стосунки із державою, використовувати свої права та виконувати обов’язки. Вихованню податкової культури серед майбутніх платників податків були присвячені зустрічі зі школярами.

Розуміючі, що однією з передумов сталого демократичного розвитку суспільства є інформаційна відкритість органів державної влади  Чернігівська ОДПІ і надалі буде більш активно використовувати у своїй діяльності засоби, прийоми, методи та процедури нової для України технології зв’язків із громадськістю на засадах інформаційної відкритості, як невід’ємного чинника формування та реалізації державної політики.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Шановні роботодавці Городнянщини!

Звертаємо Вашу увагу, що не пізніше 01 лютого після звітного року, роботодавці  подають до служби зайнятості звіт “Інформація про зайнятість і працевлаштування громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню”.

З метою реалізації статті 14 Закону України «Про зайнятість населення» 27 червня 2013 року набрав чинності Наказ Міністерства соціальної політики України від 16.05.2013 р. №271 «Про затвердження Порядку надання роботодавцям територіальним органам Державної служби зайнятості інформації про зайнятість та працевлаштування громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню» (Далі-Порядок).

Відповідно до Порядку – підприємствам, установам та організаціям з чисельністю штатних працівників понад 20 осіб встановлюється квота в розмірі 5% середньооблікової чисельності штатних працівників за попередній календарний рік.

Роботодавці самостійно розраховують цю квоту з урахуванням чисельності громадян, які на умовах повної зайнятості вже працюють на підприємствах, в установах та організаціях і належать до неконкурентоспроможних на ринку праці (крім інвалідів), та забезпечують їх працевлаштування.

До категорій громадян, що мають додаткові гарантії у сприянні працевлаштуванню, належать:

–      один із батьків або особа, яка їх замінює і:– має на утриманні дітей (дитину) віком до шести років;– виховує без одного з подружжя дитину віком до 14 років або дитину-інваліда;– утримує без одного з подружжя інваліда з дитинства (незалежно від віку) та/або інваліда I групи (незалежно від причини інвалідності);

–      діти-сироти та діти, позбавлені батьківського піклування, особи, яким виповнилося 15 років та які за згодою одного з батьків або особи, яка їх замінює, можуть, як виняток, прийматися на роботу;

–      особи, звільнені після відбуття покарання або примусового лікування;

–      молодь, яка закінчила або припинила навчання у загальноосвітніх, професійно-технічних і вищих навчальних закладах, звільнилася зі строкової військової або альтернативної (невійськової) служби (протягом шести місяців після закінчення або припинення навчання чи служби) і яка вперше приймається на роботу;

–      особи, яким до настання права на пенсію за віком залишилося 10 і менше років;

–      особи, яким виповнилося 15 років та які за згодою одного з батьків або особи, яка їх замінює, можуть, як виняток, прийматися на роботу;

–      учасники бойових дій, зазначені у пунктах 19 та 20 частини першої статті 6 Закону України “Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту.

 Городнянський районний центр зайнятості

 

Трудові новації – 2017:  фінансова відповідальності роботодавців за використання нелегальної праці.

З 1 січня 2017 року збільшена фінансова відповідальність роботодавців за порушення законодавства про працю. Штрафи можуть сягати 320 000 грн.

 

1 січня 2017 року набув чинності Закон України від 06.12.2016 № 1774-VIII „Про внесення змін до деяких законодавчих актів України“ (далі – Закон № 1774) , яким, зокрема, внесено зміни до статті 265 Кодексу  законів про працю України (далі – КЗпП України), якою передбачено відповідальність за порушення законодавства про працю.

Отже, починаючи з 01.01.2017 статтею 265 Кодексу законів про працю України запроваджені фінансові санкції стосовно юридичних та фізичних осіб-підприємців, які використовують найману працю, за недопущення до проведення перевірки з питань додержання законодавства про працю, створення перешкод у її проведенні у трикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (9600 гривень).

У разі, якщо недопущення до перевірки з питань допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків розмір штрафу складе 100 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на момент виявлення порушення (320000 гривень).

Крім того, у зв’язку із встановленням розміру мінімальної заробітної плати на рівні 3200 гривень Законом України „Про державний бюджет на 2017 рік“ значно збільшені розміри штрафних санкцій за порушення законодавства про працю, передбачені статтею 265 Кодексу законів про працю України.

Так,  у разі фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору (контракту), оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час, установлений на підприємстві, та виплати заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування та податків розмір штрафної санкції складатиме 96 000 гривень за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

За порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі розмір штрафу складатиме 9600 гривень.

Недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці тягне за собою штраф у розмірі 32 000 гривень за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

У разі недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України “Про військовий обов’язок і військову службу”, “Про альтернативну (невійськову) службу”, “Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію”, штраф складатиме    32000 гривень за кожного працівника, щодо якого скоєно порушення.

Порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених абзацами другим – сьомим  частини другої статті 265 Кодексу законів про працю України загрожує роботодавцям штрафом у розмірі    3200 гривень.

Городнянський районний центр зайнятості

 

Транспортний податок – 2017

Як нагадали фахівці сектору адміністрування майнових податків і зборів з фізичних осіб Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області п.п. 267.3.1 п. 267.3 ст. 267 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) визначено, що базою оподаткування транспортним податком є легковий автомобіль, який є об’єктом оподаткування відповідно до п.п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 Кодексу.

З цього року Законом України від 20 грудня 2016 року № 1791-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році»  змінено розрахункову середньоринкову вартість легкового автомобіля, яка застосовується з метою визначення  об’єкта оподаткування транспортним податком. Так, у 2017 році вона замість 750 розмірів мінімальної заробітної плати становитиме 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року.

Згідно з п.п. 267.2.1 п. 267.2 ст. 267 р. ХІІ Кодексу об’єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року.

