Субота, 27 Квітня, 2024
Останні:
Городнянська міська рада

ФОНД СОЦІАЛЬНОГО СТРАХУВАННЯ

13.03.2023

Кількість нещасних випадків у 2022 році зменшилась у 2,5 раза

За підсумками 2022 року на підприємствах України зареєстровано 4 877 (з них 437 – смертельно) потерпілих від нещасних випадків/гострих професійних захворювань на виробництві, на яких складено акти за формою Н-1/П (пов’язані з виробництвом). З них 1 811 – випадки гострого професійного захворювання працівників закладів охорони здоров’я на COVID-19. Гострі профхвороби склали за підсумками минулого року 37,1% від загальної кількості нещасних випадків.

Порівняно з 2021 роком кількість страхових нещасних випадків зменшилась у 2,5 раза (з 12 315 до 4 877), кількість смертельно травмованих осіб зменшилась на 18,6% (з 537 до 437). Також зменшилась у 4,8 раза кількість потерпілих від випадків ГПЗ COVID-19 (з 8 659 до 1 811), кількість смертельно травмованих осіб з цієї причини зменшилась у 11,7 раза (з 223 до 19).

Найбільша кількість страхових нещасних випадків, без урахування гострих професійних захворювань, зареєстрована у м. Києві (12,1%), Дніпропетровській (10,9%), Львівській (6,8%), Одеській (5,9%), Донецькій (5,8%), Черкаській (5,3%), Київській (5,0%) та Волинській (4,9%) областях. Кількість травмованих осіб у цих областях складає 56,7% від загальної кількості травмованих по Україні.

До основних травмонебезпечних галузей економіки та видів робіт відносяться: охорона здоров’я; добувна промисловість і розроблення кар’єрів; транспорт, складське господарство, поштова і кур’єрська діяльність. Кількість потерпілих осіб у цих галузях складає 74,3% від загальної кількості травмованих по Україні.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

09.03.2023

Перевірки обґрунтованості видачі лікарняних здійснюватиме

Пенсійний фонд України

Постановою Кабінету Міністрів України від 03.03.2023 №185 затверджено Порядок проведення особами, уповноваженими правлінням Пенсійного фонду України, перевірок обґрунтованості видачі та продовження листків непрацездатності, який набув чинності з 07 березня.

Згідно із Порядком метою перевірки листків непрацездатності є здійснення контролю за обґрунтованістю формування (видачі) листків непрацездатності, медичних висновків про тимчасову непрацездатність. Перевірка листків непрацездатності проводиться уповноваженими посадовими особами територіального органу ПФУ та/або уповноваженими лікарями, перелік яких затверджується правлінням ПФУ. 

Ознайомитись з відповідною постановою КМУ від 03.03.2023 №185 можна за посиланням: https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-zatverdzhennia-poriadku-provedennia-osobamy-u-a185.

Аби упередити нецільове використання коштів, фахівці Фонду соціального страхування України упродовж 2022 року перевірили 380 904 листки непрацездатності – було проведено 158 планових і 1 832 позапланові перевірки закладів охорони здоров’я, а також перевірено 1 936 страхувальників. Проведена робота дозволила упередити виплати за необґрунтовано виданими чи продовженими лікарняними на суму понад 3,6 млн гривень.

Нагадаємо, з 01 січня 2023 року Фонд соціального страхування України передав свої завдання та функції до Пенсійного фонду – відтепер саме ПФУ є уповноваженим органом управління в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. ФССУ перебуває в процесі припинення.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

06.03.2023

ФССУ працює над забезпеченням потерпілих медико-соціальними послугами після свого припинення

Фонд соціального страхування України продовжує напрацювання, аби забезпечити ефективне надання медико-соціальних послуг для потерпілих на виробництві після свого припинення. Нагадаємо, з 01 січня 2023 року триває реорганізація системи соціального страхування.

Для забезпечення осіб з інвалідністю із значними функціональними порушеннями в організмі, зумовленими професійним захворюванням або виробничою травмою, та які потребують спеціальних медичних та санітарних процедур, постійного медичного догляду, щоденних, багаторазових медичних маніпуляцій тощо ФССУ узагальнив та передав Міністерству соціальної політики України статистичні дані в розрізі регіонів щодо потерпілих, які отримували компенсацію на спеціальний медичний догляд, гігієнічні вироби, лікарські засоби, вироби медичного призначення та ін.

«Ці дані потрібні для подальшого їх внесення в державні програми, такі як, наприклад, «Доступні ліки». Щоб наші потерпілі і в майбутньому безкоштовно та в повному обсязі отримували необхідні їм лікарські засоби, медвироби, протезування тощо. Сьогодні, завдяки рішенню Уряду, ми проводимо виплати на забезпечення потерпілих медико-соціальними послугами, які були нараховані раніше, однак не профінансовані через припинення ФССУ», – зазначає голова комісії з реорганізації Фонду соціального страхування України Олександр Бахматський. 

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

02.03.2023

У 2022 році Фонд виплатив 11,5 млрд грн страхових виплат потерпілим на виробництві та їх родинам

Понад 11,5 мільярда гривень страхових виплат було профінансовано Фондом соціального страхування України у минулому році. Мова про допомоги і компенсації, які Фонд виплачував потерпілим внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань, а також членам їх родин.

Фонд соціального страхування України здійснював страхові виплати для більше 166 тисяч потерпілих на виробництві та членів їх сімей. ФССУ фінансував для них щомісячні страхові виплати, які компенсують втрачений заробіток через набуту стійку непрацездатність, виплачував одноразові допомоги, надавав комплекс медико-соціальних послуг і опікувався їх рідними у разі смерті потерпілих.

У структурі страхових виплат, здійснених за 2022 рік, основна частина припадає на:

– щомісячні страхові виплати – 11 238,3 млн грн, що становить 97,8% витрат на страхові виплати;

– одноразову допомогу – 138,2 млн грн (1,2%);

– допомогу по тимчасовій непрацездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві – 119,8 млн грн (0,1%).

Середній розмір щомісячної допомоги від ФССУ, яка покликана повністю компенсувати потерпілому втрачений заробіток відповідно до відсотка втраченої працездатності (або членам його родини в разі смерті потерпілого), склав 5 227,6 гривень за підсумками 2022 року. Порівняно з 2021 роком сума допомоги зросла на 17,8 відсотка.

Нагадаємо, з 01 січня 2023 року в Україні триває реорганізація системи соціального страхування – Фонд соціального страхування України передав свої завдання і функції до Пенсійного фонду. Зокрема, до компетенції ПФУ тепер входить фінансування одноразових і щомісячних страхових виплат.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

27.02.2023

Фонд направив у 2022 роцімайже 35,3 млн грн на фінансування допомог на поховання

Упродовж 2022 року Фонд соціального страхування України надав допомоги на поховання родинам 8,6 тис. працюючих українців. Це на 4,6 тис. страхових випадків або 34,9% менше, ніж упродовж 2021 року.

На фінансування зазначених допомог Фонд направив майже 35,3 млн гривень. Допомоги були виплачені сім’ям померлих або особам, які здійснили поховання, у розмірі 4 100 гривень. Також допомога на поховання надавалася у разі смерті членів сім’ї, які перебували на утриманні застрахованої особи (не мали самостійних джерел засобів до існування).

Окремо зазначимо, що до наведених даних не включено відшкодування Фондом вартості ритуальних послуг, пов’язаних з похованням померлого через нещасний випадок на виробництві або професійне захворювання.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

22.02.2023

У 2022 році 7,5 тисячі працівників пройшли реабілітацію після важких хвороб за кошти ФССУ

За підсумками 2022 року понад 7,5 тисячі застрахованих осіб та їх дітей пройшли відновлювальне лікування після важких захворювань і травм за кошти Фонду соціального страхування України на загальну суму 101,6 млн гривень.

Зокрема, відновне лікування отримали 5,2 тис. застрахованих осіб, 1,8 тис. застрахованих осіб з інвалідністю та 223 дитини у супроводі застрахованої особи.

ФССУ здійснював направлення працівників, які перенесли інсульти, інфаркти, оперативні втручання та інші важкі захворювання і травми, на реабілітаційне лікування – до тих санаторно-курортних закладів, які знаходяться у більш безпечних населених пунктах України. При цьому вибір санаторно-курортного закладу, який відповідає вимогам по профілю хвороби для проходження лікування, був за пацієнтом.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

20.02.2023

ФССУ виплатить потерпілим 17 млн грн для забезпечення їх доглядами, ліками і засобами реабілітації

Потерпілі на виробництві отримають від Фонду соціального страхування України виплати на забезпечення їх медико-соціальними послугами, які були нараховані раніше, однак не профінансовані через припинення ФССУ.

Можливість здійснення виплат в умовах припинення Фонду реалізована завдяки змінам до пропорцій розподілу ЄСВ – проєкт таких змін було підготовлено Міністерством соціальної політики України та прийнято Урядом 17 лютого.

Ознайомитись з відповідною постановою КМУ від 17.02.2023 №145 можна за посиланням: https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vnesennia-zminy-do-punktu-6-dodatka-do-postanovy-kabinetu-ministriv-ukrainy-vid-26-lystopada-2014-r-675-145-170223.

«Найближчим часом потерпілі, які мають інвалідність через виробничі нещасні випадки, отримають близько 17 мільйонів гривень – це гроші для оплати послуг осіб, які проводять для них медичні процедури на дому та здійснюють догляд, оплата лікарських засобів і медвиробів, забезпечення медичною реабілітацією, придбання протезів та інші послуги. Профінансувати ці кошти попри перешкоди, спричинені станом припинення Фонду, було для нас пріоритетним завданням, і завдяки спільній роботі з Міністерством соцполітики та виконавчою дирекцією ФССУ ми це ефективно реалізували», – зазначає голова комісії з реорганізації Фонду соціального страхування України Олександр Бахматський.

ФССУ направить потерпілим кошти для забезпечення їх такими медичними та соціальними послугами:

● спеціальним медичним доглядом, постійним стороннім доглядом, побутовим обслуговуванням;

● додатковим харчуванням;

● лікуванням потерпілих та їх медичною реабілітацією;

● санаторно-курортним лікуванням;

● технічними та іншими засобами реабілітації;

● очним протезуванням, придбанням окулярів і контактних лінз, слуховими апаратами;

● лікарськими засобами та виробами медичного призначення;

● бензином, ремонтом і техобслуговуванням автомобілів та транспортним обслуговуванням.

Нагадаємо, з 01 січня 2023 року Фонд соціального страхування України перебуває у процесі припинення.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

16.02.2022

Кількість профзахворювань у 2022 році зменшилася на 15,6%

У минулому році Фондом соціального страхування України зареєстровано 2 465 випадків хронічного професійного захворювання (отруєння) українських працівників. Порівняно з 2021 роком кількість встановлених профзахворювань зменшилась на 15,6%, або 456 випадків.

Основними обставинами, внаслідок яких виникли професійні захворювання, є: недосконалість технологічного процесу, невикористання засобів індивідуального захисту та недосконалість механізмів і робочого інструменту.

Основними причинами набуття статусу потерпілого на виробництві через професійне захворювання у минулому році залишились хвороби органів дихання, захворювання опорно-рухового апарату та хвороби слуху.

Найбільша кількість професійних захворювань зареєстрована у Дніпропетровській області (39,2%), Львівській області (21,5%) та Донецькій області (18,5%). Кількість потерпілих осіб, які отримали профзахворювання, у цих областях складає 79,2% від загальної кількості потерпілих по Україні, які мають профзахворювання.

Найбільше професійних захворювань сталося в галузі добувної промисловості і розробленні кар’єрів – 86,7% від загальної кількості професійних захворювань по Україні (2 136 осіб), що на 19% (502 особи) менше порівняно з 2021 роком.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

09.02.2023

Середній розмір декретних допомог зріс на 15,6%

Кожен день перебування у відпустці по вагітності та пологах є оплачуваним. Зазвичай декретна відпустка триває 126 календарних днів, кожен з яких фінансується у розрахунку 100% середнього доходу працівниці.

Попри виклики минулого року, розмір такої допомоги продовжував зростати. Середньоденна сума виплат від Фонду соціального страхування України для вагітних українок збільшилась на 15,6%: з 335,8 грн у 2021 році до 387,74 гривні у 2022-му.

Середній розмір допомоги за всю декретну відпустку склав 45,5 тисячі гривень за підсумками минулого року — це на 5 тисяч більше, ніж у 2021-му. А в грудні 2022 року середня сума декретної допомоги зросла вже до 48,6 тисячі гривень.

Загалом українки отримали близько 5 мільярдів гривень декретних допомог у минулому році — Фонд соціального страхування України продовжував фінансувати допомоги навіть для працівниць, які виїхали за кордон або з якими призупинили трудовий договір на час воєнного стану.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

08.02.2023

Капіталізація платежів по зобов’язанням перед потерпілими на виробництві здійснюється до Пенсійного фонду

До уваги арбітражних керуючих та осіб, що здійснюють ліквідацію підприємств!

Підприємства у процесі ліквідації мають сплачувати капіталізовані платежі, що виникли з їх зобов’язань внаслідок заподіяння шкоди життю та здоров’ю працівників, до Пенсійного фонду України.

Відповідні зміни внесено постановою Кабінету Міністрів України від 04 лютого 2023 року № 95 у зв’язку із припиненням Фонду соціального страхування України.

Ознайомитись з документом: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/95-2023-%D0%BF 

Як і раніше, капіталізація платежів розраховується відповідно до порядку, затвердженому постановою КМУ від 04 грудня 2019 року № 986, із врахуванням внесених змін – зокрема, відтепер при обчисленні не враховуються витрати на санаторно-курортне лікування та забезпечення потерпілих автомобілями.

Довідково. У разі ліквідації підприємства, чиї працівники отримали травми внаслідок виробничого нещасного випадку або набули професійне захворювання, до роботодавця висуваються кредиторські вимоги. Такі грошові зобов’язання підприємств покликані забезпечити здійснення страхових виплат для їхніх працівників, які повністю або частково втратили працездатність на роботі, або для їх сімей у разі смерті потерпілих. Сума капіталізованих платежів розраховується, виходячи з заробітної плати потерпілого, відсотку втрати працездатності та необхідних виплат.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

06.02.2023

43 українці загинули на роботі внаслідок сп’яніння

Робота в стані сп’яніння є частою причиною травм – навіть невеликий вміст алкоголю в крові, який не має явних зовнішніх ознак, зменшує швидкість реакцій, знижує уважність та прискорює стомлюваність.

У минулому році Фонд соціального страхування України зафіксував 92 випадки травмування працівників на робочому місці внаслідок алкогольного, токсичного чи наркотичного сп’яніння. З них майже половина, 43 людини, загинули.

Наголошуємо, працівникам у стані алкогольного, токсичного чи наркотичного сп’яніння заборонено перебувати на виробничих об’єктах. Такі працівники мають бути відсторонені від виконання робіт відповідно до вимог правил внутрішнього трудового розпорядку підприємства або колективного договору.

Окремо нагадаємо, що лікарняні не підлягають оплаті, якщо внаслідок сп’яніння чи пов’язаних з ним дій настала невиробнича травма або загальна хвороба.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

02.02.2023

Фонд соціального страхування України завершив передачу справ потерпілих до Пенсійного фонду

У січні Фонд соціального страхування України завершив передачу справ про страхові виплати потерпілих на виробництві – загалом до Пенсійного фонду передано сотні тисяч особових справ в усіх регіонах. Це дозволить Пенсійному фонду забезпечити страховий захист близько 170 тисяч українців, які постраждалі внаслідок нещасних випадків на роботі або мають професійне захворювання, а також їх родин.

«Починаючи з цього року Фонд соціального страхування України не уповноважений здійснювати страхові виплати, тож сьогодні ми зосереджені на ефективній передачі цих функцій до ПФУ. Наша пріоритетна задача: провести реорганізацію таким чином, аби вона залишилась непомітною для українців, якими до першого січня опікувався Фонд, а страхові кошти надходили вчасно. Тож попри величезні обсяги документів, а передавались також і архівні справи, фахівці ФССУ завершили цю роботу в максимально короткі терміни», – зазначив голова комісії з реорганізації Фонду соціального страхування України Олександр Бахматський.

Нагадаємо, з 01 січня 2023 року в Україні триває реорганізація системи соціального страхування – Фонд соціального страхування України передав свої завдання і функції до Пенсійного фонду. Зокрема, до компетенції ПФУ тепер входить фінансування одноразових і щомісячних страхових виплат.

Кошти направляються ПФУ на ті ж рахунки, що були зазначені потерпілими або членами їх сімей у відповідних заявах до ФССУ.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

30.01.2023

Допомога за день лікарняного зросла на 71 гривню за два роки

Допомога за час лікування компенсує працівникам втрачений заробіток та дозволяє зосередитись на одужанні. Навіть в умовах пандемії, а потім повномасштабного вторгнення виплати від Фонду соціального страхування України продовжували зростати.

Так, за останні два роки допомога по тимчасовій непрацездатності зросла на 70,7 гривні – у грудні 2020 року ФССУ виплачував українцям в середньому 368,4 грн за день лікарняного, тоді як в грудні 2022 року середньоденна допомога склала вже 439,1 гривні.

Нагадаємо, з 01 січня фінансування допомог за лікарняними здійснюється Пенсійним фондом України відповідно до змін, внесених Законом України від 21.09.2022 № 2620.

Також до ПФУ на фінансування було передано реєстри заяв-розрахунків за лікарняними, які ФССУ прийняв, однак не встиг профінансувати на 01.01.2023 у зв’язку із завершенням бюджетного року.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

26.01.2023

Чи оплатять заяви-розрахунки, які ФССУ прийняв, але не встиг профінансувати до 01 січня?

Фонд соціального страхування України продовжував фінансувати лікарняні і декретні допомоги навіть у період найбільш активних бойових дій та упродовж 2022 року виплатив для 2,5 мільйона українців понад 17 мільярдів гривень допомог за лікарняними. Однак з 01 січня 2023 року ФССУ передав цю функцію до Пенсійного фонду України.

Чи оплатять заяви-розрахунки, які ФССУ прийняв, але не встиг профінансувати до 01 січня?

● Наприкінці минулого року фахівці ФССУ здійснювали фінансування заяв-розрахунків в оперативному режимі – кошти для виплати допомог за  лікарняними направлялись Фондом вже на наступний день після прийняття заяви-розрахунку від роботодавця.

● Однак деякі заяви-розрахунки, прийняті ФССУ в останні дні грудня, залишились непрофінансованими на 01.01.2023 у зв’язку із завершенням бюджетного року.

● Реєстр таких заяв-розрахунків було передано Пенсійному фонду України для проведення їх фінансування – відповідні реєстри заяв передали всі управління виконавчої дирекції ФССУ.

● Водночас, до нас надходять звернення від працівників і їх роботодавців щодо відсутності фінансування за цими заявами.

● У такому разі уточнити причини можливо безпосередньо у Пенсійному фонді України, оскільки з 01 січня саме ПФУ є уповноваженим органом в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування.

● Нагадаємо, реорганізація системи соціального страхування проходить на виконання Закону України від 21.09.2022 № 2620 та постанов Кабінету Міністрів України від 15.11.2022 № 1289 та від 02.12.2022 № 1350.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

25.01.2023

Куди роботодавцям подавати повідомлення про виплату коштів за лікарняними?

Щоб зменшити ризик затримок при виплаті працівникам допомог за лікарняними, ще в 2018 році Фонд соціального страхування України впровадив систему оперативного інформування про здійснення виплат.

Відтоді про перерахування працівнику отриманих від ФССУ коштів роботодавець звітує у місячний термін після виплати допомоги – це дозволило нам не лише краще контролювати використання коштів Фонду і дотримання прав застрахованих осіб, але і реалізувати ризик-орієнтовані підходи в перевірках страхувальників.

Однак, починаючи з цього року, ФССУ передав свої функції до Пенсійного фонду та наразі перебуває у процесі припинення.

Куди з 01 січня роботодавцям подавати повідомлення про виплату коштів за лікарняними і чи потрібно це робити?

● Повідомлення про виплату працівникам коштів, отриманих від фондів (як ФССУ, так і ПФУ), необхідно продовжувати подавати.

● Форма такого повідомлення та строки його подання наразі не змінились – вони затверджені постановою правління ФССУ від 19.07.2018 № 12, яка продовжить діяти до прийняття Пенсійним фондом відповідного власного порядку.

● Подавати повідомлення про виплату необхідно до того фонду, від якого надійшли кошти.

Як подати повідомлення до ФССУ:

● На жаль, у зв’язку з технічними причинами, пов’язаними із припиненням ФССУ, подати повідомлення наразі можливо лише у паперовому вигляді. Роботодавці можуть звернутись безпосередньо до відділення або надіслати документ рекомендованим листом.

● Актуальний перелік і контакти відділень ФССУ можна знайти за посиланням: https://docs.google.com/document/d/1WOc3xhgnrqRwYaoLd3AT1m1jKsY-rLrFSGaHv9z4Gn4 

● Якщо страхувальники зареєстровані у Луганській області, повідомлення необхідно надіслати на адресу: м. Дніпро, проспект Яворницького, 93 (отримувач: управління ВД ФССУ у Луганській області).

● Страхувальники Херсонщини мають подавати повідомлення до відповідних відділень Кіровоградського управління (контакти за посиланням вище).

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

20.01.2023

ФССУ оплатив для потерпілих майже 29 тисяч засобів реабілітації, послуг протезування, ліків, колясок тощо

Попри умови воєнного стану Фонд соціального страхування України продовжував опікуватись тими, хто постраждав на роботі – внаслідок нещасних випадків чи професійних захворювань.

Для них Фондом забезпечувалась всебічна підтримка та ряд медико-соціальних послуг: від санаторно-курортного лікування та медичної реабілітації до фінансування доглядів, ліків і протезних виробів.

За оперативними даними, упродовж 2022 року ФССУ профінансував медичні та соціальні послуги для потерпілих на виробництві на суму 368,5 мільйона гривень. З них 127 мільйонів гривень направлено на засоби реабілітації, протезно-ортопедичні вироби, ліжка-підйомники, протипролежневі матраци і подушки, милиці, коляски, коляски з електроприводом і за індивідуальним замовленням, ліки і медвироби, слухові апарати, послуги із додаткового харчування, зубопротезування та очного протезування та інше. Таких послуг надано майже 29 тисяч.

Докладніше в інфографіці нижче або за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1fe0sgVDgjSjGPdJXRrCtOg9q5D9AKKgW/ 

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

17.01.2023

Українці отримали від ФССУ майже 500 млн гривень компенсацій за час догляду хворих дітей

Піклуватись про рідних – важливо. Бути поруч із хворими дітьми та піклуватись про їх стан під час відключення світла чи про безпеку в разі повітряних тривог, не втрачаючи за ці дні заробіток, – особлива цінність і соціальна гарантія, яку надає державне соціальне страхування навіть під час війни.

Упродовж 2022 року працюючі українці доглядали за хворими рідними понад 1,2 мільйона днів – усі вони отримали компенсацію втраченого за цей час доходу від Фонду соціального страхування України.

Сума допомог по догляду за хворими рідними сягнула у минулому році 488,6 мільйона гривень – виплати отримали майже 130 тисяч застрахованих.

Надання допомоги з тимчасової непрацездатності по догляду за хворою дитиною віком до 14 років здійснюється за весь період, протягом якого дитина за висновком лікаря потребує догляду, але не більше 14 календарних днів. А в разі стаціонарного лікування – за весь час перебування застрахованої особи в стаціонарі разом із хворою дитиною.

Допомога по тимчасовій непрацездатності по догляду за хворим членом сім’ї виплачується не більш як за три календарні дні, а у виняткових випадках, з урахуванням тяжкості хвороби та побутових обставин, – не більш ніж за сім календарних днів.

Нагадаємо, з 01 січня 2023 року Фонд соціального страхування України передав свої завдання та функції до Пенсійного фонду – відтепер саме ПФУ є уповноваженим органом управління в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. ФССУ перебуває в процесі припинення.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

16.01.2023

ФССУ призначив 30,6 мільйона гривень страхових виплат постраждалим внаслідок бойових дій і сім’ям загиблих

Поранення чи смерть внаслідок бойових дій під час виконання посадових обов’язків є страховим випадком – усі постраждалі працівники мають право на отримання ряду страхових виплат.

Упродовж минулого року Фонд соціального страхування України призначив страхові виплати, пов’язані із травмами або смертю через бойові дії, на суму 30,6 мільйона гривень. Серед них одноразові допомоги сім’ям і утриманцям померлих внаслідок бойових дій, одноразові допомоги постраждалим працівникам, допомоги по тимчасовій втраті працездатності та щомісячні страхові виплати, які потерпілі будуть отримувати до повного відновлення здоров’я або пожиттєво.

З 2023 року ФССУ передав свої завдання та функції, зокрема щодо призначення і фінансування страхових виплат, Пенсійному фонду України. Потерпілі, для яких призначення виплат здійснено Фондом соціального страхування України, продовжать отримувати кошти на зазначені в заявах рахунки.

Фонд соціального страхування України наголошує на потребі чіткого і безумовного дотримання інструкцій з охорони праці, слідування в укриття в разі повітряних тривог і інформування про них на підприємствах, розробленні і впровадженні алгоритмів дій працівників у випадку небезпеки.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

12.01.2023

2,5 мільйона українців отримали допомоги від Фонду соціального страхування України

Попри повномасштабне вторгнення, допомоги за час лікування, по вагітності та пологах і на поховання продовжують отримувати всі українці, в яких настав страховий випадок.

Упродовж минулого року Фонд соціального страхування України надав допомоги за лікарняними 2,5 мільйонам українців – з них більша частина, 1,9 мільйона, отримали виплати після 24 лютого. На це направлено більше 17 мільярдів гривень.

Найбільше виплат отримали застраховані особи, працевлаштовані у київських роботодавців – упродовж 2022 року ФССУ профінансував для них понад 4 мільярди гривень допомог. На другому місці за обсягом виплат за лікарняними працівники Дніпропетровщини – їм виплачено майже 2 мільярди гривень, на третьому місці – Львівщина, близько 1,4 мільярда гривень.

Також Фонд соціального страхування України продовжував здійснювати фінансування для працівників роботодавців на тимчасово окупованих територіях. Зокрема, у минулому році допомоги від Фонду отримали 95 тисяч застрахованих осіб Донеччини, 15 тисяч – Луганщини та 15 тисяч – Херсонщини.

Нагадаємо, з 01 січня 2023 року Фонд соціального страхування України передав свої завдання та функції до Пенсійного фонду. ФССУ перебуває в процесі припинення.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

10.01.2023

Потерпілим направлено понад 900 млн грн щомісячних страхових виплат у січні

В Україні триває реорганізація системи соціального страхування – з 01 січня 2023 року Фонд соціального страхування України передав свої завдання та функції до Пенсійного фонду. Зокрема, до компетенції ПФУ тепер входить фінансування лікарняних і декретних допомог, допомог на поховання, а також одноразових і щомісячних страхових виплат.

Аби близько 170 тисяч українців, які отримують страхові виплати щомісячно, не відчули жодних перебоїв із надходженням коштів під час реорганізації, фахівці ФССУ нарахували для них виплати, а Пенсійний фонд України здійснив фінансування на підставі підготовлених документів.

За інформацією Пенсійного фонду України, для потерпілих на виробництві та членів їх родин у січні профінансовано понад 900 мільйонів гривень щомісячних страхових виплат.

Кошти направлені ПФУ на ті ж рахунки, що були зазначені потерпілими або членами їх сімей у відповідних заявах до ФССУ.

Нагадаємо, щомісячні страхові виплати в повному обсязі компенсують потерпілим внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності та фінансуються у наступному місяці за попередній.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

09.01.2023

Ким замінити комісії з соціального страхування та як призначати допомоги за лікарняними

З 01 січня 2023 року набула чинності оновлена редакція Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування», якою було внесено ряд змін до розрахунку і призначення допомог за лікарняними.

Хто замінив комісії з соціального страхування на підприємствах і як тепер призначати допомоги за лікарняними?

● Раніше на кожному підприємстві, в установі чи організації створювалась комісія (або уповноважений, якщо на підприємстві до 5 працівників) із соціального страхування. Такі комісії були обов’язковими як для державних, так і для приватних чи інших підприємств і навіть ФОП. Саме комісія була уповноважена призначати або відмовляти в призначенні допомоги за кожним лікарняним співробітників.

● Однак з 01 січня 2023 року створення і діяльність таких комісій не передбачені.

● Тож відтепер рішення про призначення або відмову в призначенні допомог за листками непрацездатності має приймати сам роботодавець або уповноважена ним особа.

● Призначити уповноважену особу можна розпорядчим документом на розсуд керівника підприємства.

● Рішення про призначення допомоги по тимчасовій втраті працездатності, декретної допомоги, допомоги на поховання необхідно оформлювати відповідним розпорядчим документом – це може бути наказ, постанова, розпорядження, рішення тощо.

● Звертаємо увагу! Для отримання консультацій з усіх питань соціального страхування застраховані особи і роботодавці мають звертатись до Пенсійного фонду України.

● Нагадаємо, з 01 січня 2023 року Фонд соціального страхування України передав свої завдання та функції до Пенсійного фонду – відтепер саме ПФУ є уповноваженим органом управління в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. ФССУ перебуває в процесі припинення.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

06.01.2023

У минулому році виявили необґрунтовано видані чи продовжені лікарняні на 4,5 мільйона гривень

Впровадження в Україні електронного реєстру листків непрацездатності дозволило значно зменшити кількість помилок і зловживань при видачі лікарняних. Однак випадки порушення інструкцій при заповненні (в обігу досі знаходиться біля 4% паперових листків) і видачі лікарняних все ще трапляються та можуть призвести до надмірних видатків.

Аби упередити нецільове використання коштів, фахівці Фонду соціального страхування України упродовж минулого року перевірили 380 904 листки непрацездатності – було проведено 158 планових і 1 832 позапланові перевірки закладів охорони здоров’я, а також перевірено 1 936 страхувальників.

За результатами перевірок роботодавців виявлено 10 833 лікарняних у паперовій формі, які було видано з порушенням Інструкції про порядок заповнення листка непрацездатності. Крім того, під час проведення перевірок закладів охорони здоров’я виявлено, що 3 028 листків непрацездатності (електронних і паперових) видано з порушеннями Інструкції про порядок видачі документів, що засвідчують тимчасову непрацездатність громадян.

Проведена робота дозволила у 2022 році упередити виплати за необґрунтовано виданими чи продовженими лікарняними на суму понад 3,6 мільйона гривень. Також було відшкодовано 627 тисяч гривень коштів загальнообов’язкового державного соціального страхування та подано вимоги до закладів охорони здоров’я на суму майже 222 тисячі гривень.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

04.01.2023

У 2022 році українці отримали 29 мільярдів гривень виплат за державним соціальним страхуванням

Система соціального страхування України витримала всі виклики повномасштабного вторгнення – виплати лікарняних і декретних допомог, допомог на поховання, щомісячних та одноразових страхових виплат тощо не призупинялись попри бойові дії.

Упродовж 2022 року Фонд соціального страхування України виплатив для українців понад 29 мільярдів гривень допомог і страхових коштів. З них 24 мільярди гривень профінансовано ФССУ після 24 лютого.

