ІНФОРМАЦІЯ ДЛЯ ВНУТРІШНЬО ПЕРЕМІЩЕНИХ ОСІБ
Сторінка в процесі доопрацювання
Як зареєструвати статус ВПО та отримати довідку переселенця. Інструкція
Де отримати
Онлайн — у мобільному застосунку Дія
Офлайн — ЦНАПи, органи соціального захисту населення та виконавчі органи сільських, селищних чи міських рад
Строк – 1 день
Вартість – Безоплатно
Якщо через війну вам довелося покинути домівку та виїхати до більш безпечних регіонів України, ви можете отримати статус переселенця та грошові виплати від держави — для себе та своїх дітей. Крім того, така довідка дає право переоформити соціальні виплати чи пенсію, отримати доступ до медичного обслуговування, влаштувати дитину в садок чи школу.
Отримати її можна як онлайн у кілька кліків у Дії, так і офлайн за місцем проживання.
Відповідно до постанови про порядок оформлення і видачі довідки подати заяву на оформлення статусу ВПО можуть люди, які покинули свій дім через війну та оселилися в іншому місці в межах України, навіть якщо це була зміна місця проживання в одній громаді. Отримати таку довідку можуть ті, хто виїхали з:
- Чернігівської;
- Сумської;
- Харківської;
- Херсонської;
- Миколаївської;
- Запорізької;
- Донецької;
- Луганської;
- Житомирської;
- Одеської;
- Волинської;
- Дніпропетровської;
- Київської області;
- міста Києва.
Список областей може зазнати змін, будь ласка, перевіряйте актуальну інформацію в офіційних розпорядженнях Кабінету Міністрів України, зокрема тут.
Оформлення статусу ВПО йі отримання довідки є вашим правом, а не обов’язком. Однак саме цей документ необхідний для отримання грошових виплат від держави. Крім того, така довідка дає право переоформити соціальні виплати чи пенсію, отримати доступ до медичного обслуговування та допомогу з пошуком житла, влаштувати дитину в садок чи школу.
Претендувати на грошову допомогу від держави можуть ті українці, які переїхали з територій, де були або тривають бойові дії, з тимчасово окупованих громад і громад під блокадою. Цей перелік затверджує Міністерство з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій. На початок липня 2022 року до нього включені 310 громад із 9 областей, однак актуальний список варто завжди перевіряти на сайті Міністерства, адже його регулярно оновлюють.
Дізнатися про соціальну допомогу від держави можна також на безкоштовній гарячій лінії за номером 0 (800) 331-834. Телефонувати можна щодня з 8:00 до 22:00.
Як отримати статус ВПО та довідку
Подати заяву на отримання статусу переселенця з 14 років можна самостійно, від імені дитини це мають робити батьки. Якщо людина є недієздатною або має обмежену дієздатність — від її імені документи подає законний представник.
Перелік необхідних документів
- заява про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи;
- паспорт громадянина України;
- якщо прописка не вказана в паспорті, варто надати інший документ на підтвердження. Це може бути військовий квиток, трудова книжка, медичні чи інші документи, які підтвердять факт проживання на відповідній території.
Якщо заяву подає законний представник, також потрібно надати:
- документ, який посвідчує особу законного представника;
- документ, який підтверджує повноваження особи як законного представника (або родинні стосунки між дитиною і заявником);
- свідоцтво про народження дитини.
Подати заяву та отримати статус переселенця на виплати для ВПО можна як онлайн, так і офлайн.
Онлайн
Зручний варіант комплексної послуги, яка у кілька кліків, без черг та додаткових паперів дає можливість не лише отримати довідку переселенця, але й подати заявку на отримання допомоги від держави.
Важливо: щоб отримати статус ВПО, у застосунку має відображатися картка платника податків та один із паспортів: ID-картка або закордонний біометричний паспорт. Для формування довідки потрібні дані саме з біометричних документів, тож якщо такої інформації немає, заяву доведеться подавати офлайн. Також ЦНАП доведеться відвідати особисто, якщо ви перемістилися в межах одного населеного пункту — наприклад, змінили вулицю.
- Оновіть застосунок Дія та авторизуйтеся зручним для вас способом.
- Зайдіть у розділ «Послуги» та надішліть заявку на отримання статусу ВПО.