Така вартість визначається центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, за методикою, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України від 18 лютого 2016 р. № 66 «Про затвердження Методики визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів та внесення змін у додатки 1 і 2 до Порядку визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, мотоциклів, мопедів», станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об’єму циліндрів двигуна, типу пального.

Щороку до 1 лютого податкового (звітного) року центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну політику економічного, соціального розвитку і торгівлі, на своєму офіційному веб-сайті розміщується перелік легкових автомобілів, з року випуску яких минуло не більше п’яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року, який повинен містити такі дані щодо цих автомобілів: марка, модель, рік випуску, об’єм циліндрів двигуна, тип пального.

Нагадаємо, що платники податку – юридичні особи самостійно обчислюють суму податку станом на 1 січня і до 20 лютого 2016 року подають до державних податкових інспекцій за місцем реєстрації об’єкта оподаткування декларацію з розбивкою річної суми рівними частками поквартально. Щодо об’єктів оподаткування, придбаних протягом року, декларація юридичною особою – платником подається протягом місяця з дня виникнення права власності на такий об’єкт, а податок сплачується починаючи з місяця, в якому виникло право власності на такий об’єкт.

Обчислення суми податку з об’єкта/об’єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється державною податковою інспекцією за місцем реєстрації платника податку. Податкове повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилається (вручається) платнику до 1 липня.

Пільги зі сплати транспортного податку Кодексом не передбачені.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Визначаємося з періодом звітування  з ПДВ

Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області звертає увагу платників  єдиного податку на те, що відповідно до п. 202.2 ст. 202 Податкового кодексу України (далі – Кодекс) платники податку на додану вартість, які перебувають на спрощеній системі оподаткування (сплачують єдиний податок), можуть обрати квартальний податковий період для подання звітності з податку на додану вартість. Заява про вибір квартального податкового періоду подається контролюючому органу разом з декларацією за наслідками останнього податкового періоду календарного року. При цьому квартальний податковий період починає застосовуватися з першого податкового періоду наступного календарного року.

Як зазначила заступник начальника управління податків і зборів з фізичних осіб Чернігівської ОДПІ Тетяна Гончарова, якщо платник податку, який застосовував спрощену систему оподаткування, переходить на сплату інших податків і зборів, встановлених Кодексом, такий платник податку зобов’язаний самостійно перейти на місячний податковий період, починаючи з першого місяця переходу на сплату інших податків і зборів, встановлених Кодексом, що зазначається у відповідній податковій декларації за наслідками такого місяця.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Про пільги  зі сплати земельного податку у 2017 році

Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області інформує платників земельного податку про те, що рішенням Чернігівської міської ради від 29 грудня 2016 року № 14/VII – 28 встановлено додаткові пільги зі сплати земельного податку, зокрема:

      – звільнивши на 2017 рік мешканців міста Чернігова, яким управліннями праці та соціального захисту населення районних у місті Чернігові рад призначені субсидії, від сплати земельного податку за земельні ділянки для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка), у розмірі 50 відсотків.

Звільнення від сплати податку поширюється на одну земельну ділянку у межах граничних норм для будівництва і обслуговування жилого будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) площею не більш як 0,10 гектара.

Для суб’єктів господарювання – юридичних осіб встановлено додаткові пільги зі сплати земельного податку, звільнивши на 2017 рік: органи державної влади та органи місцевого самоврядування, органи прокуратури, заклади, установи та організації, спеціалізовані санаторії України для реабілітації, лікування та оздоровлення хворих, військові формування, утворені відповідно до законів України, Збройні Сили України та Державну прикордонну службу України, які повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів,  у розмірі 100 відсотків; об’єднання співвласників багатоквартирних будинків, підприємства, установи і організації, які здійснюють управління такими будинками, за земельні ділянки, зайняті житловим фондом, у розмірі 75 відсотків; Комунальні підприємства Чернігівської міської ради, які виконують роботи із життєзабезпечення міста, у розмірі 75 відсотків; комунальні підприємства Чернігівської міської ради, які віднесені до закладів культурно-просвітницького обслуговування населення та рекреаційного призначення, у розмірі 75 відсотків.

Крім того, Чернігівською міською радою встановлено додаткові пільги зі сплати земельного податку за земельні ділянки, що перебувають у власності, звільнивши на 2017 рік:

 – громадян, фізичних осіб-підприємців, підприємства, установи та організації за земельні ділянки, що належать до категорії “землі промисловості” у розмірі 1/3, за умови відсутності у таких суб’єктів податкового боргу станом на 1 січня 2017 року.

– громадян, фізичних осіб-підприємців, підприємства, установи та організації за земельні ділянки, що належать до категорії “землі транспорту” у розмірі 1/3, за умови відсутності у таких суб’єктів податкового боргу станом на 1 січня 2017 року.

– громадян, фізичних осіб-підприємців, підприємства, установи та організації за земельні ділянки, що належать до категорій        віднесених до п. 5.1.9 “землі житлової та громадської забудови, промисловості та інші категорії земель за комерційною функцією використання, у тому числі зайняті поточним будівництвом та відведені під майбутнє будівництво” Додатку 4 до рішення Чернігівської міської ради від 30 січня 2015 року “Про місцеві податки” у розмірі 1/3, за умови відсутності у таких суб’єктів податкового боргу станом на 1 січня 2017 року.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Актуально про формування та подання звітності по єдиному внеску

 Питанням, що найбільше турбують платників податків щодо особливостей формування та подання річної звітності по єдиному внеску  був присвячений сеанс телефонного зв’язку «гаряча лінія», проведений Чернігівською ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області. З платниками податків спілкувалася начальник відділу адміністрування єдиного внеску управління податків і зборів з фізичних осіб Галина Мушенок.

Пропонуємо вашій увазі питання, що надійшли під час проведення заходу та відповіді на них.

