Городнянська міська рада
Новини

Побічна реакція на вакцину чи імунна відповідь організму?

Усе більшої популярності в ЗМІ набуває тема вакцинації. Окрім роз’яснень фахівців, медиків і науковців, реальних відгуків тих, хто вже отримав щеплення, є і велика пропаганда «диванних експертів». Та попри вигадані історії та відверті фейки, вакцинація триває.

Наразі в області 506 громадян захистили себе від небезпечного вірусу вакциною Covishield/AstraZeneca.

Нагадаємо, щеплення проводиться безкоштовно та добровільно. Під час першої хвилі планувалось вакцинувати медичних працівників, які надають допомогу хворим на ковід, підопічних та працівників спецзакладів для літніх людей, адже вони належать до групи ризику. Але у зв’язку з великою кількістю медиків, які перехворіли та наразі мають захист власних антитіл, Міністр охорони здоров’я України Максим Степанов підписав наказ, яким дозволив робити щеплення громадським діячам, діячам культури та спорту, лідерам релігійних спільнот, іншим персонам, які мають авторитет у суспільстві. Це було зроблено для того, щоб в першу чергу не втратити жодної дози вакцини, адже відкритий препарат не зберігається, а також для популяризації щеплення та роз’яснення населенню необхідності проведення імунізації.

Що саме насторожує населення?
В першу чергу, невідомий механізм впливу. Про нього нещодавно розповів лікар імунолог Микола Біщак.

Отже, вакцина Covishield/AstraZeneca векторна, її Rnk-код зашифрований, тобто під час щеплення людина отримує лише інформацію про вірус, а організм сам виробляє реакцію (імунітет) на нього. Небажані реакції при щепленні такого виду препаратами виникають лише у 4-10 відсотків випадків. І зазвичай вони зникають впродовж 24 -36 годин.

Та що ж заховано під цими «небажаними реакціями»?
В інструкції препарату виробник описує можливі реакції на вакцину, поділяючи їх на підгрупи відповідно за тим, як часто вони з’являються.
Люди звикли до таких розділів у анотаціях, адже вони є в інструкціях всіх медичних препаратів.

За даними Інституту сироватки Індії, вакцина Covishield може бути протипоказана у низці випадків: важка алергічна реакція; підвищена температура тіла; порушення згортання крові або вживання антикоагулянтів; ослаблений імунітет; вагітність; грудне годування; використання іншої вакцини проти коронавірусу.

Щодо реальних випадків побічних реакцій, то на 506 вакцинованих в області таких зафіксовано – 9.

Майже в усіх випадках симптоми однакові: це біль у місці ін’єкції, головний біль, субфебрильна температура, ломота в тілі, одним словом – грипоподібний стан, який досить швидко минає.

За словами головної експертки Управління охорони здоров’я за напрямком «Вакцинопрофілактика» Романи Сопотницької, це і є реакція на інформацію про вірус та згуртування захисних сил організму людини.

Після введення препарату організм сформує відповідь на подразник та подолає «штучний» вірус, тобто інформацію про нього. Таким чином, у людини з’являються антитіла й у випадку зустрічі з реальним вірусом, організм знає як на нього реагувати. Отже, уникне захворювання або матиме легкий перебіг.

Довідково: Городнянські медики ще не отримали вакцину. З персоналу Центру первинної медико-санітарної допомоги у другій хвилі щеплення підлягають вакцинації 120 медпрацівників. З них добровільну згоду на щеплення дали 30. У колективі районної лікарні підлягають щепленню 189 працівників. З них дав згоду на щеплення 31. Інформацію щодо щеплення працівників екстреної медичної допомоги на районному рівні отримати не вдалось.

За матеріалами Департаменту інформаційної діяльності та комунікацій
з громадськістю Чернігівської облдержадміністрації