У «Центрі надання соціальних послуг» можна отримати консультацію про патронатну сім’ю та умови її створення
Однією з відносно нових форм сімейного виховання є патронат. Надання патронатних послуг передбачає тимчасовий догляд та виховання дітей у сім’ї патронатного вихователя.
Що таке патронат?
Патронат над дитиною – це коли в житті дитини, її батьків або інших законних представників з’являються складні життєві обставини і дитина потребує тимчасового перебування в умовах родини, яка б на цей період забезпечувала їй догляд та виховання — доки все не влаштується.
Людина, яка готова надавати послуги патронатного вихователя на професійній основі, повинна пройти спеціальний курс підготовки та заручитися згодою всіх повнолітніх членів своєї сім’ї. Саме на неї будуть покладені обов’язки по вихованню та догляду за дитиною, до того часу поки дитина зможе повернутися у власну сім’ю.
Хто може бути патронатним вихователем?
Таким вихователем може бути повнолітній громадянин України, який має досвід виховання дитини, відповідні житлові умови для надання послуг з догляду, виховання та реабілітації дитини в своєму помешканні. Не можуть бути патронатними вихователями недієздатні особи, позбавленні батьківських прав (якщо ці права не були поновлені), особи, які були усиновлювачами (опікунами, прийомними батьками тощо) але усиновлення було скасоване або визнане недійсним з їхньої вини, особи, які перебувають на обліку або лікування в психоневрологічному чи наркологічному диспансері, які зловживають алкогольними або наркотичними засобами, та з інших причин, передбачених ст.212 Сімейного кодексу України.
Що входить у обов’язки патронатного вихователя?
Догляд, виховання та реабілітація дитини в сім’ї, піклування про її моральний і фізичний стан, відповідальність за життя й здоров’я дитини. Для цього повинні бути створені умови для проживання, навчання, розвитку дитини відповідно до її віку та індивідуальних особливостей. Зокрема, дитина повинна мати доступ до соціальних, освітніх та медичних послуг. У разі необхідності треба організовувати проведення медичного обстеження або надання невідкладної медичної допомоги.
Патронатний вихователь повинен співпрацювати з батьками або іншими законними представниками дитини, маючи на меті подолання складних життєвих обставин, і сприяти контактам дитини з батьками, родичами (крім випадків, коли батьки позбавлені батьківських прав або в судовому порядку обмежені у праві спілкуванні з дитиною).
Хто може бути влаштований в патронатну сім’ю?
Покинуті або знайдені діти, залишені в пологовому будинку, іншому закладі охорони здоров’я, або яких відмовилися забрати батьки чи інші родичі. Діти, чиї батьки пропали безвісти. Діти з сімей, в яких існувала загроза життю та здоров’ю. Діти за заявою батьків у зв’язку з складними життєвими обставинами, які трапились в їхній сім’ї. Можуть бути одночасно влаштовані тільки діти, які є рідними братами та сестрами, або діти, які виховувалися в одній сім’ї.
Термін перебування дитини в сім’ї патронатного вихователя визначається відповідно до індивідуальних потреб дитини, виявлених обставин та їх впливу на стан дитини. Але він не повинен перевищувати трьох місяців. В особливих випадках за рішенням органу опіку та піклування термін перебування під патронатом може бути подовжений, однак загалом не повинен бути більшим за шість місяців.
Скільки коштують послуги патронатного вихователя?
Розмір соціальної допомоги становить 2,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на місяць, для дітей з інвалідністю —3,5 прожиткового мінімуму для дітей відповідного віку на місяць.
Розмір грошового забезпечення становить п’ять прожиткових мінімумів для працездатних осіб на місяць.
Тобто, взяти дитину, яка опинилась у складних життєвих обставинах у свою сім’ю на певний період — це не лише можливість допомогти комусь у безвихідній ситуації й обігріти теплом та затишком дитину, яка цього позбавлена, а ще й можливість отримати кошти.
Детальну інформацію про патронатну сім’ю, умови її створення можна отримати в Комунальній установі «Центр надання соціальних послуг» Городнянської міської ради (м.Городня, провулок Троїцький, 2). Телефон 2-18-90.