Питання 1 : В які терміни надається річний звіт за 2016 рік за себе фізичною особою – підприємцем ?

Відповідь: Річний звіт по єдиному внеску надається фізичними особами в такі терміни:

– фізичними особами – підприємцями, що застосовують загальну і спрощену систему оподаткування, і членами родин цих осіб, що беруть участь у веденні ними підприємницькій діяльності – до 10 лютого 2017 року.

Фізичні особи – підприємці зобов’язанi нaдавати річний звіт з єдиного соціального внеску незалежно вiд тогo, чи здійснюють вoни підприємницьку діяльність, окрiм фізичних осіб – підприємців, вказаних в п. 3.3 роздiлу III Порядкy формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 09.09.2013  № 454.

Питання 2: Яка передбачена відповідальність за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності з ЄСВ ?

Відповідь: Згідно п.7 ч.11 ст.25 Закону України від 08.07.2010 №2464-VI «Про збір та облік єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Закон №2464) за неподання, несвоєчасне подання, подання не за встановленою формою звітності, передбаченої цим Законом, органом доходів і зборів здійснюється накладення штрафу в розмірі 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою.

Ті самі дії, вчинені платником єдиного внеску, до якого протягом року було застосовано штраф за таке порушення, – тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 60 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян за кожне таке неподання, несвоєчасне подання або подання не за встановленою формою звітності, передбаченої Законом №2464.

 Питання 3:  Чи можливо подати уточнюючий звіт з єдиного внеску ?

 Відповідь: Ні. Порядком формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від  14.04.2015  № 435 «Про затвердження Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування» (далі – Порядок №435) не передбачено уточнюючого звіту з єдиного внеску.

Питання 4: Який розмір єдиного внеску з 01 січня 2017 року слід сплачувати фізичній особі – підприємцю – платнику єдиного податку ІІ групи ?

Відповідь: Враховуючи розмір єдиного внеску (22 відс.) та норми Закону України від 21 грудня 2016 року № 1801-VIII «Про Державний бюджет України на 2017 рік», максимальна величина бази нарахування єдиного внеску для фізичних  осіб – підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність на  2017 рік становитиме: з 01 січня 2017 року – 40000 грн. (1600 х 25); з 01 травня 2017 року – 42100 грн. (1684 х 25); з 01 грудня 2017 року – 44050 гривні (1762 х 25).

Якщо сума доходу (прибутку) на місяць перевищує цю суму, то єдиний внесок сплачується лише з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, яка встановлена законодавством, тобто максимальна сума єдиного внеску, яку необхідно сплатити фізичній особі – підприємцю та особі, яка провадить незалежну професійну діяльність, за 2017 рік складатиме: з 01 січня 2017 року – 8800 грн. (40000 х 22 відс.); з 01 травня 2017 року – 9262грн. (42100 х 22 відс.); з 01 грудня 2017 року – 9691 гривні (44050 х 22 відсотки).

Оскільки для фізичних осіб – підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, крім фізичних осіб – підприємців віднесених до першої групи платників єдиного податку, та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток), то мінімальна сума єдиного внеску для таких осіб за 2017 рік складатиме: з 01 січня – 704 гривні (3200 х 22 відсотки).

Питання 5: Чи змінилися строки та порядок подання звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску  з 01.01.2017 року ?

         Відповідь: Строки та порядок подання звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску  згідно з додатком 5 до Порядку № 435 залишилися незмінними.

  Питання 6: Фізична особа – підприємець, яка перебуває  на загальній системі оподаткування та є пенсіонером за віком. Чи потрібно сплачувати за себе єдиний внесок у 2017 році ?

  Відповідь: З 01.01.2017 фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, та фізичні особи – підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу (частина четверта статті 4 Закону № 2464 у редакції Закону України від 06 грудня 2016 року № 1774-VІІІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України»). Зазначена норма не застосовується до осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Головне щодо єдиного внеску у 2017 році

Як повідомила начальник відділу адміністрування єдиного внеску управління податків і зборів з фізичних осіб Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області Галина Мушенок, за 2016 рік надходження єдиного внеску від платників податків інспекції склали 1,2 млрд. гривень.       

Податківець звернула увагу на питання нарахування та сплати у 2017 році єдиного внеску фізичними особами – підприємцями, у тому числі тими, які обрали спрощену систему оподаткування, та особами, які провадять незалежну професійну діяльність.

Так, щодо сум єдиного внеску, які необхідно буде сплатити у 2017 році , то Законом України від 21 грудня 2016 року № 1801-VIII «Про Державний бюджет України на 2017 рік» (далі – Закон № 1801) визначено:

Прожитковий мінімум для працездатних осіб на 2017 рік:

з 01 січня   2017 року – 1600 грн;

з 01 травня 2017 року – 1684 грн;

з 01 грудня 2017 року – 1762 гривні.   

Мінімальна заробітна плата у 2017 році відповідно до Закону № 1801 з 01 січня 2017 року становить 3200 гривень.

Враховуючи розмір єдиного внеску (22 відс.) та норми Закону № 1801, максимальна величина бази нарахування єдиного внеску для фізичних  осіб – підприємців та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність на   2017 рік становить:

з 01 січня 2017 року – 40000 грн (1600 х 25);

з 01 травня 2017 року – 42100 грн (1684 х 25);

з 01 грудня 2017 року – 44050 гривень(1762 х 25).

Якщо сума доходу (прибутку) на місяць перевищує цю суму, то єдиний внесок сплачується лише з максимальної величини бази нарахування єдиного внеску, яка встановлена законодавством, тобто максимальна сума єдиного внеску, яку необхідно сплатити фізичній особі – підприємцю та особі, яка провадить незалежну професійну діяльність, за 2017 рік складає:

з 01 січня 2017 року – 8800 грн (40000 х 22 відс.);

з 01 травня 2017 року – 9262грн (42100 х 22 відс.);

з 01 грудня 2017 року – 9691 гривень (44050 х 22 відсотки).