- Вкажіть місце, де ви зараз перебуваєте — область, населений пункт і конкретну адресу. Також підтвердьте геолокацію. Це потрібно зробити лише один раз, щоб перевірити ваше фактичне місце перебування.
- Якщо маєте дитину, і свідоцтво про народження є в застосунку, можете отримати статус переселенця і для неї. Якщо ж дітей чи свідоцтва немає, натисніть «Зареєструватися без дітей».
- Далі можна одразу подати заявку на фінансову допомогу від держави. Це 2000 грн щомісяця для дорослого та 3000 грн для дитини. Для цього натисніть «Хочу отримувати допомогу».
- Оберіть картку єПідтримка для зарахування коштів. Якщо у вас такої картки немає, необхідно її оформити.
- Перевірте заяву, підтвердіть правильність даних та натисніть «Надіслати».
Якщо під час оформлення заяви система видає помилку, просто спробуйте ще раз через деякий час. Після оброблення заяви довідка ВПО з’явиться у застосунку в переліку ваших документів.
Офлайн
- Оберіть найближчий до вас відділ соцзахисту або ЦНАП, який надає послуги для ВПО. Зробити це можна за посиланням.
- Підготуйте всі необхідні документи та візьміть їх із собою.
- Оберіть банківську картку для виплат або замовте нову у будь-якому банку.
- Відвідайте Центр та подайте заяву на отримання допомоги.
Важливо: якщо у паспорті немає даних про реєстрацію місця проживання в одному з відповідних регіонів, візьміть із собою будь-який документ для підтвердження. Це може бути військовий квиток, трудова книжка, право власності на майно тощо.
Зазвичай довідку з підписом і печаткою видають у той же день. Однак якщо у ваших документах відсутня відмітка про реєстрацію місця проживання на території, з якої ви евакуювалися, розгляд заяви може тривати до 15 робочих днів.
Ролик № 1 «Субсидія на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб»
У відео розповідається про субсидію на оренду житла для ВПО, рішення, яке допоможе внутрішньо переміщеним особам покривати фінансові витрати на оренду і, відповідно, покращити своє становище. У ролику детально розповідається, хто має право отримати фінансову допомогу від держави та як її оформити.
Зазначений відеоролик (хронометраж – 2 хвилини 11 секунд) можна завантажити в електронному вигляді за посиланням:
https://drive.google.com/file/d/1GjWlPQRLwRr14Ae4flixc0QjS8T9QH6N/view?usp=drive_link
Ролик 2 «Здаєш житло для переселенців, – отримай компенсацію від держави» інформує про відшкодування державою податків орендодавцям, які здають його в оренду ВПО, та можливість долучитися власникам житла до цієї програми. Він містить інформацію про дії, які необхідно для цього зробити, та вигоди, які отримає орендодавець після, приєднавшись до програми. Відеоматеріал має стимулювати власникам житла скористатись державною програмою.
Зазначений відеоролик (хронометраж – 1 хвилина 48 секунд) можна завантажити в електронному вигляді за посиланням: https://drive.google.com/file/d/1QVtmmZp4zKpwwvcJqHQWHTSB3MIGjFT1/view?usp=drive_link
Інформаційно-довідкові матеріали щодо субсидії на оренду житла
Мінсоцполітики в межах компетенції опрацьовує питання підтримки сімей внутрішньо переміщених осіб з різним фінансово-майновим станом для забезпечення їх індивідуальним житлом.
Із метою створення умов для розв’язання проблем громадян України, які після 24.02.2022 перемістилися з тимчасово окупованої Російською Федерацією території України, а також адміністративно-територіальних одиниць, на яких проводяться бойові дії, відповідно до Порядку надання допомоги на проживання внутрішньо переміщеним особам, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20.03.2022 № 332 (зі змінами), запроваджено допомогу на проживання. Така допомога з березня 2022 року надається на кожну внутрішньо переміщену особу, відомості про яку включено до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб та яка подала відповідну заяву, у таких розмірах: для осіб з інвалідністю та дітей – 3 000 грн; для інших осіб – 2 000 гривень.