Зокрема, у минулому році українці отримали від Фонду соціального страхування України:

● понад 12 мільярдів гривень допомог за лікарняними – для компенсації втраченого заробітку за час хвороб, травм, догляду за хворими рідними тощо,

● 5 мільярдів гривень допомог по вагітності та пологах,

● більше 11 мільярдів гривень щомісячних страхових виплат та ін.

Фонд соціального страхування України висловлює вдячність кожному фахівцю Фонду у селищах, районах і містах, працівникам усіх відділень та управлінь в областях і місті Києві, а також співробітникам виконавчої дирекції ФССУ за сумлінну роботу в умовах воєнного стану.

Нагадаємо, з 01 січня 2023 року Фонд соціального страхування України передав свої завдання та функції до Пенсійного фонду. ФССУ перебуває в процесі припинення.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

03.01.2023

Реорганізація: куди подавати заяви-розрахунки з 01 січня

З 01 січня 2023 року Фонд соціального страхування України передав свої завдання та функції до Пенсійного фонду – відтепер саме ПФУ є уповноваженим органом управління в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування. ФССУ перебуває в процесі припинення.

Куди та як роботодавці мають подавати заяви-розрахунки для отримання фінансування за лікарняними своїх працівників?

● Починаючи з 01 січня, органом, який відповідає за прийняття заяв-розрахунків і фінансування лікарняних і декретних допомог, є Пенсійний фонд України.

● Тож усі заяви-розрахунки незалежно від виду допомог, які вони містять, відтепер необхідно подавати до ПФУ.

● Заяви, які містять у собі листки непрацездатності, сформовані до 01 січня 2023 року, також подаються до Пенсійного фонду.

● За інформацією ПФУ, подати заяву-розрахунок страхувальники можуть двома способами:

– в електронному вигляді через особистий кабінет страхувальника на вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду України;

– і на паперових носіях до будь-якого сервісного центру ПФУ.

● Для подання заяв-розрахунків в електронному вигляді роботодавцям не потрібно укладати з Пенсійним фондом України договір про визнання КЕП. 

● Форма заяви-розрахунку наразі не змінилась.

● Звертаємо увагу! Для отримання компетентних консультацій і страхувальники, і застраховані особи мають звертатись до Пенсійного фонду України.

● Нагадаємо, реорганізація системи соціального страхування проходить на виконання Закону України від 21.09.2022 № 2620 та постанов Кабінету Міністрів України від 15.11.2022 № 1289 та від 02.12.2022 № 1350.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

02.01.2023

ФССУпередаєфункціїсоціальногострахуваннядоПенсійногофонду

Функції та завдання Фонду соціального страхування України за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності та від нещасного випадку передаються Пенсійному фонду України.

Фонд соціального страхування України розпочинає процедуру припинення.

Закон України від 21.09.2022 № 2620, а також постанови Кабінету Міністрів України від 15.11.2022 № 1289 та від 02.12.2022 № 1350, якими внесено відповідні зміни до законодавства про загальнообов’язкове державне соціальне страхування та рішень Уряду, набули чинності 01 січня 2023 року.

Відтепер уповноваженим органом управління в системі загальнообов’язкового державного соціального страхування є Пенсійний фонд України.

Звертаємо увагу! Застраховані особи, потерпілі внаслідок нещасного випадку на виробництві, члени їх сімей, а також страхувальники мають звертатись до органів Пенсійного фонду України з усіх питань загальнообов’язкового державного соціального страхування, зокрема:

● фінансування допомог по тимчасовій втраті працездатності і по вагітності та пологах;

● виплати допомог на поховання;

● подання заяв-розрахунків для фінансування листків непрацездатності;

● призначення, перерахування та здійснення страхових виплат з відшкодування шкоди, заподіяної потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві та/або професійного захворювання або особам, які мають право на страхові виплати в разі смерті потерпілого.

Докладніше щодо подання заяв-розрахунків і фінансування матеріального забезпечення: https://www.pfu.gov.ua/2155463-z-1-sichnya-2023-roku-finansuvannya-strahuvalnykiv-dlya-vyplat-po-likarnyanyh-zdijsnyuvatyme-pensijnyj-fond-ukrayiny,

щодо страхових виплат: https://www.pfu.gov.ua/2155474-shhomisyachni-strahovi-vyplaty-ta-inshi-vyplaty-na-vidshkoduvannya-shkody 

Довідково

Закон України «Про внесення змін до Закону України “Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування” та Закону України “Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування”»: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/2620-20 

Оновлена редакція Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»: https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1105-14 

Постанова КМУ «Про внесення змін до Положення про Пенсійний фонд України»:  https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/1289-2022-%D0%BF 

Постанова КМУ «Про внесення змін до деяких постанов Кабінету Міністрів України щодо забезпечення реалізації окремих функцій Пенсійного фонду України та визнання такими, що втратили чинність, деяких постанов Кабінету Міністрів України»: https://www.kmu.gov.ua/npas/pro-vnesennia-zmin-do-deiakykh-postanov-kabinetu-ministriv-ukrainy-shchodo-zabezpechennia-realizatsii-okremykh-funktsii-pensiinoho-fondu-ukrainy-ta-vyznannia-takymy-shcho-i021222-1350 

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

02.01.2023

Внаслідок бойових дій постраждав771 працівник, 222 з них загинули

З початку війни на підприємствах України зафіксовано 771 постраждалий внаслідок бойових дій працівник (+9 за останній тиждень).

З них під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії загинуло 222 українців.

Найбільшакількістьпотерпілихсередпрацівниківпідприємств, зареєстрованих:

● у Києві – 160 постраждалих, 41 з яких травмований смертельно;

● у Дніпропетровській області – 99 постраждалих, 33 смертельно;

● Харківській області – 79 постраждалих, 17 смертельно;

● Миколаївській області – 76 постраждалих, 28 смертельно;

● Донецькій області – 68 постраждалих, 12 смертельно;

● Запорізькій області – 60 постраждалих, 12 смертельно;

● Вінницькій області – 40 постраждалих, 12 смертельно;

● Сумській області – 28 постраждалих, 12 смертельно;

● Чернігівській області – 28 постраждалих, 8 смертельно;

● у Київській області – 27 постраждалих, 11 смертельно;

● а також у Кіровоградській області – 23 постраждалих, 11 смертельно.

Висловлюємо співчуття близьким і рідним.

Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування.

Зверніть увагу, до відомостей про кількість постраждалих не включаються військовослужбовці, поліцейські, рядовий та начальницький склад органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту ДСНС та ін.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

26.12.2022

Внаслідок бойових дій постраждали762 працівники, 220 з них загинули

З початку війни на підприємствах України зафіксовано 762 постраждалих внаслідок бойових дій працівників (+6 за останній тиждень).

З них під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії загинуло 220 українців.

Найбільша кількість потерпілих серед працівників підприємств, зареєстрованих:

● у Києві – 152 постраждалих, 40 з яких травмовано смертельно;

● у Дніпропетровській області – 99 постраждалих, 33 смертельно;

● Харківській області – 78 постраждалих, 16 смертельно;

● Миколаївській області – 76 постраждалих, 28 смертельно;

● Донецькій області – 68 постраждалих, 12 смертельно;

● Запорізькій області – 60 постраждалих, 12 смертельно;

● Вінницькій області – 40 постраждалих, 12 смертельно;

● Сумській області – 28 постраждалих, 12 смертельно;

● Чернігівській області – 28 постраждалих, 8 смертельно;

● у Київській області – 27 постраждалих, 11 смертельно;

● а також у Кіровоградській області – 23 постраждалих, 11 смертельно.

Висловлюємо співчуття близьким і рідним.

Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування.

Усі працівники, постраждалі під час роботи внаслідок бойових дій, забезпечуються Фондом соціального страхування України страховими виплатами і медико-соціальними послугами.

Потерпілі зі стійкою втратою працездатності упродовж усього життя або до повного відновлення здоров’я крім одноразових допомог також забезпечуються Фондом щомісячними страховими виплатами, які у повному обсязі компенсують їм втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності. Також одноразові грошові допомоги і щомісячні страхові виплати призначаються для членів сімей загиблих працівників.

Зверніть увагу, до відомостей про кількість постраждалих не включаються військовослужбовці, поліцейські, рядовий та начальницький склад органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту ДСНС та ін.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

ФССУ ПРОВІВ НАРАДУ З ПЕНСІЙНИМ ФОНДОМ ЗАДЛЯ ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ВСІХ ВИПЛАТ В УМОВАХ РЕОРГАНІЗАЦІЇ СИСТЕМИ СОЦСТРАХУВАННЯ

Під час реорганізації системи соціального страхування, що розпочнеться з 01 січня, застраховані особи, потерпілі на виробництві та їх родини мають бути вчасно забезпечені повним обсягом гарантованих законодавством виплат і допомог. А фінансування щомісячних страхових виплат пройти безперебійно для всіх отримувачів. На цьому 22 грудня наголосили учасники ініційованої виконавчою дирекцією та правлінням Фонду соціального страхування України наради. Участь у заході взяли члени правління ФССУ, представники Пенсійного фонду України та керівний склад виконавчої дирекції ФССУ.

Учасники погодились, що передача Фондом соціального страхування України особових справ потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, баз даних, носіїв інформації, програмного забезпечення для здійснення страхових виплат та соціальних послуг потребує доопрацювання нормативно-правових актів, у тому числі прийняття порядку, передбаченого пунктом 5 розділу VII «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування», який наразі відсутній.

Члени правління ФССУ наголосили на потребі чіткого дотримання процедури припинення, передбаченої Цивільним кодексом України, іншими законодавчими актами – зокрема, необхідності термінового скликання засідання правління Фонду та прийняття постанов, необхідних для подальшого безперебійного здійснення виплат.

Представники Пенсійного фонду України акцентували на готовності з 01 січня 2023 року розпочати фінансування на підставі підготовлених Фондом соціального страхування України виплатних документів.

Також було порушено питання переведення всіх працівників робочих органів і виконавчої дирекції ФССУ до Пенсійного фонду, як це передбачено законодавством про працю під час реорганізації шляхом приєднання.

Присутні домовились про проведення додаткової розширеної наради з метою подальшого обговорення та спільного врегулювання всіх питань, необхідних для продовження безперебійного здійснення виплат та дотримання законодавчих норм, за участю керівництва Мінсоцполітики, Пенсійного фонду України, виконавчої дирекції та членів правління Фонду соціального страхування України.

Виконавча дирекція ФССУ продовжить виконувати функції та завдання, передбачені загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням, до завершення заходів, пов’язаних із приєднанням до Пенсійного фонду, як передбачено в прикінцевих і перехідних положеннях закону.

Нагадаємо, Законом України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» передбачено припинення Фонду соціального страхування України та управлінь виконавчої дирекції Фонду, реорганізувавши їх шляхом приєднання до Пенсійного фонду України. Закон набуде чинності 01 січня 2023 року.

Пресслужба виконавчої дирекції

   Фонду соціального страхування України

21.12.2022

ФССУ погасив заборгованість з лікарняних і декретних допомог

Сьогодні Фондом соціального страхування України було погашено заборгованість з виплати допомог по тимчасовій втраті працездатності і по вагітності та пологах. Виплати вчасно та в повному обсязі здійснюються на всій території України, де це можливо в умовах воєнного стану і бойових дій.

Зокрема, сьогодні задля погашення заборгованості ФССУ направив:

● на допомоги по тимчасовій непрацездатності – 631,39 млн грн;

● допомоги по вагітності та пологах – 247,98 млн грн;

● допомоги на поховання – 2,11 млн грн;

● допомоги по тимчасовій непрацездатності, пов’язаній з виробництвом – 6,3 млн грн.

Направлені кошти надійдуть на рахунки роботодавців упродовж декількох банківських днів після завершення фінансових операцій. Інформація про надходження коштів у розрізі регіонів оновиться у телеграм-каналі https://t.me/socialfund за тегом #фінансування_страхувальників.

Водночас, у зв’язку з воєнним станом частково непрофінансованими залишаються окремі страхувальники на частині територій Донецької, Запорізької, Луганської, Харківської та Херсонської областей. Проведення фінансування для працівників таких роботодавців здійснюється напряму застрахованій особі в разі її звернення до Фонду. Також виплати проводяться після ручного опрацювання фахівцями Фонду – таке опрацювання необхідне для отримання підтвердження можливості роботодавця виплатити працівнику отримані від ФССУ кошти.

Нагадаємо, відповідно до законодавства фінансування допомог за лікарняними листками здійснюється протягом десяти робочих днів після прийняття Фондом заяви-розрахунку.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

21.12.2022

Допомога  за один день лікарняного зросла на 58,7 гривні

Попри воєнний стан допомога від Фонду соціального страхування України на час лікування продовжує зростати. За підсумками одинадцяти місяців 2022 року за кожен день перебування на лікарняному ФССУ у середньому виплачує допомогу у розмірі 431,42 гривні – це на 58,7 гривні більше, ніж за той же період минулого року.

Усі види допомог виплачуються Фондом соціального страхування України у повному обсязі. 

Нагадаємо, дата фінансування лікарняних і декретних допомог прямо залежить від дати прийняття заяви-розрахунку, яку роботодавець подає до ФССУ за лікарняним працівника. Слідкувати за станом фінансування можна у телеграм-каналі: https://t.me/socialfund (орієнтуйтесь на дату прийняття заяви від вашого роботодавця).

Крім того, аби забезпечити виплати лікарняних попри чисельні складнощі проведення фінансування на тимчасово окуповані території, для українців, чиї роботодавці залишились в окупації, не виходять на зв’язок або не мають можливості гарантувати виплату працівникам отриманих від ФССУ коштів, фахівцями Фонду було напрацьовано механізм призначення виплат без залучення роботодавця. У таких випадках виплати призначаються застрахованій особі напряму – для цього необхідно звернутись у відділення Фонду за місцем обліку як ВПО або реєстрації.

Перелік усіх працюючих відділень Фонду, графік їх роботи та контакти за посиланням: https://bit.ly/3LaDkIw.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

16.12.2022

ФССУ призначив 24,2 мільйона гривень страхових виплат постраждалим внаслідок бойових дій і сім’ям загиблих

Поранення чи смерть внаслідок бойових дій під час виконання посадових обов’язків є страховим випадком – Фонд соціального страхування України гарантує виплати і медико-соціальні послуги для всіх українських працівників, які постраждали на роботі через російську агресію.

З початку повномасштабного вторгнення Фонд соціального страхування України вже призначив такі страхові виплати, пов’язані із травмами або смертю через бойові дії, на суму 24,2 мільйона гривень. Серед них одноразові допомоги сім’ям і утриманцям померлих внаслідок бойових дій, одноразові допомоги постраждалим працівникам, допомоги по тимчасовій втраті працездатності та щомісячні страхові виплати, які Фонд виплачуватиме потерпілим до повного відновлення здоров’я або пожиттєво.

Нагадаємо, також потерпілі мають право на забезпечення медико-соціальними послугами за кошти Фонду – від санаторно-курортного лікування до оплати необхідного медичного чи постійного стороннього догляду, побутового обслуговування тощо.

Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування, після завершення якого призначаються страхові виплати.

Фонд соціального страхування України наголошує на потребі чіткого і безумовного дотримання інструкцій з охорони праці, слідування в укриття в разі повітряних тривог і інформування про них на підприємствах, розробленні і впровадженні алгоритмів дій працівників у випадку небезпеки.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

15.12.2022

ФССУ завершив фінансування щомісячних страхових виплат – потерпілим направлено 900 млн грн упродовж грудня

Щомісяця потерпілі внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань, а також члени їх родин вчасно отримують від Фонду соціального страхування України страхові виплати.

Сьогодні ФССУ завершив фінансування щомісячних страхових виплат у грудні – упродовж місяця Фондом направлено близько 900 мільйонів гривень для проведення виплат 170 тисячам українців.

Кошти направлено вчасно та в повному обсязі для всіх потерпілих і членів їх родин, зокрема, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях.

Водночас, банківські операції та безпосереднє перерахування на рахунки потерпілих можуть тривати декілька робочих днів. Станом на сьогодні перерахування коштів завершено для 121,5 тисячі потерпілих і їх сімей на суму понад 751 мільйон гривень.

Нагадаємо, такі виплати в повному обсязі компенсують потерпілим внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності та фінансуються у наступному місяці за попередній.

Оперативна інформація про стан фінансування страхових виплат, лікарняних і декретних допомог оновлюється у телеграм-каналі ФССУ: https://t.me/socialfund.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

13.12.2022

ФССУ оплатить допомогу за лікарняним, навіть якщо працівник захворів у перший робочий день

Фонд соціального страхування України гарантує страховий захист для всіх українських працівників. Навіть якщо ви захворіли у свій перший робочий день, ФССУ оплатить допомогу за лікарняним у повному обсязі.

Розрахунок суми такої допомоги буде відбуватись на підставі встановленого посадового окладу (тарифної ставки). Як і в загальних випадках, Фонд компенсує працівнику втрачений заробіток повністю або частково, залежно від сумарно набутого страхового стажу в усіх попередніх місцях роботи. 

Якщо ж це перше місце роботи і працівник ще не має страхового стажу, розмір допомоги складе 50% посадового окладу (такий розмір допомоги виплачується для застрахованих осіб, які мають загальний стаж до 3-х років).

Допомога складе 60% середньої заробітної плати при стажі від 3 до 5 років, 70% – при стажі від 5 до 8 років і 100%, якщо стаж понад 8 років, або за наявності пільг відповідно до законодавства.

Перші п’ять днів тимчасової непрацездатності (за винятком потреби догляду за хворими рідними) оплатить роботодавець, а решту аж до одужання чи встановлення інвалідності – Фонд соціального страхування України.

Слідкувати за станом оплати лікарняних можна онлайн у телеграм-каналі: https://t.me/socialfund 

Нагадаємо, у загальних випадках при обчисленні середньої заробітної плати (доходу) для забезпечення допомогою по тимчасовій непрацездатності враховуються всі види заробітної плати (доходу) в межах граничної суми місячної заробітної плати, на яку нараховуються страхові внески на страхування у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

05.12.2022

Як оплачувати лікарняні, які не змінили статус на «готово до сплати»

Електронний лікарняний має статус «закритий» з дня свого створення і змінює його на «готово до сплати» у день видачі – тобто через сім днів після дати закриття для лікарняних по тимчасовій непрацездатності і через сім днів після дати відкриття – для лікарняних по вагітності та пологах.

Однак сьогодні надходять звернення від роботодавців і працівників щодо відсутності зміни статусу – подекуди е-лікарняні залишаються закритими попри вичерпання строків.

У такому випадку потрібно орієнтуватись на дати – якщо після дати закриття (дати відкриття для лікарняних по вагітності та пологах), зазначеної в е-лікарняному, пройшло сім днів, на восьмий день з е-лікарняним уже можна починати працювати і подавати заяву на оплату до Фонду соціального страхування України, навіть якщо статус залишився «закритим».

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

05.12.2022

Внаслідок бойових дій постраждали747 працівників, 218 з них загинули

З початку війни на підприємствах України зафіксовано 747 постраждалих внаслідок бойових дій працівників (+10 за останній тиждень).

З них під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії загинуло 218 українців.

Найбільшакількістьпотерпілихсередпрацівниківпідприємств, зареєстрованих:

● у Києві – 149 постраждалих, 40 з яких травмовані смертельно;

● у Дніпропетровській області – 96 постраждалих, 32 смертельно;

● Харківській області – 78 постраждалих, 16 смертельно;

● Миколаївській області – 76 постраждалих, 28 смертельно;

● Донецькій області – 63 постраждалих, 11 смертельно;

● Запорізькій області – 59 постраждалих, 12 смертельно;

● Вінницькій області – 40 постраждалих, 12 смертельно;

● Чернігівській області – 28 постраждалих, 8 смертельно;

● Сумській області – 28 постраждалих, 12 смертельно;

● у Київській області – 25 постраждалих, 11 смертельно;

● а також у Кіровоградській області – 23 постраждалих, 11 смертельно.

Висловлюємо співчуття близьким і рідним.

Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування.

Усі працівники, постраждалі під час роботи внаслідок бойових дій, забезпечуються Фондом соціального страхування України страховими виплатами і медико-соціальними послугами.

Потерпілі зі стійкою втратою працездатності упродовж усього життя або до повного відновлення здоров’я крім одноразових допомог також забезпечуються Фондом щомісячними страховими виплатами, які у повному обсязі компенсують їм втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності. Також одноразові грошові допомоги і щомісячні страхові виплати призначаються для членів сімей загиблих працівників.

Зверніть увагу, до відомостей про кількість постраждалих не включаються військовослужбовці, поліцейські, рядовий та начальницький склад органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту ДСНС та ін.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

02.12.2022

З 01 грудня в Україні зріс прожитковий мінімум та пов’язані з ним страхові виплати

З 01 грудня 2022 року в Україні планово збільшився розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб – з 2 600 грн до 2 684 гривень.

Відповідно зросла сума пов’язаних з ним одноразових допомог, які фінансуються Фондом соціального страхування України для потерпілих внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань, а також осіб, які мають право на виплати в разі втрати годувальника.

Так, для осіб, у яких право на страхові виплати від Фонду настане з 01 грудня цього року, розмір допомоги складе:

• потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві відповідно до ступеня втрати професійної працездатності (максимально 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, при 100% втрати працездатності) – 45 628 грн;

• сім’ї у разі смерті потерпілого (100 розмірів прожиткового мінімуму) – 268 400 грн;

• утриманцю у разі смерті потерпілого (20 розмірів прожиткового мінімуму) – 53 680 грн.

Раніше ці виплати становили 44 200 грн, 260 000 грн, 52 000 грн відповідно.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

Безпека трудової діяльності у зимовий період

У зимовий період збільшується кількість випадків падіння працівників під час пересування та настання дорожньо-транспортних пригод. Щоб зменшити вірогідність падіння працівника під час пересування в ожеледицю, необхідно дотримуватись основних правил:

– пересуватися тільки по тротуарах та пішохідних доріжках;

– одягати зручне взуття на низьких підборах та неслизькій підошві;

– дивитися під ноги та обходити небезпечні місця, ходити не поспішаючи;

– бути уважним під час переходу проїжджої частини дороги та пересування по східцях;

– при переході по обледенілій поверхні не підіймати високо ступні ніг, а робити рухи, подібні до ковзання;

– не носити, по можливості, в руках тяжкі речі та не тримати руки в кишенях;

– триматися подалі від будинків – ближче до середини тротуару з метою попередження травмування від падіння з даху снігу, бурульок тощо.

У холодну пору року, перебуваючи на відкритому повітрі, можливе переохолодження організму людини та обмороження частин тіла.

Працівникам, які працюють у холодну пору року на відкритому повітрі або в закритих неопалюваних приміщеннях, вантажникам та деяким іншим категоріям працівників у випадках, передбачених законодавством, надаються спеціальні перерви для обігріву та відпочинку, які включаються в робочий час.

Хочемо навести типовий приклад виробничого травматизму. Так, на одному з підприємств Чернігівської області була організована охорона майна в нічний час сторожами, які здійснювали обхід території по пішохідних доріжках. Одного дня в зимовий період року йшов дощ, а на ніч температура повітря різко впала нижче нуля. Відповідно, відкриті частини території вкрилися кригою. Під час пересування нічний сторож послизнувся, впав і отримав важку травму голови. Чоловіка знайшли тільки вранці, він був непритомним та обмороженим. У результаті травми чоловік вижив, але став особою з інвалідністю. Під час розслідування цього нещасного випадку основною причиною настання нещасного випадку на виробництві встановлено, що на підприємстві не була призначена особа, яка б відповідала за виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються, а саме: не була забезпечена термінова організація посипання пішохідних доріжок протиковзною сумішшю.

Тому з метою запобігання травматизму в зимовий період потрібно:

– проаналізувати стан охорони праці на підприємстві та призначити особу, яка б відповідала за виконання необхідних профілактичних заходів відповідно до обставин, що змінюються;

– забезпечити формування пішохідних доріжок, проїздів та стоянок транспортних засобів на території підприємств, установ та організацій. За наявності снігового покриву своєчасно проводити відповідні роботи (прибирання та посипання речовинами, що унеможливлюють ковзання під час ожеледиці);

– безпечно та своєчасно організовувати прибирання снігово-льодяних утворень з дахів будівель та споруд, за неможливості проведення зазначених робіт виключити доступ працівників до небезпечних ділянок;

– посприяти збереженню тепла у виробничих приміщеннях з метою дотримання вимог чинних санітарних норм;

– провести з працівниками позапланові інструктажі з питань охорони праці щодо вимог безпеки та особистої уваги під час руху по території підприємства та по території міста у зв’язку із виконанням функціональних обов’язків по затвердженому маршруту;

– провести позапланові інструктажі з питань охорони праці з водіями транспортних засобів щодо особливої пильності та дотримання усіх правил дорожнього руху в ускладнених зимових погодних умовах.

Впровадження цих заходів матиме значний позитивний вплив на профілактику виробничого травматизму та допоможе зберегти здоров’я працівників під час трудової діяльності у зимовий період.

Сергій Лисогор, страховий експерт з охорони праці

Городнянського відділення управління виконавчої дирекції

Фонду соціального страхування України в Чернігівській області

18.11.2022

ФССУ завершив фінансування щомісячних страхових виплат – потерпілим направлено 906 млн грн упродовж листопада

Навіть під час воєнного стану щомісячні страхові виплати для потерпілих на виробництві продовжують виплачуватись Фондом соціального страхування України вчасно та в повному обсязі. Страхові виплати фінансувались вчасно навіть під час активних бойових дій і для потерпілих, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях.

Упродовж листопада ФССУ профінансував для 170 тисяч українців, які мають профхворобу або отримали травми під час виконання посадових обов’язків (зокрема внаслідок бойових дій), а також членів їх родин 906 мільйонів гривень щомісячних страхових виплат.

Платіжні доручення для направлення коштів з рахунку Фонду на рахунки потерпілих відправлені у повному обсязі в усіх регіонах. Водночас, безпосереднє перерахування коштів проводиться не Фондом і, на жаль, в умовах воєнного стану може тривати довше, ніж зазвичай.

Станом на сьогодні перерахування коштів завершено для 128 тисяч потерпілих і їх сімей на суму понад 753 мільйона гривень.

Нагадаємо, такі виплати в повному обсязі компенсують потерпілим внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності та фінансуються у наступному місяці за попередній. Оперативна інформація про стан фінансування страхових виплат, лікарняних і декретних допомог оновлюється у телеграм-каналі ФССУ: https://t.me/socialfund

Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

17.11.2022

За час війни ФССУ виплатив 10 млрд грн лікарняних і декретних допомог

З початку повномасштабного вторгнення фахівці Фонду соціального страхування України в областях і місті Києві доклали всіх зусиль, аби виплати за лікарняними не призупинялись навіть в найскладніших обставинах – тож лікарняні і декретні допомоги продовжували виплачуватись навіть в умовах активних бойових дій, у тимчасово окупованих регіонах, для працівників, які евакуювались за кордон, або чиї роботодавці не змогли подати лікарняні на оплату.

Понад 1,4 мільйона українців з початку війни були на оплачуваному Фондом лікарняному або у декретній відпустці. ФССУ виплатив для них понад 9,7 мільярда гривень за листками непрацездатності, які їх роботодавці опрацювали, розрахували та подали до Фонду на оплату. А для окремих із них, зокрема частини вимушено переміщених осіб, Фонд нарахував допомоги напряму без залучення роботодавця, якщо він не зміг подати заяву через бойові дії.

Слідкувати за станом оплати свого лікарняного можна онлайн – для цього Фондом запроваджено декілька видів звітності, яка щоденно оновлюється у телеграм-каналі: https://t.me/socialfund (орієнтуйтесь на дату прийняття заяви-розрахунку, поданої роботодавцем за вашим лікарняним).

Дізнатись дату прийняття заяви можна безпосередньо у роботодавця або у відділенні Фонду, де його зареєстровано.

Контакти: https://docs.google.com/document/d/1WOc3xhgnrqRwYaoLd3AT1m1jKsY-rLrFSGaHv9z4Gn4 (необхідно назвати свій ідентифікаційний код).

Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

15.11.2022

Фонд напряму нарахував евакуйованим працівникам 27 млн гривень допомог

Фонд соціального страхування України продовжує гарантувати державний страховий захист у повному обсязі для всіх українців – зокрема для тих працівників, чиї роботодавці не можуть дотриматись процедури нарахування лікарняних через бойові дії.

Для застрахованих осіб, чиї роботодавці залишились в окупації, не виходять на зв’язок або не мають можливості гарантувати виплату працівникам отриманих від ФССУ коштів, фахівцями ФССУ було напрацьовано механізм призначення виплат без залучення роботодавця.

З початку війни ФССУ нарахував понад 27 мільйонів гривень лікарняних і декретних допомог напряму працівникам. З них 19,9 мільйона гривень – допомоги по вагітності та пологах, 7,23 млн гривень – допомоги по тимчасовій втраті працездатності і 0,1 млн гривень – допомоги на поховання.

Найчастіше евакуйовані працівники звертались за призначенням допомоги напряму до відділень Фонду у Запорізькій і Дніпропетровській областях.

Без залучення роботодавця Фонд соціального страхування України нараховує допомоги для українців,

● які евакуювались з тимчасово окупованих територій, чиї роботодавці не можуть подати заяву через бойові дії або знаходяться в окупації,

● а також для працівників, які не змінювали місця проживання, однак чиї роботодавці знаходяться на тимчасово окупованій території.

Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

14.11.2022

За час окупації Херсонщини ФССУ виплатив 100 мільйонів грн лікарняних, декретних і страхових виплат мешканцям області

Упродовж усього періоду, доки Херсон очікував звільнення від окупантів, мешканці області продовжували отримувати лікарняні та декретні допомоги від Фонду соціального страхування України. Навіть в періоди активних бойових дій вчасно та в повному обсязі фінансувались щомісячні страхові виплати для потерпілих на виробництві.

Попри чисельні складнощі фінансування, потребу ручного опрацювання кожної заяви та особистої комунікації з кожним роботодавцем, аби впевнитись, що отримані кошти будуть виплачені застрахованим українцям, ФССУ продовжував здійснювати всі види виплат для працівників Херсонщини.

Зокрема, з початку повномасштабного вторгнення і по сьогоднішній день Фонд перерахував для мешканців області:

● 25,9 мільйона гривень лікарняних;

● 8,8 мільйона гривень допомог по вагітності та пологах;

● 60,6 мільйона гривень щомісячних страхових виплат – в умовах окупації було проведено перерахунок їх розміру та збільшено його на 14%, починаючи з березня.

Вітаємо вдома та дякуємо ЗСУ!

Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

08.11.2022

Квитанції від ФССУ можуть надходити довше через перевантаження електромережі

Внаслідок стабілізаційних та екстрених відключень електроенергії друга та третя квитанції щодо стану прийняття поданих страхувальниками заяв-розрахунків можуть надходити пізніше, ніж зазвичай.

Усі отримані заяви обробляються системою та фахівцями Фонду соціального страхування України у найкоротші терміни після відновлення електропостачання. Аби фінансування лікарняних і декретних допомог не сповільнювалось, наші фахівці опрацьовують заяви, щойно це стає можливим – зокрема, поза робочим часом.