Оскільки для фізичних осіб – підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, крім фізичних осіб – підприємців віднесених до першої групи платників єдиного податку, та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, сума єдиного внеску не може бути меншою за розмір мінімального страхового внеску за місяць, у якому отримано дохід (прибуток), то мінімальна сума єдиного внеску для таких осіб за 2017 рік складає  з 01 січня 704 гривні (3200 х 22 відсотки).

Для фізичних осіб – підприємців віднесених до першої групи платників єдиного податку, визначених у підпункті 1 пункту 291.4 статті 291 Податкового кодексу України, та скористалися зазначеною нормою, мінімальна сума єдиного внеску у 2017 році складає з 01 січня 2017 року 352 гривні (3200 х 0,5 х 22 відсотки).

Страховий стаж таким особам буде зараховуватись пропорційно сплаченому єдиному внеску.    

         Слід зазначити, що з 01.01.2017 фізичні особи – підприємці, які обрали спрощену систему оподаткування, та фізичні особи – підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування, звільняються від сплати за себе єдиного внеску, якщо вони є пенсіонерами за віком або інвалідами та отримують відповідно до закону пенсію або соціальну допомогу (частина четверта статті 4 Закону № 2464 у редакції Закону № 1774). Зазначена норма не застосовується до осіб, які провадять незалежну професійну діяльність.

         «Платники єдиного внеску зобов’язані своєчасно та в повному обсязі нараховувати, обчислювати і сплачувати єдиний внесок. Єдиний внесок підлягає сплаті незалежно від фінансового стану платника. Терміни сплати єдиного внеску для фізичних осіб – підприємців, у тому числі тих, які обрали спрощену систему оподаткування, та осіб, які провадять незалежну професійну діяльність, та строки та порядок подання Звіту про суми нарахованого доходу застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску згідно з додатком 5 до Порядку формування та подання страхувальниками звіту щодо сум нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 14.04.2015 № 435 у 2017 році залишилися незмінними», – звернула увагу Галина Мушенок.

         Додатково повідомляємо: листом від 30.12.2016 №41658/7/99-99-13-02-01-17 ДФС надала роз’яснення з питань обчислення і сплати єдиного внеску у 2017 році, з яким можна ознайомитися на офіційному веб – порталі відомства у розділі «Законодавство» (http://sfs.gov.ua/zakonodavstvo/).

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Внесено зміни до форми  декларації з рентної плати

Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області інформує: 30.12.2016 набрав чинності наказ Міністерства фінансів України від 07.11.2016 № 927 «Про внесення змін до форми Податкової декларації з рентної плати», зареєстрований в Міністерстві юстиції України 28.11.2016 за № 1539/29669 (далі – Наказ № 927).

Змінами до форми Податкової декларації з рентної плати
(далі – Декларація), затвердженої наказом Міністерства фінансів України від 17.08.2015 № 719, зареєстрованим у Міністерстві юстиції України 03.09.2015 за № 1051/27496 (далі – Наказ № 719), передбачено доповнення поля 1 Декларації базовим звітним періодом – місяць.

Крім того, затверджено нові додатки до Декларації, зокрема:

Додаток 21  — Розрахунок з рентної плати за користування надрами для видобування вуглеводневої сировини;

Додаток 41 — Розрахунок з рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України;

Додаток 101 — Розрахунок з рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами;

Додаток 111 — Розрахунок з рентної плати за транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України.

Слід зазначити, що відповідно до п. 257.1 ст. 257 Податкового кодексу України від 02 грудня 2010 року № 2755-VI зі змінами та доповненнями (далі – Кодекс) базовий податковий (звітний) період для рентної плати дорівнює календарному кварталу, а для рентної плати за користування надрами для видобування корисних копалин за видобування нафти, конденсату, природного газу, у тому числі газу, розчиненого у нафті (нафтового (попутного) газу), етану, пропану, бутану, рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України та рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами, транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України, дорівнює календарному місяцю.

Одночасно звертаємо увагу, що згідно з п. 46.6 ст. 46 Кодексу до визначення нових форм декларацій (розрахунків), які набирають чинності для складання звітності за податковий період, що настає за податковим періодом, у якому відбулося їх оприлюднення, є чинними форми декларацій (розрахунків), чинні до такого визначення.

Додатково повідомляємо, що з оновленим текстом наказу № 719 можна ознайомитися скориставшись розділом «Нормативні та інформаційні документи» Загальнодоступного інформаційно-довідкового ресурсу (http://zir.sfs.gov.ua).

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Податковий підкажчик допоможе бізнесу захиститися від ризиків

         Чернігівська ОДПІ нагадує платникам податків про те, що оцінити податкові ризики діяльності з партнером по бізнесу, який можливо не є платником податку на додану вартість, є банкрутом чи відсутній за визначеною в установчих документах адресою допоможе сервіс Державної фіскальної служби України «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера» (http://sfs.gov.ua/businesspartner).

         Для того, аби перевірити надійність ділового партнера достатньо знати його код ЄДРПОУ або ж точну його назву, ввести відому інформацію в одне з полів і система здійснює пошук по ряду баз даних, доступних для публічного використання і повідомляє результати пошуку.

         Крім того,  можливо перевірити статус перебування того чи іншого платника податків на обліку. Особливість сервісу полягає в тому, що дізнавшись про фактичний стан розрахунків платника податків з бюджетом, суб’єкт господарювання отримує можливість обміркувати доцільність співпраці з таким партнером по бізнесу.

         Користуючись сервісом «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера» платники можуть оцінити діяльність свого бізнес-партнера та мінімізувати ризики підприємства.