Також із метою сприяння інтеграції в територіальні громади внутрішньо переміщених осіб, які втратили житло внаслідок його руйнування або внаслідок вимушеного переселення з окупованих територій чи зон активних бойових дій, з 29.01.2025 впроваджено новий інструмент підтримки – субсидія на оплату вартості або частини вартості найму (оренди) житлового приміщення, розмір якої залежатиме від кількості осіб у складі домогосподарства, яке орендує житло; доходів та майнового стану домогосподарства і його спроможності оплачувати рахунки за оренду самостійно. Чим нижчими є доходи, тим вищий відсоток вартості оренди буде покривати субсидія.
Починаючи із січня 2025 року Мінсоцполітики супроводжує, Пенсійний фонд України реалізує механізм компенсації особам, які тимчасово розмістили в своїх житлових приміщеннях внутрішньо переміщених осіб, витрат, що пов’язані з безоплатним тимчасовим розміщенням (перебуванням) внутрішньо переміщених осіб, та виплату таким особам відповідних коштів компенсації за рахунок коштів державного бюджету, а також коштів інших джерел, не заборонених законодавством (наразі ведуться перемовини з УВКБ ООН щодо продовження співпраці за цим напрямом їх фінансування).
Планується впровадження механізму надання компенсації за спожиті комунальні послуги під час розміщення внутрішньо переміщених осіб у закладах, спорудах, об’єктах всіх форм власності. Наразі опрацьовується проект нового порядку, у зв’язку із передачою функції супроводження відповідного інструменту від Мінреінтеграції до Мінсоцполітики.
Крім цього, внутрішньо переміщеним особам надається субсидія на оплату житлово-комунальних послуг та придбання твердого палива і скрапленого газу за місцем фактичного проживання, умови призначення якої визначено Положенням про порядок призначення житлових субсидій, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 21.10.1995 № 848 ,,Про спрощення порядку надання населенню субсидій для відшкодування витрат на оплату житлово-комунальних послуг, придбання скрапленого газу, твердого та рідкого пічного побутового палива” (зі змінами).
Пільги на оплату житлово-комунальних послуг, придбання твердого палива і скрапленого газу передбачено законами України для категорій громадян незалежно від того, чи є вони внутрішньо переміщеними особами чи ні. При цьому знижка плати за послуги встановлена на рівні від 25 % до 100 % залежно від категорії пільговика.
Варто зазначити, що Мінсоцполітики проводиться широка інформаційно-роз’яснювальна кампанія щодо запровадження нового механізму державної підтримки внутрішньо переміщених осіб у вигляді субсидії на оренду житла.
Перед запуском нового інструменту державної підтримки Мінсоцполітики підготувало та ініціювало поширення новин про його доступність з 29.01.2025, а також надано відповідні коментарі керівництвом Мінсоцполітики на телебаченні (https://www.facebook.com/watch/?v=1235397188116359).
Вцілому з 20.01.2025 по 29.01.2025 у засобах масової інформації було опубліковано понад 350 новин (https://surl.li/bjhaqa). Крім розміщення на ресурсах Мінсоцполітики інформацію було розіслано на центральні та регіональні засоби масової інформації, прес-служби обласних державних військових адміністрацій.
За підтримки Ради Європи в Україні було виготовлено два анімаційних ролики для двох цільових аудиторій – внутрішньо переміщених осіб і потенційних наймодавців, а саме:
1) „Субсидія на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб” – ролик, який інформує про субсидію на найм житла для внутрішньо переміщених осіб як про рішення, яке допоможе внутрішньо переміщеним особам покривати фінансові витрати на оренду житла і, відповідно, покращити своє становище. Ознайомитися з роликом можна за посиланням: https://bit.ly/42UjAop;
2) „Даєш житло для переселенців, – отримай компенсацію від держави” – ролик, який інформує про відшкодування державою податків наймодавцям, які здають житло в найм для внутрішньо переміщених осіб, та можливість долучитися власникам житла до цієї програми, а також містить інформацію про те, що необхідно для цього зробити. Ознайомитися з роликом можна за посиланням: https://bit.ly/3ELXgDk .
Обидва ролики було розміщено не тільки на ресурсах Мінсоцполітики, але й на майданчиках громадських організацій, які займаються захистом прав ВПО (https://www.facebook.com/share/v/18WUpGFc3R/) і направлено прес-службам обласних державних військових адміністрацій для поширення в регіонах (https://www.facebook.com/share/v/14ynrgrRgZ/ або https://www.facebook.com/share/v/18ihnnwB5E/).
