Безоплатна правова допомога

До бюро правової допомоги звертаються громадяни, з питанням, щодо порядку стягнення з працездатних дітей аліментів на утримання непрацездатних батьків. Головний спеціаліст відділу Городнянське бюро надає роз’яснення з даного питання.

Згідно з статтею 51 Конституції України встановлено, що повнолітні діти зобов’язані піклуватися про своїх непрацездатних батьків. В Сімейному кодексі України міститься Глава 17, яка присвячена обов’язку повнолітніх дочки, сина утримувати батьків. В статті 202 Сімейного кодексу зазначено, що повнолітні дочка, син зобов’язані утримувати батьків, які є непрацездатними і потребують матеріальної допомоги. Однак якщо мати, батько були позбавлені батьківських прав і ці права не були поновлені, обов’язок утримувати матір, батька у дочки, сина, щодо яких вони були позбавлені батьківських прав, не виникає. Також стаття 203 Сімейного кодексу вказує на обов’язок дочки, сина брати участь у додаткових витратах на батьків, а саме: дочка, син крім сплати аліментів зобов’язані брати участь у додаткових витратах на батьків, викликаних тяжкою хворобою, інвалідністю або немічністю. У випадках визначених статтею 204 Сімейного кодексу дочка, син можуть бути звільнені судом від обов’язку утримувати матір, батька та обов’язку брати участь у додаткових витратах, якщо буде встановлено, що мати, батько ухилялися від виконання своїх батьківських обов’язків, мати, батько не сплачували аліменти на утримання дитини, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за три роки, і така заборгованість є непогашеною на момент прийняття судом рішення про визначення розміру аліментів на батьків. У виняткових випадках суд може присудити з дочки, сина аліменти на строк не більш як три роки.

Згідно з статтею 205 Сімейного кодексу, суд визначає розмір аліментів на батьків у твердій грошовій сумі і (або) у частці від заробітку (доходу) з урахуванням матеріального та сімейного стану сторін. При визначенні розміру аліментів та додаткових витрат суд бере до уваги можливість одержання утримання від інших дітей, до яких не пред’явлено позову про стягнення аліментів, дружини, чоловіка та своїх батьків.