         Детальніше ознайомитися з функціональними можливостями  сервісу   «Дізнайся більше про свого бізнес-партнера» та  скористатися ним можна як на веб-порталі ДФС України (www.sfs.gov.ua), так  і на субсайті  ГУ ДФС у Чернігівській області (www.ch.sfs.gov.ua).

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

На  допомогу платникам: податковий календар на січень 2017 року

Для своєчасного подання звітності до органів Державної фіскальної служби України та сплати податків і зборів до бюджету Чернігівська ОДПІ  нагадує платникам про терміни звітування і сплати податків, зборів (платежів) у січні 2017 року:       

Останній день подання звітності:

         10 січня 2017 року: звіту про обсяги виробництва та реалізації спирту за грудень 2016; звіту про обсяги виробництва та реалізації алкогольних напоїв за грудень 2016 р.; звіту про обсяги виробництва та реалізації тютюнових виробів за грудень 2016 р.; звіту про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у оптовій мережі за грудень 2016 р. (форма № 1-ОА); звіту про обсяги придбання та реалізації тютюнових виробів у оптовій мережі за грудень 2016 р. (форма№1-ОТ);звіту про обсяги придбання та реалізації алкогольних напоїв у роздрібній мережі за грудень 2016 р. (форма № 1-РА); звіту про обсяги придбання та реалізації тютюнових виробів у роздрібній мережі за грудень 2016 р. (форма № 1-РТ); попередньої заявки-розрахунку про потребу в марках акцизного податку (на березень 2017 р.); декларації про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари/продукцію;

         16 січня 2017 року: звіту про використання книг обліку розрахункових операцій (розрахункових книжок) (форма № ЗВР-1) за грудень 2016 р.; довідки про використані розрахункові книжки за грудень 2016 року;

   20 січня 2017 року: податкової декларації з податку на додану вартість за грудень 2016 р.; заяви про вибір квартального звітного (податкового) періоду з податку на додану вартість у 2017 р.; декларації акцизного податку за грудень 2016 р.; податкової декларації з плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) (крім громадян) за грудень 2016 р. у разі не подання податкової декларації за 2016 рік; податкової декларації з рентної плати за грудень 2016 р.; звіту про суми нарахованої заробітної плати (доходу, грошового забезпечення, допомоги, компенсації) застрахованих осіб та суми нарахованого єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування до фіскальних органів (форма № Д4) за грудень 2016 року;

         25 січня 2017 року: декларації про максимальні роздрібні ціни на підакцизні товари/продукцію.

          Останній день сплати податку, збору (платежу):

         19 січня 2017т року: єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування з доходу фізичних осіб – підприємців, які обрали спрощену систему оподаткування, за IV квартал 2016 р.;

         20 січня 2017 року: єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування за грудень 2016 р.(крім гірничих підприємств); авансового внеску з єдиного податку на січень 2017 р. платниками, віднесеними до 1 та 2 груп; акцизного податку за грудень 2016 року;

27 січня 2017 року: авансового внеску з податку на нерухоме майно, відмінно від земельної ділянки за IV квартал 2016 р.; авансового внеску з транспортного податку юридичними особами за IV квартал 2016 року;

   30 січня 2017 року: єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування гірничими підприємствами з сум заробітної плати (доходу) за грудень 2016 р.; рентної плати за користування надрами при видобуванні вуглеводневої сировини за грудень 2016 р.; рентної плати за користування радіочастотним ресурсом України за грудень 2016 р.; рентної плати за транспортування нафти і нафтопродуктів магістральними нафтопроводами та нафтопродуктопроводами територією України за грудень 2016 р.; рентної плати за транзитне транспортування трубопроводами аміаку територією України за грудень 2016 р.; податку на додану вартість за грудень 2016 р. платниками, у яких базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному місяцю; акцизного податку за грудень 2016 р.; плати за землю (земельний податок та/або орендна плата за земельні ділянки державної або комунальної власності) (крім громадян) за грудень 2016 р.; єдиного податку платниками четвертої групи за IV квартал 2016 р.; податку на доходи фізичних осіб з нарахованого, але не виплаченого доходу, за грудень 2016 р.; податку на доходи фізичних осіб із загальної суми доходів у вигляді процентів, нарахованих за грудень 2016 р. на суми банківських вкладних (депозитних) або поточних рахунків, ощадних (депозитних) сертифікатів, вкладів (депозитів) членів кредитної спилки у кредитної спілці; військового збору з нарахованого, але не виплаченого доходу, за грудень 2016 року.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Чернігівська ОДПІ інформує про відкриття нових бюджетних рахунків

 Відповідно до вимог Закону України «Про добровільне об’єднання територіальних громад» та у зв’язку з об’єднанням у 2016 році територіальних громад сіл, селищ, міст в органах Державної казначейської служби України з 04.01.2017 відкрито рахунки для зарахування надходжень до об’єднаних територіальних громад, місцеві ради яких набули повноважень за результатами перших місцевих виборів, що відбулися у 2016 році., зокрема по Гончарівській селищній об’єднаній територіальній громаді, Михайло – Коцюбинській селищній  об’єднаній територіальній громаді та Іванівській селищній об’єднаній територіальній громаді.

Інформуємо, що «Реквізити рахунків», відкритих Державною казначейською службою України для зарахування податків і зборів (обов’язкових платежів) до місцевих бюджетів об’єднаних територіальних громад, контроль за справлянням (стягненням) яких закріплено за ДФС України, розміщено на субсайті ГУ ДФС у Чернігівській області у розділі «Бюджетні рахунки» за посиланням: http://ch.sfs.gov.ua/byudjetni-rahunki. 