На постійній основі ролики транслюються на моніторах сервісних центрів Пенсійного фонду України. Підготовлено відповідні листи для отримання відео статусу соціальної реклами і можливості трансляції їх на телебаченні та в потягах АТ „Укрзалізниці”.
Разом з тим за підтримки Ради Європи в Україні та громадських організацій створено та розроблено дизайн інформаційних плакатів про субсидію на найм житла для наймодавців (https://surl.li/ryuuqf) і внутрішньо переміщених осіб (https://surl.li/fpriqa). Наразі плакати знаходяться в процесі друку і найближчим часом будуть розміщені в усіх сервісних центрах Пенсійного фонду України та ЦНАП.
Крім того, з метою інформування про запровадження нового інструменту державної підтримки для внутрішньо переміщених осіб Мінсоцполітики разом із Проектами Ради Європи „Сприяння розробці житлових рішень для осіб, постраждалих від війни в Україні”, „Посилення соціального захисту в Україні”, „Полегшення доступу до прав людини й основних послуг для внутрішньо переміщених осіб та осіб, що повертаються в Україну”, що впроваджуються на виконання Плану дій Ради Європи для України „Стійкість, відновлення, відбудова” 2023-2026 роки 06.02.2025 було проведено презентацію „Доступні житлові рішення: запуск субсидії на оренду для ВПО в Україні” (далі – презентація). Зазначений захід дав змогу, зокрема:
отримувати зворотні зв’язки від широкого кола зацікавлених сторінок, включаючи громадськість, міжнародних партнерів, ріелторів, представників органів влади та народних депутатів;
враховувати різноманітні точки зору та реальні потреби ВПО, що дозволить зробити державну підтримку більш адаптованою до їхніх інструментальних потреб;
посилити взаємодію між більшими учасниками процесу, що сприятиме виробленню комплексних і збалансованих рішень.
У межах презентації з метою забезпечення широкого поширення інформації було організовано трансляцію заходу на офіційних сторінках Мінсоцполітики в YouTube (https://www.youtube.com/watch?v=oNY2eYyQ9SQ) і Facebook (https://www.facebook.com/watch/live/?ref=watch_permalink&v=513469275096267).
Завдяки активному анонсуванню заходу на платформі YouTube – 3 039 переглядів, у соціальній мережі Facebook (укр.мовою) – 12 324 перегляди, (англ.мовою) – 14 667 переглядів.
У презентаційних матеріалах було зазначено електронну адресу, на яку Мінсоцполітики пропонує надавати пропозиції щодо покращення механізму надання субсидії на оренду житла.
Інформування про цей інструмент здійснюється на постійній основі через соціальні мережі Мінсоцполітики, у коментарях керівництва Міністерства на телебаченні та радіо, а також шляхом підготовки роз’яснювальних матеріалів (наприклад, ,,як скористатися інструментом онлайнˮ https://www.facebook.com/share/p/1XeiCJbJ3S/; ,,в якому чат-боті можна тримати інформацію про субсидію на оренду житлаˮ https://www.facebook.com/share/p/1HerBvFqi3/ тощо).
Починаючи з 01.01.2025 ініційовано вихід понад 1 300 публікацій у медіа (https://surl.li/rtaayu).
ПИТАННЯ – ВІДПОВІДЬ ЩОДО ДОГЛЯДУ “МУНІЦИПАЛЬНА НЯНЯ”
Питання | Відповіді |
Чи повинен заявник надати підтверджуючі документи, що муніципальна няня забезпечує догляд одночасно не більше як за трьома/шістьма дітьми з однієї чи різних сімей?
|
Заявник, який укладає договір із муніципальною нянею після прийняття постанови № 664 зазначає в договорі інформацію про кількість дітей, за якими встановлено догляд. |
Чи потрібно змінювати договір заявникам, які отримували відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною “муніципальна няня” до прийняття Постанови 664? Чи достатньо внести зміни до договору щодо періоду дії договору, організації безпеки дітей та кількості дітей на обслуговувані няні, необхідності зазначення адреси надання послуги, зобов’язання з організації безперешкодного доступу дітей до укриття, тощо?
