Городнянська міська рада

Комунальний заклад «Городнянський історико-краєзнавчий музей» Городнянської міської ради

Директор музею  – Смаль Ольга Геннадіївна


Науковий співробітник музею – Куковська Валентина Василівна

Юридична адреса:

15100, Чернігівська область, м. Городня, вул. Троїцька, 14.
м.т.  0674601122 – директор музею
м.т.  0978093014 – науковий співробітник музею
т. музею – (04645) 2-33-62
E –mail: gorodniamuzei@gmail.com

Музей працює:
з 9.00 до 18.00.
Обідня перерва:
з 13:00 до 14:00
Вихідний –  неділя, понеділок.
Вартість вхідного квитка:
для дорослих – 10 грн.
для дітей – 5 грн.

        Городнянський історико-краєзнавчий музей був створений у 1979 році. Згідно постанови колегії Міністерства культури УРСР від 28 березня 1980 року музей удостоєний звання «Народного». Це звання було підтверджено за підсумками переатестації музеїв в 1991 році Постановою колегії управління культури Чернігівського облвиконкому від 31 травня 1991 року.
      Розпорядженням Городнянської районної державної адміністрації від 15 травня 2001 у зв’язку з непридатністю до використання приміщень Городнянського історико-краєзнавчого музею, неможливістю забезпечення незалежної охорони та недостатнього фінансування було прийнято рішення передати музейні експонати відділу освіти та створити музей на базі Городнянської середньої школи №1 з введенням штатної одиниці завідуючого музею.
      Завдяки наполегливій ініціативі керівництва районної ради та краєзнавцям району 19 липня 2007 року розпорядженням райдержадміністрації «Про збереження відкриття районного музею» було виділено приміщення для створення музею за адресою м. Городня, вул. Леніна, 14. Відділом культури та туризму з 1 серпня була введена одна штатна одиниця – завідувач музею.
      Музей розташований у пам’ятці історії місцевого значення ХIХ ст. – будівлі колишнього міського голови та благодійника М.П. Писарєва. Приміщення музею складається з п’яти залів (відділів), які розповідають відвідувачам про історію, культуру, побут Городнянщини. Фонди музею нараховують майже 5500 одиниць збереження.
       Увійшовши до музею, ми потрапляємо у рекреацію, яка умовно розділена на дві частини. Ліва – задіяна під виставокий простір, центральна – візитна карта Городнянщини, яка при допомозі карти району, герба, якоря презентує Городнянський край.
        Наступна експозиція найбільша, яка займає три зали. Це «Городня від найдавніших часів до 30-х років ХХ ст.», «Селянська хата» та «Міщанська кімната». Тут представлені археологічні пам’ятки Городнянщини, розповідається про Городнянську сотню, Городнянський повіт, про народні промисли і ремесла, етнографічні особливості місцевості.
        Креативний підхід використаний при показу теми «Розвиток торгівлі в місці». Крім документів, світлин, створено інтер’єр (фрагмент) торгової лавки, який безумовно викликає цікавість у відвідувачів.
         Також у створенні даної експозиції пріорітетом є відображення побуту, який дає змогу відвідувачам відчути дух епохи, світосприйняття тієї чи іншої групи людей. Тож в експозиції є інтер’єр селянського приміщення та інтер’єр кімнати, в якій могли проживати городяни зайняті у сфері освіти, культури, медицини. Шафа, ліжко, стіл, стільці, швейна машинка, дзеркало та інші оригінальні експонати складають ансамбль помешкання міського жителя Городні. Насиченість в музеї інтер’єра селянського помешкання та міщанської кімнати, доповнює експозицію і неодмінно викликає цікавість у відвідувачів.
          Наступна зала містить експозиції, присвячені Другій світовій війні, під час якої загинуло 8425 жителів Городнянщини. Численні документи, фотографії, різні речі часів війни розповідають про жахливу трагедію нашого краю. Цікавою, беззаперечно, буде Книга Пам’яті зі списками загиблих жителів району та бійців Радянської армії, які звільняли наш край від фашистських загарбників, Герої Радянського Союзу, уродженці Городнянщини.
           В останьому залі фрагментально відображене соціально-економічне становище Городнянщини 60-х років минулого сторіччя-перше десятиріччя ХХI ст. Домінантою експозиції є комплекс присвячений Л.Г. Лук’яненку, уроженцю села Хрипівка, організатору Гельсинської спілки, дисиденту, голові Української республіканської партії, послу України в Канаді, Герою України та автору Акту проголошення Незалежності України. Крім численних фото і документальних матеріалів, експонується камера для утримання політичних в’язнів (імітація).
           Комплекс даних експонатів справляє неабияке емоційне враження на відвідувачів. Запрошуємо бажаючих на екскурсію до музею.