Зверніть увагу! Свідченням того, що заява-розрахунок була відправлена успішно та буде опрацьована, є надходження першої квитанції. Якщо перша квитанція не надійшла, це може вказувати на неможливість системи отримати електронний документ, зокрема, через відсутність електропостачання. У такому випадку заяву-розрахунок необхідно направити повторно через деякий час.

Нагадаємо, прийняття заяв-розрахунків відбувається у декілька етапів: усі заяви проходять автоматизований контроль, ручну перевірку фахівцями ФССУ та верифікацію. Третина заяв-розрахунків містять помилки та можуть призвести до необґрунтованих видатків – фахівці Фонду виправляють кожну із них спільно із роботодавцями та дозволяють системі соціального страхування працювати ефективно.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

07.11.2022

Внаслідок бойових дій постраждали 692 працівники, 212 з них загинули

З початку війни на підприємствах України зафіксовано 692 постраждалих внаслідок бойових дій працівників (+9 за останній тиждень).

З них під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії загинуло 212 українців.

Найбільшакількістьпотерпілихсередпрацівниківпідприємств, зареєстрованих:

● у Києві – 134 постраждалих, 39 з яких травмовані смертельно;

● у Дніпропетровській області – 92 постраждалих, 32 смертельно;

● Миколаївській області – 76 постраждалих, 29 смертельно;

● на Донеччині – 62 постраждалих, 11 смертельно;

● у Харківській області – 65 постраждалих, 14 смертельно;

● Запорізькій області – 52 постраждалих, 10 смертельно;

● Вінницькій області – 39 постраждалих, 12 смертельно;

● Чернігівській області – 28 постраждалих, 8 смертельно;

● Сумській області – 27 постраждалих, 12 смертельно;

● Кіровоградській області – 23 постраждалих, 11 смертельно;

● а також у Київській області – 22 постраждалих, 11 смертельно.

Висловлюємо співчуття близьким і рідним.

Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування.

Усі працівники, постраждалі під час роботи внаслідок бойових дій, забезпечуються Фондом соціального страхування України страховими виплатами і медико-соціальними послугами.

Потерпілі зі стійкою втратою працездатності упродовж усього життя або до повного відновлення здоров’я крім одноразових допомог також забезпечуються Фондом щомісячними страховими виплатами, які у повному обсязі компенсують їм втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності. Також одноразові грошові допомоги і щомісячні страхові виплати призначаються для членів сімей загиблих працівників.

Зверніть увагу, до відомостей про кількість постраждалих не включаються військовослужбовці, поліцейські, рядовий та начальницький склад органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту ДСНС та ін.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

02.11.2022

4,4 тисячі працівників пройшли реабілітацію після важких хвороб за кошти ФССУ

За підсумками трьох кварталів цього року понад 4,4 тисячі українських працівників пройшли відновлювальне лікування після важких захворювань і травм за кошти Фонду соціального страхування України.

Фонд продовжує здійснювати направлення працівників, які перенесли інсульти, інфаркти, оперативні втручання та інші важкі захворювання і травми, на реабілітаційне лікування – до тих санаторно-курортних закладів, які знаходяться у більш безпечних населених пунктах України.

При цьому вибір санаторно-курортного закладу для проходження лікування, як і раніше, залишається за пацієнтом – йому надається перелік санаторіїв, які відповідають вимогам по профілю його хвороби.

Пройти курс відновного лікування за кошти Фонду соціального страхування України можуть всі застраховані особи за наявності медичних показів. Потребу в продовженні лікування на базі санаторно-курортних закладів визначає лікарсько-консультативна комісія (ЛКК) лікарні, де перебуває пацієнт. Направлення на реабілітацію відбувається зі стаціонару закладу охорони здоров’я після закінчення гострого періоду хвороби.

ФССУ фінансує медичну реабілітацію за такими профілями:

– нейрореабілітація;

– м’язово-скелетна реабілітація;

– кардіо-пульмонарна реабілітація;

– медико-психологічна реабілітація учасників АТО;

– реабілітація після оперативних втручань на органах зору;

– реабілітація при порушенні перебігу вагітності;

– інша (соматична) реабілітація (після оперативних втручань на органах травлення, сечостатевої системи, жіночих статевих органах).

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

02.11.2022

Попри війну ФССУ продовжує фінансувати санаторно-курортне лікування для упередження ускладнень в осіб з інвалідністю

Попри умови воєнного стану Фонд соціального страхування України продовжує піклуватись про лікування українців, які отримали інвалідність внаслідок трудової діяльності. Аби запобігти розвитку ускладнень та покращити їх здоров’я, ФССУ системно фінансує санаторно-курортне лікування для таких потерпілих.

За підсумками трьох кварталів 2022 року вже понад 1,2 тисячі осіб з інвалідністю внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання були забезпечені курсом санаторно-курортного лікування за кошти Фонду.

Забезпечення таким лікуванням відбувається на підставі визначеної МСЕК потреби – періодичність його проходження залежить від встановленої групи інвалідності й індивідуальної програми реабілітації (ІПР):

– особи з інвалідністю І групи – щороку;

– особи з інвалідністю ІІ групи – один раз на два роки або щороку на підставі ІПР;

– особи з інвалідністю ІІІ групи – один раз на три роки, один раз на два або щороку на підставі ІПР.

Особи з інвалідністю мають право самостійного вибору санаторно-курортного закладу для проходження лікування за кошти ФССУ. Для зручного вибору на вебпорталі Фонду розміщено інформаційний перелік санаторно-курортних закладів у розрізі регіонів, місцерозташування та профілів санаторно-курортного лікування, за якими надаються послуги потерпілим внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Перелік доступний на головній сторінці вебпорталу ФССУ у розділі «Оголошення»: http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/962596.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

31.10.2022

Внаслідок бойових дій постраждали 683 працівники, 208 з них загинули

З початку війни на підприємствах України зафіксовано 683 постраждалих внаслідок бойових дій працівників (+21 за останній тиждень).

З них під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії загинуло 208 українців.

Найбільшакількістьпотерпілихсередпрацівниківпідприємств, зареєстрованих:

● у Києві – 128 постраждалих, 38 з яких травмовані смертельно;

● у Дніпропетровській області – 91 постраждалий, 32 смертельно;

● Миколаївській області – 72 постраждалих, 26 смертельно;

● на Донеччині – 62 постраждалих, 11 смертельно;

● у Харківській області – 65 постраждалих, 14 смертельно;

● Запорізькій області – 52 постраждалих, 10 смертельно;

● Вінницькій області – 39 постраждалих, 12 смертельно;

● Чернігівській області – 28 постраждалих, 8 смертельно;

● Сумській області – 27 постраждалих, 12 смертельно;

● Київській області – 24 постраждалих, 11 смертельно;

● а також у Кіровоградській області – 23 постраждалих, 11 смертельно.

Висловлюємо співчуття близьким і рідним.

Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування.

Усі працівники, постраждалі під час роботи внаслідок бойових дій, забезпечуються Фондом соціального страхування України страховими виплатами і медико-соціальними послугами.

Потерпілі зі стійкою втратою працездатності упродовж усього життя або до повного відновлення здоров’я крім одноразових допомог також забезпечуються Фондом щомісячними страховими виплатами, які у повному обсязі компенсують їм втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності. Також одноразові грошові допомоги і щомісячні страхові виплати призначаються для членів сімей загиблих працівників.

Зверніть увагу, до відомостей про кількість постраждалих не включаються військовослужбовці, поліцейські, рядовий та начальницький склад органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту ДСНС та ін.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

28.10.2022

У середньому українці отримали від ФССУ 5,2 тисячі гривень лікарняних

За підсумками трьох кварталів 2022 року Фонд соціального страхування України прийняв на фінансування лікарняні по тимчасовій втраті працездатності, по догляду за хворими рідними та в разі самоізоляції від COVID-19 на понад 9 мільярдів гривень.

Допомоги нараховані Фондом для понад 1,7 мільйона застрахованих українців – у середньому для кожного з них призначено допомог на 5,2 тисячі гривень за кошти Фонду (у суму не включено оплату за перші п’ять днів непрацездатності, які фінансуються за кошти роботодавця).

Розмір допомоги по тимчасовій втраті працездатності залежить від тривалості страхового стажу працівника та складає 50% середньої заробітної плати (якщо стаж не перевищує 3 років), 60% (при стажі від 3 до 5 років), 70% (від 5 до 8 років) і 100% (якщо стаж – понад 8 років, або за наявності пільг відповідно до законодавства).

Нагадаємо, аби забезпечити прозорість діяльності Фонд соціального страхування України здійснює щоденне публічне інформування щодо напрямів і обсягів видатків. Слідкувати за станом оплати лікарняних українці можуть онлайн – інформація про стан фінансування лікарняних і декретних допомог, а також страхових виплат щодня оновлюється у телеграм-каналі ФССУ: https://t.me/socialfund.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

27.10.2022

Для кожної родини загиблих через бойові дії працівників ФССУ виплачує допомогу в розмірі майже 250 тис. гривень

У випадку травмування внаслідок бойових дій страховий захист від Фонду соціального страхування України отримують не лише постраждалі працівники, але і їх родини та утриманці. З початку повномасштабного вторгнення ФССУ призначив для них уже 9 мільйонів гривень одноразових допомог, окремо призначено також щомісячні страхові виплати.

Середній розмір одноразової допомоги від Фонду для родини загиблого внаслідок бойових дій працівника склав 248,9 тисячі гривень.

Середня сума одноразової допомоги утриманцю загиблого склала 49,7 тисячі гривень. Для кожного з них, а також для осіб, які не перебували на утриманні померлого, однак мали на це право, Фондом нараховано також щомісячні страхові виплати.

Також Фондом соціального страхування України компенсуються витрати на поховання загиблих внаслідок ведення бойових дій застрахованих осіб.

Зазначимо, одноразова допомога сім’ї потерпілого виплачується у сумі, що дорівнює 100 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на день настання права на страхову виплату. Одноразова допомога кожній особі, яка перебувала на його утриманні, виплачується у сумі, що дорівнює 20 розмірам прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на день настання права на страхову виплату.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

24.10.2022

Внаслідок бойових дій постраждали 98 працівників галузі постачання електроенергії та газу

Усі українські працівники є застрахованими у Фонді соціального страхування України на випадок поранень або смерті під час виконання посадових обов’язків. У війну такий соціальний захист продовжує забезпечуватись ФССУ в повному обсязі та надається, зокрема, в разі отримання травм внаслідок бойових дій. Про це Сергій Акопян, начальник управління профілактики страхових випадків виконавчої дирекції Фонду, повідомив під час Дев’ятої міжнародної науково-практичної конференції «Охорона праці – 2022: євроінтеграція та інновації».

«Українські працівники отримують поранення внаслідок російської агресії щоденно з початку повномасштабного вторгнення. На жаль, небезпека життю та здоров’ю сьогодні суттєво виросла для працівників усіх сфер і в усіх містах України. Однак у найбільшій зоні ризику знаходяться співробітники таких галузей економіки, як транспорт, складське господарство, поштова та кур’єрська діяльність – за нашими даними, найбільше постраждалих працюють саме у цих сферах», – зазначив Сергій Акопян.

Водночас, за останні періоди зросла кількість постраждалих, які є працівниками галузі постачання електроенергії, газу, пари та кондиціонованого повітря. З початку війни Фондом зареєстровано серед них вже 98 потерпілих внаслідок бойових дій, 24 з них травмовані смертельно.

«Працівники Фонду продовжують працювати над розслідуванням нещасних випадків попри воєнну агресію, аби забезпечити проведення виплат потерпілим та їх родинам. Важливо, аби люди отримали належні страхові виплати якомога швидше, тож ми працюємо максимально оперативно», – говорить Сергій Акопян.

Фонд соціального страхування України призначає та виплачує для потерпілих внаслідок бойових дій та їх родин страхові виплати і медико-соціальну допомогу, зокрема, щомісячну компенсацію втраченого заробітку, одноразові допомоги, лікарняні тощо.

Нагадаємо, з початку війни на підприємствах України зафіксовано 662 постраждалих внаслідок бойових дій працівників (+14 за останній тиждень). З них під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії загинуло 205 українців.

Фонд соціального страхування України наголошує на потребі чіткого і безумовного дотримання інструкцій з охорони праці, слідування в укриття в разі повітряних тривог і інформування про них на підприємствах, розробленні і впровадженні алгоритмів дій працівників у випадку небезпеки.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

24.10.2022

Внаслідок бойових дій постраждали662 працівники, 205 з них загинули

З початку війни на підприємствах України зафіксовано 662 постраждалих внаслідок бойових дій працівників (+14 за останній тиждень).

З них під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії загинуло 205 українців.

Найбільшакількістьпотерпілихсеред працівників підприємств, зареєстрованих:

● у Києві – 122 постраждалих, 37 з яких травмовані смертельно;

● у Дніпропетровській області – 93 постраждалих, 31 смертельно;

● Миколаївській області – 72 постраждалих, 26 смертельно;

● на Донеччині – 61 постраждалий, 11 смертельно;

● у Харківській області – 57 постраждалих, 14 смертельно;

● Запорізькій області – 44 постраждалих, 9 смертельно;

● Вінницькій області – 39 постраждалих, 12 смертельно;

● Чернігівській області – 28 постраждалих, 8 смертельно;

● Сумській області – 27 постраждалих, 12 смертельно;

● Київській області – 24 постраждалих, 11 смертельно;

● а також у Кіровоградській області – 23 постраждалих, 11 смертельно.

Висловлюємо співчуття близьким і рідним.

Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування.

Усі працівники, постраждалі під час роботи внаслідок бойових дій, забезпечуються Фондом соціального страхування України страховими виплатами і медико-соціальними послугами.

Потерпілі зі стійкою втратою працездатності упродовж усього життя або до повного відновлення здоров’я крім одноразових допомог також забезпечуються Фондом щомісячними страховими виплатами, які у повному обсязі компенсують їм втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності. Також одноразові грошові допомоги і щомісячні страхові виплати призначаються для членів сімей загиблих працівників.

Зверніть увагу, до відомостей про кількість постраждалих не включаються військовослужбовці, поліцейські, рядовий та начальницький склад органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту ДСНС та ін.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

19.10.2022

Затримка у фінансуванні лікарняних буде скорочена

Від початку війни, у березні-вересні, Фонд соціального страхування України недоотримав понад 5 мільярдів гривень частки ЄСВ відносно планових показників. Водночас, виплати лікарняних, декретних і страхових виплат не призупинялись Фондом ні на день та продовжують фінансуватись у повному обсязі. Однак перевищення потреби у видатках на страхові виплати і допомоги над фактичними доходами, на жаль, призвело до затримки фінансування матеріального забезпечення на близько 57 робочих днів.

Після прийнятого Урядом рішення щодо виділення 352,8 мільйона гривень для часткового погашення заборгованості, після надходження коштів на рахунок Фонду затримка скоротиться на близько 5 днів.

Чому затримується виплата лікарняних і декретних?

● Кошти, які в Україні йдуть на фінансування лікарняних і декретних допомог, є часткою від єдиного внеску (ЄСВ), який щомісяця сплачується роботодавцями за своїх працівників, а підприємцями, самозайнятими та фермерами за себе.

● При цьому ЄСВ, сплачене за військовослужбовців, поліцейських, працівників ДСНС та ін., не йде до бюджету ФССУ та не направляється на лікарняні, адже для наших захисників передбачено інші норми соціального захисту – зокрема, Фонд не фінансує для них допомогу по тимчасовій втраті працездатності, натомість за ними на час хвороби зберігається грошове забезпечення.

● Тож від суми зібраного ЄСВ (за виключенням ЄСВ, сплаченого за військових) до Фонду направляється 9,5727% – з цього складається бюджет ФССУ. Решта 90,4% ЄСВ, а також 100% ЄСВ, сплаченого за військових, йдуть до бюджетів Пенсійного фонду і Фонду на випадок безробіття.

● У міру сплати ЄСВ роботодавцями, частина цих коштів надходить на рахунок Фонду – і одразу направляється на фінансування матеріального забезпечення і страхових виплат.

Чому планові показники доходів ФССУ від частки ЄСВ не виконуються?

● Першочергова причина недоотримання Фондом коштів від частки ЄСВ – російська агресія. Економічний спад призвів до суттєвого зменшення розміру відрахувань ЄСВ за найманих працівників (натомість ЄСВ за військовослужбовців сьогодні складає 30% від загальної суми ЄСВ проти 5,4% у лютому, однак сплачений за них внесок не відраховується до бюджету ФССУ).

● Планово, у березні-вересні на рахунок Фонду мало надійти 20,8 мільярда гривень частки від ЄСВ. Однак фактичні надходження склали лише 15,3 мільярда гривень.

● Після першого місяця війни, у березні 2022 року Фонд отримав 2,1 млрд грн доходів. При цьому потреба у видатках на лікарняні, декретні і страхові виплати (без врахування адмінвидатків) за березень склала 3 млрд грн. У квітні: 2,1 млрд грн доходів проти 2,6 млрд грн потреби у видатках, у травні: 2 млрд грн доходів проти 2,5 млрд грн потреби у видатках. У червні та липні доходи зросли до 2,4 і 2,3 млрд грн відповідно, однак надходження все ще не покривають необхідні видатки через накопичену заборгованість.

● Фонд соціального страхування України продовжує шукати шляхи стабілізації фінансового стану та робить все залежне, аби фінансувати лікарняні, декретні і страхові виплати якомога швидше.

Завантажити інфографіку у високій якості: https://drive.google.com/file/d/14xEqkjerm02PeGiJroH0W4Q_4FUYm29T/ 

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

18.10.2022

Передбачено виділення 352,8 млн грн допомоги для погашення 12 % заборгованості по лікарняним

У зв’язку із спадом економічної активності та зупинкою підприємств внаслідок воєнної агресії російської федерації, Фондом соціального страхування України недоотримано понад 5 мільярдів гривень надходжень від єдиного внеску, що стало причиною виникнення заборгованості з виплати лікарняних та декретних допомог застрахованим громадянам, яка станом на 01.10.2022 склала 2,9 мільярда гривень.

На жаль, після початку війни, у березні-вересні надходження до бюджету Фонду щомісяця не досягали не лише планових показників, але й показників 2021 року.

Водночас рішенням Уряду внесено зміни до бюджету Фонду на 2022 рік, де, зокрема, передбачено виділення коштів з державного бюджету для погашення заборгованості з виплати застрахованим особам матеріального забезпечення за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності в сумі 352,8 мільйона гривень, що складає лише 12 % від розміру заборгованості, яка склалася.

Щойно кошти надійдуть на рахунок Фонду, вони будуть оперативно направлені на фінансування лікарняних, допомог по вагітності та пологах і на поховання, які містяться в заявах-розрахунках за близько 5 робочих днів із 57 днів, по яким накопичена заборгованість.

ФССУ зазначає, що внесені зміни не в повному обсязі враховують фактично наявні зміни в показниках дохідної і видаткової частин бюджету Фонду, а окремі з них потребують доопрацювання задля продовження забезпечення безперебійної робити системи загальнообов’язкового державного соціального страхування та погашення заборгованості з виплати лікарняних та декретних допомог застрахованим громадянам.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

17.10.2022

Внаслідок бойових дій постраждали648 працівників, 198 з них загинули

З початку війни на підприємствах України зафіксовано 648 постраждалих внаслідок бойових дій працівників (+42 за останній тиждень).

З них під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії загинуло 198 українців.

Найбільшакількістьпотерпілихсередпрацівниківпідприємств, зареєстрованих:

● у Києві – 119 постраждалих, 35 з яких травмовані смертельно;

● у Дніпропетровській області – 90 постраждалих, 30 смертельно;

● Миколаївській області – 72 постраждалих, 26 смертельно;

● на Донеччині – 61 постраждалий, 11 смертельно;

● у Харківській області – 53 постраждалих, 12 смертельно;

● Запорізькій області – 43 постраждалих, 9 смертельно;

● Вінницькій області – 37 постраждалих, 10 смертельно;

● Чернігівській області – 28 постраждалих, 8 смертельно;

● Сумській області – 27 постраждалих, 12 смертельно;

● Київській області – 24 постраждалих, 11 смертельно;

● а також у Кіровоградській області – 23 постраждалих, 11 смертельно.

Висловлюємо співчуття близьким і рідним.

Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування.

Усі працівники, постраждалі під час роботи внаслідок бойових дій, забезпечуються Фондом соціального страхування України страховими виплатами і медико-соціальними послугами.

Потерпілі зі стійкою втратою працездатності упродовж усього життя або до повного відновлення здоров’я крім одноразових допомог також забезпечуються Фондом щомісячними страховими виплатами, які у повному обсязі компенсують їм втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності. Також одноразові грошові допомоги і щомісячні страхові виплати призначаються для членів сімей загиблих працівників.

Зверніть увагу, до відомостей про кількість постраждалих не включаються військовослужбовці, поліцейські, рядовий та начальницький склад органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту ДСНС та ін.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

13.10.2022

Фонд виплатив вже 342 мільйона гривень щомісячних страхових виплат у жовтні

Щомісячні страхові виплати від Фонду соціального страхування України упродовж жовтня вже отримали 55 тисяч потерпілих на виробництві та членів їх родин.

Загалом у цьому місяці перераховано на банківські картки або доставлено листоношами вже понад 342 мільйона гривень щомісячних страхових виплат, фінансування триває.

Нагадаємо, такі виплати в повному обсязі компенсують потерпілим внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності та фінансуються у наступному місяці за попередній.

Оперативна інформація про стан фінансування страхових виплат, лікарняних і декретних допомог оновлюється у телеграм-каналі ФССУ: https://t.me/socialfund.

Пресслужба виконавчої дирекції

Фонду соціального страхування України
 

12.10.2022

За лікарняними і декретними допомогами звернулись вже 1,8 мільйона українців

Близько 1,8 мільйона застрахованих українців звернулись до Фонду соціального страхування України за допомогами упродовж трьох кварталів 2022 року. ФССУ нарахував для них 12,9 мільярда гривень допомог – зокрема, допомог по тимчасовій втраті працездатності, у зв’язку із вагітністю та пологами, а також на поховання.

Фонд продовжує системно здійснювати фінансування для українських працівників попри умови воєнного стану. Виплати нараховуються в повному обсязі.

Порядок отримання матеріального забезпечення від Фонду:

● Фінансування допомоги по тимчасовій непрацездатності здійснюється на підставі заяви-розрахунку, яку роботодавець подає до Фонду за відповідним лікарняним.

● Якщо ж роботодавець не має можливості опрацювати ваш лікарняний і подати його до Фонду на оплату через бойові дії, неможливість гарантувати виплату працівнику отриманих від Фонду коштів тощо, отримати виплати можна напряму. Для цього працівник має особисто або через законного представника звернутись у відділення ФССУ за місцем обліку як ВПО або реєстрації – наші фахівці нарахують допомогу без залучення роботодавця, а кошти надійдуть на вашу особисту банківську картку.

● А в загальних випадках саме від дати отримання Фондом заяви від роботодавця (а не дати створення е-лікарняного) залежить час отримання допомоги.

● Тож після того, як лікар створить вам медичний висновок про тимчасову непрацездатність (про це надійде повідомлення від E-health), і за ним автоматично сформується е-лікарняний, потрібно повідомити про це роботодавця будь-яким зручним обом способом – наприклад, телефоном.

● Свідченням того, що електронний лікарняний успішно сформувався, є його наявність в особистому кабінеті застрахованої особи на вебпорталі Пенсійного фонду. За потреби працівник може впевнитись у наявності е-лікарняного, авторизувавшись на вебпорталі за допомогою електронного підпису або BankId.

● Також про створення е-лікарняного повідомить Пенсійний фонд за допомогою SMS – у повідомленні буде вказано номер е-лікарняного і період його дії. Однак таке SMS надійде лише, якщо застрахована особа попередньо зареєструвалась на порталі та у налаштуваннях надала згоду на дистанційне інформування.

● Роботодавець (а також усі роботодавці за сумісництвом) будуть бачити ваш е-лікарняний в своїх кабінетах страхувальників з дня його відкриття.

● Коли е-лікарняний змінить свій статус на «готово до сплати», роботодавець розпочне процедуру призначення за ним допомоги – спочатку електронний документ передадуть на розгляд Комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства для прийняття рішення щодо надання матеріального забезпечення. Строк розгляду документів і прийняття такого рішення – 10 календарних днів з дати видачі е-лікарняного (датою видачі вважається восьмий день після дати закриття е-лікарняного, а для лікарняних по вагітності та пологах – восьмий день з дати відкриття).

● Далі бухгалтерія розрахує суму матеріального забезпечення, сформує за е-лікарняним заяву-розрахунок і передасть її до ФССУ на оплату. На цей етап відведено не більш ніж 5 робочих днів. Ми радимо подавати заяви-розрахунки в електронному вигляді за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення.

● Пам’ятайте, що саме дата отримання Фондом заяви-розрахунку вплине на час фінансування допомоги. Тож працівникам варто не втрачати зв’язок зі своїм роботодавцем і цікавитись станом подання заяви.

● Після того, як заяву подано, слідкувати за оплатою лікарняних можна онлайн у телеграм-каналі ФССУ: https://t.me/socialfund.

● Аби орієнтуватись у щоденній звітності Фонду потрібно знати точну дату, коли заяву-розрахунок за вашим лікарняним було прийнято на фінансування. Її можна уточнити безпосередньо в роботодавця, або у відділенні Фонду, де його зареєстровано. Контакти: https://docs.google.com/document/d/1WOc3xhgnrqRwYaoLd3AT1m1jKsY-rLrFSGaHv9z4Gn4 (необхідно назвати свій ідентифікаційний код).

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

11.10.2022

ФССУ призначив 16,5 мільйона гривень страхових виплат постраждалим внаслідок бойових дій і сім’ям загиблих

Поранення чи смерть внаслідок бойових дій під час виконання посадових обов’язків є страховим випадком – Фонд соціального страхування України гарантує виплати і медико-соціальні послуги для всіх українських працівників, які постраждали на роботі через російську агресію.

З початку повномасштабного вторгнення Фонд соціального страхування України вже призначив такі страхові виплати, пов’язані із травмами або смертю через бойові дії, на суму 16,5 мільйона гривень. Серед них одноразові допомоги сім’ям і утриманцям померлих внаслідок бойових дій, одноразові допомоги постраждалим працівникам, допомоги по тимчасовій втраті працездатності та щомісячні страхові виплати, які Фонд виплачуватиме потерпілим до повного відновлення здоров’я або пожиттєво.

Нагадаємо, також потерпілі мають право на забезпечення медико-соціальними послугами за кошти Фонду – від санаторно-курортного лікування до оплати необхідного медичного чи постійного стороннього догляду, побутового обслуговування тощо.

Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування, після завершення якого призначаються страхові виплати.

Фонд соціального страхування України наголошує на потребі чіткого і безумовного дотримання інструкцій з охорони праці, слідування в укриття в разі повітряних тривог і інформування про них на підприємствах, розробленні і впровадженні алгоритмів дій працівників у випадку небезпеки.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

10.10.2022

Внаслідок бойових дій постраждали606 працівників, 186 з них загинули

З початку війни на підприємствах України зафіксовано 606 постраждалих внаслідок бойових дій працівників (+14 за останній тиждень).

З них під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії загинуло 186 українців.

Найбільшакількістьпотерпілихсередпрацівниківпідприємств, зареєстрованих:

● у Києві – 106 постраждалих, 35 з яких травмовані смертельно;

● у Дніпропетровській області – 75 постраждалих, 26 смертельно;

● Миколаївській області – 70 постраждалих, 26 смертельно;

● на Донеччині – 61 постраждалий, 11 смертельно;

● у Харківській області – 53 постраждалих, 12 смертельно;

● Вінницькій області – 37 постраждалих, 10 смертельно;

● Запорізькій області – 35 постраждалих, 4 смертельно;

● Чернігівській області – 28 постраждалих, 8 смертельно;

● Київській області – 24 постраждалих, 11 смертельно;

● Сумській області – 24 постраждалих, 10 смертельно;

● а також у Кіровоградській області – 23 постраждалих, 11 смертельно.

Висловлюємо співчуття близьким і рідним.

Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування.

Усі працівники, постраждалі під час роботи внаслідок бойових дій, забезпечуються Фондом соціального страхування України страховими виплатами і медико-соціальними послугами.

Потерпілі зі стійкою втратою працездатності упродовж усього життя або до повного відновлення здоров’я крім одноразових допомог також забезпечуються Фондом щомісячними страховими виплатами, які у повному обсязі компенсують їм втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності. Також одноразові грошові допомоги і щомісячні страхові виплати призначаються для членів сімей загиблих працівників.

Зверніть увагу, до відомостей про кількість постраждалих не включаються військовослужбовці, поліцейські, рядовий та начальницький склад органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту ДСНС та ін.Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

05.10.2022

Допомога по вагітності та пологах від ФССУ зросла до майже 50 000 гривень

Близько 80 тисяч українок звернулись до Фонду соціального страхування України за допомогами по вагітності та пологах з початку року. ФССУ продовжує фінансувати декретні допомоги попри умови воєнного стану, неможливість окремих роботодавців опрацювати е-лікарняні своїх працівниць і навіть в разі виїзду застрахованої особи за кордон.

Також продовжує зростати сума виплат від Фонду – середній розмір декретної допомоги від ФССУ склав вже 49,5 тисячі гривень за підсумками серпня, це на 4,6 тисячі більше, ніж за той же місяць минулого року.

Нагадаємо, допомога по вагітності та пологах фінансується Фондом та виплачується застрахованій особі у повному обсязі одним платежем на підставі листка непрацездатності, який створюється з 30 тижня вагітності.

Її розмір обчислюється шляхом множення суми середньоденної заробітної плати на кількість днів фактичного перебування у відпустці у зв’язку із вагітністю та пологами. Зазвичай вона триває 126 календарних днів (70 днів до передбачуваного дня пологів і 56 днів після пологів). Однак у разі передчасних, багатоплідних пологів або виникнення ускладнень додатково до основного видається листок непрацездатності тривалістю 14 календарних днів, який також підлягає оплаті за кошти ФССУ.

Допомога по вагітності та пологах від Фонду компенсує 100% втраченої заробітної плати (доходу) незалежно від тривалості страхового стажу жінки.

Водночас, особам, які протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку мають стаж менше 6 місяців, розмір допомоги розраховується, виходячи з нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із двократного розміру мінімальної заробітної плати.

Дата фінансування допомоги прямо залежить від дати подання роботодавцем заяви-розрахунку за лікарняним працівниці. Слідкувати за станом фінансування декретних виплат застраховані особи можуть на телеграм-каналі ФССУ: https://t.me/socialfund.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

03.10.2022

Збільшився розмір щомісячних компенсацій за здійснення догляду за потерпілими

З 01 жовтня було збільшено мінімальний розмір витрат на здійснення медичного і стороннього догляду за потерпілими на виробництві, які у повному обсязі компенсує Фонд соціального страхування України.

Виплати за цим напрямом збільшились у зв’язку із зростанням з 01 жовтня 2022 року розміру мінімальної заробітної плати з 6 500 грн до 6 700 гривень.

