Відстрочка від призову повинна бути оформлена належним чином!
Другий рік в Україні триває війна та загальна мобілізація. Військовозобов’язаними вважаються всі чоловіки від 18 до 60 років ― вони можуть бути мобілізовані повісткою з територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
Проте примусово мобілізувати можна не всіх чоловіків ― дехто має право на відстрочку за законом. Хто має право на відстрочку? З повним переліком осіб, які мають право на відстрочку від мобілізації, можна ознайомитись за наступним посиланням:
Чому ж дехто з чоловіків, які мають законне право на відстрочку, все одно отримують повістки? Буває, що це право не оформлене належним чином і їм необхідно з»явитись у військкомат, щоб підтвердити його. Або ж повістку вручають для уточнення даних. Оскільки повістку не можна оскаржити в суді, людина йде в ТЦК у вказаний час та має надати документи, які підтверджують, що вона має відстрочку, бронювання чи є особою з інвалідністю, яку заборонено мобілізувати примусово.
ТЦК має право перевіряти облікові дані й направляти осіб на проходження ВЛК, чоловіків в тому числі, тих, хто має відстрочку або бронювання.
Як реалізувати своє право на відстрочку під час мобілізації?
Щоб отримати відстрочку від призову під час мобілізації за наявності для цього підстав, потрібно подати заяву про відстрочку та додати до неї документи, які підтверджують, що людина дійсно не підлягає призову.
- Таку заяву потрібно подати до територіального центру комплектування та соціальної підтримки (військкомату) за місцем військового обліку або призову. Ви можете подати заяву про відстрочку при отриманні повістки або ж коли потрібно отримати відмітку у військово-облікових документах для виїзду за кордон.
- Другий крок – додавання до заяви необхідного переліку документів задля підтвердження факту наявності підстави відстрочки. Тобто, це можуть бути: медичні довідки, висновок МСЕКу, свідоцтво про народження дитини або медичні документи, що підтверджують стан здоров’я родичів.
- Третій крок – заяву будуть реєструвати у журналі вхідної кореспонденції територіального центру комплектування та соціальної підтримки.
- Четвертим кроком буде розгляд заяви комісією ТЦК та СП щодо надання відстрочки.
- Останній крок – отримання виписки з книги протоколів. У виписці зазначають дані особи, що подавала заяву та претендує на відстрочку, дату народження, безпосередньо саму підставу відстрочки, номер і дату протоколу засідання комісії та підписи членів комісії.
Варто пам’ятати, що отримати відстрочку від призову на підставі статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» можна лише до моменту набуття статусу військовослужбовця. Після зарахування до особового складу військової частини Ви не зможете подати заяву про відстрочку, навіть якщо у Вас є для цього підстави.
Якщо людина має законне право на відстрочку, їй не варто боятися врученої працівниками ТЦК повістки – слід з»явитись у територіальний центр комплектування та соціальної підтримки для уточнення даних, щоб підтвердити це право. Це не значить, що людину мобілізують і вона стане військовослужбовцем. Адже призвати таких громадян на службу можуть лише за їхньою згодою і за місцем проживання.