У фізичної особи підприємця (КВЕД 97.00,88.91) на догляді 8 дітей, договір укладено з 01.02.2024 по 02.01.2027. Чи припиняти виплату відшкодування вартості послуги ,,муніципальна няня” в такому випадку? Якщо так, то з якого часу? Чи потрібно переукладати договори про здійснення догляду за дитиною до трьох років з урахуванням змін, зокрема, якщо за дитиною з інвалідністю до трьох років здійснює догляд бабуся чи потрібно переукладати договір з муніципальною нянею?
|
Варто зазначити, що постановою № 664 не передбачено підтвердження права на отримання послуги та перегляду рішень, виданих до моменту прийняття постанови № 664.
Крім того, норми постанови № 664 не можуть зачіпати правовідносини, які виникли до моменту прийняття нормативно-правового акта. У разі, якщо вищезазначені особи мали укладені договори, які не припинялися, а продовжували діяти і відповідно до яких „муніципальні няні” виконували свої повноваження щодо здійснення догляду за дітьми, такі особи можуть продовжувати керуватися нормами постанови № 68. Разом з тим, якщо договір з „муніципальною нянею” було розірвано / припинено, в такому разі вищезазначеним особам необхідно переукласти договори із урахуванням особливостей, передбачених постановою № 664. При цьому, заявники компенсації послуги ,,муніципальна няня”, які уклали договір з муніципальною нянею до прийняття постанови № 664 не повинні вносити до нього зміни. Водночас після того, як дитині виповниться 3 роки необхідно укласти новий договір із врахуванням особливостей постанови № 664. |
Які саме заходи безпеки повинні бути зазначені у договорі? | Заходи безпеки визначаються індивідуально кожним заявником компенсації послуги ,,муніципальна няня”.
|
Відповідно до підпункту 2 пункту 2 Постанови 664 право на відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною “муніципальна няня” мають заявники, у разі, коли батьки, опікуни дитини беруть участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України. Чи є необхідність в наданні довідки про безпосередню участь? Який період участі у заходах повинен бути зазначений в довідці, чи заявник повинен надавати довідку кожного місяця?
|
Компенсація послуги ,,муніципальна няня” призначається заявникам, в разі їх відповідності вимогам, визначеним постановою № 664, у разі, коли батьки, опікуни дитини беруть участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту, безпеки населення та інтересів держави у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України, довідки про їх участь в таких заходах надавати щомісяця не потрібно, оскільки такі особи припинять виконання таких завдань після оголошення демобілізації або в разі отримання поранення (в разі встановлення інвалідності), смерті, що в свою чергу є фактом припинення виконання таких завдань.
Також постановою № 664 не передбачено щомісячне підтвердження довідкою. Водночас постановою № 68 передбачено, що заявник послуги „муніципальна няня” інформує протягом одного робочого дня про розірвання договору, продовження строку його дії або про інші обставини, що можуть вплинути на надання муніципальною нянею послуги „муніципальна няня”. |
Відповідно до підпункту 1 пункту 2 Постанови 664 муніципальною нянею не можуть бути родичі першого ступеня споріднення.
Відносно до кого визначається ступінь споріднення: до дитини чи до отримувача допомоги? Чи має право бути нянею бабуся дитини? Чи має право Управління вимагати від заявників документи, що підтверджують відповідність цій вимозі?
|
Членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти як такої фізичної особи, так і її чоловіка або дружини, у тому числі усиновлені ними діти, тобто родичі заявника (як фізичної особи).
|
Як перевіряти чи встановлювати кількість дітей, за якими забезпечує догляд муніципальна няня?
|
У договорі має бути зазначено, зокрема, назву послуги, її обсяг з визначенням конкретних заходів, кількості годин надання послуги “муніципальна няня” на місяць, інформацію про дітей, за якими здійснюється догляд, та інформацію про особу, яка здійснює догляд за такими дітьми, умови та строк надання послуги, її вартість, періодичність оплати, відповідальність сторін, місце проживання заявника послуги “муніципальна няня”, місце проживання муніципальної няні (для фізичних осіб – підприємців)/місцезнаходження муніципальної няні (для юридичних осіб). |
Для батьків, опікунів які є особами з інвалідністю І чи ІІ групи, які здійснюють догляд за дитиною до шести років, чи потрібно долучати медичний висновок лікарсько – консультативної комісії про потребу додаткового догляду за дитиною ?