Медико-соціальні послуги фінансуються Фондом, аби забезпечити людину, яка набула інвалідності, необхідною допомогою – від щоденних візитів медичного персоналу для проведення процедур до сторонньої допомоги в побутових справах, як-от приготування та приймання їжі. Ці виплати здійснюються для осіб з інвалідністю, яким МСЕК визначена відповідна потреба, щомісячно.

Тож з 01 жовтня для усіх потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які потребують догляду чи допомоги в побутовому обслуговуванні, розмір компенсацій витрат від ФССУ на медико-соціальні послуги щомісяця складає:

• спеціальний медичний догляд – сума витрат на місяць 6 700 грн (розмір мінімальної заробітної плати);

• постійний сторонній догляд – сума витрат на місяць 3 350 грн (розмір половини мінімальної заробітної плати);

• побутове обслуговування – сума витрат на місяць 1 675 грн (розмір чверті мінімальної заробітної плати).

Раніше ці витрати становили 6 500 грн, 3 250 грн і 1 625 грн відповідно.

Зазначені виплати здійснюються у наступному місяці за попередній, тож підвищені виплати потерпілі на виробництві отримають у листопаді 2022 року за жовтень 2022.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

03.10.2022

Внаслідок бойових дій постраждали592 працівники, 179 з них загинули

З початку війни на підприємствах України зафіксовано 592 постраждалих внаслідок бойових дій працівників (+19 за останній тиждень).

З них під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії загинуло 179 українців.

Найбільшакількістьпотерпілихсеред працівників підприємств, зареєстрованих:

● у Києві – 104 постраждалих, 34 з яких травмовані смертельно;

● у Миколаївській області – 69 постраждалих, 26 смертельно;

● Дніпропетровській області – 69 постраждалих, 21 смертельно;

● на Донеччині – 60 постраждалих, 11 смертельно;

● у Харківській області – 50 постраждалих, 11 смертельно;

● Вінницькій області – 37 постраждалих, 10 смертельно;

● Запорізькій області – 34 постраждалих, 4 смертельно;

● Чернігівській області – 28 постраждалих, 8 смертельно;

● Київській області – 24 постраждалих, 11 смертельно;

● Сумській області – 24 постраждалих, 10 смертельно;

● а також у Кіровоградській області – 23 постраждалих, 11 смертельно.

Висловлюємо співчуття близьким і рідним.

Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування.

Усі працівники, постраждалі під час роботи внаслідок бойових дій, забезпечуються Фондом соціального страхування України страховими виплатами і медико-соціальними послугами.

Потерпілі зі стійкою втратою працездатності упродовж усього життя або до повного відновлення здоров’я крім одноразових допомог також забезпечуються Фондом щомісячними страховими виплатами, які у повному обсязі компенсують їм втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності. Також одноразові грошові допомоги і щомісячні страхові виплати призначаються для членів сімей загиблих працівників.

Зверніть увагу, до відомостей про кількість постраждалих не включаються військовослужбовці, поліцейські, рядовий та начальницький склад органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту ДСНС та ін.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

29.09.2022

З початку війни понад 3 тисячі родин звернулись до Фонду за допомогами на поховання померлих працівників

Працюючі українці захищені на випадок втрати працездатності навіть під час війни . Загальнообов’язкове державне соціальне страхування гарантує для них виплати, допомоги і надання медико-соціальних послуг – Фонд соціального страхування України реалізує страховий захист у повному обсязі.

Зокрема, в разі смерті працівника через хворобу, травму чи інші причини, що не пов’язані із виконанням професійних обов’язків, його родині Фонд соціального страхування України виплачує грошову допомогу у розмірі 4 100 гривень для здійснення поховання.

Нагадаємо, смерть внаслідок нещасного випадку на роботі, зокрема внаслідок бойових дій, є окремим страховим випадком та передбачає інші види виплат від Фонду і їх більш широкий спектр.

З початку повномасштабного вторгнення ФССУ виплатив такі допомоги для майже 3,25 тисячі родин або осіб, які здійснили поховання. На це направлено 13,3 мільйона гривень.

Також Фонд надає допомоги на поховання в разі смерті непрацюючої особи, яка перебувала на утримані застрахованого (не мала самостійних джерел засобів до існування):

1) дружини (чоловіка);

2) дітей, братів, сестер та онуків, які не досягли 18 років або старших цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до 18 років (братів, сестер та онуків – за умови, що вони не мають працездатних батьків), а студентів та учнів середніх професійно-технічних і вищих навчальних закладів з денною формою навчання – до 23 років;

3) батька, матері;

4) дідуся та бабусі за прямою лінією спорідненості.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

26.09.2022

Внаслідок бойових дій постраждали573 працівники, 177 з них загинули

З початку війни на підприємствах України зафіксовано 573 постраждалих внаслідок бойових дій працівників (+11 за останній тиждень).

З них під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії загинуло 177 українців.

Найбільшакількістьпотерпілихсеред працівників підприємств, зареєстрованих:

● у Києві – 104 постраждалих, 34 з яких травмовані смертельно;

● Миколаївській області – 69 постраждалих, 26 смертельно;

● на Донеччині – 59 постраждалих, 10 смертельно;

● Дніпропетровщині – 53 постраждалих, 20 смертельно;

● у Харківській області – 50 постраждалих, 11 смертельно;

● Вінницькій області – 36 постраждалих, 10 смертельно;

● Запорізькій області – 34 постраждалих, 4 смертельно;

● Чернігівській області – 28 постраждалих, 8 смертельно;

● Сумській області – 25 постраждалих, 10 смертельно;

● Київській області – 24 постраждалих, 11 смертельно;

● а також у Кіровоградській області – 23 постраждалих, 11 смертельно.

Висловлюємо співчуття близьким і рідним.

Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування.

Усі працівники, постраждалі під час роботи внаслідок бойових дій, забезпечуються Фондом соціального страхування України страховими виплатами і медико-соціальними послугами.

Потерпілі зі стійкою втратою працездатності упродовж усього життя або до повного відновлення здоров’я крім одноразових допомог також забезпечуються Фондом щомісячними страховими виплатами, які у повному обсязі компенсують їм втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності. Також одноразові грошові допомоги і щомісячні страхові виплати призначаються для членів сімей загиблих працівників.

Зверніть увагу, до відомостей про кількість постраждалих не включаються військовослужбовці, поліцейські, рядовий та начальницький склад органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту ДСНС та ін.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

22.09.2022

За допомогами від ФССУ звернулись 1,75 млн людей – їм нараховано виплати на 10 млрд грн

Усі українські працівники мають право на компенсацію втраченого заробітку за час тимчасової втрати працездатності, догляду за хворими родичами, самоізоляції від COVID-19, на період відпустки по вагітності та пологах. У період війни цей страховий захист зберігається і продовжує забезпечуватись Фондом соціального страхування України.

Упродовж січня–серпня 2022 року за виплатами відповідно до загальнообов’язкового державного соціального страхування звернулись понад 1,75 мільйона українців. Для них було нараховано матеріальне забезпечення (зокрема, лікарняні і декретні допомоги) на суму майже 10 мільярдів гривень.

Розмір допомоги по тимчасовій втраті працездатності залежить від тривалості страхового стажу працівника та складає 50% середньої заробітної плати (якщо стаж не перевищує 3 років), 60% (при стажі від 3 до 5 років), 70% (від 5 до 8 років) і 100% (якщо стаж – понад 8 років, або за наявності пільг відповідно до законодавства).

Нагадаємо, попри воєнний стан розмір допомог від Фонду соціального страхування України продовжує зростати. Так, виплати від ФССУ за кожен день перебування на лікарняному зросли на 15,9% та сьогодні складають у середньому 428,37 гривні/день.

Слідкувати за станом оплати лікарняних можна онлайн у телеграм-каналі Фонду: https://t.me/socialfund за тегами #фінансування_оперативно та #фінансування_страхувальників.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

21.09.2022

Фонд виплатив вже 689 мільйонів гривень щомісячних страхових виплат у вересні

Щомісячні страхові виплати від Фонду соціального страхування України упродовж вересня вже отримали понад 107 тисяч потерпілих на виробництві та членів їх родин.

Загалом у цьому місяці перераховано на банківські картки або доставлено листоношами вже понад 689 мільйонів гривень щомісячних страхових виплат.

При цьому ФССУ вже направлено кошти для здійснення щомісячних виплат у повному обсязі – перерахування потерпілим займе декілька банківських днів, на жаль, під час війни строки перерахування можуть подовжуватись. Загалом на проведення виплат у цьому місяці Фонд направив понад 929 мільйонів гривень.

Нагадаємо, такі виплати в повному обсязі компенсують потерпілим внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності та фінансуються у наступному місяці за попередній.

Оперативна інформація про стан фінансування страхових виплат, лікарняних і декретних допомог оновлюється у телеграм-каналі ФССУ: https://t.me/socialfund.

Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

20.09.2022

Розмір допомоги від ФССУ за один день лікарняного зріс до 428 гривень

Попри воєнний стан допомога від Фонду соціального страхування України на час лікування продовжує зростати. За підсумками восьми місяців 2022 року за кожен день перебування на лікарняному ФССУ у середньому виплачує допомогу у розмірі 428,37 гривні – це на 15,9% більше, ніж за той же період минулого року.

Усі види допомог виплачуються Фондом соціального страхування України у повному обсязі. 

Крім того, аби забезпечити виплати лікарняних попри чисельні складнощі проведення фінансування на тимчасово окуповані території, для українців, чиї роботодавці залишились в окупації, не виходять на зв’язок або не мають можливості гарантувати виплату працівникам отриманих від ФССУ коштів, фахівцями Фонду було напрацьовано механізм призначення виплат без залучення роботодавця. У таких випадках виплати призначаються застрахованій особі напряму – для цього необхідно звернутись у відділення Фонду за місцем обліку як ВПО або реєстрації.

Перелік усіх працюючих відділень Фонду, графік їх роботи та контакти за посиланням: https://bit.ly/3LaDkIw.

Нагадаємо, дата фінансування лікарняних і декретних допомог прямо залежить від дати прийняття заяви-розрахунку, яку роботодавець подає до ФССУ за лікарняним працівника. Слідкувати за станом фінансування можна у телеграм-каналі: https://t.me/socialfund (орієнтуйтесь на дату прийняття заяви від вашого роботодавця).

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

19.09.2022

Внаслідок бойових дій постраждали562 працівники, 166 з них загинули

З початку війни на підприємствах України зафіксовано 562 постраждалих внаслідок бойових дій працівників (+7 за останній тиждень).

З них під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії загинуло 166 українців.

Найбільшакількістьпотерпілихсеред працівників підприємств, зареєстрованих:

● у Києві – 101 постраждалий, 34 з яких травмовані смертельно;

● Миколаївській області – 69 постраждалих, 26 смертельно;

● на Донеччині – 54 постраждалих, 10 смертельно;

● Дніпропетровщині – 53 постраждалих, 11 смертельно;

● у Харківській області – 48 постраждалих, 10 смертельно;

● Вінницькій області – 36 постраждалих, 10 смертельно;

● Запорізькій області – 33 постраждалих, 3 смертельно;

● Чернігівській області – 28 постраждалих, 8 смертельно;

● Сумській області – 25 постраждалих, 10 смертельно;

● Київській області – 24 постраждалих, 11 смертельно;

● а також у Кіровоградській області – 23 постраждалих, 11 смертельно.

Висловлюємо співчуття близьким і рідним.

Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування.

Усі працівники, постраждалі під час роботи внаслідок бойових дій, забезпечуються Фондом соціального страхування України страховими виплатами і медико-соціальними послугами.

Потерпілі зі стійкою втратою працездатності упродовж усього життя або до повного відновлення здоров’я крім одноразових допомог також забезпечуються Фондом щомісячними страховими виплатами, які у повному обсязі компенсують їм втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності. Також одноразові грошові допомоги і щомісячні страхові виплати призначаються для членів сімей загиблих працівників.

Зверніть увагу, до відомостей про кількість постраждалих не включаються військовослужбовці, поліцейські, рядовий та начальницький склад органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту ДСНС та ін.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

15.09.2022

Етапи проходження е-лікарняного для фінансування допомоги

Щодня до Фонду соціального страхування України надходить на оплату 21,4 тисячі лікарняних на загальну суму близько 70 мільйонів гривень – вони містяться в понад 4 тисячах заявах-розрахунках, які роботодавці формують за лікарняними працівників і подають до ФССУ.

І хоча запровадження електронних лікарняних дозволило автоматизувати процес отримання допомог для працівників (українцям тепер не потрібно передавати свій лікарняний чи інші паперові документи, усе вже є в системі!), сам по собі е-лікарняний не містить фінансових даних. Тож для оплати все ще потребує додаткового опрацювання з боку роботодавця і пильного контролю фахівців Фонду соціального страхування України з подальшою верифікацією.

Навіть досвідчені бухгалтери подекуди припускаються помилок при розрахунку – 30% заяв-розрахунків, що надходять до Фонду, містять помилки. Вони впливають на розмір допомоги та можуть призвести до надмірних видатків, тож фахівці ФССУ щоденно перевіряють тисячі лікарняних, аби всі працівники отримали справедливі виплати, а система соціального страхування працювала ефективно.

Автоматизована перевірка лікарняних сигналізує про факт наявності помилок, однак виправити їх можливо лише вручну у тісній взаємодії фахівця Фонду соціального страхування України та роботодавця – працівники Фонду знають усіх своїх страхувальників і тримають із ними постійний зв’язок. 

Розрахунково, робота фахівців ФССУ з перевірки та виправлення помилок у заявах дозволяє упередити необґрунтовані та надмірні видатки з бюджету Фонду на від 3 до 6 мільярдів гривень щороку.

У інфографіці розповідаємо, які саме етапи проходить е-лікарняний, перш ніж за ним фінансується допомога, як проходить перевірка фахівцями Фонду та верифікація кожної виплати.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

14.09.2022

Фонд виплатив вже 392 мільйона гривень щомісячних страхових виплат у вересні

Щомісячні страхові виплати від Фонду соціального страхування України упродовж вересня вже отримали понад 64 тисячі потерпілих на виробництві та членів їх родин.

Загалом у цьому місяці перераховано на банківські картки або доставлено листоношами вже майже 392 мільйона гривень щомісячних страхових виплат, фінансування триває.

Такі виплати в повному обсязі компенсують потерпілим внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності та фінансуються у наступному місяці за попередній.

Оперативна інформація про стан фінансування страхових виплат, лікарняних і декретних допомог оновлюється у телеграм-каналі ФССУ: https://t.me/socialfund.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

ВНАСЛІДОК БОЙОВИХ ДІЙ ПОСТРАЖДАЛИ 555 ПРАЦІВНИКІВ, 163 З НИХ ЗАГИНУЛИ

З початку війни на підприємствах України зафіксовано 555 постраждалих внаслідок бойових дій працівників (+6 за останній тиждень)

З них під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії загинуло 163 українці.

Найбільша кількість потерпілих серед працівників підприємств, зареєстрованих:

● у Києві – 97 постраждалих, 32 з яких травмовані смертельно;

● Миколаївській області – 69 постраждалих, 26 смертельно;

● на Дніпропетровщині – 53 постраждалих, 11 смертельно;

● Донеччині – 52 постраждалих, 10 смертельно;

● у Харківській області – 46 постраждалих, 9 смертельно;

● Вінницькій області – 36 постраждалих, 10 смертельно;

● Запорізькій області – 33 постраждалих, 3 смертельно;

● Чернігівській області – 28 постраждалих, 8 смертельно;

● Сумській області – 25 постраждалих, 10 смертельно;

● Київській області – 24 постраждалих, 11 смертельно;

● а також у Кіровоградській області – 23 постраждалих, 11 смертельно.

Висловлюємо співчуття близьким і рідним.

Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування.

Усі працівники, постраждалі під час роботи внаслідок бойових дій, забезпечуються Фондом соціального страхування України страховими виплатами і медико-соціальними послугами.

Потерпілі зі стійкою втратою працездатності упродовж усього життя або до повного відновлення здоров’я крім одноразових допомог також забезпечуються Фондом щомісячними страховими виплатами, які у повному обсязі компенсують їм втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності. Також одноразові грошові допомоги і щомісячні страхові виплати призначаються для членів сімей загиблих працівників.

Зверніть увагу, до відомостей про кількість постраждалих не включаються військовослужбовці, поліцейські, рядовий та начальницький склад органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту ДСНС та ін.

Пресслужба виконавчої дирекції

   Фонду соціального страхування України

08.09.2022

Працюючі українці мають право пройти реабілітацію після травм, отриманих внаслідок бойових дій, за кошти Фонду

Кожен працюючий українець має право на проходження після стаціонарного лікування оплачуваного курсу реабілітації після отриманих внаслідок бойовий дій травм за кошти Фонду соціального страхування України. Таке реабілітаційне лікування спрямоване на відновлення організму після завершення гострого періоду та часто дозволяє уникнути первинної інвалідності чи перешкодити подальшому погіршенню стану.

Пройти курс відновного лікування після отриманих травм застраховані особи можуть на базі реабілітаційних відділень санаторно-курортних закладів, направлення відбувається зі стаціонару лікарні. Забезпечення реабілітацією за кошти Фонду відбувається за адресним принципом – так, пацієнт самостійно обирає санаторно-курортний заклад для проходження лікування.

Фонд оплачує проходження лікування за профілями медичної реабілітації, визначеними Порядком № 39, зокрема, у разі наявності ускладнень м’язово-скелетного профілю: це підгострий період після операцій на опорно-руховому апараті (ортопедичних, травматологічних); підгострий період опіків; ревматологічні захворювання. А також нейрореабілітація, реабілітація після оперативних втручань на органах зору, інша (соматична) реабілітація (після оперативних втручань на органах травлення, сечостатевої системи, жіночих статевих органах) та ін.

Застрахована особа направляється на лікування до реабілітаційного відділення санаторно-курортного закладу за кошти ФССУ за наявності висновку лікарсько-консультативної комісії лікарні (ЛКК), де перебуває пацієнт. Відновне лікування розпочинається одразу після закінчення гострого періоду.

Саме вчасна реабілітація осіб зі складними патологічними станами є одним із головних чинників упередження настання інвалідності та подальшого відновлення і компенсації порушених функцій організму, соціально-побутового і професійного відновлення хворого. Тож цей напрям залишається одним із найбільш важливих в роботі Фонду соціального страхування України.

МеханізмотриманняреабілітаціїзакоштиФонду:

– після надання висновку лікарсько-консультативної комісії закладу охорони здоров’я щодо необхідності реабілітації за певним профілем, лікувальний заклад повідомляє робочий орган Фонду про наявність на лікуванні особи, яка має покази для проходження відновного лікування;

– пацієнту надається перелік санаторіїв, які відповідають вимогам по профілю його хвороби, і він самостійно обирає санаторно-курортний заклад для проходження лікування;

– орган Фонду узгоджує з санаторієм наявність вільних місць і укладається тристоронній договір – між Фондом, санаторієм і хворим;

– застрахована особа направляється до санаторно-курортного закладу на відновне лікування зі стаціонару лікарні;

– на час реабілітації пацієнту продовжується лікарняний листок, за яким Фондом фінансується допомога по тимчасовій втраті працездатності, аби компенсувати працівнику втрачений за час лікування заробіток.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

07.09.2022

Як дізнатись номер е-лікарняного?

Номер електронного лікарняного – це унікальний номер, який має складну структуру та ніколи не повторюється. Він відрізняється від номеру медичного висновку, на підставі якого автоматично створюється е-лікарняний.

Дізнатись номер е-лікарняного можна з повідомлення від Пенсійного фонду, яке надходить на мобільний номер застрахованої особи – SMS має надійти упродовж декількох хвилин після створення лікарняного.

Номер складається з трьох частин та 19 або більше знаків, враховуючи дефіси: ХХХХХХ-ХХХХХХХХХХ-Х. Він генерується у такому форматі: 1) номер випадку непрацездатності – 2) порядковий номер листка непрацездатності – 3) номер його версії.

Як дізнатись номер е-лікарняного, якщо SMS від ПФУ не надійшло?

Інколи повідомлення із номером е-лікарняного може не надійти – це означає, що у вашому особистому кабінеті на вебпорталі ПФУ не вказано мобільний номер телефону або ви не надали дозвіл на отримання повідомлень.

У такому випадку номер е-лікарняного можна дізнатись на порталі ПФУ, авторизувавшись у кабінеті: https://portal.pfu.gov.ua.

Також номер е-лікарняного можна уточнити у вашого роботодавця – лікарняні працівників доступні йому у власному кабінеті на порталі ПФУ. 

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

07.09.2022

Військовослужбовці продовжують отримувати грошове забезпечення на період лікарняного

Під опікою Фонду соціального страхування України перебуває близько 11 мільйонів українців – це наймані працівники, підприємці, фермери і самозайняті особи. Усі вони в разі настання страхового випадку отримують від Фонду виплати, допомоги, медичні і соціальні послуги.

Однак для військовослужбовців діють інші норми соціального захисту на випадок тимчасової втрати працездатності – їм не нараховується та не виплачується допомога за лікарняними, натомість за ними на час хвороби зберігається грошове забезпечення та передбачено додаткову винагороду на час воєнного стану. Відповідно, до бюджету ФССУ не розподіляється сплачений за військовослужбовців ЄСВ – сплачений з їхнього доходу внесок надходить тільки до Пенсійного фонду України та Фонду загальнообов’язкового державного соціального страхування України на випадок безробіття.

Так, Медичні сили Збройних сил України та Департамент соціального забезпечення Міністерства оборони України роз’яснюють, що військовослужбовцям ЗСУ, які отримали ушкодження чи захворіли, виплачується грошове забезпечення за останніми займаними посадами за період звільнення від виконання службових обов’язків у зв’язку з хворобою та перебуванні на лікуванні в лікарняних закладах і у відпустці для лікування у зв’язку з хворобою (відпустці за станом здоров’я).

Виплата грошового забезпечення здійснюється на підставі наказу командира (начальника, керівника). Тож електронний лікарняний, який може бути автоматично сформований для військовослужбовця, не потребує опрацювання – за ним не потрібно проводити розрахунки та подавати заяву до Фонду соціального страхування України.

Крім того, відповідно до вимог постанови Кабінету Міністрів України та за рішенням Міністра оборони України, на час воєнного стану військовослужбовці Збройних сил України, які у зв’язку із пораненням (контузією, травмою, каліцтвом), пов’язаним із захистом Батьківщини, перебувають на стаціонарному лікуванні в закладах охорони здоров’я, включаються до наказів про виплату додаткової винагороди, збільшеної до 100 тисяч гривень, включаючи час переміщення з одного лікарняного закладу до іншого, або перебувають у відпустці для лікування після тяжкого поранення за висновком військово-лікарської комісії.

Також додаткова винагорода передбачена для військовослужбовців, які знаходяться на стаціонарному лікуванні з інших причин – їм належить до виплати додаткова винагорода в розмірі 30 тисяч гривень (пропорційно із розрахунку на місяць).

Порядок виплати грошового забезпечення не залежить від місця лікування військовослужбовця – будь то військові, цивільні чи закордонні заклади охорони здоров’я.

Деталі щодо грошового забезпечення військовослужбовців можна уточнити на гарячій лінії Департаменту фінансів Міністерства оборони України: (044) 271-35-59.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

05.09.2022

Внаслідок бойових дій постраждали549 працівників, 162 з них загинули

З початку війни внаслідок бойових дій на підприємствах України зафіксовано 549 постраждалих працівників (+4 за останній тиждень).

З них під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії загинуло 162 українці.

Найбільшакількістьпотерпілихсеред працівників підприємств, зареєстрованих:

● у Києві – 95 постраждалих, 32 з яких травмовані смертельно;

● Миколаївській області – 69 постраждалих, 26 смертельно;

● на Дніпропетровщині – 53 постраждалих, 11 смертельно;

● Донеччині – 52 постраждалих, 10 смертельно;

● у Харківській області – 45 постраждалих, 9 смертельно;

● Вінницькій області – 36 постраждалих, 10 смертельно;

● Запорізькій області – 33 постраждалих, 3 смертельно;

● Чернігівській області – 28 постраждалих, 8 смертельно;

● Сумській області – 25 постраждалих, 10 смертельно;

● Київській області – 24 постраждалих, 11 смертельно;

● а також у Кіровоградській області – 23 постраждалих, 11 смертельно.

Висловлюємо співчуття близьким і рідним.

Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування.

Усі працівники, постраждалі під час роботи внаслідок бойових дій, забезпечуються Фондом соціального страхування України страховими виплатами і медико-соціальними послугами.

Потерпілі зі стійкою втратою працездатності упродовж усього життя або до повного відновлення здоров’я крім одноразових допомог також забезпечуються Фондом щомісячними страховими виплатами, які у повному обсязі компенсують їм втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності. Також одноразові грошові допомоги і щомісячні страхові виплати призначаються для членів сімей загиблих працівників.

Зверніть увагу, до відомостей про кількість постраждалих не включаються військовослужбовці, поліцейські, рядовий та начальницький склад органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту ДСНС та ін.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

02.09.2022

Алгоритм оплати лікарняних і декретних за кошти ФССУ в умовах війни

Понад 1,2 мільйона українців були на оплачуваному Фондом соціального страхування України лікарняному з початку війни. ФССУ виплатив для них майже 7 мільярдів гривень за листками непрацездатності, які їх роботодавці опрацювали, розрахували та подали до Фонду на оплату, або Фонд нарахував напряму для тих працівників, чиї роботодавці не змогли подати заяву через бойові дії.

Як відбувається оплата лікарняних в умовах війни?

● Фінансування допомоги по тимчасовій непрацездатності здійснюється на підставі заяви-розрахунку, яку роботодавець оформлює та подає до Фонду за відповідним лікарняним.

● Якщо ж роботодавець не має можливості опрацювати ваш лікарняний і подати його до Фонду на оплату через бойові дії, неможливість гарантувати виплату працівнику отриманих від Фонду коштів тощо, отримати виплати можна напряму. Для цього працівник має особисто або через законного представника звернутись у відділення ФССУ за місцем обліку як ВПО або реєстрації – наші фахівці нарахують допомогу без залучення роботодавця, а кошти надійдуть на вашу особисту банківську картку.

● А в загальних випадках саме від дати отримання Фондом заяви від роботодавця (а не дати створення е-лікарняного) залежить час отримання допомоги.

● Тож після того, як лікар створить вам медичний висновок про тимчасову непрацездатність (про це надійде повідомлення від E-health), і за ним автоматично сформується е-лікарняний, потрібно повідомити про це роботодавця будь-яким зручним обом способом – наприклад, телефоном.

● Свідченням того, що електронний лікарняний успішно сформувався, є його наявність в особистому кабінеті застрахованої особи на вебпорталі Пенсійного фонду. За потреби працівник може впевнитись у наявності е-лікарняного, авторизувавшись на вебпорталі за допомогою електронного підпису або BankId.

● Також про створення е-лікарняного повідомить Пенсійний фонд за допомогою SMS – у повідомленні буде вказано номер е-лікарняного і період його дії. Однак таке SMS надійде, лише якщо застрахована особа попередньо зареєструвалась на порталі та у налаштуваннях надала згоду на дистанційне інформування.

● Роботодавець (а також усі роботодавці за сумісництвом) будуть бачити ваш е-лікарняний в своїх кабінетах страхувальників з дня його відкриття, але почнуть призначення допомоги тільки після завершення визначеного у ньому періоду непрацездатності і сплину строку, у який лікарі можуть внести зміни – тобто на 8-й день після дати закриття (або дати відкриття для лікарняних по вагітності).

● Коли е-лікарняний змінить свій статус на «готово до сплати», роботодавець розпочне процедуру призначення за ним допомоги – спочатку електронний документ передадуть на розгляд Комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства для прийняття рішення щодо надання матеріального забезпечення. Строк розгляду документів і прийняття такого рішення – 10 календарних днів з дати видачі е-лікарняного (датою видачі вважається восьмий день після дати закриття е-лікарняного, а для лікарняних по вагітності та пологах – восьмий день з дати відкриття).

● Далі бухгалтерія розрахує суму матеріального забезпечення, сформує за е-лікарняним заяву-розрахунок і передасть її до ФССУ на оплату. На цей етап відведено не більш ніж 5 робочих днів. Ми радимо подавати заяви-розрахунки в електронному вигляді за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення (зверніть увагу, заяву-розрахунок не можна подати через відповідний інтерфейс на вебпорталі Пенсійного фонду, наразі він не має функціональної реалізації).

● Пам’ятаємо, що саме дата отримання Фондом заяви-розрахунку вплине на час фінансування допомоги. Тож працівникам варто не втрачати зв’язок зі своїм роботодавцем і цікавитись станом подання заяви.

● Після того, як заяву подано, слідкувати за оплатою лікарняних можна онлайн у телеграм-каналі ФССУ: https://t.me/socialfund

● Аби орієнтуватись у щоденній звітності Фонду потрібно знати точну дату, коли заяву-розрахунок за вашим лікарняним було прийнято на фінансування. Її можна уточнити безпосередньо в роботодавця, або у відділенні Фонду, де його зареєстровано. Контакти: https://docs.google.com/document/d/1WOc3xhgnrqRwYaoLd3AT1m1jKsY-rLrFSGaHv9z4Gn4 (необхідно назвати свій ідентифікаційний код).

● Для відстеження фінансування Фонд щоденно публікує у каналі https://t.me/socialfund декілька видів звітності: за тегом #фінансування_оперативно – відомості про направлені кошти (пройде ще декілька банківських днів, доки регіональні управління направлять виділені кошти на рахунки роботодавців). За тегом #фінансування_страхувальників надається інформація про вже направлені на рахунки роботодавців кошти – зазвичай кошти за заявами за вказані дати вже надійшли на рахунок роботодавця, однак під час війни перерахування може зайняти певний час. Окремо можна слідкувати за різними видами виплат – для цього введено теги #фінансування_лікарняні і #фінансування_декретні.

● Роботодавець виплатить допомогу застрахованій особі у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати, або одразу після надходження коштів від Фонду.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

01.09.2022

Фонд призначив понад 5,5 мільйона гривень страхових виплат постраждалим внаслідок бойових дій і сім’ям загиблих

Щоденно українські працівники отримують поранення під час роботи – російська агресія збільшила ризики травмування та смерті на робочому місці незалежно від спеціалізації та місця діяльності. Сьогодні в Україні близько 11 мільйонів працевлаштованих, ФОП, самозайнятих і фермерів – кожен з них застрахований у Фонді соціального страхування України на випадок поранення чи смерті внаслідок бойових дій.

З початку повномасштабного російського вторгнення Фонд соціального страхування України вже призначив страхові виплати на суму понад 5,5 мільйона гривень – серед них одноразові допомоги сім’ям і утриманцям померлих внаслідок бойових дій, допомоги по тимчасовій втраті працездатності та щомісячні страхові виплати, які Фонд виплачуватиме потерпілим до повного відновлення здоров’я або пожиттєво.

Також потерпілі мають право на забезпечення медико-соціальними послугами за кошти Фонду – від санаторно-курортного лікування до оплати необхідного медичного чи постійного стороннього догляду, побутового обслуговування тощо.

Нагадаємо, щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування, після завершення якого призначаються страхові виплати.

Фонд соціального страхування України наголошує на потребі чіткого і безумовного дотримання інструкцій з охорони праці, слідування в укриття в разі повітряних тривог і інформування про них на підприємствах, розробленні і впровадженні алгоритмів дій працівників у випадку небезпеки.

Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

30.08.2022

Фонд виплатив сім мільярдів гривень лікарняних і декретних допомог за час війни

Державний страховий захист від Фонду соціального страхування України зберігається для працевлаштованих українців попри воєнний стан. З початку війни Фонд виплатив застрахованим особам з усієї України 6,87 мільярда гривень лікарняних і декретних – допомоги від ФССУ отримали 1 мільйон 157 тисяч українців.

Найбільше виплат профінансовано для застрахованих осіб, працевлаштованих у київських роботодавців – за час війни ФССУ профінансував для них понад 1,7 мільярда гривень допомог. На другому місці за обсягом виплат лікарняних і декретних працівники Дніпропетровщини – їм виплачено 629,8 мільйона гривень, на третьому місці – Львівщина, 548,8 млн гривень.

Аби забезпечити виплати лікарняних попри чисельні складнощі проведення фінансування на тимчасово окуповані території, для українців, чиї роботодавці залишились в окупації, не виходять на зв’язок або не мають можливості гарантувати виплату працівникам отриманих від ФССУ коштів, фахівцями Фонду було напрацьовано механізм призначення виплат без залучення роботодавця. У таких випадках виплати призначаються застрахованій особі напряму – для цього необхідно звернутись у відділення Фонду.

Перелік усіх працюючих відділень Фонду, графік їх роботи та контакти за посиланням: https://bit.ly/3LaDkIw

Нагадаємо, дата фінансування лікарняних і декретних допомог прямо залежить від дати прийняття заяви-розрахунку, яку роботодавець подає до ФССУ за лікарняним працівника. Слідкувати за станом фінансування можна у телеграм-каналі: https://t.me/socialfund (орієнтуйтесь на дату прийняття заяви від вашого роботодавця).

Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

29.08.2022

Внаслідок бойових дій постраждали545 працівників, 160 з них загинули

З початку війни внаслідок бойових дій на підприємствах України зафіксовано 545 постраждалих працівників (+9 за останній тиждень).

З них під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії загинуло 160 українців.

Найбільшакількістьпотерпілихсеред працівників підприємств, зареєстрованих:

● у Києві – 95 постраждалих, 31 з яких травмовані смертельно;

● Миколаївській області – 69 постраждалих, 26 смертельно;

● на Дніпропетровщині – 53 постраждалих, 11 смертельно;

● Донеччині – 51 постраждалих, 10 смертельно;

● у Харківській області – 43 постраждалих, 9 смертельно;

● Вінницькій області – 36 постраждалих, 10 смертельно;

● Запорізькій області – 33 постраждалих, 3 смертельно;

● Чернігівській області – 28 постраждалих, 8 смертельно;

● Київській області – 24 постраждалих, 11 смертельно;

● Сумській області – 24 постраждалих, 9 смертельно;

● а також у Кіровоградській області – 23 постраждалих, 11 смертельно.

Висловлюємо співчуття близьким і рідним.

Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування.

Усі працівники, постраждалі під час роботи внаслідок бойових дій, забезпечуються Фондом соціального страхування України страховими виплатами і медико-соціальними послугами.

Потерпілі зі стійкою втратою працездатності упродовж усього життя або до повного відновлення здоров’я крім одноразових допомог також забезпечуються Фондом щомісячними страховими виплатами, які у повному обсязі компенсують їм втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності. Також одноразові грошові допомоги і щомісячні страхові виплати призначаються для членів сімей загиблих працівників.

Зверніть увагу, до відомостей про кількість постраждалих не включаються військовослужбовці, поліцейські, рядовий та начальницький склад органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту ДСНС та ін.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

БЕЗПЕКА ПРАЦІ ПРИ ОБРОБЦІ ТА ЗБЕРІГАННІ ЗЕРНОВИХ КУЛЬТУР

Закінчуються польові роботи із збирання зернових та зернобобових культур, на черзі соняшник та кукурудза. Під час виконання цих важливих робіт необхідно пам’ятати про безпеку праці. Адже безпека праці – це життя та здоров’я працівника. Однією зі складових частин безпеки праці є профілактика нещасних випадків. У свою чергу, профілактика нещасних випадків включає в себе проведення інструктажів з питань охорони праці та навчання працівників безпечним методам роботи. 

В Україні діють «Правила охорони праці у сільськогосподарському виробництві» (НПАОП 01.0-1.02-18) (далі – Правила). Дія цих Правил поширюється на всі підприємства, установи й організації незалежно від підпорядкування та форми власності, на підприємців, фермерів та інших юридичних і фізичних осіб, які займаються виробництвом сільськогосподарської продукції.

Правила встановлюють вимоги безпеки праці до організації й виконання технологічних процесів по вирощуванню, збиранню і первинній обробці сільськогосподарських культур, виробництву і первинній обробці продукції тваринництва й птахівництва, а також під час виконання вантажно-розвантажувальних робіт та транспортування вантажів.

Правила є обов’язковими для працівників підприємств, а також для тимчасово залучених до праці осіб.

Згідно з Правилами перед початком виконання робіт з працівником необхідно провести інструктаж з охорони праці з доведенням безпечних прийомів та методів роботи. При організації інструктажу з охорони праці на робочому місці повинні враховуватися стан культури, що збирається, погодні умови, стан збиральної техніки і транспортних засобів, кількість і кваліфікація працівників, а також інформація про виробничі небезпеки та випадки травмування під час збирання врожаю в умовах воєнних (бойових) дій в Україні

Персонал, який обслуговує збиральні агрегати, потрібно комплектувати працівниками з врахуванням їхньої кваліфікації.

Після збирання приходить етап післязбиральної обробки та зберігання зернових культур, під час якого необхідно дотримуватись певних безпечних методів роботи.

Під час післязбиральної обробки та зберігання зернових, зернобобових та круп’яних культур необхідно виконувати такі вимоги Правил:

  • післязбиральна обробка зерна повинна проводитися у виробничих приміщеннях і на виробничих майданчиках, які відповідають нормам технологічного проектування підприємств сільського господарства, вимогам санітарних та будівельних норм і правил;
  • дозволяється проводити післязбиральну обробку зерна у приміщеннях зерносховищ, які мають окремі спеціальні відділення для протруєння, очищення, сушіння і зберігання зерна, оснащені системою аспірації і протипожежним інвентарем.

Безпека виробничих процесів післязбиральної обробки зерна повинна бути забезпечена:

  • вибором технологічних процесів, прийомів, режимів роботи й порядку обслуговування виробничого устаткування;
  • вибором виробничих приміщень та майданчиків;
  • вибором виробничого обладнання;
  • розміщенням виробничого обладнання і організацією робочих місць;
  • застосуванням колективних та індивідуальних засобів захисту працюючих;
  • виконанням діючих норм і правил, визначених вимогами до конструкції будівель, споруд, машин;
  • виконанням вимог Правил.

Технічний стан обладнання зернових токів, зерноочисних агрегатів, зерноочисно-сушильних комплексів спеціалізованих насіннєочисних підприємств, цехів і дільниць повинен відповідати вимогам експлуатаційної документації.

Візуальна й звукова сигналізація повинна забезпечувати надійний і зрозумілий зв’язок для безпечних сумісних дій обслуговуючого персоналу, у тому числі у темний час доби.

Під час проведення технічного обслуговування зерноочисних машин й обладнання необхідно зупинити їх і відключити напругу. На рубильниках і пускачах вивісити плакат «Не вмикати! Працюють люди».

Захисні огородження після закінчення технологічних регулювань і технічного обслуговування машин і обладнання повинні бути встановлені на свої місця. Експлуатувати машини и обладнання без захисних огороджень не дозволяється.

Саме під час проведення післязбиральної обробки зерна в одному з господарств Чернігівської області зареєстрований груповий нещасний випадок з працівниками, котрі при завантаженні зерна отримали тяжкі травми.

Під час розслідування вищевказаного нещасного випадку основною причиною його настання встановлено порушення вимог безпеки під час експлуатації мобільних засобів праці, а саме: тракторист, керуючи трактором, не впоравшись з керуванням, здійснив наїзд на працівників, притиснувши їх до стіни зерносховища ковшем, внаслідок чого вони отримали тяжкі травми.

У цьому випадку при проведенні робіт з навантаження зерна не була призначена посадова особа або працівник, відповідальний за безпечне проведення навантажувальних робіт; не було визначено розміщення робочої сили; не встановлено порядок обміну умовними сигналами; не проведено інструктаж з працівниками перед початком роботи. Інструкція з охорони праці при виконанні робіт на зернотоках не відповідала вимогам Положення про розроблення інструкцій з охорони праці (НПАОП 0.00-4.15-98). 

Просимо керівників підприємств, фермерських господарств, працівників, задіяних в сільськогосподарському виробництві, зробити відповідні висновки та забезпечити безпечну працю на своєму підприємстві в умовах воєнних (бойових) дій в Україні!

Сергій Лисогор

страховий експерт з охорони праці

Городнянського відділення

Фонду  соціального страхування

України в  Чернігівській області 

22.08.2022

Внаслідок бойових дій постраждали 536 працівників, 156 з них загинули

З початку війни внаслідок бойових дій на підприємствах України зафіксовано 536 постраждалих працівників (+7 за останній тиждень).

З них під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії загинуло 156 українців.

Найбільша кількість потерпілих серед працівників підприємств, які зареєстровані:

● у Києві – 88 постраждалих, 28 з яких травмовані смертельно;

● Миколаївській області – 69 постраждалих, 26 смертельно;

● на Дніпропетровщині – 53 постраждалих, 11 смертельно;

● Донеччині – 51 постраждалих, 10 смертельно;

● у Харківській області – 41 постраждалих, 8 смертельно;

● Вінницькій області – 36 постраждалих, 10 смертельно;

● Запорізькій області – 33 постраждалих, 3 смертельно;

● Чернігівській області – 28 постраждалих, 8 смертельно;

● Київській області – 24 постраждалих, 11 смертельно;

● Сумській області – 24 постраждалих, 9 смертельно;

● а також у Кіровоградській області – 23 постраждалих, 11 смертельно.

Висловлюємо співчуття близьким і рідним.

Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування.

Усі працівники, постраждалі під час роботи внаслідок бойових дій, забезпечуються Фондом соціального страхування України страховими виплатами і медико-соціальними послугами.

Потерпілі зі стійкою втратою працездатності упродовж усього життя або до повного відновлення здоров’я крім одноразових допомог також забезпечуються Фондом щомісячними страховими виплатами, які у повному обсязі компенсують їм втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності. Також одноразові грошові допомоги і щомісячні страхові виплати призначаються для членів сімей загиблих працівників.

Зверніть увагу, до відомостей про кількість постраждалих не включаються військовослужбовці, поліцейські, рядовий та начальницький склад органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту ДСНС та ін.

Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

15.08.2022

Внаслідок бойових дій постраждали 529 працівників, 155 з них загинули

З початку війни внаслідок бойових дій на підприємствах України зафіксовано 529 постраждалих працівників (+14 за останній тиждень).

З них під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії загинуло 155 українців.

Найбільша кількість потерпілих зареєстрована:

● у Києві – 87 постраждалих, 28 з яких травмовані смертельно;

● Миколаївській області – 69 постраждалих, 26 смертельно;

● на Дніпропетровщині – 50 постраждалих, 11 смертельно;

● Донеччині – 50 постраждалих, 10 смертельно;

● у Харківській області – 42 постраждалих, 8 смертельно;

● Вінницькій області – 35 постраждалих, 10 смертельно;

● Запорізькій області– 32 постраждалих, 3 смертельно;

● Чернігівській області – 28 постраждалих, 8 смертельно;

● Київській області – 24 постраждалих, 11 смертельно;

● Сумській області – 24 постраждалих, 9 смертельно;

● а також у Кіровоградській області – 23 постраждалих, 11 смертельно.

Висловлюємо співчуття близьким і рідним.

Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування.

Усі працівники, постраждалі під час роботи внаслідок бойових дій, забезпечуються Фондом соціального страхування України страховими виплатами і медико-соціальними послугами.

Потерпілі зі стійкою втратою працездатності упродовж усього життя або до повного відновлення здоров’я крім одноразових допомог також забезпечуються Фондом щомісячними страховими виплатами, які у повному обсязі компенсують їм втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності. Також одноразові грошові допомоги і щомісячні страхові виплати призначаються для членів сімей загиблих працівників.

Зверніть увагу, до відомостей про кількість постраждалих не включаються військовослужбовці, поліцейські, рядовий та начальницький склад органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту ДСНС та ін.

Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

15.08.2022

Українці щодня отримують поранення на робочих місцях внаслідок бойових дій

За час повномасштабного вторгнення небезпека для українських працівників на робочому місці суттєво зросла – росіяни атакують цивільні об’єкти, об’єкти інфраструктури, здійснюють напади на цивільних мешканців, мінують поля та дороги. Внаслідок дій агресора, починаючи з 24 лютого, під час виконання трудових обов’язків постраждали щонайменше 529 працівників, 155 з яких загинули – українці отримують поранення на робочому місці щоденно.

Про це начальник управління профілактики страхових випадків виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України Сергій Акопян розповів під час вебінару науково-виробничого журналу «Охорона праці». Від Фонду участь у заході також взяла начальниця відділу організаційно-методичного забезпечення роботи страхових експертів Ірина Васинська.

«529 постраждалих станом на 12 серпня – це лише ті працівники, щодо яких ми отримали повідомлення про факт травмування або смерті. Це вже дуже багато, і потрібно враховувати, що насправді постраждалих на робочому місці внаслідок бойових дій більше – в умовах війни не завжди є можливість повідомити про випадок, не завжди про нього відомо роботодавцям, на тимчасово окупованих територіях до складнощів додається відсутність зв’язку. Також до цих відомостей не включаються військовослужбовці, поліцейські, рядовий та начальницький склад органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту ДСНС та ін.», – говорить Сергій Акопян.

Травмуються на роботі внаслідок бойових дій працівники зі всієї України. Так, у Львові на сьогодні зафіксовано 9 потерпілих працівників, 4 з них загинули; на Рівненщині – 5 потерпілих, 3 з яких загинули. Найбільша кількість випадків у Києві (87 постраждалих, 28 з яких травмовані смертельно) і на Миколаївщині (69 постраждалих, 26 смертельно).

У той же час по Луганській області на сьогодні є відомості лише про 2 випадки травмування на робочому місці. Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування.

«Збір відомостей про випадки травмування і смерті працівників, проведення розслідувань у війну мають чисельні складнощі. Окрім того, що не про всі випадки ми маємо повідомлення, часто місце травмування знаходиться у зоні активних бойових дій, відсутня можливість долучити до участі в комісії з розслідування усіх передбачених законодавством представників. Через загрозу життю та здоров’ю члени комісії із розслідування не завжди можуть виїхати на місце події, обстежити його, одержати письмові пояснення і зібрати необхідні документи», – розповідає Сергій Акопян.

Водночас, комісії із розслідування, до яких входять представники Фонду соціального страхування України, Державної служби України з питань праці, представники роботодавця і профспілки, продовжують роботу навіть під час воєнного стану. А Фонд соціального страхування України призначає та виплачує для потерпілих внаслідок бойових дій та їх родин страхові виплати і медико-соціальну допомогу, зокрема, щомісячну компенсацію втраченого заробітку, одноразові допомоги, лікарняні тощо.

Аби адаптувати процедуру розслідування до умов війни, було напрацьовано зміни до Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій на виробництві, затвердженого постановою КМУ від 17.04.2019 № 337.

«Проєкт змін до порядку розслідувань містить норми, які дозволять провести і завершити розслідування в умовах тих обмежень і складнощів, які спричиняє війна. Проведення розслідувань є важливим не лише з процедурних причин, від нього залежать виплати і допомоги – як для самих постраждалих, так і для їх рідних в разі смерті працівника. Тож важливо їх проводити і робити це оперативно. Наприклад, передбачається можливість зібрати комісію без залучення роботодавця та його представників, якщо вони не можуть брати участь у розслідуванні», – говорить Сергій Акопян.

Фонд соціального страхування України наголошує на потребі чіткого і безумовного дотримання інструкцій з охорони праці, слідування в укриття в разі повітряних тривог і інформування про них на підприємствах, розробленні і впровадженні алгоритмів дій працівників у випадку небезпеки.

Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

26.07.2022

Фонд профінансував 77,3 млн грн для забезпечення потерпілих медичним і постійним стороннім доглядом та побутовим обслуговуванням

За підсумками І півріччя 2022 року Фонд соціального страхування України виплатив 77,3 мільйона гривень для здійснення оплати наданих послуг особам, які доглядають та допомагають у побутових справах потерпілим на виробництві з інвалідністю.

Фінансування цих медико-соціальних послуг дозволяє Фонду забезпечити потерпілих внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань, зокрема осіб, які не можуть самостійно рухатись, необхідною підтримкою – від системного проведення медичних процедур на дому до допомоги в прийнятті їжі тощо.

Упродовж перших шести місяців цього року виплати на спеціальний медичний догляд отримали 592 особи, на постійний сторонній догляд – 1 866 осіб, на побутове обслуговування – 2 266 осіб.

Сума витрат на необхідний догляд за потерпілим залежить від виду догляду, встановленого МСЕК, і не може бути меншою (на місяць):

  • від розміру встановленої на день виплати мінімальної заробітної плати – на спеціальний медичний догляд;
  • половини розміру мінімальної заробітної плати – на постійний сторонній догляд;
  • чверті розміру мінімальної заробітної плати – на побутове обслуговування.

Нагадаємо, облік потерпілих, які мають право на забезпечення спеціальним медичним доглядом, постійним стороннім доглядом та побутовим обслуговуванням, ведуть робочі органи виконавчої дирекції Фонду за місцезнаходженням справ про страхові виплати потерпілих. Для взяття на облік потерпілий (законний представник потерпілого) повинен подати до робочого органу виконавчої дирекції Фонду заяву про забезпечення необхідними видами догляду та висновок МСЕК із визначеною потребою.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

25.07.2022

Внаслідок бойових дій постраждав 481 працівник, 143 з них загинули

З початку війни внаслідок бойових дій на підприємствах України зафіксовано 229 випадків травмування та/або смерті працівників, більшість з яких групові.

Під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії постраждав 481 працівник (+43 за останній тиждень), 143 з них загинули.

Найбільшакількістьпотерпілихзареєстрована:

● у Києві – 82 постраждалих, 26 з яких травмовані смертельно;

● Миколаївській області – 65 постраждалих, 26 смертельно;

● на Дніпропетровщині – 48 постраждалих, 10 смертельно;

● Донеччині – 47 постраждалих, 10 смертельно;

● у Харківській області – 38 постраждалих, 8 смертельно;

● Запорізькій області– 29 постраждалих, 3 смертельно;

● Вінницькій області – 28 постраждалих, 9 смертельно;

● Чернігівській області – 28 постраждалих, 8 смертельно;

● Київській області – 24 постраждалих, 11 смертельно;

● а також у Сумській області – 22 постраждалих, 8 смертельно.

Висловлюємо співчуття близьким і рідним.

Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування.

Усі працівники, постраждалі під час роботи внаслідок бойових дій, забезпечуються Фондом соціального страхування України страховими виплатами і медико-соціальними послугами.

Потерпілі зі стійкою втратою працездатності упродовж усього життя або до повного відновлення здоров’я крім одноразових допомог також забезпечуються Фондом щомісячними страховими виплатами, які у повному обсязі компенсують їм втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності. Також одноразові грошові допомоги і щомісячні страхові виплати призначаються для членів сімей загиблих працівників.

Зверніть увагу, до відомостей про кількість постраждалих не включаються військовослужбовці, поліцейські, рядовий та начальницький склад органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту ДСНС та ін.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

Збирання врожаю без травм в умовах воєнного стану

Розпочинається збирання ранніх зернових культур сільськогосподарськими підприємствами. Питання безпеки праці часто залишаються поза увагою роботодавців. Крім того, необхідно враховувати й обмолот городів громадян, під час якого комбайнери перебувають на самоконтролі.

Перед початком зернозбиральних робіт керівники сільськогосподарського виробництва усіх форм власності спільно з представниками відповідних структурних підрозділів МВС та ДСНС повинні організувати перевірку сільськогосподарських угідь та прилеглих ділянок на предмет наявності снарядів, вибухових пристроїв та інших предметів і матеріалів, що створюють або можуть створити загрозу працівникам сільського господарства (особливо у зонах, прилеглих до ведення бойових дій).

Також необхідно провести певні організаційно-профілактичні заходи для недопущення випадків травмування працюючих на жнивах в умовах воєнних (бойових) дій в Україні. Тому хочеться нагадати роботодавцям, що для цього насамперед необхідно забезпечити:

– проведення інструктажів з охорони праці та пожежної безпеки з усіма працівниками, які будуть брати участь у збиранні врожаю;

– до роботи на тракторах та комбайнах допускати механізаторів віком не молодше 18 років, які пройшли медогляд, навчання та інструктаж з охорони праці та пожежної безпеки і мають посвідчення на право управління такою сільськогосподарською технікою;

– ознайомлення під розписку всіх водіїв та механізаторів із безпечними маршрутами руху транспортних засобів по території господарств;

– виділити, позначити табличками та обладнати спеціальні місця для відпочинку і харчування працюючих, забезпечити їх умивальниками, мийними засобами та рушниками;

– до початку робіт усіх працівників забезпечити спецодягом, спецвзуттям, засобами індивідуального захисту (рукавиці, окуляри, респіратори тощо), укомплектувати всю зернозбиральну техніку необхідним протипожежним устаткуванням та вогнегасниками, поповнити медичні аптечки для надання першої долікарської допомоги; забезпечити комбайнерів чистками, різаками, щітками, спеціальними гачками для очищення різального апарату, решіт, молотарки та інших робочих органів зернозбиральних комбайнів;

– на всіх небезпечних вузлах зернозбиральної техніки необхідно відновити або обладнати захисні кожухи, робота без яких категорично забороняється;

– усі види регулювальних, ремонтних, налагоджувальних робіт і технічного обслуговування сільськогосподарської техніки проводять тільки після повної зупинки всіх агрегатів;

– усі трактори та автомобілі, які беруть участь у жнивах, повинні бути обладнані справними іскрогасниками.

Під час жнив велика робота проводиться на зернових токах. При цьому виді робіт потрібно, щоб на вході та виході з току висів плакат «Вхід стороннім особам заборонено», щоб бункери для зерна мали решітки або кришки і були обов’язково замкнені. Вмикання зерноочисних машин проводить відповідальний працівник. Під час технічного обслуговування або ремонту обладнання повинно бути зупинене та відімкнене від напруги. При цьому, на рубильниках і пускових пристроях вивішуються плакати «Не вмикати! Працюють люди!».

Усі ці вимоги нормативно-правових актів відомі, але не буде зайвим ще раз звернути увагу працівників на те, що невиконання їх може призвести до непоправного. Прикрі факти минулих років нагадують про це. Так, на одному із сільгосппідприємств Чернігівської області помічник комбайнера ліг відпочивати під вантажним автомобілем, який чекав завантаження зерном на полі. Коли від комбайну поступив сигнал про початок завантаження, водій автомобіля, що відпочивав в його кабіні, завів автомобіль та поїхав до комбайну. Внаслідок чого помічник комбайнера, що відпочивав під колесом автомобіля, загинув на місці події. Ще приклад: комбайнер ліг відпочивати біля копни соломи. У цей час автомобіль, який завантажився зерном, почав рух і переїхав чоловіка. Внаслідок чого комбайнер загинув. В обох наведених прикладах працівники грубо порушили вимоги інструкцій з охорони праці, не дбали про особисту безпеку і внаслідок цього загинули.

Керівникам підприємств потрібно слідкувати за усуненням наявних порушень і з усією відповідальністю поставитися до безпеки працівників на жнивах в умовах воєнних (бойових) дій в Україні. Адже головною метою жнив є не тільки своєчасність та якість збирання врожаю, а й збереження життя та здоров’я людей, які працюють на жнивах.

Звертаємося до всіх, хто працює на жнивному полі у цьому році! Бережіть своє життя і здоров’я, тільки виконання вимог охорони праці, належна організація робіт дадуть змогу провести збирання врожаю без травм та аварій.

Сергій Лисогор, страховий експерт з охорони праці

Городнянського відділення управління виконавчої дирекції

Фонду соціального страхування України в Чернігівській області

21.07.2022

Відповіді на поширені запитання працівників в умовах воєнного стану

В умовах воєнного стану фахівці Фонду соціального страхування України продовжують роботу задля надання усіх видів допомог і страхових виплат українцям.

Відповіді на найпоширеніші запитання, які ми отримуємо від працівників під час війни, завжди можна знайти онлайн на ресурсах Фонду соціального страхування України:

Вебпортал: www.fssu.gov.ua

Facebook: https://www.facebook.com/SocialFundUA

Telegram: https://t.me/socialfund

Twitter: https://twitter.com/InsuranceFund

Instagram: https://instagram.com/insurance_fund

Ось найактуальніші з них:

Від чого залежить дата виплати лікарняних і декретних допомог від Фонду?

Насамперед дата фінансування допомоги залежить від дати отримання Фондом заяви-розрахунку від вашого роботодавця — до отримання такої заяви Фонду невідомо про потребу у виплаті допомоги і її суму. Якщо заяву подано в електронному вигляді, про її прийняття надійде квитанція — саме на цю дату необхідно орієнтуватись. Її можна уточнити у бухгалтерії.

Чи продовжує Фонд фінансувати лікарняні під час війни?

Фонд соціального страхування України ні на день не призупиняв фінансування матеріального забезпечення і страхових виплат попри бойові дії. Бюджет ФССУ складається із частки ЄСВ в розмірі 9,57% від 100% єдиного внеску. У міру сплати ЄСВ роботодавцями кошти надходять на рахунок Фонду і одразу направляються на виплати. 

Як дізнатись, коли мені оплатять лікарняний або декретну допомогу?

Інформація щодо стану фінансування лікарняних і декретних допомог щодня оновлюється у нашому телеграм-каналі t.me/socialfund за тегом #фінансування_оперативно. Після проведення фінансування необхідно декілька банківських днів, доки кошти надійдуть на рахунок роботодавця — інформація про це оновлюється за тегом #фінансування_страхувальників у розрізі регіонів. Зверніть увагу, орієнтуватись необхідно на дату прийняття заяви-розрахунку, яку роботодавець сформував за вашим лікарняним.

Як отримати допомогу від Фонду, якщо роботодавець знаходиться на тимчасово окупованій території або не може подати заяву-розрахунок через бойові дії?

У такому випадку працівник може особисто звернутись до будь-якого зручного відділення Фонду — ми нарахуємо допомогу напряму. Детальніше: https://t.me/socialfund/2059

Як отримати лікарняний і допомогу від Фонду, якщо я за кордоном?

Передусім зверніться за медичною допомогою до місцевого лікаря. Отриманий в нього медичний документ, який підтверджує непрацездатність, необхідно передати вашому лікарю в Україну за допомогою електронної пошти чи месенджера — на його підставі лікар сформує медвисновок, а е-лікарняний створиться автоматично.  Далі роботодавець призначить, а Фонд виплатить для вас допомогу, як і зазвичай. Деталі: https://t.me/socialfund/2469

Актуальний перелік усіх працюючих відділень Фонду, графік їх роботи та контакти: https://bit.ly/3LaDkIw

Для консультацій із загальних питань чи в разі неможливості зв’язатись із відділенням, також можна звертатись на гарячі лінії обласних управлінь: http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/981073

Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

19.07.2022

Потерпілі українці отримали ліки і медвироби на 32,6 млн грн за кошти Фонду

Майже сім тисяч потерпілих на виробництві громадян України було забезпечено лікарськими засобами та виробами медичного призначення за кошти Фонду соціального страхування України у І півріччі 2022 року. На повне забезпечення усіма необхідними ліками і медичними виробами Фонд направив 32,6 мільйона гривень.

Лікарські засоби та медвироби за рахунок коштів Фонду отримує кожен потерпілий внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, якому визначена така потреба для лікування прямих наслідків страхового випадку. ФССУ забезпечує потерпілих до повного відновлення здоров’я або пожиттєво.

Участь у соціальній програмі забезпечення лікарськими засобами та виробами медичного призначення беруть аптечні заклади з усієї України, яким Фонд відшкодовує вартість відпущених препаратів. Також потерпілі на виробництві можуть придбати необхідні ліки та медвироби у будь-якому українському аптечному закладі – ФССУ компенсує їх вартість на підставі розрахункових документів.

Зазначимо, потреба в забезпеченні визначається МСЕК та лікарсько-консультативною комісією закладу охорони здоров’я.

Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

18.07.2022

Внаслідок бойових дій постраждали 438 працівників, 133 з них загинули

З початку війни внаслідок бойових дій на підприємствах України зафіксовано 216 випадків травмування та/або смерті працівників, більшість з яких групові.

Під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії постраждали 438 працівників (+16 за останній тиждень), 133 з них загинули.

Найбільша кількість потерпілих зареєстрована:

● у Києві – 82 постраждалих, 26 з яких травмовані смертельно;

● Миколаївській області – 65 постраждалих, 26 смертельно;

● на Дніпропетровщині – 46 постраждалих, 9 смертельно;

● Донеччині – 46 постраждалих, 9 смертельно;

● у Харківській області – 37 постраждалих, 8 смертельно;

● Чернігівській області – 28 постраждалих, 8 смертельно;

● Київській області – 22 постраждалих, 9 смертельно;

● а також у Сумській області – 22 постраждалих, 8 смертельно.

Висловлюємо співчуття близьким і рідним.

Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування.

Усі працівники, постраждалі під час роботи внаслідок бойових дій, забезпечуються Фондом соціального страхування України страховими виплатами і медико-соціальними послугами.

Потерпілі зі стійкою втратою працездатності упродовж усього життя або до повного відновлення здоров’я крім одноразових допомог також забезпечуються Фондом щомісячними страховими виплатами, які у повному обсязі компенсують їм втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності. Також одноразові грошові допомоги і щомісячні страхові виплати призначаються для членів сімей загиблих працівників.

Зверніть увагу, до відомостей про кількість постраждалих не включаються військовослужбовці, поліцейські, рядовий та начальницький склад органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту ДСНС та ін.

Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

15.07.2022

Чи оплачуються лікарняні під час простою?

Кожен працівник має право на отримання компенсації втраченого за час лікування заробітку – в умовах війни Фонд соціального страхування України продовжує фінансувати допомоги по тимчасовій втраті працездатності в повному обсязі.

Однак у зв’язку із відсутністю необхідних для виконання роботи організаційних або технічних умов, особливо під час бойових дій, на підприємстві може бути запроваджено тривалий період простою. У такому випадку працівники не виконують свою роботу, а цей період оплачується у розрахунку не нижче від двох третин встановленого окладу.

Питання оплати лікарняних під час простою було спільно обговорено представниками Міністерства соціальної політики, Міністерства економіки України, Державної служби України з питань праці та Фонду соціального страхування України. За результатами обговорення Мінсоцполітики було напрацьовано відповідне роз’яснення від 05.07.2022 № 6700/0/2-22/45, з урахуванням якого узгоджено наступну спільну позицію відомств щодо наявності підстав для виплати допомоги по тимчасовій непрацездатності працівникам, які захворіли під час простою.

