Повномасштабне вторгнення рашистів в Україну викрило чимало недосконалих моментів в системі управління країною, в організації економіки, інфраструктурних, організаційних, логістичних та інших проблем. За майже півтора року повномасштабної війни, на жаль, з’явились й проблеми, пов’язані із мобілізацією. Якщо потреби перших хвиль перекривались за рахунок добровольців, то нині існує дефіцит резервістів, які могли б створити умови для ефективної ротації наших бійців.
Солідарну відповідальність за мобілізаційну роботу разом із ТЦК та СП несуть керівники підприємств, установ і організацій незалежно від форм власності, виконавчі органи сільських, селищних та міських рад, бо саме на них покладено забезпечення первинно-персонального військового обліку постановою Кабінету Міністрів України №1487 від 30.12.2022 року.
Нині практично всі юридичні дії від зміни місця проживання та реєстрації до прийняття на роботу та звільнення, а також взаємовідносини із центрами зайнятості відбуваються із обов’язковою взаємодією з ТЦК та СП. Слід акцентувати увагу на тому, що такий механізм був затверджений ще до повномасштабного вторгнення і до вказаної постанови КМУ, проте виконувався не завжди.
Окремо слід наголосити й на персональній відповідальності кожного військовозобов’язаного в Україні. Незалежно від того як і з якими організаціями взаємодіє військовозобов’язаний, він повинен надавати дані про цілий перелік змін у своєму житті – зміну місця роботи і проживання, сімейний стан, народження дитини та інші. При цьому це робити потрібно самостійно і добровільно, у встановлені законодавством строки для оновлення облікових даних кожного призовника, демобілізованого чи резервіста.
Нині створено єдину базу даних, яка постійно оновлюється і доповнюється. Перш за все електронний реєстр військовозобов’язаних створено для того щоб запобігти плутанині, неспівпадінню фактів, помилковому призову та іншим помилкам мобілізаційної роботи. Так само необхідно володіти інформацією про тих, хто має законні права на відстрочку, є непридатним чи частково непридатним для військової служби, заброньованим співробітником стратегічно важливого підприємства та інших.
Додаткові проблеми складає відсутність вичерпної інформації про кількість біженців, внутрішньо переміщених осіб та тих, що виїхали за кордон в перші дні повномасштабного вторгнення. І розібратись у цій купі проблем військовим можуть допомогти представники влади та керівництва, які щодня контактують з людьми, спілкуються з ними й мають розуміння стану справ кожен у своєму секторі відповідальності.
За інформацією першого відділу Чернігівського РТЦК та СП