Чим загрожує криза неплатежів за комунальні послуги?
«Як підприємства стратегічної інфраструктури протистоять викликам під час пандемії та забезпечують безперебійність послуг в умовах критичного падіння платежів» – такою була тема онлайн-конференції, яку провів 13 квітня київський Energy Club. Тривала вона 2 години, серед 22 учасників були і чернігівські представники енергетичної галузі – голови правлінь АТ «Чернігівгаз» Алла Ярова та АТ «Чернігівобленерго» Михайло Ільницький. Також участь взяли члени НКРЕКП і члени комітету Верховної Ради з питань енергетики та житлово-комунальних послуг. Вони обговорили проблему, яка стала ще гострішою із введенням карантину по всій країні – різке падіння платежів за спожиті енергоресурси, його наслідки так як вийти з цієї кризи із мінімальними втратами і для підприємств, і для споживачів.
Підприємства, які постачають енергоресурси, продовжують свою роботу і під час карантину – з певними протиепідемічними обмеженнями. На цей час влада заборонила відключати комунальні послуги споживачам, у яких є борги. І підприємства, які ці послуги надають, мораторій виконують і підтримують, розуміючи складність ситуації, в якій могли опинитися споживачі. Але без належної інформаційної кампанії з боку влади, яка ввела такий мораторій, люди розуміють його як дозвіл не платити взагалі.
За місяць карантину аварійна служба «Чернігівгазу» отримала понад 1000 викликів від споживачів, а оператори центрів обслуговування клієнтів, які працюють віддалено, прийняли 146 тисяч дзвінків та електронних звернень. Підприємство продовжує працювати, а несплати ставлять цю роботу під загрозу.
« Ріст неплатежів розпочався, коли окремі популісти почали казати, що за доставку газу платити не треба – багато людей їх послухалось, і тенденція ця зараз погіршується. Щоб попередити ускладнення проблеми несплат за доставку, ми пропонуємо на період карантину змінити порядок отримання пільг та субсидій і перераховувати їх не населенню, а постачальникам комунальних послуг. В тому числі і операторам ГРМ. Для Чернігівщини це суттєво, бо до 70-80% споживачів – отримувачі пільг та субсидій», – сказала голова правління АТ «Чернігівгаз» Алла Ярова.
За словами генерального директора Федерації роботодавців України Руслана Іллічова, з початку квітня в центрах зайнятості щодоби реєструються в середньому 7000 безробітних. Це люди, яким не стане чим платити за газ чи електрику. Але є й ті споживачі, які отримують субсидію в готівковій формі – і, знаючи, що діє заборона на відключення, витрачають її не на комунальні платежі, а на інші потреби. Він вважає, Уряд має розробити програму з мінімізації наслідків для енергетичної галузі, адже в ній теж працюють люди, яким треба платити зарплатню.
Фінансовий директор АТ «Вінницягаз» Сергій Кібітлевський під час виступу зазначив: «Якщо ми не маємо механізмів впливу на споживачів зараз, ми хотіли б отримати адекватну реструктуризацію в частині сплати боргів оператору ГТС». Також, на його думку, Уряд має провести інформаційну кампанію для споживачів про те, що насправді означає введений мораторій.
Споживачі «Чернігівобленерго» нині сплачують лише половину рахунків.
«Зараз цифра опустилася до 50% від того, що ми повинні отримувати. Відповідно питання про виконання інвестиційної, ремонтної програми стоїть дуже гостро. Коштів катастрофічно не вистачає, і ми з острахом думаємо про якісь погодні явища, наслідки яких нам доведеться усувати. Ще одна проблема – зараз ми не маємо можливості замінювати і перевіряти лічильники. Є велика підозра, що деякі споживачі цим користуються, і зростають крадіжки електроенергії», – повідомив голова правління АТ «Чернігівобленерго» Михайло Ільницький.
За словами членкині НКРЕКП Ольги Бабій, за минулий місяць споживачі у середньому заплатили за тепло 70% від загальної нарахованої суми, за воду – 80%, за електрику і за газ – в районі 70% в залежності від регіону. Вона зазначила, що для скорочення боргів споживачам треба пояснювати, що мораторій на відключення не означає дозволу не платити взагалі.
В онлайн-конференції також взяли участь два народних депутати України – Сергій Нагорняк та Олексій Кучеренко. Вони – члени комітету Верховної Ради України з питань енергетики та житлово-комунальних послуг. Підтвердили, що є реальні проблеми у галузі енергетики та ЖКГ, які можуть вирішити лише у Кабміні та Верховній Раді. Проте профільний міністр нині не призначений.