Якщо працівник під час простою зобов’язаний дотримуватись трудового розпорядку або у нього настало право на відпустку по вагітності та пологах, допомога по тимчасовій непрацездатності надається за всі дні непрацездатності, за які працівник втрачає оплату.

В інших випадках, якщо під час тривалого простою працівник не підпорядковується правилам внутрішнього трудового розпорядку – підстави для оплати лікарняного як за рахунок коштів роботодавця, так і за рахунок коштів ФССУ відсутні.

Рішення про відмову в призначенні матеріального забезпечення працівнику під час простою приймає комісія із соціального страхування підприємства у зв’язку із відсутністю втрати доходу через тимчасову непрацездатність.

Водночас, оскільки оплата простою не з вини працівника віднесена до гарантійних і компенсаційних виплат фонду додаткової заробітної плати як оплата за невідпрацьований час, у разі хвороби працівника, у якого відсутнє право на оплату лікарняного, за ним зберігається оплата простою у розрахунку не нижче від двох третин встановленого окладу.

Довідково.

Допомога по тимчасовій непрацездатності надається застрахованій особі у формі матеріального забезпечення, яке повністю або частково компенсує втрату заробітної плати у разі настання в неї страхового випадку (стаття 22 Закону України «Про загальнообов’язкове державне соціальне страхування»).

Заробітна плата – винагорода, обчислена, як правило, у грошовому виразі, яку за трудовим договором роботодавець виплачує працівникові за виконану ним роботу (стаття 1 Закону України «Про оплату праці»).

Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

13.07.2022

Позначка зв’язку хвороби або травми із виробництвом в е-лікарняному встановлюється лікарями Фонду

Застраховані особи отримують від Фонду соціального страхування України компенсацію втраченого за час лікування заробітку незалежно від причин настання тимчасової непрацездатності (виключення – непрацездатність, викликана сп’янінням, протиправною діяльністю тощо). Однак якщо у загальних випадках розмір допомоги від ФССУ буде залежати від тривалості страхового стажу, то в разі травмування під час виконання посадових обов’язків чи профзахворювання Фонд профінансує допомогу в обсязі 100% середнього доходу незалежно від стажу.

Тож причина непрацездатності є важливим фактором при призначенні допомоги та поданні до Фонду заяви-розрахунку. Однак попри обставини набуття хвороби або отримання травми, на початку для пацієнтів автоматично створюється е-лікарняний з причини «1 – Тимчасова непрацездатність з хвороби або травми, що не пов’язані з нещасним випадком на виробництві».

Якщо є підстави вважати, що випадок стався внаслідок професійної діяльності працівника, одночасно буде розпочато процедуру розслідування. Участь в розслідуванні професійного захворювання або нещасного випадку беруть, зокрема, представники Фонду соціального страхування України – якщо під час розслідування зв’язок з виробництвом буде підтверджено, вони повідомлять про потребу оновити причину непрацездатності в електронному лікарняному на:

«11 – Тимчасова непрацездатність внаслідок професійного захворювання»

або «12 – Тимчасова непрацездатність внаслідок нещасного випадку на виробництві».

Інформація оновлюється лікарями Фонду соціального страхування України. Зазначений ними зв’язок із виробництвом відображається як уточнена причина непрацездатності і доступний при перегляді е-лікарняного в особистих кабінетах роботодавця і застрахованої особи.

Нагадаємо, слідкувати за станом оплати лікарняних можна онлайн у телеграм-каналі Фонду: https://t.me/socialfund.

Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

12.07.2022

Допомоги від Фонду за лікарняними склали 4,6 тис. грн на особу за підсумками півріччя

За оперативними даними упродовж першого півріччя 2022 року за допомогами у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності від Фонду соціального страхування України звернулись понад 1,5 мільйона українців. У середньому за цей період кожен з них провів на лікарняних майже 11 оплачуваних за кошти ФССУ днів.

Середній розмір допомог за лікарняними від Фонду, які були нараховані для однієї застрахованої особи упродовж січня–червня, склав 4,6 тисячі гривень. Загалом у першу половину року було нараховано понад 7 мільярдів гривень допомог.

Нагадаємо, матеріальне забезпечення від Фонду соціального страхування України продовжує щоденно нараховуватись в умовах воєнного стану.

Розмір допомоги по тимчасовій втраті працездатності залежить від тривалості страхового стажу працівника та складає 50% середньої заробітної плати (якщо стаж не перевищує 3 років), 60% (при стажі від 3 до 5 років), 70% (від 5 до 8 років) і 100% (якщо стаж – понад 8 років, або за наявності пільг відповідно до законодавства).

Дата фінансування допомог за лікарняними прямо залежить від дати прийняття Фондом заяви-розрахунку – таку заяву формує роботодавець на підставі листка непрацездатності свого працівника та подає до ФССУ на оплату. Знаючи дату прийняття Фондом відповідної заяви, слідкувати за станом оплати лікарняних можна онлайн у телеграм-каналі Фонду: https://t.me/socialfund за тегами #фінансування_оперативно (відомості про здійснене фінансування, необхідно декілька банківських днів, доки кошти надійдуть на рахунки роботодавців) та #фінансування_страхувальників (інформація про надходження коштів безпосередньо на рахунки роботодавців).

Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

11.07.2022

Внаслідок бойових дій постраждали 422 працівники, 130 з них загинули

З початку війни внаслідок бойових дій на підприємствах України зафіксовано 210 випадків травмування та/або смерті працівників, більшість з яких групові.

Під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії постраждали 422 працівники (+8 за останній тиждень), 130 з них загинули.

Найбільша кількість потерпілих зареєстрована:

● у Києві – 82 постраждалих, 26 з яких травмовані смертельно;

● Миколаївській області – 65 постраждалих, 26 смертельно;

● на Донеччині – 46 постраждалих, 9 смертельно;

● Дніпропетровщині – 45 постраждалих, 9 смертельно;

● у Харківській області – 32 постраждалих, 8 смертельно;

● Чернігівській області – 27 постраждалих, 7 смертельно;

● Київській області – 22 постраждалих, 9 смертельно;

● а також у Сумській області – 22 постраждалих, 8 смертельно.

Висловлюємо співчуття близьким і рідним.

Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування.

Усі працівники, постраждалі під час роботи внаслідок бойових дій, забезпечуються Фондом соціального страхування України страховими виплатами і медико-соціальними послугами.

Потерпілі зі стійкою втратою працездатності упродовж усього життя або до повного відновлення здоров’я крім одноразових допомог також забезпечуються Фондом щомісячними страховими виплатами, які у повному обсязі компенсують їм втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності. Також одноразові грошові допомоги і щомісячні страхові виплати призначаються для членів сімей загиблих працівників.

Зверніть увагу, до відомостей про кількість постраждалих не включаються військовослужбовці, поліцейські, рядовий та начальницький склад органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту ДСНС та ін.

Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

09.06.2022

Як отримати допомогу за лікарняним, якщо ви за кордоном?

Попри вимушену евакуацію за кордон, українці не втрачають свого права на соціальний захист та забезпечуються допомогами від Фонду соціального страхування України. Зокрема, для працівників, які виїхали за кордон через війну, ФССУ фінансує лікарняні та декретні допомоги.

Щоб отримати допомогу від Фонду з-за кордону необхідно звернутись до місцевого лікаря у країні, де ви перебуваєте, та отримати документальне підтвердження факту тимчасової непрацездатності. Фахівці Міністерства охорони здоров’я України спростили процедуру – тож лікар в Україні зможе створити для вас медичний висновок дистанційно, на підставі іноземної виписки чи довідки із зазначеним діагнозом. Після створення медвисновку е-лікарняний сформується автоматично для всіх працевлаштованих – такий створений без особистого прийому лікарняний є підставою для отримання допомоги від Фонду соціального страхування України.

А в разі вагітності та пологів лікар, який вів чи продовжує вести вагітність жінки, зможе створити медвисновок на підставі власних попередніх медичних записів. Детальніше про отримання декретної допомоги в разі виїзду за кордон: http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/981494.

Для отримання допомоги роботодавець працівника, який знаходиться за кордоном, має опрацювати е-лікарняний, сформувати за ним заяву-розрахунок і подати її до Фонду на оплату. Саме від дати прийняття такої заяви залежить строк виплати допомоги, слідкувати за станом оплати лікарняних можна онлайн у телеграм-каналі ФССУ: https://t.me/socialfund.

Можливість створити медвисновок дистанційно діє для таких категорій непрацездатності:

● захворювання або травма загального характеру;

● догляд за хворою дитиною;

● вагітність та пологи;

● ортопедичне протезування.

Строк дії медичного висновку про тимчасову непрацездатність визначається іноземним медичним документом, але не може перевищувати:

● 30 днів – для категорій «Захворювання або травма загального характеру» та «Ортопедичне протезування» (якщо непрацездатність триває довше, необхідно буде надати актуальний медичний документ);

● 14 днів – для категорії «Догляд за хворою дитиною», якщо дитина лікується амбулаторно.

Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

13.06.2022

Внаслідок бойових дій постраждали 329 працівників, 110 з них загинули

З початку війни внаслідок бойових дій на підприємствах України зафіксовано 168 випадків травмування та/або смерті працівників, більшість з яких групові.

Під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії постраждали 329 працівників (+4 за останній тиждень), 110 з них загинули.

Найбільша кількість потерпілих зареєстрована:

● у Миколаївській області – 64 постраждалих, 26 з яких травмовані смертельно;

● Києві – 60 постраждалих, 20 смертельно;

● на Донеччині – 39 постраждалих, 8 смертельно;

● у Чернігівській області – 24 постраждалих, 7 смертельно,

● в Сумській області – 22 постраждалих, 8 смертельно;

● а також на Київщині – 21 постраждалий, 8 смертельно.

Висловлюємо співчуття близьким і рідним.

Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування.

Усі працівники, постраждалі під час роботи внаслідок бойових дій, забезпечуються Фондом соціального страхування України страховими виплатами і медико-соціальними послугами.

Потерпілі зі стійкою втратою працездатності упродовж усього життя або до повного відновлення здоров’я крім одноразових допомог також забезпечуються Фондом щомісячними страховими виплатами, які у повному обсязі компенсують їм втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності. Також одноразові грошові допомоги і щомісячні страхові виплати призначаються для членів сімей загиблих працівників.

Зверніть увагу, до відомостей про кількість постраждалих не включаються військовослужбовці, поліцейські, рядовий та начальницький склад органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту ДСНС та ін.

Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

16.06.2022

ФССУ відновлює направлення українців на реабілітаційне та санаторно-курортне лікування

Щороку Фонд соціального страхування України забезпечує тисячі працюючих українців реабілітаційним лікуванням після перенесених важких захворювань і травм, а потерпілих на виробництві – санаторно-курортним лікуванням.

Однак через повномасштабне вторгнення росії ФССУ був вимушений призупинити направлення працівників та потерпілих до санаторно-курортних закладів, більшість з яких прихистили у своїх стінах евакуйованих українців.

Водночас, потреба у реабілітації після складних патологій є нагальною. Тож з червня Фонд соціального страхування України відновлює направлення українців на реабілітаційне та санаторно-курортне лікування. Повний курс лікування фінансується за кошти Фонду.

Укладення тристоронніх договорів для забезпечення реабілітацією застрахованих осіб і членів їх сімей, а також санаторно-курортним лікуванням потерпілих на виробництві можливе з санаторно-курортними закладами, які не входять до переліку територіальних громад, що знаходяться в районі проведення воєнних (бойових) дій. Також направлення не відбувається до закладів, що перебувають у тимчасовій окупації, оточенні (блокуванні). Відповідні території визначаються наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 25.04.2022 № 75, який постійно оновлюється.

Вчасне відновне лікування на базі реабілітаційних відділень санаторно-курортних закладів є запорукою швидшого відновлення після інсультів, інфарктів, операцій та інших важких станів. У чисельних випадках курс реабілітації дозволяє уникнути настання первинної інвалідності. А санаторно-курортне лікування дозволяє потерпілим на виробництві не допустити погіршення стану та оздоровити організм.

Звертаємо увагу на обов’язковості дотримання всіма сторонами оздоровчого процесу основних заходів цивільного захисту в умовах воєнного стану, підвищених вимог щодо безпеки перебування та лікування застрахованих осіб і потерпілих.

Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

15.06.2022

Фонд виплатив 645 мільйонів гривень щомісячних страхових виплат у червні

Фонд соціального страхування України продовжує здійснювати страхові виплати за травень – станом на сьогодні щомісячні виплати отримали 108,7 тисячі потерпілих на виробництві та членів їх родин.

Загалом перераховано на банківські картки або доставлено листоношами вже 645 мільйонів гривень травневих страхових виплат.

ФССУ щомісяця фінансує страхові виплати для 190 тисяч осіб, які мають стійку втрату працездатності внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань, а також для їх сімей.

Нагадаємо, такі виплати в повному обсязі компенсують потерпілим втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності та фінансуються у наступному місяці за попередній. Фінансування виплат за травень наразі продовжується.

Оперативна інформація про стан фінансування страхових виплат, лікарняних і декретних допомог оновлюється у телеграм-каналі ФССУ: https://t.me/socialfund.

Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України

25.05.2022

Фонд виплатив майже 1 мільярд гривень щомісячних страхових виплат у травні

Щомісячні страхові виплати від Фонду соціального страхування України упродовж травня отримали 185,6 тисячі потерпілих на виробництві та членів їх родин.

Загалом у цьому місяці перераховано на банківські картки або доставлено листоношами 973,66 мільйона гривень щомісячних страхових виплат.

Нагадаємо, такі виплати в повному обсязі компенсують потерпілим внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності та фінансуються у наступному місяці за попередній.

Оперативна інформація про стан фінансування страхових виплат, лікарняних і декретних допомог оновлюється у телеграм-каналі ФССУ: https://t.me/socialfund.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

17.05.2022

Фонд виплатив 832 млн грн щомісячних страхових виплат за квітень

Фонд соціального страхування України продовжує здійснювати страхові виплати за квітень – станом на сьогодні щомісячні виплати отримали понад 144 тисячі потерпілих на виробництві та членів їх родин. Загалом перераховано на банківські картки або доставлено листоношами вже 832 мільйона гривень квітневих страхових виплат.

ФССУ щомісяця фінансує страхові виплати для понад 190 тисяч осіб, які мають стійку втрату працездатності внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань, а також для їх сімей.

Нагадаємо, такі виплати в повному обсязі компенсують потерпілим втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності та фінансуються у наступному місяці за попередній. Фінансування виплат за квітень наразі продовжується.

Оперативна інформація про стан фінансування страхових виплат, лікарняних і декретних допомог оновлюється у телеграм-каналі ФССУ: https://t.me/socialfund.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

16.05.2022

Внаслідок бойових дій постраждав 281 працівник, 96 з них загинули

З початку війни внаслідок бойових дій на підприємствах України зафіксовано 132 випадки травмування та/або смерті працівників, більшість з яких групові.

Під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії постраждав 281 працівник (+19 за останній тиждень), 96 з них загинули.

Найбільша кількість потерпілих зареєстрована у Миколаївській області – 54 постраждалих, 24 з яких травмовані смертельно, Києві – 51 постраждалий, 19 смертельно, на Донеччині – 31 постраждалий, 7 смертельно, а також в Сумській області  – 22 постраждалих, 8 смертельно.

Висловлюємо співчуття близьким і рідним.

Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування.

Усі працівники, постраждалі під час роботи внаслідок бойових дій, забезпечуються Фондом соціального страхування України страховими виплатами і медико-соціальними послугами.

Потерпілі зі стійкою втратою працездатності упродовж усього життя або до повного відновлення здоров’я крім одноразових допомог також забезпечуються Фондом щомісячними страховими виплатами, які у повному обсязі компенсують їм втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності. Також одноразові грошові допомоги і щомісячні страхові виплати призначаються для членів сімей загиблих працівників.

Зверніть увагу, до відомостей про кількість постраждалих не включаються військовослужбовці, поліцейські, рядовий та начальницький склад органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту ДСНС та ін.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

14.05.2022

Тетяна Михайленко: Фонд не припиняв виплати ні на день з початку війни

Від початку війни фахівці Фонду соціального страхування України не призупиняли роботу ні на день, часто виконуючи свої обов’язки попри активні бойові дії, тимчасову окупацію та навіть зруйновані будівлі. Про це Тетяна Михайленко, директор виконавчої дирекції ФССУ, розповіла під час робочої зустрічі із заступником голови правління Фонду Наталією Землянською. Участь у зустрічі також взяв заступник директора Максим Рожанковський.

«Починаючи з 24 лютого, Фонд соціального страхування України профінансував лікарняні і декретні допомоги 650 тисячам українців, це понад 3 мільярди гривень виплачених допомог. Не лише не призупинялись, але й були збільшені під час війни страхові виплати для понад 190 тисяч потерпілих на виробництві та їх родин – від початку вторгнення ми виплатили їм вже 2,6 мільярда гривень, і додатково майже 11 мільйонів грн одноразових допомог за кошти державного бюджету», – зазначає Тетяна Михайленко.

Фінансування допомог і страхових виплат в окремих районах ускладнене бойовими діями чи тимчасовою окупацією – Фонд налагоджує роботу кожного відділення індивідуально, адаптуючи їх роботу під змінні обставини, аби продовжувати здійснювати виплати, особливо в найбільш постраждалих регіонах.

«Сам процес проведення виплат відбувається за певною процедурою та містить декілька етапів – і коли один етап випадає, наприклад, відділення не має фізичної можливості працювати в місті, ми не можемо цей етап просто обійти, ми мусимо перелаштувати весь процес. Для цього наші фахівці постійно проводять величезну за обсягами роботу – деколи, щоб провести виплати, потрібно перелаштовувати програмне забезпечення, змінювати процедури. Але співробітники Фонду це успішно роблять, і люди отримують виплати – працівники і потерпілі з Луганщини, Харківщини, Чернігівщини… Завдяки завзяттю наших фахівців з управління у Донецькій області, які під час евакуації з Маріуполя, ще у дорозі, вже виходили на зв’язок і порушували робочі питання у відповідь на наші переймання їх станом, вже в найближчі дні будуть профінансовані допомоги для працівників маріупольських підприємств, зокрема «Азовсталі», – говорить Тетяна Михайленко.

Робота Фонду була адаптована під воєнний стан ще на початку війни, що дозволило проводити оперативну комунікацію як між працівниками у різних куточках України, так і з роботодавцями, застрахованими особами і потерпілими на виробництві. Було оновлено та оприлюднено контактні дані всіх відділень Фонду з інформацією про стан роботи і час прийому, аби забезпечити надання консультацій попри вимушене переведення на дистанційну роботу окремих відділень і часту відсутність можливості забезпечити стаціонарний зв’язок.

«У багатьох випадках наші співробітники оприлюднили свій особистий мобільний номер телефону для зв’язку із застрахованими особами і страхувальниками. А потерпілі на виробництві та їх сім’ї зазвичай мали особисті контакти працівників Фонду ще й до війни. Це було зроблено, щоб непередбачуваний розвиток бойових дій не вплинув на можливість тримати зв’язок і дізнатись про важливі для людей виплати. Ми продовжуємо також публікувати всю оперативну інформацію про стан фінансування у телеграм-каналі, надаємо консультації та допомагаємо в нештатних ситуаціях, яких зараз дуже багато, через усі канали – від особистих прийомів і гарячих ліній до електронних пошт і соцмереж», – розповідає директор виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України.

Хоча Фонд щоденно продовжує здійснювати виплати, сьогодні наявні затримки у строках фінансування лікарняних і декретних допомог – наразі Фондом профінансовано усі лікарняні, прийняті від роботодавців на оплату по 23 березня включно.

«Особливо в умовах війни для людей важливий соціальний захист. Ми це розуміємо як ніхто і щодня працюємо над шляхами вирішення проблеми із затримкою виплат. Бюджет Фонду – це 9,57% від 100% ЄСВ, який сплачується за кожного працівника. По мірі того, як єдиний внесок сплачується, його розподіляють і Фонд отримує кошти на свій рахунок. Ми не тримаємо гроші на рахунку ні дня, одразу всі надходження направляються на виплати. Однак, на жаль, цих коштів недостатньо для повного покриття всіх потреб у видатках на лікарняні, декретні і страхові виплати. Ми розглядаємо всі можливості для вирішення ситуації», – зазначає Тетяна Михайленко.

Також керівний склад виконавчої дирекції Фонду розповів заступниці голови правління про налагодження виплат для евакуйованих працівників – як в межах України, так і за кордоном. Так, для них організовано можливість отримати допомоги напряму від Фонду, якщо роботодавець не має можливості подати заяву-розрахунок через бойові дії. А застраховані особи, страховий випадок яких настав після виїзду за кордон, отримали можливість відкрити електронний лікарняний онлайн для отримання виплат від Фонду.

«Попри воєнний напад і спричинені ним технічні обмеження та ризики безпеці працівників, усі наші управління продовжили роботу, щоб забезпечити людей допомогами і страховими виплатами. Ще на початку війни було повністю зруйновано приміщення нашого управління в Харківській області – ризикуючи своєю безпекою наші працівники під обстрілами забирали зі зруйнованої будівлі, де обвалені стелі, важливі документи, справи наших потерпілих на виробництві. На зараз зруйновано і пошкоджено вже 17 наших приміщень. Фахівців з відділень, які постраждали найбільше, прихистили колеги з Дніпра, Тернополя, Івано-Франківська… – для них забезпечено робочі місяця і вони продовжують працювати», – говорить Тетяна Михайленко.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

Фонд виплатив 651 млн грн щомісячних страхових виплат за квітень

Фонд соціального страхування України продовжує здійснювати страхові виплати за квітень – станом на сьогодні щомісячні виплати отримали майже 100 тисяч потерпілих на виробництві та членів їх родин. Загалом перераховано на банківські картки або доставлено листоношами вже 651 мільйон гривень квітневих страхових виплат.

ФССУ щомісяця фінансує страхові виплати для понад 190 тисяч осіб, які мають стійку втрату працездатності внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань, а також для їх сімей.

Нагадаємо, такі виплати в повному обсязі компенсують потерпілим втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності та фінансуються у наступному місяці за попередній. Фінансування виплат за квітень наразі продовжується.

Оперативна інформація про стан фінансування страхових виплат, лікарняних і декретних допомог оновлюється у телеграм-каналі ФССУ: https://t.me/socialfund.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

Фонд виплатив вже 375 млн грн щомісячних страхових виплат за квітень

Фонд соціального страхування України продовжує здійснювати страхові виплати за квітень – станом на сьогодні щомісячні виплати отримали понад 50 тисяч потерпілих на виробництві та членів їх родин. Загалом перераховано на банківські картки потерпілих або доставлено листоношами вже 375 мільйонів гривень квітневих страхових виплат.

Загалом ФССУ щомісяця фінансує страхові виплати для понад 190 тисяч осіб, які мають стійку втрату працездатності внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань, а також для їх сімей. Нагадаємо, щомісячні страхові виплати фінансуються у наступному місяці за попередній. Фінансування виплат за квітень наразі продовжується.

Щомісячні страхові виплати від Фонду соціального страхування України також будуть призначені для всіх осіб, які постраждали під час виконання професійних обов’язків внаслідок бойових дій і отримали стійку втрату працездатності або інвалідність.

Такі виплати в повному обсязі компенсують потерпілим втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

Проведення весняно-польових робіт в умовах воєнного стану

Весняно-польові роботи для аграріїв у 2022 році безумовно найскладніші за всю історію незалежності України.

Щоб створити безпечні та безаварійні умови праці у суб’єктів господарювання сільського господарства та мінімізувати ризики виникнення нещасних випадків на виробництві під час проведення весняно-польових робіт в умовах воєнних (бойових) дій в Україні, пропонуємо роботодавцям вжити такі заходи:

Переглянути накази про призначення відповідальних осіб за організацію охорони праці під час проведення весняно-польових робіт: в цілому по господарству – головний інженер, головний агроном; по відділках, бригаді – керуючий відділком, бригадири тракторних і польових бригад.

Перед проведенням комплексу весняно-польових робіт роботодавцям, спільно з представниками відповідних структурних підрозділів МВС та ДСНС, організувати перевірку сільськогосподарських угідь та прилеглих ділянок на предмет наявності снарядів, вибухових пристроїв та інших предметів і матеріалів, що створюють або можуть створити загрозу працівникам сільського господарства (особливо у зонах прилеглих до ведення бойових дій).

Доставку, транспортування та ручне перенесення обладнання, устаткування, добрив та інших матеріалів до місця безпосереднього виконання робіт, потрібно здійснювати у відповідності до розроблених безпечних маршрутів, з якими ознайомлені усі працівники, які будуть виконувати зазначені роботи.

Організувати проведення комплексу весняно-польових робіт в умовах достатньої видимості, виключно у денний час.

Організувати роботу з працівниками згідно Правил з охорони праці в сільськогосподарському виробництві; дотримуватись нормативних актів з охорони праці, а саме:

перед проведенням комплексу весняно-польових робіт організувати позапланові інструктажі з питань охорони праці працівників щодо дій посадових осіб та виробничого персоналу суб’єктів господарювання у разі початку бойових дій (артилерійські обстріли, бомбардування тощо);

організувати навчання працюючих безпечним методам роботи;

провести інструктаж з питань охорони праці з усіма працівниками, зайнятими на всіх виробничих процесах;

забезпечити працюючих спецодягом, засобами індивідуального захисту, аптечкою, питною водою та засобами пожежогасіння;

відвести місце для відпочинку, споживання їжі та паління;

не допускати до роботи осіб, які не пройшли медогляд;

не допускати до роботи осіб хворих, перевтомлених, тих, які знаходяться в нетверезому стані, або тих, що не пройшли інструктаж з охорони праці;

провести заходи щодо зміцнення трудової та виробничої дисципліни;

для виконання технологічних процесів не допускати машини і обладнання, які мають технічні несправності;

заміняти, регулювати та очищати робочі органи машин дозволяється тільки при непрацюючому двигуні трактора, після того, як будуть опущені, або встановлені на підставки, робочі органи;

не допускати експлуатацію машин без передбачених конструкцією огорож рухомих елементів;

причепи до трактора і навіска сільськогосподарських машин повинні виконуватись особами, які обслуговують дану машину, із застосуванням інструменту підйомних пристосувань, які гарантують безпечне виконання операцій.

При підготовці полів до комплексу весняно-польових робіт: вибрати і вивезти каміння, засипати ями та інші перешкоди; проробити контрольні борозни; відбити поворотні смуги; відзначити місця для відпочинку.

Причіп та навіску машин і обладнання на трактор необхідно виконувати удвох. Робітник, який здійснює зчіпку (навіску), не повинен стояти на шляху руху трактора до машин, а зчіпку починати тільки після сигналу тракториста. Тракторист повинен вести трактор на пониженій передачі, на малих обертах двигуна, без ривків слідкувати за діями зчіпками і весь час тримати ногу на педалі головної муфти зчеплення. З’єднувати причіпну сергу з причіпним пристроєм машин потрібно тільки при зупиненому тракторі і виключеній передачі.

Завантаження сівалок посівним матеріалом та добривами повинне виконуватись тільки при допомозі механічної заправки.

При застосуванні гербіцидів і пестицидів для обробітку безпосередньо в полі необхідно обов’язково пересвідчитись, що в зоні роботи агрегату та на прилеглих полях не працюють люди, а в разі виконання на цих полях агротехнічних операцій, в подальшому витримати карантинні строки, які встановлені на певний вид пестицидів.

На навісних сівалках робота сівальника забороняється. Обслуговування одним працюючим більше однієї сівалки забороняється. Сівальник під час виконання робіт повинен бути одягнений в спецодяг, спецвзуття, використовувати ЗІЗ (захисні окуляри і респіратор).

Забороняється сівальнику під час руху агрегату переходити з сівалки на сівалку, сидіти на насіннєвих ящиках, працювати при знятих огорожах, очищати руками робочі органи.

Разом з тим, звертаємо особливу увагу роботодавців на заборону застосування праці осіб молодше вісімнадцяти років на важких роботах і на роботах з шкідливими або небезпечними умовами праці. Також забороняється залучати неповнолітніх до надурочних робіт і робіт у вихідні дні та до підіймання і переміщення речей, маса яких перевищує встановлені для них граничні норми.

Наразі необхідною умовою успішного проведення комплексу весняно-польових робіт та збереження людського потенціалу є створення керівниками сільськогосподарських підприємств всіх форм власності безпечних умов праці найманих працівників, здійснення належного контролю за підлеглими працівниками та суворе дотримання працівниками трудової та виробничої дисципліни, правил охорони праці, пожежної безпеки в умовах воєнних (бойових) дій в Україні.

Сергій Лисогор, страховий експерт з охорони праці Городнянського відділення управління виконавчої дирекції

Фонду соціального страхування України в Чернігівській області

06.05.2022

З початку війни Фонд виплатив 4,4 млн грн допомог на поховання родинам померлих працівників

Попри умови воєнного стану Фонд соціального страхування України продовжує у повному обсязі здійснювати для українців всі види виплат матеріального забезпечення. Зокрема, штатно фінансуються допомоги на поховання.

У разі смерті працівника через хворобу, травму чи інші причини, що не пов’язані із виконанням професійних обов’язків, його родині Фонд соціального страхування України виплачує грошову допомогу у розмірі 4 100 гривень для здійснення поховання. Також кошти можуть бути перераховані іншій особі, яка здійснила поховання померлого.

З початку війни ФССУ виплатив такі допомоги для понад однієї тисячі родин, на це направлено 4,4 мільйона гривень.

Також Фонд надає допомоги на поховання в разі смерті непрацюючої особи, яка перебувала на утримані застрахованого (не мала самостійних джерел засобів до існування):

1) дружини (чоловіка);

2) дітей, братів, сестер та онуків, які не досягли 18 років або старших цього віку, якщо вони стали особами з інвалідністю до 18 років (братів, сестер та онуків – за умови, що вони не мають працездатних батьків), а студентів та учнів середніх професійно-технічних і вищих навчальних закладів з денною формою навчання – до 23 років;

3) батька, матері;

4) дідуся та бабусі за прямою лінією спорідненості.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

05.05.2022

Вагітні отримають декретну допомогу від Фонду навіть з-за кордону

Для вагітних працівниць, які виїхали за кордон через війну, Фонд соціального страхування України профінансує декретні допомоги, навіть якщо вони не встигли оформити лікарняний в Україні.

Аби це стало можливим, фахівці Міністерства охорони здоров’я спростили процедуру формування медвисновків – отримати е-лікарняний після настання 30 тижня вагітності тепер можна дистанційно.

Для цього вагітна має зв’язатись зі своїм лікарем в Україні, який вів або продовжує вести її вагітність – він перевірить попередні медичні записи і створить медвисновок, на базі якого автоматично сформується електронний лікарняний.

Такий створений без особистого прийому е-лікарняний по вагітності та пологах є підставою для отримання декретної допомоги від Фонду соціального страхування України. Як і у звичних випадках, для здійснення виплати роботодавець жінки має сформувати за е-лікарняним та подати до ФССУ заяву-розрахунок – на її підставі Фонд проведе фінансування.

Слідкувати за станом фінансування декретних допомог від ФССУ можна онлайн у телеграм-каналі https://t.me/socialfund за тегом #фінансування_страхувальників (для цього потрібно знати точну дату прийняття заяви за лікарняним).

