Городнянська міська рада
Новини

ЯК ОФОРМИТИ СТАТУС ДИТИНИ, ЯКА ПОСТРАЖДАЛА ВІД ВОЄННИХ ДІЙ?

       1 червня внесено  зміни до Постанови КабМіну №268 «Про затвердження Порядку надання статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів». Відповідно до цих змін, пільгову категорію можуть отримати діти, яким станом на 24 лютого 2022 року було менше 18 років і які проживали або були зареєстровані в зоні активних бойових дій.

     Для того, щоб оформити статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій, подаються:      

 *свідоцтво про народження дитини;

* паспорт громадянина України або закордонний паспорт одного з батьків, хто буде подавати заяву на отримання статусу;

*довідка про ВПО (за наявності);

*витяг з реєстру територіальної громади (береться в Дії, або у ЦНАПі );

* у разі отримання дитиною травм під час активних бойових дій, або наявності пошкодженого житла надаються відповідні підтверджуючі документи.

    По-перше, треба визначити, що саме в результаті збройної агресії отримала дитина: поранення, контузію, каліцтво, сексуальне чи фізичне насильство. Або діти були викрадені  чи незаконно вивезені за територію України, залучались до участі в діях воєнних чи збройних формувань, незаконно утримувались, в тому числі в полоні, зазнали психологічного насильства. Відповідно, по цих пунктах потрібні медичні документи й документи від правоохоронних органів, що підтверджують факт вивезення, факт викрадення чи факт фізичного насильства.

     На щастя, на Городнянщині діти не зазнали подібних страждань. Більшість дітей зазнали психологічного насильства, або були змушені виїхати за межі міста (громади), або залишились у місті (громаді). Саме пункт психологічного насильства викликав найбільші обговорення й сумніви, хоч Постановою й визначено, що психологічне насильство це — моральні страждання дитини, які не потребують підтвердження. Тривожить і додаткове питання — чи не вплине факт психологічного насильства в дитинстві на можливості стосовно навчання й розвитку кар’єри в подальшому? Про це розповіла  начальниця служби у справах дітей Ольга Божок:

        — На сьогодні законом не визначено, чи матимуть діти зі статусом постраждалих внаслідок воєнних дій на підставі психологічного насильства якісь обмеження в майбутньому. Оформлювати такий статус чи ні — вибір батьків. Єдина пільга, яка доступна по цій категорії — безкоштовне харчування дитини в закладах освіти. Для оформлення статусу необхідно надати у відділ ЦНАП вказані в переліку документи та висновок оцінки потреб сім’ї (особи), підготовлений фахівцем Центру надання соціальних послуг. Після чого заявку з пакетом документів розгляне комісія з питань захисту прав дитини міської ради. Статус надається протягом місяця з дня подання документів виконавчим комітетом міської ради.

       Окрім зазначених випадків, статус дитини, постраждалої внаслідок воєнних дій, отримують діти, батьки яких загинули під час війни, а також члени родини загиблих захисників (захисниць).   Подавати заяву на статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій можуть і ті, хто приїхав з інших територій і зареєстровані у громаді як внутрішньо переміщені особи. Постанова не має обмеженого терміну. Вона буде діяти доти, доки в Україні діє воєнний стан, і навіть після закінчення воєнного стану, тому що діти будуть повертатися з полону чи еміграції.