         Повідомляємо, що рахунки, які були відкриті для сіл, селищ, міст, що увійшли до складу об’єднаних територіальних громад з 04.01.2017 закрито.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Не відкладайте візит до представництв Акредитованого центру сертифікації ключів

 Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області повідомляє, що відповідно до Закону України від 14 жовтня 2014 року №1700-VII «Про запобігання корупції» починаючи з січня 2017 року особи зазначені у пункті 1, підпункті «а» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону (далі – суб’єкти декларування), зобов’язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції (далі – НАЗК) декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Для подання декларації за минулий рік суб’єкт декларування має використовувати особистий ключ електронного цифрового підпису (далі – ЕЦП) отриманий для виконання своїх службових обов’язків. Разом з цим, особи, які припинили діяльність пов’язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування протягом звітного року, отримують послуги ЕЦП як фізичні особи, а не як посадова особа органу державної влади, органу місцевого самоврядування, підприємства, установи або організації державної форми власності.

Як повідомляється на офіційному інформаційному ресурсі Акредитованого центру сертифікації ключів Інформаційно – довідкового департаменту ДФС (http://acskidd.gov.ua/) для початку заповнення вказаної декларації необхідно перейти на веб-портал НАЗК (https://portal.nazk.gov.ua/login) та авторизуватися за допомогою особистого ключа ЕЦП (файл Key-6.dat) та ввести актуальну адресу електронної поштової скриньки (бажано використовувати поштові скриньки доменних зон «ua», «net» або «com»).

Детальну інформацію щодо порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування можна переглянути на веб-сайті НАЗК (https://nazk.gov.ua).

Для отримання безкоштовного ключа електронного цифрового підпису (ЕЦП) запрошуємо до  відділу реєстрації користувачів при ГУ ДФС у  Чернігівській області: м. Чернігів, вул. Кирпоноса, 28, 1-й поверх, кім.14. Телефон для довідок (0462)77-49-27.

Більш детальну інформацію щодо послуг ЕЦП, у т.ч. щодо режиму роботи відокремлених пунктів реєстрації користувачів АЦСК ІДД ДФС розміщено на офіційному сайті  АЦСК ІДД ДФС (www.acskidd.gov.ua).

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

До уваги платників податків: законодавчі зміни – 2017

Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області інформує, що з 01 січня 2017 року набрали чинності Закони України від 06 грудня 2016 року № 1774-VIIІ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України», від 20 грудня 2016 року № 1791-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році» та № 1795-VIII «Про внесення змін до розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України щодо підтримки літакобудівної галузі», від 21 грудня 2016 року № 1797-VIII «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні» (далі – Закони).

Законами внесено зміни в частині адміністрування податку на додану вартість, акцизного податку, податку на прибуток підприємств, трансфертного ціноутворення, податку на доходи фізичних осіб, єдиного податку (спрощена система оподаткування), податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, транспортного податку, плати за землю, екологічного податку і рентної плати та єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, зокрема:

 – з податку на додану вартість (далі – ПДВ):

передбачено механізм зупинення органами Державної фіскальної служби України (далі – ДФС) реєстрації «ризикових» податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі – ЄРПН) та відновлення реєстрації за умови надання платником відповідних пояснень та доказів (з 01 квітня по 01 липня 2017 року працюватиме в тестовому режимі);

бюджетне відшкодування ПДВ здійснюватиметься органами казначейства автоматично за єдиним реєстром у хронологічному порядку надходження заявок без попереднього висновку органів ДФС (але після того, як запрацює механізм зупинення «ризикових» податкових накладних);

збільшено до 365 днів строк реєстрації податкових накладних та удосконалено механізм застосування штрафних санкцій;

доповнено перелік реквізитів податкової накладної кодом УКТ ЗЕД;

помилки у реквізитах податкових накладних, які не заважають ідентифікувати операцію, не будуть підставами для відмови у реєстрації;

скасовано застосування спецрежиму ПДВ для сільгосппідприємств та передбачено перехідні норми для колишніх спецрежимників, а саме:

термін закриття рахунків у Системі електронного адміністрування ПДВ – з дня, наступного за граничним терміном сплати податкових зобов’язань за грудень 2016 року;

реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у ЄРПН, складених спецрежимниками, за операціями з постачання сільськогосподарських товарів/послуг, має бути здійснена не пізніше 15 січня 2017 року;

сума від’ємного значення за операціями з постачання сільськогосподарських товарів/послуг, сформована спецрежимниками за результатами звітного (податкового) періоду за грудень 2016 року (IV квартал 2016 року), переноситься до податкової звітності наступного звітного (податкового) періоду, у якій відображаються розрахунки з бюджетом.

– з акцизного податку:

скасовано обов’язкову реєстрацію платниками акцизного податку осіб, які реалізують пальне в ємкостях до 2 літрів, крім операцій з реалізації такого пального його виробниками;

збільшено ставки акцизного податку на алкогольні напої та тютюнові вироби, деякі види пального;

скасовано роздрібний акцизний податок з роздрібного продажу палива.

– з податку на прибуток підприємств:

уточнено вимоги для неприбуткових організацій;

виключено можливість зменшення податку на прибуток, що підлягає сплаті до бюджету платниками податку на суму нарахованого за звітний період податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки;

доповнено порядок розрахунку амортизації основних засобів або нематеріальних активів для визначення об’єкта оподаткування;

визначено коригування фінансового результату до оподаткування податком на прибуток, зокрема на суму списаної дебіторської заборгованості (у тому числі за рахунок створеного резерву сумнівних боргів), за операціями з неплатниками податку на прибуток, на суму витрат від визнаних штрафів, пені, неустойок, на суму перерахованої безповоротної фінансової допомоги;

уточнено норми щодо уникнення подвійного оподаткування за операціями, що здійснені до 01.01.2015 року.