Детальніше про створення МВТН без особистого прийому: https://www.facebook.com/moz.ukr/posts/366681402152749.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

03.05.2022

Потерпілі на виробництві отримали від ФССУ майже 1 млрд грн підвищених страхових виплат

Упродовж квітня Фонд соціального страхування України виплатив для потерпілих на виробництві та членів їх родин майже 1 мільярд гривень щомісячних страхових виплат – виплати було профінансовано у підвищеному розмірі для понад 190 тисяч осіб.

Щомісячні страхові виплати – це страхові гарантії для кожного працівника у разі стійкої втрати працездатності через нещасний випадок на виробництві, професійне захворювання або бойові дії. Їх забезпечення гарантується Фондом соціального страхування України пожиттєво або до повного відновлення здоров’я, а розмір виплат системно підвищується.

У 2022 році щомісячні страхові виплати було збільшено в умовах воєнного стану – перерахунок на 14% успішно проведено фахівцями Фонду в усіх регіонах попри чисельні технічні складнощі, бойові дії, тимчасову окупацію і зруйновані приміщення.

У результаті проведеного перерахунку потерпілі та їх сім’ї вже отримали щомісячні страхові виплати, які у середньому зросли на 629,7 гривень для кожної особи.

Нагадаємо, відповідне рішення про проведення перерахунку розробило Міністерство соціальної політики та затвердив Кабінет Міністрів України.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

02.05.2022

Внаслідок бойових дій постраждали 225 працівників, 80 з них загинули

З початку війни внаслідок бойових дій на підприємствах України зафіксовано 107 випадків травмування та/або смерті працівників, більшість з яких групові.

Під час виконання трудових обов’язків через збройну агресію росії постраждали 225 працівників, 80 з них загинули.

Найбільша кількість потерпілих зареєстрована у Миколаївській області – 53 постраждалих, 24 з яких травмовані смертельно, а також Києві – 41 постраждалий, 13 смертельно.

Висловлюємо співчуття близьким і рідним.

Щодо кожного випадку поранень або смерті українських працівників внаслідок російського вторгнення організовується робота з розслідування.

Усі працівники, постраждалі під час роботи внаслідок бойових дій, забезпечуються страховими виплатами і медико-соціальними послугами Фондом соціального страхування України. Окрім грошових виплат ФССУ компенсує для них 100% вартості лікування усіх прямих наслідків випадку – від необхідних лікарських засобів і виробів медичного призначення до операцій, діагностик, протезів і ендопротезів тощо.

Потерпілі зі стійкою втратою працездатності упродовж усього життя або до повного відновлення здоров’я крім одноразових допомог також забезпечуються Фондом щомісячними страховими виплатами, які у повному обсязі компенсують їм втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності. Також одноразові грошові допомоги і щомісячні страхові виплати призначаються для членів сімей загиблих працівників.

Зверніть увагу, до відомостей про кількість постраждалих не включаються військовослужбовці, поліцейські, рядовий та начальницький склад органів внутрішніх справ, органів і підрозділів цивільного захисту ДСНС та ін.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

ДО УВАГИ РОБОТОДАВЦІВ ТА ЗАСТРАХОВАНИХ ОСІБ!

У зв’язку із змінами в адміністративно-територіальному устрої України, з метою приведення структури органів Фонду соціального страхування України у відповідність до Постанови Верховної Ради України «Про утворення та ліквідацію районів» від 17 липня 2020 року № 807-ІХ, постановою правління Фонду соціального страхування України від 18.11.2021 № 35 «Про внесення змін до структури органів Фонду соціального страхування України та граничної чисельності працівників Фонду соціального страхування України», з 01.03.2022 року затверджено нову структуру управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області, у складі якої буде 5 відділень (замість 8 існуючих на сьогодні), а саме: Корюківське, Ніжинське, Новгород-Сіверське, Прилуцьке, Чернігівське.

   Отже, з 01 березня поточного року, з питань загальнообов’язкового державного соціального страхування, страхувальники та застраховані особи

Сновської міської  територіальних громад будуть обслуговуватися Корюківським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області (15300, м. Корюківка, вул. Вокзальна, 8-А).

    Страхувальники та застраховані особи Городнянської міської, Тупичівської сільської територіальних громад будуть обслуговуватися Чернігівським відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області (14014, м. Чернігів, вул. Музична, 1-А).

Городнянське відділення

  управління виконавчої дирекції

  Фонду соціального страхування України

  в Чернігівській області

Фонд прийняв на фінансування 1 мільйон днів декретних у січні

За підсумками першого місяця 2022 року Фонд соціального страхування України прийняв на фінансування лікарняні листки, видані у зв’язку із вагітністю та пологами, тривалістю майже один мільйон днів.

Загалом у січні  призначено 348,7 млн гривень декретних виплат за кошти Фонду для понад дев’яти тисяч працюючих жінок.

Дата фінансування декретної допомоги прямо залежить від дати подання роботодавцем заяви-розрахунку на виплату коштів працівнику як для паперових, так і для е-лікарняних. Слідкувати за станом надання матеріального забезпечення застраховані особи можуть онлайн у телеграм-каналі Фонду https://t.me/socialfund.

Нагадаємо, ФССУ фінансує зазначену допомогу для всіх працюючих жінок за кожен день перебування у відпустці по вагітності та пологах. У загальних випадках її тривалість складає 126 календарних днів (70 днів до передбачуваного дня пологів і 56 днів після пологів). Жінкам, віднесеним до 1-3 категорій осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, листок непрацездатності видається з 27 тижнів вагітності терміном 180 календарних днів.

Розмір виплат по вагітності та пологах не залежить від тривалості страхового стажу жінки та фінансуються ФССУ у розмірі 100% середньої заробітної плати застрахованої особи. Виключенням є застраховані особи, які в останній рік не знаходились у трудових відносинах і працевлаштувались менш ніж за півроку до виходу в декретну відпустку. Для них розмір допомоги розраховується, виходячи з нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із двократного розміру мінімальної заробітної плати.

Додатково до основного може видаватись листок непрацездатності тривалістю 14 календарних днів, який також підлягає оплаті за рахунок коштів Фонду. Такий листок непрацездатності видається в разі передчасних або багатоплідних пологів, виникнення ускладнень під час пологів або в післяпологовому періоді.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

На третину збільшились витрати на допомогу по вагітності та пологах

Фонд соціального страхування України минулого року у повному обсязі профінансував виплати вагітним і породіллям. При цьому загальний обсяг таких виплат збільшився порівняно з 2016 роком на 33,4 %. Про це повідомили у виконавчій дирекції ФССУ.

Загальна сума виплат вагітним, а також тим жінкам, що народили у 2017 році, склала 3,23 млрд грн.

Директор виконавчої дирекції Фонду Євген Баженков пояснив зростання суми нарахувань та виплат збільшенням мінімальної заробітної плати в 2017 році до 3 200 грн, що на 1 761,5 грн або 55,0 % більше ніж середня мінімальна заробітна плата за 2016 рік (1 438,5 грн).

Прес-служба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

(044) 206-14-39, 097-723-67-16

Інструктажі з охорони праці

Кінець зими – це період пожвавлення робіт у сільському господарстві, пов’язаний із підготовкою до проведення весняно-польових робіт. Разом із проведенням підготовчих робіт технічного характеру необхідно провести відповідні організаційні заходи, в тому числі з охорони праці, які забезпечать здійснення виробничого процесу без неприємних несподіванок.

Інструктаж з охорони праці на робочому місці – це основа загальної системи охорони праці та безпеки виробництва. Інструктажі з охорони праці необхідно проводити всюди, де існує будь-який вид трудової діяльності. Планові інструктажі поділяються на вступний, первинний та повторний. Вступний та первинний інструктажі проводяться відразу при прийомі працівника на роботу, а періодичність проведення повторного інструктажу залежить від конкретних умов праці. Так, для робіт, які не характеризуються підвищеною небезпекою, повторний інструктаж проводиться з періодичністю не рідше 1 разу на півроку, а для робіт підвищеної небезпеки – не рідше, ніж 1 раз на 3 місяці. Законодавчими та нормативними актами не обмежено частоту проведення повторних інструктажів. Тобто, якщо керівник вирішив проводити повторні інструктажі раз на тиждень або кожен день, то в цьому нема нічого поганого та протизаконного. Факт проведення інструктажів необхідно обов’язково фіксувати в журналі встановленої форми.

Вступний інструктаж проводиться спеціалістом служби охорони праці або іншим фахівцем відповідно до наказу (розпорядження) по підприємству.

Первинний та повторні інструктажі на робочому місці проводяться керівниками структурних підрозділів за діючими на підприємстві інструкціями з охорони праці відповідно до видів виконуваних робіт.

Первинний та повторний інструктажі завершуються перевіркою знань та набутих навичок безпечних методів праці.

При незадовільних результатах перевірки знань, умінь і навичок щодо безпечного виконання робіт після первинного чи повторного інструктажів протягом 10 днів додатково проводяться інструктаж і повторна перевірка знань.

Працівники, у тому числі посадові особи, які не пройшли навчання, інструктаж і перевірку знань з питань охорони праці, до роботи не допускаються.

Для проведення роз’яснювальної роботи в частині соціального страхування від нещасного випадку на виробництві та профілактики нещасних випадків при Городнянському відділенні управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Чернігівській області функціонує консультаційний центр.

     Консультаційний центр є загальнодоступним для юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців, посадових осіб підприємств, а також громадян та інших осіб, які працюють на підприємствах Чернігівської області, що хочуть отримати певну інформацію з питань охорони праці, промислової безпеки чи соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань, для розв’язання суперечних питань, які виникли в процесі трудової діяльності, або допомогу в розробленні профілактичних заходів, спрямованих на усунення шкідливих і небезпечних виробничих факторів, запобігання нещасним випадкам на виробництві, професійним захворюванням та іншим випадкам загрози здоров’ю працівників, викликаним умовами праці. 

      Консультаційний центр знаходиться за адресою:  15100, м. Городня, вул. Чернігівська, 4/1; телефон  – (04645) 2-74-25.

Сергій Лисогор, страховий експерт з охорони праці

Городнянського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України

в Чернігівській області

У 2021 році Фонд виплатив 10,8 млрд грн страхових виплат потерпілим на виробництві та їх родинам

Майже 10,8 мільярда гривень страхових виплат було профінансовано Фондом соціального страхування України за підсумками минулого року. Мова про допомоги і компенсації, які Фонд виплачує потерпілим внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань, а також членам їх родин.

Сьогодні під страховим захистом Фонду соціального страхування України знаходиться понад 195 тисяч потерпілих на виробництві та членів їх сімей. Фонд фінансує для них щомісячні страхові виплати, які компенсують втрачений через набуту стійку непрацездатність заробіток, виплачує одноразові допомоги, оплачує лікарняні, надає медико-соціальні послуги і опікується їх рідними у разі смерті потерпілих.

Найбільше потерпілих і їх родин, для яких у 2021 році Фондом було нараховано страхові виплати, на Донеччині – 42,2 тис. осіб і у Дніпропетровській області – 35,4 тис. осіб. Загальна сума страхових виплат від Фонду склала у зазначених регіонах 2,6 млрд грн і 2,7 млрд грн відповідно.

До страхових виплат, які ФССУ фінансує потерпілим на виробництві та їх родинам, належать:

1) допомога у зв’язку з тимчасовою непрацездатністю до відновлення працездатності або встановлення інвалідності;

2) одноразова допомога в разі стійкої втрати професійної працездатності або смерті потерпілого;

3) щомісячна страхова виплата в разі часткової чи повної втрати працездатності, що компенсує відповідну частину втраченого заробітку потерпілого;

4) страхова виплата потерпілому у розмірі його середньомісячного заробітку при тимчасовому переведенні його на легшу нижчеоплачувану роботу;

5) щомісячна страхова виплата особам, які мають на неї право в разі смерті потерпілого;

6) відшкодування вартості ритуальних послуг, пов’язаних з похованням померлого.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

Українці хворіли на 5 млн днів довше у 2021 році

Упродовж 2021 року Фонд соціального страхування України прийняв на фінансування лікарняні українських працівників загальною тривалістю 41 мільйон 341 тисяча 662 дні за рахунок коштів Фонду. Застраховані особи провели на лікарняних у разі захворювань, травм, потреби догляду за хворими рідними або ізоляції від COVID-19 на 4,8 мільйона днів більше, ніж у 2020 році.

Слідкувати за станом усіх виплат від ФССУ можна у телеграм-каналі, де в оперативному режимі оновлюється інформація про здійснене фінансування: https://t.me/socialfund.

Щоб дізнатись дату оплати лікарняного, потрібно знати точну дату подання за ним заяви-розрахунку роботодавцем – її можна уточнити у бухгалтерії підприємства або відділенні Фонду, для цього у кожному обласному управлінні створено окремі гарячі лінії: http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/968493.

Нагадаємо, допомоги по тимчасовій непрацездатності виплачуються Фондом соціального страхування України, починаючи з шостого дня лікарняного й до моменту одужання або встановлення інвалідності (перші п’ять днів фінансуються за рахунок коштів роботодавця). Виключенням є допомоги по догляду за хворими дітьми, які фінансуються Фондом з першого дня догляду.

Розмір виплат у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності залежить від тривалості страхового стажу та визначається, виходячи із середньоденної заробітної плати працівника. Середньоденна заробітна плата (дохід, грошове забезпечення) обчислюється шляхом ділення нарахованої за розрахунковий період (12 календарних місяців) заробітної плати, на яку нарахований єдиний внесок на загальнообов’язкове державне соціальне страхування, на кількість календарних днів зайнятості у розрахунковому періоді без урахування календарних днів, невідпрацьованих з поважних причин.

У залежності від страхового стажу розмір допомоги складає:

1) 50% середньої заробітної плати (доходу) – застрахованим особам, які мають страховий стаж до 3 років, або в разі самоізоляції від COVID-19 під медичним наглядом незалежно від тривалості стажу;

2) 60% середньої заробітної плати (доходу) – страховий стаж від 3 до 5 років;

3) 70% середньої заробітної плати (доходу) – страховий стаж від 5 до 8 років;

4) 100% середньої заробітної плати (доходу) – страховий стаж понад 8 років, або при наявності пільг відповідно до законодавства, а також медичним працівникам у разі самоізоляції від COVID-19 під медичним наглядом незалежно від тривалості стажу.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

26.01.2022

Українці отримали 778 млн грн допомог від ФССУ за час догляду за хворими родичами

За оперативними даними упродовж 2021 року 227,7 тисячі застрахованих осіб знаходились на лікарняному по догляду за хворим членом сім’ї, у тому числі за хворими дітьми до 14 років. Фонд соціального страхування України компенсував їм втрачений заробіток за весь період здійснення догляду на загальну суму 778,7 млн гривень.

Загалом працюючі українці провели на лікарняних у зв’язку із потребою догляду за хворими родичами майже 2,3 мільйона оплачених за кошти Фонду днів. Здебільшого догляд здійснювався за хворими дітьми.

Фінансування такої допомоги здійснюється ФССУ, починаючи з першого дня і за весь час непрацездатності з цієї причини. Середньоденний розмір виплати склав за підсумками минулого року 340,23 гривні, що на 10,3% більше, ніж у 2020 році.

Зазначена допомога фінансується Фондом, починаючи з першого дня здійснення догляду за хворим членом сім’ї. Її розмір обчислюється на загальних підставах і складає від 50% середньої заробітної плати застрахованої особи (якщо стаж не перевищує 3 років) і до 100% (якщо стаж – понад 8 років або за наявності пільг).

Нагадаємо, надання допомоги з тимчасової непрацездатності по догляду за хворою дитиною віком до 14 років здійснюється за весь період, протягом якого дитина за висновком лікаря потребує догляду, але не більше 14 календарних днів. А в разі стаціонарного лікування – за весь час перебування застрахованої особи в стаціонарі разом із хворою дитиною.

Допомога по тимчасовій непрацездатності по догляду за хворим членом сім’ї виплачується не більш як за три календарні дні, а у виняткових випадках, з урахуванням тяжкості хвороби та побутових обставин, – не більш ніж за сім календарних днів.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

Офіційне представництво Фонду соціального страхування: https://cutt.ly/lYxbHzR

Українським працівникам нарахували вже 5 млрд грн допомог за е-лікарняними від Фонду

Після старту реформи лікарняних у червні 2021 року українські роботодавці подали на оплату до Фонду соціального страхування України понад 2 мільйона електронних листків непрацездатності своїх працівників.

Сума нарахованих за е-лікарняними допомог від Фонду склала вже майже 5 мільярдів гривень.

Дата фінансування допомоги за електронним лікарняним прямо залежить від дати подання за ним заяви-розрахунку роботодавцем – так само, як і за паперовим листком непрацездатності. Тож, аби слідкувати за станом фінансування онлайн, потрібно знати точну дату подання заяви – працівники можуть дізнатись її безпосередньо в роботодавця, або у відділенні Фонду, де його зареєстровано. Контакти у розрізі регіонів (необхідно назвати свій ідентифікаційний код): http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/968493.

Знаючи дату отримання Фондом заяви-розрахунку, працівники можуть слідкувати за станом фінансування свого лікарняного листка онлайн у телеграм-каналі ФССУ: https://t.me/socialfund.

Інформація щодо стану фінансування оновлюється в телеграм-каналі за тегом #фінансування_оперативно. Після здійснення фінансування знадобиться декілька банківських днів, доки кошти надійдуть на рахунок роботодавця – ця інформація відобразиться за тегом #фінансування_страхувальників в інфографіці у розрізі регіонів.

Роботодавець виплатить допомогу працівнику у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати, або одразу після надходження коштів від Фонду.

Добірка актуальних роз’яснень щодо е-лікарняних:

● З чого складається номер е-лікарняного та чому він збільшується:  http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/978473.

● Як працівнику отримати допомогу за е-лікарняним, якщо він працює за сумісництвом: http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/979548.

● Що робити, якщо у вашому е-лікарняному є незначна помилка в ПІБ: http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/979565.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

Фонд профінансував щомісячні страхові виплати за грудень у повному обсязі
Сьогодні, 19.01.2022, Фонд соціального страхування України завершив фінансування щомісячних страхових виплат потерпілим на виробництві та членам їх родин за грудень. Кошти перераховано вчасно та в повному обсязі для майже 200 тисяч осіб. Виплати таких допомог здійснюються Фондом у наступному місяці за попередній. Загалом для потерпілих внаслідок професійних захворювань або нещасних випадків на виробництві, зокрема у разі гострих профхвороб на COVID-19, було профінансовано 10,5 млрд гривень щомісячних страхових виплат, нарахованих у минулому році. Фонд соціального страхування України здійснює страхування на випадок тимчасової або стійкої втрати працездатності внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, а також смерті потерпілого. У кожному із зазначених випадків передбачено страхові виплати безпосередньо потерпілим або членам їх сімей. Зокрема, щомісячна страхова виплата призначається потерпілому у разі часткової або повної втрати працездатності та компенсує втрачений заробіток або його частину відповідно до визначеного МСЕК ступеня непрацездатності. Також страхову виплату щомісяця отримують члени родин потерпілих у разі їх смерті.  

Середній розмір допомоги по вагітності та пологах від Фонду склав 40,5 тис. гривень

Понад 125 тисяч працюючих українок знаходились у декретній відпустці упродовж 2021 року. Фонд соціального страхування України профінансував для них понад 5 мільярдів гривень допомог по вагітності та пологах.

За оперативними підсумками минулого року середній розмір декретної допомоги від ФССУ склав 40,5 тисячі гривень. Це на 17,6% більше, ніж упродовж 2020 року. Зазначена допомога надається Фондом застрахованим особам у розмірі 100% середнього доходу за весь період перебування у відпустці по вагітності та пологах.

Слідкувати за станом фінансування декретних допомог можна онлайн у телеграм-каналі ФССУ: https://t.me/socialfund (для цього необхідно знати точну дату отримання Фондом заяви-розрахунку, поданої роботодавцем за відповідним лікарняним).

Після того, як роботодавець отримав кошти від Фонду соціального страхування України, він має здійснити виплату допомоги по вагітності та пологах своїй працівниці у найближчий після дня призначення допомоги строк, встановлений для виплати заробітної плати, або одразу після отримання коштів від Фонду. Звертаємо увагу, що виплата допомоги має бути здійснена роботодавцем у повному обсязі однією сумою, поділ допомоги по вагітності та пологах не передбачено.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

Розмір допомоги за один день лікарняного зріс на 10% за підсумками року

Середньоденний розмір допомоги по тимчасовій втраті працездатності за підсумками 2021 року зріс на 10,1% порівняно з тим же періодом 2020 року.

У середньому в 2021 році за один день перебування на лікарняному Фонд соціального страхування України виплачував допомогу у розмірі 375,18 грн. При цьому за підсумками грудня 2021-го середній розмір вже складав 394,7 грн.

Розмір допомоги по тимчасовій втраті працездатності залежить від тривалості страхового стажу працівника та складає 50% середньої заробітної плати (якщо стаж не перевищує 3 років), 60% (при стажі від 3 до 5 років), 70% (від 5 до 8 років) і 100% (якщо стаж – понад 8 років, або за наявності пільг відповідно до законодавства).

Найбільший середньоденний розмір допомоги за лікарняними упродовж 2021 року був у Києві (463,4 грн), Запорізькій області (409,9 грн), Миколаївській області (408,8 грн) і Донецькій області (403,4 грн). Найменший – на Чернігівщині (310,8 грн).

Дата фінансування допомог за лікарняними прямо залежить від дати подання роботодавцем заяви-розрахунку. Слідкувати за станом надання матеріального забезпечення застраховані особи можуть онлайн у телеграм-каналі Фонду https://t.me/socialfund.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

У 2021 році за лікарняними від ФССУ звернулись понад 3 млн працюючих

За підсумками 2021 року на пів мільйона більше українців звернулись до Фонду соціального страхування України за допомогами по тимчасовій непрацездатності в разі лікування захворювань, травм, догляду за хворими рідними, проходження самоізоляції від COVID-19 тощо.

Загалом у минулому році Фонд прийняв на оплату лікарняні, видані понад трьом мільйонам працівників – на 22,7% більше, ніж упродовж 2020 року.

Порядок отримання матеріального забезпечення від Фонду:

1. Про створений е-лікарняний працівнику необхідно повідомити свого роботодавця будь-яким зручним обом способом (наприклад, телефоном). Якщо застрахованій особі видали паперовий листок непрацездатності, його потрібно передати до уповноваженої особи на підприємстві (кадровика, табельника або бухгалтера). Це необхідно зробити не пізніше ніж упродовж 12 місяців після отримання лікарняного листка.

Детальніше про алгоритм дій працівника, якому відкрили е-лікарняний: http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/977654

Можливі помилки при формуванні е-лікарняних і їх вирішення:  http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/978101

2. Е-лікарняний або паперовий листок передають на розгляд Комісії (уповноваженого) із соціального страхування підприємства, установи, організації (приймається рішення щодо надання матеріального забезпечення). Електронний документ роздруковувати не обов’язково. Строк розгляду документів і прийняття рішення – 10 календарних днів з дати видачі е-лікарняного (датою видачі вважається восьмий день після дати закриття е-лікарняного, а для лікарняних по вагітності та пологах – восьмий день з дати відкриття). А для паперових лікарняних – 10 календарних днів після отримання листка непрацездатності від працівника.

3. Бухгалтерія страхувальника розраховує суму матеріального забезпечення та оформляє заяву-розрахунок для отримання фінансування від Фонду. Страхувальник подає заяву-розрахунок до Фонду упродовж не більш ніж 5 робочих днів. Ми радимо подавати заяви-розрахунки в електронному вигляді за допомогою спеціалізованого програмного забезпечення (зверніть увагу, заяву-розрахунок не можна подати через відповідний інтерфейс на вебпорталі Пенсійного фонду, наразі він не має функціональної реалізації).

Як роботодавцю подати заяву-розрахунок за е-лікарняним: http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/977997

Як подати заяву-розрахунок, якщо в е-лікарняному є незначні помилки в ПІБ: http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/979565

Як подати заяву-розрахунок роботодавцю за сумісництвом: http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/979548 

4. Саме від дати отримання Фондом заяви-розрахунку залежить дата фінансування допомоги. Аби слідкувати за станом фінансування онлайн, працівники мають дізнатись точну дату прийняття до фінансування заяви-розрахунку за своїм лікарняним. Це можна зробити безпосередньо в роботодавця, або у відділенні Фонду, де його зареєстровано. Контакти у розрізі регіонів: http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/968493 (необхідно назвати свій ідентифікаційний код).

5. Знаючи дату отримання Фондом заяви-розрахунку, працівники можуть слідкувати за станом фінансування свого лікарняного листка в телеграм-каналі ФССУ: https://t.me/socialfund.

6. Інформація щодо стану фінансування оновлюється в телеграм-каналі за тегом #фінансування_оперативно. Після здійснення фінансування знадобиться декілька банківських днів, доки кошти надійдуть на рахунок роботодавця – ця інформація відобразиться за тегом #фінансування_страхувальників у розрізі регіонів.

7. Роботодавець виплачує допомогу застрахованій особі у найближчий після дня призначення допомоги строк, установлений для виплати заробітної плати, або одразу після надходження коштів від Фонду.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

Фонд виплатив 5 млрд грн декретних у 2021 році

За оперативними підсумками 2021 року Фонд соціального страхування України профінансував понад 5 мільярдів гривень допомог по вагітності та пологах для працюючих українок. Це на понад 0,1 млрд гривень більше, ніж упродовж 2020 року.

Слідкувати за станом фінансування декретних допомог можна онлайн у телеграм-каналі ФССУ: https://t.me/socialfund (для цього необхідно знати точну дату отримання Фондом заяви-розрахунку, поданої роботодавцем за відповідним лікарняним).

Зазначена допомога надається Фондом соціального страхування України застрахованим особам у розмірі 100% середнього доходу за весь період перебування у відпустці по вагітності та пологах.

У загальних випадках тривалість такої відпустки складає 126 календарних днів (70 днів до передбачуваного дня пологів і 56 днів після пологів). Додатково до основного може видаватись листок непрацездатності тривалістю 14 календарних днів, який також підлягає оплаті за рахунок коштів Фонду. Такий листок непрацездатності видається в разі передчасних або багатоплідних пологів, виникнення ускладнень під час пологів або в післяпологовому періоді.

Для обчислення розміру допомоги необхідно помножити розмір середньоденної заробітної плати на кількість днів фактичного перебування у відпустці у зв’язку із вагітністю та пологами. Тривалість страхового стажу при цьому не враховується.

Водночас, особам, які протягом 12 місяців перед настанням страхового випадку мають стаж менше 6 місяців, розмір допомоги розраховується, виходячи з нарахованої заробітної плати (доходу), з якої сплачуються страхові внески, але не більше за розмір допомоги, обчислений із двократного розміру мінімальної заробітної плати.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

Майже 17 тисяч працівників пройшли реабілітацію після важких хвороб за кошти Фонду

Цього року майже 17 тисяч працюючих українців пройшли відновлювальне лікування після важких захворювань і травм за кошти Фонду соціального страхування України.

Зазначених осіб було направлено до реабілітаційних відділень санаторно-курортних закладів за їх вибором зі стаціонару лікарні – Фонд фінансує повний курс реабілітаційного лікування для усіх працюючих, для яких закладом охорони здоров’я визначена така потреба. Зокрема, цього року велика частина пацієнтів проходили реабілітацію за кошти Фонду після ускладнень, викликаних захворюванням на COVID-19.

За оперативними підсумками 2021 року, ФССУ забезпечив проходження відновного лікування в обсязі 100% заявленої потреби – курс лікування профінансовано для всіх застрахованих осіб, щодо яких закладами охорони здоров’я було повідомлено Фонду про потребу у проходженні реабілітації.

Звертаємо увагу, що відновне лікування на базі реабілітаційних відділень санаторно-курортних закладів призначається пацієнтам після закінчення гострого періоду захворювання і має високі показники ефективності в упередженні настання первинної інвалідності та відновлення здоров’я після інсультів, інфарктів, оперативних втручань тощо. Тож попри карантинні обмеження залишається важливим етапом продовження лікування складних патологій.

Для проходження курсу реабілітаційного лікування застраховані особи мають мати медичні покази – потребу в продовженні лікування на базі санаторно-курортних закладів визначає лікарсько-консультативна комісія (ЛКК) лікарні, де перебуває пацієнт. Направлення на реабілітацію відбувається зі стаціонару закладу охорони здоров’я.

Фонд соціального страхування України фінансує медичну реабілітацію за такими профілями:

– нейрореабілітація,

– м’язово-скелетна реабілітація,

– кардіо-пульмонарна реабілітація,

– медико-психологічна реабілітація учасників АТО,

– реабілітація після оперативних втручань на органах зору,

– реабілітація при порушенні перебігу вагітності,

–  інша (соматична) реабілітація (після оперативних втручань на органах травлення, сечостатевої системи, жіночих статевих органах).

Отримати консультацію щодо можливості пройти відновне лікування на базі реабілітаційних відділень санаторно-курортних закладів за кошти ФССУ застраховані особи можуть за телефонами: http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/975533 (оберіть відділення за територіальною ознакою).

Також до відповідальних осіб за вказаними вище телефонами можуть звертатись лікуючі лікарі, чиї пацієнти потребують продовження стаціонарного лікування на базі санаторно-курортних закладів.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

Медикамнарахованодопомогизапонад150 тисячднівлікуванняпрофхворобина COVID-19 насуму 60 мільйонівгривень

За час лікування гострого професійного захворювання на COVID-19 медичним та іншим працівникам закладів охорони здоров’я, які інфікувались під час виконання посадових обов’язків, Фонд соціального страхування України надає допомогу по тимчасовій втраті працездатності у розмірі 100% середнього доходу незалежно від тривалості стажу.

З початку пандемії ФССУ прийняв на фінансування такі листки непрацездатності на загальну суму майже 60 мільйонів гривень, на оплачуваних за кошти Фонду лікарняних працівники закладів охорони здоров’я провели понад 150 тисяч днів.

Найбільша кількість допомог по тимчасовій непрацездатності за час лікування професійного захворювання на COVID-19 нарахована на Київщині і в місті Києві – тут лікарі, медсестри, медбрати і інші працівники охорони здоров’я провели на відповідних лікарняних 15,7 тис. днів і 14,9 тис. днів відповідно. Сума компенсацій склала 6,7 млн грн у Київській області і 6,8 млн грн у столиці. Найменша кількість допомог – на Луганщині (322 дні на суму 182 тис. грн).

