Тимчасове обмеження у виїзді за кордон
Стаття 6 Закону «Про порядок виїзду з України і в’їзду в Україну громадян України» передбачає, що право громадянина України на виїзд з України може бути тимчасово обмежено у випадках, коли він, зокрема, ухиляється від виконання зобов’язань, покладених на нього судовим рішенням або рішенням інших органів (посадових осіб), що підлягає примусовому виконанню в порядку, встановленому законом, – до виконання зобов’язань.
Для цього державні (приватні) виконавці мають право у передбачених законом випадках звертатися до суду за встановленням тимчасового обмеження у праві виїзду боржника – фізичної особи чи керівника боржника – юридичної особи за межі України до виконання зобов’язань за рішенням або погашення заборгованості за рішеннями про стягнення періодичних платежів (п. 19 ч. 3 ст. 18 Закону України «Про виконавче провадження»).
Тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України може бути застосоване судом як захід забезпечення виконання судового рішення або рішення інших органів (посадових осіб), що підлягає примусовому виконанню в порядку, встановленому законом. Ухвала суду про тимчасове обмеження фізичної особи у праві виїзду за межі України може бути постановлена судом за місцем виконання відповідного рішення за поданням державного або приватного виконавця (ст. 441 ЦПК України).
Суд негайно розглядає таке подання без повідомлення сторін та інших заінтересованих осіб за участю державного (приватного) виконавця.
При цьому, неявка державного виконавця фактично не перешкоджає розгляду подання.
Так як в процесуальному законодавстві України відсутнє визначення поняття «негайно», то суди по-різному трактують цю норму. Вимога негайного розгляду справи має бути співмірною із необхідністю виконання інших процесуальних норм, таких як винесення ухвали про відкриття провадження, а також повідомлення виконавця про дату та час судового засідання.
Важливим моментом для виконавців є підтвердження та доведення факту свідомого ухилення боржника від виконання рішення. Зокрема, сам по собі факт невиконання зобов’язань боржником не може бути аргументом для обмеження виїзду за кордон. Ухилення боржника від виконання зобов’язань – оціночне поняття. Так можуть бути цілком об’єктивні причини такого ухилення: хвороба, відсутність майна або ж постійного доходу.
Безпосереднє виконання ухвали суду про тимчасове обмеження особи у праві виїзду з України покладено на органи Державної прикордонної служби України.
При цьому обов’язок направлення засвідченої копії ухвали на адресу уповноваженого органу Державної прикордонної служби України покладено саме на відповідного державного або приватного виконавця.
Положеннями ЦПК окрім іншого передбачено право боржника звернутися до суду з заявою про скасування тимчасового обмеження.
Така заява розглядається у десятиденний строк з дня її надходження у судовому засіданні з повідомленням сторін та інших заінтересованих осіб за обов’язкової участі державного (приватного) виконавця.
За результатами розгляду заяви про скасування тимчасового обмеження особи у праві виїзду за межі України постановляється ухвала, яка може бути оскаржена.
На підставі ухвали суду про скасування тимчасового обмеження особи у праві виїзду за межі України або винесення постанови про закінчення виконавчого провадження на підставі пунктів 1-3, 5-7, 9-12, 14, 15 частини першої статті 39 Закону уповноважений орган Державної прикордонної служби України вилучає (знімає з контролю) бази даних інформацію про встановлення тимчасового обмеження та про особу, щодо якої діяло тимчасове обмеження.
Резюмуючи викладене, слід зазначити, що права та свободи людини і громадянина, не є безмежними, абсолютними, а їх реалізація не повинна завдавати шкоди іншим людям, суспільству. Відповідно невиконання встановлених обов’язків має наслідком обмеження прав.
Нагадуємо, за отриманням консультації та захистом своїх прав мешканцям Городнянського району можна звернутись до бюро правової допомоги за адресою: м. Городня, вул. Чумака, 4, та Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, за адресою: 14005, м. Чернігів, пр-кт. Миру, буд. 49а, офіс 709, телефон: (0462) 77-51-68.