Городнянська міська рада
Новини

Гірка хвороба із солодкою назвою: як зрозуміти, що час відвідати лікаря?

Цукровий діабет (ЦД) – хронічне захворювання, при якому підшлункова залоза не виробляє достатньої кількості інсуліну чи організм не може ефективно використовувати вироблений інсулін. Понад 1 000 000 людей передчасно помирає в Європі саме через цукровий діабет 2 типу. Це дуже поширене захворювання. Близько 415 млн людей у всьому світі мають ЦД, і приблизно у 193 млн людей він недіагностований. Серед хворих на ЦД, близько 90 % припадає саме на ЦД 2 типу. В Україні він займає 3-тє місце за поширеністю після серцево-судинних захворювань та онкології, його перебіг часто є безсимптомним, що дуже ускладнює діагностику та лікування.

Гірка хвороба із солодкою назвою є основною причиною ниркової недостатності, значно підвищує ризик виникнення виразок на ногах, їх інфікування та в кінцевому результаті – ампутації та є причиною 1% випадків сліпоти. У людей, що страждають на цукровий діабет, в 2-3 рази вищий ризик розвитку інфаркту та інсульту.

Хвороба часто спричиняє глибокі психологічні та фізичні страждання не лише людини, яка хворіє, а й усіх членів сім’ї. Попри значний обсяг інформації стосовно факторів ризику ЦД 2 типу та доказів успішної профілактики, захворюваність продовжує зростати в усьому світі. І тут важливо розуміти, що раннє виявлення захворювання через скринінг, проведення профілактичних заходів та застосування ефективних методів лікування, запобігають виникненню ускладнень та знижують захворюваність і смертність.

Підступність ЦД 2 типу полягає в тому, що на початку захворювання практично відсутні будь-які ознаки та симптоми. І це призводить до того, що вперше діагноз ЦД 2 типу встановлюється, коли людина хворіє впродовж декількох років. При цьому виникають незворотні зміни, що спричиняють такі ускладнення, як діабетична стопа, ретинопатія та інші. Тим часом ЦД 2 типу постійно прогресує. Важливо починати лікування одразу після встановлення діагнозу. 

До факторів ризику ЦД 2 типу відносять:

  • наявність родичів з ЦД;
  • серцево-судинні захворювання;
  • артеріальна гіпертензія (≥140/90 мм рт. ст.);
  • високий рівень холестерину;
  • надмірна вага та ожиріння;
  • низька фізична активність;
  • синдром полікістозних яєчників у жінок.

Оцінити власний ризик цукрового діабету можна на сайті Центру громадського здоров’я МОЗ України за посиланням: https://diabetes.phc.org.ua/ 

Важливо пам’ятати, що результати такого тесту не є діагнозом, і лише вказують на ймовірний ризик виникнення ЦД 2 типу. Для розширеної інтерпретації результату обов’язково варто звернутися до свого сімейного лікаря. Оскільки, тільки лікар визначає подальший план діагностики, профілактичних заходів та лікування; надає рекомендації стосовно зміни способу життя, зокрема, збільшення фізичної активності (щонайменше 150 хв на тиждень помірної інтенсивності), збалансоване харчування (низькокалорійна, низьковуглеводна їжа) тощо. Тож, будьте активними та свідомими стосовно власного здоров’я. І при необхідності своєчасно звертайтеся до свого сімейного лікаря!

Найбільш ефективним способом профілактики чи відстрочення розвитку діабету 2-го типу є корекція способу життя. В якості профілактики рекомендується:

  • досягти нормальної ваги тіла/ підтримувати її;
  • фізична активність не менше 150 хвилин на тиждень;
  • здорове харчування, менше цукру та насичених жирів;
  • не курити та не вживати алкоголь.

Більше про цукровий діабет на сайті ЦГЗ за посиланням: https://phc.org.ua/search/content?keys=%D1%86%D1%83%D0%BA%D1%80%D0%BE%D0%B2%D0%B8%D0%B9+%D0%B4%D1%96%D0%B0%D0%B1%D0%B5%D1%82 

Пам’ятайте! Діабет піддається лікуванню, а дієта, фізична активність, медикаментозне лікування та регулярний контроль допомагають попередити розвиток ускладнень.