Нагадаємо, гостре професійне захворювання медичних і інших працівників на COVID-19 вважається нещасним випадком на виробництві та передбачає розширений перелік страхових гарантій від Фонду соціального страхування України. Так, окрім компенсації втраченого доходу за час лікування від коронавірусної хвороби, Фонд фінансує для них:

● одноразову допомогу за кошти державного бюджету у разі смерті медика;

● одноразову допомогу за кошти державного бюджету у разі встановлення інвалідності;

● одноразову страхову виплату за кошти Фонду у разі смерті медичного працівника для членів його родини (у розмірі 100 прожиткових мінімумів);

● одноразову страхову виплату за кошти Фонду у разі смерті медичного працівника для осіб, які перебували на його утриманні (у сумі 20 розмірів прожиткового мінімуму);

● одноразову страхову виплату за кошти Фонду у разі встановлення стійкої втрати працездатності, інвалідності (розмір залежить від ступеня втрати працездатності, виходячи з 17 розмірів прожиткового мінімуму);

● пожиттєву щомісячну страхову виплату для медичного працівника, якому встановлено стійку втрату працездатності, інвалідність (розмір щомісячної допомоги повністю компенсує втрачений заробіток залежно від відсотку втрати працездатності);

● щомісячну страхову виплату у разі смерті медика для осіб, які мають на неї право;

● також для медичних працівників, яким встановлено стійку втрату працездатності, інвалідність, Фонд фінансує близько 30 видів медичних і соціальних допомог, зокрема, лікування та медичну реабілітацію, регулярне санаторно-курортне лікування із визначеною періодичністю.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

Понад 10 тисяч потерпілих на виробництві пройшли санаторно-курортне лікування за кошти Фонду

За оперативними підсумками 2021 року понад 10 тисяч осіб з інвалідністю внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання були забезпечені курсом санаторно-курортного лікування за кошти Фонду соціального страхування України.

З них 65,5% осіб пройшли санаторно-курортне лікування у літній період.

Фонд здійснює фінансування системного проходження такого лікування для всіх потерпілих, яким МСЕК визначена потреба, аби покращити здоров’я осіб з інвалідністю та упередити настання ускладнень.

Особи з інвалідністю мають право самостійного вибору санаторно-курортного закладу для проходження лікування за кошти ФССУ. Для зручного вибору на вебпорталі Фонду розміщено інформаційний перелік санаторно-курортних закладів у розрізі регіонів, місцерозташування та профілів санаторно-курортного лікування, за якими надаються послуги потерпілим внаслідок нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання. Перелік доступний на головній сторінці офіційного вебсайту ФССУ у розділі «Оголошення»: http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/962596.

Періодичність проходження курсу санаторно-курортного лікування за кошти Фонду залежить від встановленої групи інвалідності й індивідуальної програми реабілітації (ІПР):

– особи з інвалідністю І групи – щороку;

– особи з інвалідністю ІІ групи – один раз на два роки або щороку на підставі ІПР;

– особи з інвалідністю ІІІ групи – один раз на три роки, один раз на два або щороку на підставі ІПР.

Крім того, Фонд соціального страхування України здійснює компенсацію вартості самостійно придбаної потерпілим путівки за умови, якщо потреба в санаторно-курортному лікуванні визначена МСЕК за прямими наслідками виробничої травми чи професійного захворювання. Розмір компенсації не може перевищувати граничні розміри витрат, встановлені правлінням Фонду. Також потерпілому, який став особою з інвалідністю, компенсуються витрати на проїзд до санаторно-курортного закладу та назад. Обов’язковою умовою для компенсації зазначених коштів є перебування потерпілого на обліку для забезпечення санаторно-курортним лікуванням у робочому органі Фонду за місцем зберігання справи про страхові виплати в порядку черговості.

У разі необхідності супроводу особи з інвалідністю до санаторно-курортного закладу, якщо така потреба визначена висновком МСЕК, Фонд фінансує витрати на перебування (проживання, харчування, витрати на проїзд) супроводжуючої особи на весь період санаторно-курортного лікування особи з інвалідністю.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

Е-ЛІКАРНЯНІ З НЕЗНАЧНИМИ ПОМИЛКАМИ

В ПІБ ПРИЙМАЮТЬСЯ ФОНДОМ ДО ОПЛАТИ

Трапляється, що ім’я в е-лікарняному несуттєво відрізняється від паспортних даних – пропущена буква у прізвищі, відсутній апостроф, Євгенівна замість Євгеніївна тощо. Це означає, що була допущена помилка при заключенні декларації із сімейним лікарем – дані з декларації вносяться до реєстру пацієнтів та використовуються при створенні медичних висновків, на підставі яких формуються е-лікарняні

Сьогодні саме інформація з реєстру пацієнтів використовується для відображення на «лицьовому боці» електронного лікарняного – тобто тій його частині, яка відображається працівнику та роботодавцю в їх кабінетах на вебпорталі Пенсійного фонду.

Наразі фахівці вже працюють над тим, аби в е-лікарняному пріоритетно відображались ті дані застрахованої особи, які наявні в Державному реєстрі застрахованих осіб, а не реєстрі пацієнтів – це допоможе уникнути більшості помилок невідповідності ПІБ.

Однак доки таке оновлення напрацьовують, Фонд соціального страхування України приймає е-лікарняні до оплати попри наявні неточності, аби незначні помилки не призводили до уповільнення виплат допомог.

Водночас важливо, аби при оформленні заяви-розрахунку за такими лікарняними роботодавець вказав правильні ідентифікаційні дані свого працівника, зазначені в ДРЗО. Якщо помилка в ПІБ, наявна в е-лікарняному, буде продубльована також і в заяві-розрахунку, це призведе до невідповідностей в автоматизованому процесі верифікації.

Але найкраще – завчасно перевірити правильність написання свого ПІБ у декларації із сімейним лікарем та за потреби внести зміни. Адже якщо помилок в декларації буде багато, е-лікарняний не створиться – невідповідність ідентифікаційних даних є найчастішою причиною, чому для застрахованої особи може не бути сформовано лікарняний.

З’ясувати, коли оплатять е-лікарняний, можна онлайн – інформація про стан фінансування лікарняних і декретних допомог щоденно оновлюється у телеграм-каналі https://t.me/socialfund. Щоб зорієнтуватись у стані фінансування, потрібно знати точну дату подання роботодавцем заяви-розрахунку за е-лікарняним – саме від неї залежить дата виплати допомоги.

Пресслужба виконавчої дирекції Фонду

  соціального страхування України

Е-лікарняні сумісників з’являться в кабінетах роботодавців: особливості оформлення заяви-розрахункуПонад 150 тисяч українців пройшли оплачувану самоізоляцію від COVID-19 за кошти ФССУ

Аби упередити поширення коронавірусної інфекції Фонд соціального страхування України компенсує усім застрахованим особам незалежно від місця роботи втрачений за час самоізоляції від COVID-19 заробіток. З початку пандемії вже майже 154 тисячі українців знаходились на оплачуваній за кошти Фонду самоізоляції після контакту з хворими.

Станом на сьогодні на фінансування прийнято лікарняні по ізоляції від COVID-19 на суму понад 171 мільйон гривень.

Зокрема, з 2020-го по 20 грудня 2021 року на самоізоляції знаходились 15,8 тисячі медичних працівників, сума компенсацій за кошти Фонду склала для них 27,9 мільйона гривень.

Допомога фінансується ФССУ на підставі електронного лікарняного листка із причиною непрацездатності «10 – Перебування в самоізоляції, обсервації під час дії карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України з метою запобігання поширенню гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-СoV-2».

Сума компенсації втраченого за період самоізоляції заробітку складає 50% середнього доходу незалежного від тривалості страхового стажу та 100% – для медичних працівників. ФССУ здійснює фінансування, починаючи з шостого дня ізоляції, перші п’ять днів оплачуються роботодавцем.

Направлення на самоізоляцію під меднаглядом здійснює лікар у разі контакту застрахованої особи з хворим на COVID-19.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

Уряд виділив Фонду 1,75 млрд грн фінансової допомоги з держбюджету

На погашення заборгованості із виплат допомог за лікарняними буде направлено 1 мільярд 750 мільйонів гривень фінансової допомоги з фонду боротьби з гострою респіраторною хворобою COVID-19.

Виділена рішенням Уряду фінансова допомога дозволить Фонду соціального страхування України погасити більшу частину заборгованості із фінансування допомог по тимчасовій втраті працездатності, а також по вагітності та пологах. Розрахунково, кошти дозволять здійснити виплати для 330 тисяч застрахованих осіб.

Заборгованість накопичилась через різке зростання кількості листків непрацездатності, які передаються до Фонду на фінансування, у зв’язку з пандемією. За підсумками 11 місяців цього року українські працівники провели на лікарняних 36,7 мільйона оплачуваних за кошти ФССУ днів – це на 6,8 мільйона днів більше, ніж за той же період 2020-го, коли вже спостерігалось суттєве зростання через поширення COVID-19.

Упродовж 2021 року потреба у видатках на лікарняні і страхові виплати перевищувала доходи Фонду від частки ЄСВ. Так, за підсумками листопада перевищення потреби у видатках над фактичними доходами від частки ЄСВ склало понад 2,7 мільярда гривень (з урахування заборгованості, що накопичилась на початок місяця). Детальніше: http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/979169.

Довідково. Відповідну постанову № 1318 «Про виділення коштів для виплати матеріального забезпечення за страхуванням у зв’язку з тимчасовою втратою працездатності» КМУ затвердив учора, 15 грудня.

Після надходження на рахунок Фонду зазначені кошти будуть оперативно направлені на виплати допомог. Слідкувати за станом оплати лікарняних працівники можуть онлайн у телеграм-каналі https://t.me/socialfund, де щоденно оновлюється інформація щодо профінансованих виплат.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

Лікарняні по непрацездатності внаслідок алкогольного сп’яніння не оплачуються

За час лікування захворювань і травм Фонд соціального страхування України компенсує працівникам втрачений заробіток. Однак, якщо непрацездатність настала внаслідок алкогольного, наркотичного, токсичного сп’яніння або пов’язаних з ним дій, допомога за таким лікарняним не надається.

Підставою для відмови в наданні допомоги по тимчасовій непрацездатності є відмітка про виявлене сп’яніння – вона передбачена як в паперовому, так і електронному лікарняному. Її зробить лікуючий лікар після проведення необхідних досліджень (якщо для них будуть підстави) – за результатами буде визначено наявність в організмі пацієнта алкоголю (наркотичних засобів чи токсичних або отруйних речовин) та ступінь сп’яніння.

Відмітка про сп’яніння в е-лікарняному означає не лише факт виявлення алкоголю чи інших речовин в організмі людини, але й свідчить, що лікар встановив причинно-наслідковий зв’язок між сп’янінням і отриманими травмами (захворюванням). Остаточне рішення про призначення або відмову в призначенні допомоги приймає комісія із соціального страхування підприємства.

Однак, оскільки електронний лікарняний створюється у перший день непрацездатності, на момент його формування ще можуть бути неготові результати відповідних досліджень. Тоді відмітка про сп’яніння часто вказується лише в другому е-лікарняному, а первинний її не містить.

У такому разі необхідно орієнтуватись на номер страхового випадку – оплаті не підлягають усі лікарняні, видані в межах одного страхового випадку, навіть якщо відмітка про сп’яніння наявна лише в одному з них.

Номеру страхового випадку відповідають перші цифри загального номеру е-лікарняного до знаку дефісу. Докладніше про номер електронного лікарняного і його складові: https://www.facebook.com/SocialFundUA/posts/4384206641707848.

Е-лікарняні стають готовими до сплати на восьмий день після дати свого закриття, тож навіть якщо позначка щодо сп’яніння з’явиться лише в другому лікарняному, комісія зможе призначити допомогу за первинним листком із врахуванням цієї інформації. Водночас, розробники вже працюють над застосуванням позначки про сп’яніння до всіх е-лікарняних у межах одного страхового випадку.

Зверніть увагу, сп’яніння є частою причиною травм і набутих захворювань. А серед працівників, які в стані сп’яніння приступають до роботи, спостерігається високий рівень смертельного травматизму. Навіть невисокий вміст алкоголю у крові, який не має явних зовнішніх ознак, викликає зменшення швидкості рухових реакцій, знижує працездатність і уважність, прискорює стомлюваність.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

Розмір щомісячних виплат від ФССУ особам з інвалідністю І групи перевищує середній на 73%

Щомісяця потерпілі внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань, зокрема у разі профхвороб на COVID-19, отримують від Фонду соціального страхування України страхові виплати, які компенсують їм втрачений заробіток.

Такі виплати від Фонду призначаються за рішенням МСЕК про стійку втрату працездатності, що необов’язково призвела до встановлення інвалідності, та здійснюються пожиттєво або до повного відновлення працездатності. Так, з майже 188 тисяч потерпілих на виробництві, які сьогодні отримують щомісячні страхові виплати, особами з інвалідністю є 107,7 тисяч людей.

При цьому 2 115 осіб мають інвалідність І групи, 12 353 особи – інвалідність ІІ групи, 93 219 осіб – інвалідність ІІІ групи.

Розмір щомісячної страхової виплати для них у середньому перевищує загальний показник (4 436,26 грн за підсумками трьох кварталів 2021 року):

● для потерпілих з інвалідністю І групи – на 72,7% (7,7 тис. грн); 

● потерпілих з інвалідністю ІІ групи – на 61,3% (7,2 тис. грн); 

● і потерпілих з інвалідністю ІІІ групи – на 33,9% (5,9 тис. грн).

Нагадаємо, розмір щомісячної страхової виплати встановлюється відповідно до ступеня втрати працездатності та середньомісячної заробітної плати потерпілого перед настанням страхового випадку. При цьому, максимальний розмір щомісячної страхової виплати не повинен перевищувати 10 розмірів прожиткового мінімуму. Мінімальний розмір призначеної щомісячної страхової виплати потерпілому у перерахунку на 100% втрати професійної працездатності не може бути меншим за прожитковий мінімум.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

Відсторонення невакцинованих працівників, які хворіють, потрібно відкласти

На початку листопада освітян і окремих держслужбовців, для яких визначена обов’язковість вакцинації від COVID-19, однак які відмовились від її проведення, було відсторонено від роботи. А з 09 грудня обов’язкове щеплення буде також поширено на соціальних працівників і робітників стратегічних підприємств.

Відсторонення від роботи оформляється наказом (розпорядженням) роботодавця із зазначенням строків відсторонення та обов’язковим ознайомленням під підпис згаданих у ньому осіб.

Для таких відсторонених працівників лікарняні не оплачуються. Однак, якщо застрахована особа захворіє до дня початку відсторонення, перший день такого відсторонення необхідно перенести на перший робочий день після закінчення періоду тимчасової непрацездатності, зазначає Державна служба України з питань праці.

У такому випадку Фонд соціального страхування України оплатить лікарняний на загальних підставах. Слідкувати за станом виплат можна онлайн: https://t.me/socialfund.

Якщо працівника все ж було включено до наказу про відсторонення попри його перебування на лікарняному, до документу мають бути внесені зміни, а дата початку відсторонення перенесена на перший робочий день після закінчення тимчасової непрацездатності. Після внесення змін до наказу на підставі лікарняного можна нарахувати матеріальне забезпечення.

Водночас зверніть увагу, відсторонення від роботи працівників, для яких визначена обов’язковість щеплень проти СOVID-19, однак які відмовились від вакцинації, покликане убезпечити їх самих, а також їхніх колег, відвідувачів, учнів, вихованців, підопічних та інших від ризику інфікування та подальшого поширення коронавірусу SARS-CoV-2. Відмова від щеплень за відсутності абсолютних протипоказань наражає на небезпеку оточуючих.

Нагадаємо, допомоги по вагітності та пологах є окремим видом матеріального забезпечення – їх ФССУ профінансує незалежно від того, чи було застраховану особу відсторонено від роботи. Детальніше: http://www.fssu.gov.ua/fse/control/main/uk/publish/article/978352.

Довідково. 

Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 20.10.2021 № 1096, з 08 листопада керівники державних органів (державної служби), підприємств, установ та організацій мають забезпечити відсторонення від роботи працівників, щодо яких визначена обов’язковість профілактичних щеплень проти СOVID-19, і які відмовились або ухиляються від їх проведення. Виключенням є особи, які мають абсолютні протипоказання до проведення такого щеплення та надали відповідний медичний висновок.

Перелік професій, виробництв та організацій, працівники яких підлягають обов’язковим профілактичним щепленням, визначено наказом МОЗ від 04.10.2021 № 2153. Так, на період дії карантину обов’язковим профілактичним щепленням від COVID-19 підлягають працівники:

 центральних органів виконавчої влади та їх територіальних органів;

 місцевих державних адміністрацій та їх структурних підрозділів;

 закладів вищої, післядипломної, фахової передвищої, професійної (професійно-технічної), загальної середньої, у тому числі спеціальних, дошкільної, позашкільної освіти, закладів спеціалізованої освіти та наукових установ незалежно від типу та форми власності.

Наказом МОЗ від 01.11.2021 № 2393 (набуває чинності 09 грудня) до цього переліку було також додано співробітників:

 підприємств, установ та організацій, що належать до сфери управління центральних органів виконавчої влади;

 установ і закладів, що надають соціальні послуги, закладів соціального захисту для дітей, реабілітаційних закладів;

 підприємств, установ та організацій, включених до Переліку об’єктів державної власності, що мають стратегічне значення для економіки і безпеки держави, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 04.03.2015 № 83.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

Зимові травмонебезпечні виробничі фактори

Настали похолодання, заморозки та ожеледь. Зима, звичайно, чудова пора року, проте виконувати роботи іноді заважають шляхи та тротуари, що перетворюються у морозну погоду на суцільну ковзанку, падіння бурульок, льодових (снігових) наростів та крижаних брил. Тому варто звернути увагу на зимові травмонебезпечні виробничі фактори.

Згідно з Державним стандартом України ДСТУ 2293-2014 «Охорона праці. Терміни та визначення основних понять» небезпечний виробничий чинник– це виробничий чинник, вплив якого на людину призводить до травм, погіршення здоров’я чи смерті.

До зимових травмонебезпечних факторів належать:

  • знижена температура повітря;
  • охолоджені елементи предметів (обладнання, поверхонь, матеріалів);
  • слизька поверхня території підприємства та населених пунктів (доріг, тротуарів);
  • падіння на працівників предметів (бурульок, льодових (снігових) наростів, крижаних брил);
  • недостатня освітленість території, робочих місць, проходів і проїздів у темну пору доби;
  • пожежі внаслідок недотримання правил користування електронагрівальними приладами та відкритим полум’ям;
  • несприятливі погодні умови (значні коливання температури повітря, чергування відлиг і заморозків, сильний вітер).

Дія зниженої температури повітря та предметів може призвести до обмороження, захворювання.

До травм, які трапляються взимку,належать:

  • травми голови та кінцівок;
  • вивихи та переломи кісток;
  • пошкодження хребта;
  • розтягнення і розрив зв’язок;
  • забої м’язів.

Заходи з профілактики несприятливого впливу холоду повинні передбачати затримку тепла – попередження вихолоджування виробничих приміщень, раціональні режими праці та відпочинку, використання засобів індивідуального захисту і навіть заходи щодо підвищення захисних сил організму.

Слизька поверхня території підприємства, населених пунктів та недостатня освітленість може призвести до падіння під час пересування і, як наслідок, травмування.

Власникам, керівникам підприємств, а також комунальним підприємствам населених пунктів необхідно проводити своєчасне очищення території від снігу та льоду, посипати дороги, пішохідні доріжки піском, сіллю, реагентами.

Бурульки становлять найбільшу небезпеку у період танення льоду та снігу: в таку погоду різко зростає кількість травм, отриманих під час падіння крижаних брил.

Роботодавцям, власникам житлових і адміністративних будівель слід організувати заходи щодо очищення дахів від снігу та знищення бурульокі льодових наростів. У разі неможливості позбутися бурульок – забезпечити обмеження доступу працівників, громадян до небезпечних ділянок.

Пожежі внаслідок недотримання правил користування електронагрівальними приладами та відкритим полум’ям призводять до опіків, отруєння продуктами згоряння та, в деяких випадках, смерті від цих чинників.

Найбільш схильні до впливу сезонних погодних умов такі види діяльності працівників:

  • робота на відкритих майданчиках;
  • робота у приміщеннях, які не обігріваються;
  • робота, пов’язана з пересуванням до об’єкта (між об’єктами) обслуговування або до будь-якого об’єкта;
  • робота на транспортних засобах;
  • охоронна діяльність тощо.

Необхідно зазначити, що цілковито безпечних та нешкідливих умов праці не існує. Реальним виробничим умовам притаманна, як правило, наявність деяких шкідливостей і небезпеки, наслідком яких є профзахворювання та травматизм.

Фонд соціального страхування України застерігає працівників щодо безпечного пересування територіями підприємств та населених пунктів.

Щоб зменшити ризик травм у зимовий період, слід дотримуватися таких порад:

1. У період танення льоду, слід бути особливо уважним, проходячи повз будинки та біля високих дерев.Спершу необхідно впевнитись у відсутності загрози падіння льодових наростів. Необхідно обходити ділянки, на яких звисають бурульки, триматись на відстані 3-5 метрів від будинків та інших споруд, вибираючи найбільш безпечний маршрут руху. Категорично забороняється заходити за спеціальні огорожі поблизу будинків чи дерев.

2. Ходіть не поспішаючи, ноги злегка розслабте в колінах, ступайте на всю підошву.

3. За можливості руки повинні бути не зайняті зайвими речами.

4. При порушенні рівноваги швидко присядьте – це найбільш реальний шанс утриматися на ногах.

5. Падайте в ожеледицю з мінімальним збитком для свого здоров’я. Відразу присядьте, щоб знизити висоту. У момент падіння стисніться, напружте м’язи, а доторкнувшись до землі, обов’язково перекотіться – удар, спрямований на вас, розтягнеться і втратить свою силу при обертанні.

6. Не тримайте руки в кишенях – б це збільшує можливість не тільки падіння, але і важчих травм, особливо переломів.

7. Обходьте металеві кришки люків. Як правило, вони вкриті льодом. Окрім того, вони можуть бути погано закріплені, що додає ризику та важкості травмувань.

8. Не йдіть із самого краю проїжджої частини дороги. Це небезпечно завжди, а на слизьких шляхах – особливо.

9. Не перебігайте проїжджу частину дороги під час снігопаду та в ожеледицю.Пам’ятайте, що в ожеледицю значно збільшується гальмівний шлях машини, і падіння перед автомобілем, який рухається, призводить, як мінімум, до травмування, а можливо, й до загибелі.

10. Не виходьте без потреби на вулицю. Зачекайте, поки не приберуть сніг і не розкидають пісок на обмерзлий тротуар.

11. Вкрай небезпечне пересування в ожеледицю в нетверезому стані. У стані сп’яніння травми частіше за все важкі, всупереч переконанню, що п’яний падає завжди вдало. Напідпитку люди не такі чутливі до болю і за наявності травми своєчасно не звертаються до лікаря, що завдає згодом додаткових проблем та неприємностей.

12. Якщо ви впали і через деякий час відчули біль у голові, нудоту, біль у суглобах, якщо утворилися пухлини, терміново зверніться за медичною допомогою,інакше можуть виникнути ускладнення з поганими наслідками.

Сергій Лисогор, страховий експерт з охорони праці

Городнянського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування

України в Чернігівській області

Під опікою Фонду знаходиться 100 тисяч осіб з інвалідністю

Сьогоднішній день, 03 грудня, за рішенням ООН щорічно відзначається як Міжнародний день людей з інвалідністю, аби привернути увагу до потреби захисту їх прав, підвищення благополуччя та важливості інтеграції у суспільне життя.

Саме реалізація цих цілей є одним із базисів роботи Фонду соціального страхування України, на якому ґрунтується щоденна робота наших фахівців в усіх регіонах країни.

Забезпечення пожиттєвого соціального захисту для осіб, які внаслідок своєї трудової діяльності отримали інвалідність або стійку втрату працездатності, залишається для Фонду соціального страхування України пріоритетним напрямом роботи упродовж багатьох років.

Для цих осіб Фондом реалізується всебічний комплекс підтримки – від системного фінансового забезпечення і компенсації всіх витрат на лікування, ліки, догляд та інше до медичної і соціальної реабілітації, протезування, надання технічних засобів реабілітації.

Сьогодні під опікою ФССУ знаходиться близько 188 тисяч осіб, які мають стійку втрату працездатності внаслідок професійного захворювання чи травми, отриманої на виробництві. З них понад 100 тисяч осіб мають групу інвалідності.

Фонд здійснює для них фінансування щомісячних страхових виплат, які компенсують їм втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності, одноразові допомоги, здійснює оплату лікування усіх прямих наслідків страхового випадку, зокрема проведення діагностик і оперативних втручань, забезпечує усіма необхідними лікарськими засобами і виробами медичного призначення, оплачує медичну реабілітацію і системне санаторно-курортне лікування, компенсує витрати на спеціальний медичний догляд, постійний сторонній догляд і побутове обслуговування, забезпечує технічними засобами реабілітації, протезами та ендопротезами тощо.

Комплекс медико-соціальних послуг, які Фонд соціального страхування України гарантує для потерпілих на виробництві, дозволяє суттєво покращити якість їх життя, упередити ускладнення, повернутись до соціального життя, а деколи й відновити працездатність.

Крім того, від початку пандемії Фонд також здійснює страховий захист усіх працівників закладів охорони здоров’я, які отримали стійку втрату працездатності або інвалідність внаслідок гострого професійного захворювання на СOVID-19.

З початку цього року ФССУ направив понад 9,5 мільярда гривень на щомісячні страхові виплати для потерпілих на виробництві, зокрема медиків у разі профхвороби на СOVID-19, та членів їх родин; 152,5 мільйона гривень на одноразові допомоги потерпілим, у тому числі медикам, і їх родинам за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням; 251,7 мільйона гривень на одноразові допомоги за кошти державного бюджету медикам, яким встановлена інвалідність, а також їх родинам у разі смерті медичного працівника.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

ПІД ОПІКОЮ

ФОНДУ ЗНАХОДИТЬСЯ 100 ТИСЯЧ ОСІБ З ІНВАЛІДНІСТЮ

Сьогоднішній день, 03 грудня, за рішенням ООН щорічно відзначається як Міжнародний день людей з інвалідністю, аби привернути увагу до потреби захисту їх прав, підвищення благополуччя та важливості інтеграції у суспільне життя.

Саме реалізація цих цілей є одним із базисів роботи Фонду соціального страхування України, на якому ґрунтується щоденна робота наших фахівців в усіх регіонах країни.

Забезпечення пожиттєвого соціального захисту для осіб, які внаслідок своєї трудової діяльності отримали інвалідність або стійку втрату працездатності, залишається для Фонду соціального страхування України пріоритетним напрямом роботи упродовж багатьох років.

Для цих осіб Фондом реалізується всебічний комплекс підтримки – від системного фінансового забезпечення і компенсації всіх витрат на лікування, ліки, догляд та інше до медичної і соціальної реабілітації, протезування, надання технічних засобів реабілітації.

Сьогодні під опікою ФССУ знаходиться близько 188 тисяч осіб, які мають стійку втрату працездатності внаслідок професійного захворювання чи травми, отриманої на виробництві. З них понад 100 тисяч осіб мають групу інвалідності.

Фонд здійснює для них фінансування щомісячних страхових виплат, які компенсують їм втрачений заробіток відповідно до ступеня втрати працездатності, одноразові допомоги, здійснює оплату лікування усіх прямих наслідків страхового випадку, зокрема проведення діагностик і оперативних втручань, забезпечує усіма необхідними лікарськими засобами і виробами медичного призначення, оплачує медичну реабілітацію і системне санаторно-курортне лікування, компенсує витрати на спеціальний медичний догляд, постійний сторонній догляд і побутове обслуговування, забезпечує технічними засобами реабілітації, протезами та ендопротезами тощо.

Комплекс медико-соціальних послуг, які Фонд соціального страхування України гарантує для потерпілих на виробництві, дозволяє суттєво покращити якість їх життя, упередити ускладнення, повернутись до соціального життя, а деколи й відновити працездатність.

Крім того, від початку пандемії Фонд також здійснює страховий захист усіх працівників закладів охорони здоров’я, які отримали стійку втрату працездатності або інвалідність внаслідок гострого професійного захворювання на СOVID-19.

З початку цього року ФССУ направив понад 9,5 мільярда гривень на щомісячні страхові виплати для потерпілих на виробництві, зокрема медиків у разі профхвороби на СOVID-19, та членів їх родин; 152,5 мільйона гривень на одноразові допомоги потерпілим, у тому числі медикам, і їх родинам за загальнообов’язковим державним соціальним страхуванням; 251,7 мільйона гривень на одноразові допомоги за кошти державного бюджету медикам, яким встановлена інвалідність, а також їх родинам у разі смерті медичного працівника.

Пресслужба виконавчої дирекції

   Фонду соціального страхування України

01.12.2021

Збільшився розмір щомісячних компенсацій за здійснення догляду за потерпілими

З сьогоднішнього дня було збільшено мінімальний розмір витрат на здійснення медичного і стороннього догляду за потерпілими на виробництві, які у повному обсязі компенсує Фонд соціального страхування України.

Виплати за цим напрямом збільшились у зв’язку із зростанням з 01 грудня 2021 року розміру мінімальної заробітної плати з 6 000 грн до 6 500 гривень.

Цей вид медико-соціальних послуг фінансується Фондом, аби забезпечити людину, яка набула інвалідності, необхідною допомогою – від щоденних візитів медичного персоналу для проведення процедур до сторонньої допомоги в побутових справах, як-от приготування та приймання їжі. Ці виплати здійснюються для осіб з інвалідністю, яким МСЕК визначена відповідна потреба, щомісячно.

Тож з 01 грудня для усіх потерпілих внаслідок нещасного випадку на виробництві або професійного захворювання, які потребують догляду чи допомоги в побутовому обслуговуванні, розмір компенсацій витрат від ФССУ на ці медико-соціальні послуги щомісяця складає:

• спеціальний медичний догляд – сума витрат на місяць 6 500 грн (розмір мінімальної заробітної плати);

• постійний сторонній догляд – сума витрат на місяць 3 250 грн (розмір половини мінімальної заробітної плати);

•  побутове обслуговування – сума витрат на місяць 1 625 грн (розмір чверті мінімальної заробітної плати).

Раніше ці витрати становили 6 000 грн, 3 000 грн і 1 500 грн відповідно.

Зазначені виплати здійснюються у наступному місяці за попередній, тож підвищені виплати потерпілі на виробництві отримають у січні 2022 року за грудень 2021.

Пресслужба виконавчої дирекції
 Фонду соціального страхування України

01.12.2021

З 01 грудня в Україні зріс прожитковий мінімум та пов’язані з ним страхові виплати

З 01 грудня 2021 року в Україні планово збільшився розмір прожиткового мінімуму для працездатних осіб – з 2 379 гривень до 2 481 гривні.

Відповідно зросла сума пов’язаних з ним одноразових допомог, які фінансуються Фондом соціального страхування України для потерпілих внаслідок нещасних випадків на виробництві або професійних захворювань, а також осіб, які мають право на виплати в разі втрати годувальника.

Так, для осіб, у яких право на страхові виплати від Фонду настало з 01 грудня цього року, розмір допомоги складе:

• потерпілому внаслідок нещасного випадку на виробництві відповідно до ступеня втрати професійної працездатності (максимально 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого законом для працездатних осіб, при 100% втрати працездатності) – 42 177 грн;

• сім’ї у разі смерті потерпілого (100 розмірів прожиткового мінімуму) – 248 100 грн;

• утриманцю у разі смерті потерпілого (20 розмірів прожиткового мінімуму) – 49 620 грн.

Раніше ці виплати становили 40 443 грн, 237 900 грн і 47 580 грн відповідно.

Пресслужба виконавчої дирекції
Фонду соціального страхування України