Городнянська міська рада
Новини

Інформаційні матеріали щодо галузі коноплярства

Коноплярство – одна з перспективних галузей агропромислового комплексу, яка поєднує економічну вигоду та екологічну безпеку. Для розвитку цієї сфери на Чернігівщині 7 березня 2025 року відбулася нарада «Відродження та розвиток коноплярства: економічна доцільність та екологічна безпека». Нижче публікуємо матеріали для ознайомлення заікавленених осіб.

Також звертаємо увагу, що 14-16 березня 2025 року в онлайн-форматі пройде навчання «Конопляний бізнес: перспективні ніші». Запрошуємо всіх охочих до участі! Зареєструватися можна за посиланням:
https://forms.gle/YXQjVSLH4EPpBA1e6

Обробіток ґрунту та сівба конопель

Основний обробіток після ранніх стерньових попередників на полях, засмічених здебільшого однорічними бур’янами, включає:

  • лущення стерні на глибину 5-6 см дисковими лущильниками;
  • оранку у вересні – не пізніше першої декади жовтня на глибину 20-22 см.

На полях, засмічених багаторічними бур’янами, обробіток ґрунту включає:

  • лущення стерні на глибину 6-8 см дисковими лущильниками;
  • друге лущення на 10-12 см після відростання багаторічних бур’янів;
  • зяблеву оранку на темно-сірих лісових ґрунтах на глибину 25-27 см, на чорноземах на глибину 27-30 см.

Ранньовесняний  обробіток слід розпочинати при настанні фізичної стиглості ґрунту агрегатом з важких і легких борон під кутом до напрямку основного обробітку з метою розпушування, вирівнювання верхнього шару ґрунту і закриття вологи.

Передпосівний  обробіток проводять на глибину 6-8 см комбінованими ґрунтообробними машинами, які включають наступні операції: рихлення, вирівнювання і ущільнення ґрунту. При потребі можливе застосування двократної культивації. Важливо передпосівний обробіток здійснювати в єдиному технологічному процесі з сівбою, проміжок часу між цими операціями не повинен перевищувати 2-3 год., що істотно впливає на появу дружніх сходів.

Система удобрення

Дуже добре вносити органічні добрива, проте на практиці їх вносить дуже невелика кількість виробників. Не останню роль тут відіграє скорочення тваринництва, через яке органіки просто не вистачає. Для мінеральних добрив норма на сірих лісових і темно-сірих опідзолених ґрунтах складає N90–120 P60–90 K60–90. На чорноземах норма дещо менша — N45–60 P45–60 K45–60. Норму внесення можна змінювати в залежності від стану ґрунту (після проведеного аналізу). Проте спеціалісти не радять на добривах економити.

«Коноплі дуже чутливі до удобрення, якщо буде погана система удобрення, то урожаю можна просто не отримати», — радять фахівці.

Фосфор та калій краще вносити з осені, але можна і весною. Дуже гарні результати дає внесення нітроамофоски у рядки, приблизно 100 кг ф.в. на гектар. Підживлення аміачною селітрою можна проводити лише у тому випадку, коли є явна нестача поживних елементів. Якщо азоту в ґрунті достатньо, селітру краще не вносити, бо дуже при цьому часто спостерігаються опіки на рослинах, може бути вилягання на полі.

Можна також застосовувати комплексні мікродобрива для підживлення по вегетації шляхом оприскування.

Строки сівби технічних конопель

Сіяти краще раніше, щоб отримати дружні сходи та рослини були конкурентоспроможними по відношенню до бур’янів. Але потрібно орієнтуватися не лише на календар, а й на погоду: якщо дуже сухо, краще перенести посів на час, коли буде більше вологи.

Посів проводиться після ранніх зернових культур, коли ґрунт на глибині загортання насіння прогріється до 8-10°С. Пізніші строки можливі лише за умови достатньої зволоженості ґрунту і кількості опадів, а також не спекотної погоди.

Глибина  загортання  насіння при достатній вологості ґрунту рекомендується 3-4 см, при недостатній вологості ґрунту 4-5 см.

Напрям

використання

Спосіб

сівби

Норма

висіву

для отримання волокна

(на зеленець)

1) вузькорядний,

ширина міжрядь – 7,5 см;

4,2–5,0 млн. шт./га

схожих насінин

(або 75–80 кг/га)

2) звичайний рядковий,

ширина міжрядь – 15 см

для отримання волокна і насіння

(на двобічне використання)

1) широкорядний,

ширина міжрядь – 45 см;

1) від 0,6–0,9 до 1,2–1,8 млн. шт./га

схожих насінин

(або від 8–12 до 20–25 кг/га);

2) звичайний рядковий,

ширина міжрядь – 15 см

2) 2,2–3,0 млн. шт./га

схожих насінин

(або 40–50 кг/га)

для отримання насіння

(на насіння)

1) широкорядний,

ширина міжрядь – 45 см

від 0,6–0,9 до 1,2–1,8 млн. шт./га схожих насінин

(або від 8–12 до 20–25 кг/га)

«Різниця у способах висіву залежить в першу чергу від призначення продукції. При вирощуванні на волокно потрібне тонке стебло, воно має більше волокон кращої якості і урожай можна отримати найбільший. Тому посіви загущують. При вирощуванні на насіння потрібен певний простір для формування повноцінних суцвіть, тому посіви роблять розрідженими», — розповідають експерти.

Догляд за посівами

Щодо догляду представники Інституту дають наступні рекомендації:

При недостатній вологості ґрунту коткування після сівби.

За значної забур’яненості обережне досходове боронування впоперек посіву середніми або легкими боронами на 3-4-й день після сівби.

При утворенні ґрунтової кірки під час початку появи сходів обережне застосування голчастих борін для її знищення.

Післясходове боронування у фазі розвитку рослин 1-2 пари справжніх листків середніми або легкими боронами із швидкістю руху до 3 км/год. впоперек рядків.

На широкорядних посівах з метою захисту від бур’янів і поліпшення водно-повітряного балансу ґрунту 2-3 розпушування міжрядь на глибину 5-6 см односторонніми плоскорізними лапами-бритвами.

Крайова (від лісосмуг) чи суцільна обробка сходів відповідним інсектицидом (Карате, Фастак, Антиколорад та ін.) для захисту від конопляної блішки. Моніторити посіви потрібно на 7-8 день після появи сходів приблизно протягом 2 тижнів кожного дня. Конопляна блішка за сприятливих умов розмножується дуже швидко та може завдати значної шкоди культурі у короткий проміжок часу.

Обробка відповідним гербіцидом з метою захисту від однорічних злакових бур’янів та пирію повзучого. При гербіцид них обробках не рекомендується використовувати максимальні дози препаратів. Гербіциди проти дводольних бур’янів використовувати не можна, оскільки коноплі до них дуже чутливі і швидко гинуть.

Позакореневе підживлення (за потреби).

Обробка посівів у фазу масового цвітіння засобами захисту рослин від стеблового метелика та попелиці при наявності загрози суттєвого пошкодження.

Дефоліація та десикація конопель перед збиранням на насіння за 10 днів (за потреби).

З метою запобігання фузаріозу (основне захворювання для конопель) протруюють насіння фунгіцидними протруйниками. Обробка фунгіцидами у період вегетації, як правило, не потрібна.

Збирання проводиться за 80% стиглості суцвіть зернозбиральними комбайнами (приблизно після 10 вересня, залежно від сорту).

Найбільші витрати у технології вирощування конопель припадають на насіння та добрива. Насіння коштує досить дорого, проте за дотриманні умов вирощування повністю окупляється.