Городнянська міська рада
Новини

Друга зустріч членів Правління АМУ з Прем’єр-міністром України

12 листопада  відбулася друга зустріч членів Правління Асоціації міст України на чолі з Головою АМУ В.Кличком з Прем’єр-міністром України О.Гончаруком.

Головною метою цієї зустрічі було вирішення проблемних питань місцевого самоврядування у проекті Держбюджету-2020. Адже за дорученням Прем’єр-міністра після попередньої зустрічі (22 жовтня) Міністерство фінансів провело 8 листопада нараду з АМУ, але ніяких результатів та домовленостей не отримано – проект Держбюджету-2020 до другого читання не враховує жодної пропозиції АМУ.

АМУ представляли 25 голів громад з усіх областей, а також Виконавчий директор АМУ Слобожан. Інтереси Городнянської ОТГ у зустрічі представляв міський голова Городнянської міської ради, член Правління Асоціації міст України Андрій Богдан.

Від Уряду у зустрічі взяли участь: міністр розвитку громад та територій А.Бабак та її заступник В.Негода, заступники міністра фінансів Ю.Джигир та Г.Пліс, представник Уряду у Верховній Раді України народний депутат І.Верещук. Також серед учасників – народні депутати З.Андрійович (колишній мер Надвірної), П.Бакунець (колишній мер Яворівська), О.Савчук (колишній секретар Івано-Франківської міської ради).

Голова АМУ В.Кличко наголосив, що замість проголошеної децентралізації громади отримують зменшення дохідних джерел місцевих бюджетів, централізацію в багатьох питаннях місцевого розвитку, значний тягар державних соціальних гарантій, які перекладаються на місцеві бюджети. Проект Держбюджету-2020 суттєво зменшує доходи місцевого самоврядування і це при тому, що значно збільшені повноваження та сфери відповідальності територіальних громад. Передбачений місцевим бюджетам фінансовий ресурс (субвенції, дотації) не дозволить у 2020 році органам місцевого самоврядування на належному рівні виконувати власні та делеговані повноваження, унеможливить надання жителям послуг належної якості, передусім в охороні здоров’я, освіті, соцзахисту.

Міські голови під час напруженої дискусії висловлювали позицію щодо недопустимості обмеження ресурсів місцевих бюджетів – зокрема, через скасування надходження до місцевих бюджетів відсотку від акцизу з пального, не проведення індексації вартості землі, збереження пільг по платі за землю деяким підприємствам тощо. Недостатність коштів у органів місцевого самоврядування зумовить неспроможність забезпечити елементарну життєдіяльність громад та надання основних послуг жителям. Тим більше не вистачить ресурсів на реалізацію державних рішень, які перекладаються на місцеві бюджети. Так, за підрахунками АМУ на підвищення заробітної плати педагогам (за постановами Уряду №№ 822, 695, 755) потрібно 14,6 млрд грн, яких у проекті бюджету на наступний рік не передбачено. При цьому представники Міністерства фінансів наполегливо стверджують, що у місцевого самоврядування достатньо ресурсів для покриття цих та інших витрат.   

Викликає занепокоєння АМУ й позиція  Міністерства фінансів щодо не переведення на прямі міжбюджетні відносини об’єднаних територіальних громад, які провели перші вибори у 2019 році. Адже такий підхід нівелює децентралізаційну реформу – громади об’єдналися, але ресурсів та повноважень не отримали. При цьому Глава Уряду та міністр розвитку територій та громад висловлюють підтримку врахування у Держбюджеті-2020 новостворених ОТГ та громад, утворених навколо міст обласного значення.

Мінфін навіть відкидає пропозиції АМУ щодо справедливого розподілу ресурсів, зокрема запровадження формульного підходу розподілу коштів Дорожнього фонду та додаткової дотації на освіту та охорону здоров’я. Виглядає так, що Міністерство фінансів є прибічником «ручного режиму» та централізації ресурсів, коли кошти розподіляються місцевим бюджетам за рішення керівників обласних державних адміністрацій на їх власний розсуд.

Асоціація міст України, висловлюючи занепокоєння щодо передбаченого проектом Держбюджету-2020 суттєвого обмеження ресурсів територіальних громад,  звертається до народних депутатів України з проханням врахувати пропозиції АМУ та захистити інтереси простих громадян при прийнятті Закону про Державний бюджет України на 2020 рік.