|
Батьки, опікуни, які є особами з інвалідністю подають документи, визначені постановою № 68, а саме довідку медико-соціальної експертної комісії про встановлення групи інвалідності (для осіб з інвалідністю). |
Якщо фізична особа-підприємець може забезпечувати догляд одночасно за трьома дітьми з однієї чи різних сімей за адресою, визначеною працівником, або за однією з адрес проживання дітей, то відшкодування здійснюється в межах 165 годин догляду за усіма дітьми чи за кожною дитиною, тобто 3 мінімальні заробітні плати?
|
Відшкодування здійснюється в межах 165 годин догляду за кожною дитиною, тобто 3 мінімальні заробітні плати. Крім того відшкодування здійснюється заявнику, а не муніципальній няні.
|
Яким чином перевіряти родинні стосунки, а саме встановлення ступеня споріднення? Муніципальною нянею не можуть бути родичі першого ступеня споріднення – по відношенню до заявника чи до дитини?
|
Членами сім’ї фізичної особи першого ступеня споріднення вважаються її батьки, її чоловік або дружина, діти як такої фізичної особи, так і її чоловіка або дружини, у тому числі усиновлені ними діти, тобто родичі заявника (як фізичної особи).
|
Чи буде програмно перевірятися (обмежуватися) кількість дітей, на яких призначатиметься відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною «муніципальна няня»?
|
Здійснено доопрацювання в системі „Муніципальна няня” веб-портал підсистеми Е-послуги „Муніципальна няня” для зовнішнього користувача та веб-кабінеті Уповноваженої посадової особи структурного підрозділу з питань соціального захисту населення із врахуванням особливостей, передбачених постановою № 664, зокрема, додано довідник причин припинення виплати, а саме здійснення догляду як ФОП більше за 3 дітьми, як юридична особа більше як за 6 дітьми.
|
Чи має право на отримання компенсації заявниця, яка має статус внутрішньо переміщеної особи з 2014 року?
|
Відповідно до постанови № 664 право на отримання відшкодування вартості послуги з догляду за дитиною „муніципальна няня” мають внутрішньо переміщенні особи, які є батьками до трьох років, відомості про яких можна перевірити структурним підрозділом з питань соціального захисту населення районних, районних у мм. Києві та Севастополі державних адміністрацій, виконавчих органів міських, районних у містах (у разі їх утворення) рад в Єдиній інформаційній базі даних про внутрішньо переміщених осіб. |
Яким чином розрахувати період 6 місяців: з дати звернення, з місяця звернення, з місяця наступного за місяцем звернення:? | З дати звернення заявником. |
Чи призначається компенсація, якщо в складі сім’ї дві дитини: одна дитина до 3 років, а інша після 6 років дитина з інвалідністю, чи має право сім’я на компенсацію на дитину до 3 років | Компенсації призначається на дитину, яка підпадає під вимоги постанов 68 і 664, якщо дитина з інвалідністю можливість здійснення догляду за нею до 6 років, дитини до 3 років (якщо один з батьків ВПО). |
З якого часу застосовувати норми нової постанови ? | З моменту набрання чинності постанови. |
Яким чином перевірити ступінь споріднення родичів? | Ступінь споріднення визначається відносно заявника, тобто бабусі і дідусі дитини – батьки заявника, а також старші діти заявника не можуть бути нянею.
В договорі з муніципальною нянею, зокрема, зазначається інформація про няню та її місце проживання / місце знаходження, збіг прізвищ няні та заявника або спільна адреса проживання є одними з підстав вважати цих осіб близькими родичам. Водночас на сьогодні Міністерством опрацьовується питання пошуку альтернативних шляхів визначення ступеню спорідненості. |
Який документ буде підтвердженням того, що один із батьків бере участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України? | Підтвердженням того, що один із батьків бере участь у заходах, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв’язку із збройною агресією Російської Федерації проти України є довідка, яка видається військовою частиною, в якій служить особа. |
Заявники компенсації послуги ,,муніципальна няня”, які уклали договір з муніципальною нянею до прийняття постанови № 664 не повинні переукладати договори. |
Ролик про програму “Муніципальна няня”
Субсидія на оренду житла для внутрішньо переміщених осіб