ПРО ГОРОДНЯНЩИНУ
«Українська Атлантида» – земля Городнянська. Віддалена від великих міст, притиснута під самісінький кордон, Городнянщина тим самим зберегла свою унікальність. Архаїка, що є сьогоденням.
Вона – у говірці, мʼякій і плавній, що зберегла давні мовні форми й норми, у мережеві різьблених піддаш і лиштв. У невичерпній, здається, кількості натканого й вишитого невтомними руками, що у найтяжчі часи лікували душу творчістю, даючи розраду серцю у кольорах і звуках.
Дерев’яна будівля, місто Городня. Фото: Анжела Савченко
Життя на мяжи і на межі, де сонця не так багато, а ґрунти не такі й родючі. Проте є царство лісів і сині вени річок і річечок, що мережать усі відтінки зеленого усіма відтінками синього. Північна природа зачаровує такою ж стриманістю й простотою, як і місцева архітектура.
Річка Снов, околиці села Конотоп. Фото: Анжела Савченко
Життя у стилі українського hygge, яке ще не усвідомив і не оцінив наш соціум. Мінімалістичне і невибагливе, далеке від розкоші, але глибоке у своїй традиції. Уповільнене в темпі. Життя серед природи, частиною якої ти є.
Учасники народного аматорського колективу, с. Конотоп. Фото: Олександр Скрипко
Це станеться обовʼязково. Після війни.
Бо ті, хто живе на теренах Городнянської громади особливо цінують спокій, який було віроломно порушено сусідами 24 лютого 2022 року. І тоді громада довела, що жити на мяжи, на прикордонні – то не значить бути однаковими. Городнянці – українці, що зберегли і плекають власну локальну ідентичність.
З метою дослідження, захисту, збереження і популяризації природної і культурної спадщини, що є невідʼємною частиною нашої історії й ідентичності, був ініційований проєкт «Городнянщина. Мобілізація ресурсів довкола спадщини».
Тексти для розділів підготувала Анжела Савченко, менеджерка культурних проєктів ГО ЦПГА «Крила»
Пісенна спадщина, традиції, обряди
Фотовиставка «Жінки Городнянщини»