В Городнянському ліцеї №1 розпочались роботи по облаштуванню протирадіаційного укриття
Свого часу при будівлі корпусу це приміщення й передбачалось як укриття на випадок радіаційної загрози. Але в мирний час використовувалось як тир. Нині ж, у воєнний час, постала гостра необхідність функціонування його за призначенням.
Для того, щоб забезпечити учням і вчителям навчальний процес, за кошти місцевого бюджету укриття було по мінімуму облаштоване для того, щоб діти могли в ньому перебувати під час повітряних тривог. Зрозуміло, що мова йшла про елементарні умови перебування, а не про затишок чи комфорт. Але керівництво громади разом з керівництвом ліцею шукали можливості переоблаштування цього приміщення на сучасний лад. Для цього потрібні були чималі кошти.
І ось така нагода випала. Фахівці економічного відділу міської ради допомогли керівництву ліцею створити проєктну заявку на облаштування протирадіаційного відкриття і подати її у Київ, для розгляду про можливість співфінансування з державного бюджету в пропорції 75 до 25 відсотків, де 25 відсотків – кошти місцевого бюджету, а 75 – державна субвенція. Заявку розглянули й затвердили. І на той час, коли місцеві любителі «критики» і «знатоки» розносили в соцмережах негативні, обурливі коментарі щодо бездіяльності керівництва, на державній платформі «Прозоро» вже відбувалась тендерна процедура.
– Так, тендер вимагає трохи часових витрат (ми чекали більше місяця), але воно того варте, – каже директор ліцею Юрій Гриценко. – Першочергова вартість проєкту становила 15 мільйонів 940 тисяч 811 гривень. На його виконання знайшлось чотири потенційних підрядника. Серед них ми обрали найбільш надійного й такого, що взявся виконати ці роботи за меншу ціну. Таким чином вартість робіт знизилась більше, ніж на 2,6 мільйона гривень і нині складає 13, 3 мільйона гривень. Для міського бюджету навантаження зменшилось приблизно на 700 тисяч. Це зекономлені кошти, які можна буде використати на інші цілі – хоча б на ту саму допомогу військовим.
Кошти надійшли 3 жовтня, вже підписаний, зареєстрований і оприлюднений на Прозоро договір з підрядником, яким виступає чернігівське ТОВ «СтройбудКонсалт Інвест» з Чернігова. Нині в укритті вже розпочались роботи. Невелика бригада зачищає стіни під покраску. Завезено частина будматеріалів для майбутніх робіт. У планах – викладення долівки плиткою на площі більше, ніж 800 метрів, встановлення спеціальної системи вентиляції для протирадіаційного укриття, протипожежної сигналізації, облаштування чоловічих і жіночих санвузлів, встановлення опалювальних батарей, адже нині опалення здійснюється від власної котельні радіаторами.
– Нині у нас функціонують два укриття: одне розраховане на 220 дітей і там під час повітряних тривог перебувають учні 1-7 класів та вихованці дитячого садка. Протирадіаційне ж передбачає можливість для перебування 787 людей і там нині під час небезпеки перебувають учні 7-11 класів, – каже директор Юрій Гриценко. – Поки ремонтні роботи не масштабні, а навчання дітей триває по змішаному типу, ми суміщаємо і ремонт, і перебування дітей та працівників ліцею. Але коли ремонт розпочнеться на повну силу, треба буде шукати якийсь варіант, щоб роботи не заважали дітям і навпаки. Це ми вирішуватимемо під час осінніх канікул – можливо, переведемо дітей тимчасово на дистанційне навчання на пару місяців. Адже підрядник обіцяє, що всі роботи будуть завершені до нового року. Будемо розглядати різні варіанти й пропозиції.