 – з трансфертного ціноутворення:

передбачено зміну критеріїв для визнання операцій контрольованими:

річний дохід платника податків від будь-якої діяльності, визначений за правилами бухгалтерського обліку збільшено до 150 мільйонів гривень
(за вирахуванням непрямих податків) (замість 50 мільйонів гривень);

річний обсяг господарських операцій платника податків з кожним контрагентом, визначений за правилами бухгалтерського обліку збільшено до 10 мільйонів гривень (за вирахуванням непрямих податків) (замість 5 мільйонів гривень);

уточнено вимоги до документації з трансфертного ціноутворення, яка подається на запит центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику;

уточнено порядок самостійного коригування ціни контрольованої операції і сум податкових зобов’язань за результатами якого розрахована ціна відповідає принципу «витягнутої руки»,

термін подання Звіту про контрольовані операції перенесено до 01 жовтня року (замість 01 травня року);

розмежовано штрафні санкції за неподання та несвоєчасне подання платником податків звіту про контрольовані операції та/або документації з трансфертного ціноутворення.

– з рентної плати:

збільшено ставки рентної плати:

за користування надрами;

за використання води;

за користування радіочастотним ресурсом;

за користування лісовими ресурсами;

– з екологічного податку:

збільшено ставки податку.

– зі спрощеної системи оподаткування:

передбачено, що при розрахунку загальної кількості найманих осіб у фізичної особи – підприємця – платника  єдиного податку не враховуються працівники, призвані на військову службу під час мобілізації, на особливий період;

встановлено ставки єдиного податку для платників першої групи у відсотках до розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 01 січня податкового року;

підвищено ставки єдиного податку для платників IV групи.

– з плати за землю:

встановлено, що мінімальний розмір орендної плати за землі державної та комунальної власності не може бути менше розміру земельного податку, встановленого для відповідної категорії земельних ділянок на відповідній території;

встановлено, що за 2016 рік коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель : для сільськогосподарських угідь – 100 відс., для земель несільськогосподарського призначення – 106 відсотків. 

– з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки:

надано пільги деяким категоріям оздоровчих закладів та спортивним закладам, які включені до Реєстру неприбуткових установ та організацій;

встановлено ставку у розмірі 1 відсоток розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування з урахуванням коефіцієнту 0,5.

– з транспортного податку:

змінено розрахункову середньоринкову вартість легкового автомобіля, яка застосовується з метою визначення  об’єкта оподаткування транспортним податком (у 2017 році – 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня податкового (звітного) року).

– з податку на доходи фізичних осіб:

звільнено від оподаткування доходи від здавання металобрухту;

збільшено  неоподатковану вартість навчання, яка сплачується за фізичну особу (не вище трьохкратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня  звітного року за кожний повний або неповний місяць навчання, підготовки чи перепідготовки такої фізичної особи), знято заборону на її звільнення протягом 3 років;

збільшено до 80 євро неоподатковуваний розмір добових при закордонних відрядженнях;

за ставкою у розмірі 9 відсотків оподатковуються доходи у вигляді дивідендів по акціям й корпоративним правам, нарахованих нерезидентами, інститутами спільного інвестування, суб’єктами господарювання, які не є платниками податку на прибуток;

змінено перелік витрат приватного підприємця на загальній системі, виключено зі складу витрат суми акцизного податку з реалізованих суб’єктами господарювання роздрібної торгівлі підакцизних товарів, надано право
(за власним бажанням) включати до складу витрат, пов’язаних з провадженням господарської діяльності, амортизаційні відрахування з відповідним веденням окремого обліку таких витрат (крім земельних ділянок, об’єктів житлової нерухомості, легкових та вантажних автомобілів).

 – з єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування:

фізичні особи – підприємці, які перебувають на загальній системі оподаткування, та особи, які займаються незалежною професійною діяльністю, зобов’язані нараховувати та сплачувати єдиний внесок у розмірі не менше мінімального страхового внеску, незалежно від того отримано дохід (прибуток) у звітному році або окремому місяці звітного року чи ні;

для фізичних осіб – підприємців, що віднесені до першої групи єдиного податку, сума єдиного внеску не може бути меншою за 0,5 мінімального страхового внеску із зарахуванням відповідних періодів провадження підприємницької діяльності до страхового стажу, пропорційно сплаченому єдиному внеску.

Крім того внесено зміни до Закону України від 19 грудня 1995 року № 481/95-ВР «Про державне регулювання виробництва і обігу спирту етилового, коньячного і плодового, алкогольних напоїв та тютюнових виробів», а саме:

  скасовано спеціальну звітність для суб’єктів господарювання роздрібної торгівлі алкогольними напоями та тютюновими виробами;

  плата за ліцензію на право оптової торгівлі для малих крафтових пивоварень з обсягом виробництва до 3000 гектолітрів на рік складе 30000 гривень;

  суб’єкти господарювання, які виробляють виноматеріали, можуть отримувати ліцензію на виробництво спирту коньячного, а також здійснювати оптову торгівлю спиртом коньячним власного виробництва за наявності ліцензії на виробництво (без окремої ліцензії на оптову торгівлю вартістю 500000 грн.);

  скасовано обов’язковість сертифікації алкогольної продукції.

Приведено у відповідність питання  маркування (етикування) зброджених напоїв, та запроваджено фінансову відповідальність за виробництво, транспортування та зберігання алкогольних напоїв у тарі, не визначеній законом.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

Здаємо в оренду власне майно: податкові наслідки

 Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області звертає увагу громадян на те, що здача в оренду власного майна є додатковим джерелом доходу.

Як пояснила начальник відділу адміністрування податку на доходи фізичних осіб управління податків і зборів з фізичних осіб Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області Алла Супрун здавання в оренду власного нерухомого майна може здійснюватися фізичними особами як у межах підприємницької діяльності, так і без реєстрації орендодавця фізичною особою – підприємцем. Статтями 170 та 172 Податкового кодексу України визначено особливості нарахування та оподаткування доходів від надання в оренду рухомого та нерухомого майна.

Орендодавцю, який здає квартиру фізичним особам і не є підприємцем, кожного кварталу протягом 40 днів після його закінчення необхідно нарахувати та сплатити податок на доходи фізичних осіб за ставкою 18% – у 2016 році (у 2015році – 15%, при перевищенні десятикратного розміру мінімальної заробітної плати – 20 % ) та військовий збір за ставкою 1,5%  від суми отриманого доходу.

Сума отриманого доходу, сплаченого протягом року податку та нарахованого грошового зобов’язання за результатами такого року відображається орендодавцем у річній податковій декларації. Така декларація подається до 1 травня року, що настає за звітним, до податкової інспекції за податковою адресою платника податку.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

До уваги платників податків !!!

З метою реалізації норм Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України щодо покращення інвестиційного клімату в Україні», враховуючи режим роботи банківських установ у святкові та вихідні дні, для проведення технологічних та регламентних робіт Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області повідомляє про тимчасове зупинення доступу до системи «Єдине вікно подання електронної звітності» та електронного сервісу «Електронний кабінет платника» з 23 год. 00 хв. 31.12.2016 до 09 год. 00 хв. 03.01.2017.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ

 

До уваги фізичних  осіб – підприємців !

  Чернігівська  ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області інформує, що з 1 січня 2017 року розпочинається компанія декларування доходів, отриманих у 2016 році  від підприємницької діяльності.

Нагадаємо: термін подання податкової декларації платника єдиного податку – фізичної особи – підприємця І та ІІ групи  – протягом 60 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Термін подання податкової декларації про майновий стан і доходи фізичної  особи – підприємця, що перебуває на загальній системі оподаткування –  протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) року.

Не відкладайте подачу декларацій на останній день.

Чекаємо на вас у Центрі обслуговування платників за адресою: вул. Кирпоноса, буд. 28, м. Чернігів.   

Графік роботи: понеділок – четвер – з 9 год. 00 хв. до 18 год. 15 хв., п’ятниця –  з 9 год. 00 хв. до 17 год. 00 хв., обідня перерва з 13 год. 00 хв. до 14 год. 00 хв., субота – з 9 год. 00 хв. до 13 год. 00 хвилин.

Дякуємо за розуміння !

Чернігівська ОДПІ

 

Стартувала деклараційна кампанія – 2017

Чернігівська ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області повідомляє про початок  проведення кампанії декларування громадянами доходів, одержаних протягом 2016 року.

         Як зазначила начальник управління податків і зборів з фізичних осіб Чернігівської ОДПІ ГУ ДФС у Чернігівській області Інна Неврова, з 1 січня 2017 року запроваджено нова форма декларації, яка затверджена наказом Міністерства фінансів України від 15 вересня 2016 року №821 «Про внесення змін до наказу Міністерства фінансів України від 02 жовтня 2015 року №859».

За вибором платника податків декларації подаються за місцем своєї податкової адреси особисто або уповноваженою на це особою; поштою або засобами електронного зв’язку.

Якщо ж декларація подається в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації електронного підпису, то надсилати її потрібно не пізніше закінчення останньої години граничного строку подання, якщо документи надсилати поштою з повідомленням про вручення та з описом про вкладення надсилати потрібно не пізніше, ніж за п’ять днів до закінчення граничного строку подання.

Податківець звернула увагу на граничні строки подання декларації, а саме:

для громадян та осіб, які проводять незалежну професійну діяльність, – до 01 травня року, що настає за звітним. Останній день подання декларації за 2016 рік – 03.05.2017;

для підприємців (крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування)  – протягом 40 календарних днів, що настають за останнім календарним днем звітного (податкового) кварталу (року). Останній день подання декларації за 2016 рік – 09.02.2017.

Обов’язок щодо подання декларації у платників податків виникає:

при отриманні доходів не від податкових агентів (тобто від інших фізичних осіб, які не зареєстровані як самозайняті особи). До таких доходів відносяться, зокрема, доходи від надання в оренду рухомого або нерухомого майна іншим фізичним особам; успадкування чи отримання в дарунок майна не від членів сім’ї першого ступеня споріднення тощо;

при отриманні від податкових агентів доходів, які не підлягали оподаткуванню при виплаті, але які не звільнені від оподаткування. До таких доходів відноситься, зокрема, операції з інвестиційними активами;

при отриманні іноземних доходів;

та в інших випадках, передбачених законодавством, зокрема, при отриманні у власність майна за рішенням суду.

         Обов’язок платника податку щодо подання декларації вважається виконаним і податкова декларація не подається, якщо такий платник податку отримував доходи виключно:

від податкових агентів, які не включаються до загального місячного (річного) оподатковуваного доходу;

виключно від податкових агентів незалежно від виду та розміру нарахованого (виплаченого, наданого) доходу, крім випадків, прямо передбачених ІV розділом ПКУ;

від операцій продажу (обміну) майна, дарування, при нотаріальному посвідченні договорів за якими був сплачений податок відповідно до ІV розділу ПКУ;

у вигляді об’єктів спадщини, які оподатковуються за нульовою ставкою податку та/або з яких сплачено податок відповідно до п. 174.3 ст. 174 ПКУ.

«Виконати свій конституційний обов’язок і подати річну податкову декларацію чернігівці можуть через мережу Інтернет, або ж безпосередньо в Центрі обслуговування платників інспекції, розташованому за адресою: вул. Кирпоноса, 28, м. Чернігів. У разі необхідності платники зможуть отримати безкоштовні консультації і допомогу в заповненні податкової декларації про майновий стан і доходи», – нагадала Інна Неврова.

Відділ організації роботи Чернігівської ОДПІ