Городнянська міська рада
Новини

Збитки за забруднення повітря повинні відшкодовуватися

Ситуацію з дотриманням вимог природоохоронного законодавства у сфері атмосферного повітря в області розглянули учасники наради, яка відбулася в Департаменті екології та природних ресурсів Чернігівської облдержадміністрації.

В обговоренні взяли участь фахівці профільних структурних підрозділів ОДА, Державної екологічної інспекції у Чернігівській області та Головного управління державної податкової служби у Чернігівській області.

Серед основних питань – дотримання вимог законодавства суб’єктами господарювання при здійсненні виробничої діяльності. Так, згідно із Законом України «Про охорону атмосферного повітря» (статті 10-11) є обов’язковим отримання дозволу на викиди в атмосферне повітря від стаціонарних джерел та своєчасна сплата екологічного податку.

– Для отримання такого дозволу суб’єкту господарювання необхідно провести інвентаризацію стаціонарних джерел, наявних у його виробничій діяльності, розробити документи, в яких обґрунтовуються обсяги викидів і подати їх на розгляд Департаменту екології та природних ресурсів ОДА через центр надання адмінпослуг Чернігівської міської ради, – зазначила директор Департаменту екології та природних ресурсів облдержадміністрації Катерина Сахневич.

Довідково. Інвентаризація викидів – це систематизація інформації про розміщення джерел забруднення атмосфери на території, види і кількісний склад забруднюючих речовин, що викидаються в атмосферне повітря. Відсутність проведеної інвентаризації та отриманого дозволу на викиди дає підставу стверджувати про неповне (невірне) нарахування сплачуваного екологічного податку за забруднення або його відсутність.

– Податковим кодексом України (п. 240.1. ст. 240) передбачено, що платниками податку є суб’єкти господарювання, юридичні особи, що не провадять господарську (підприємницьку) діяльність, бюджетні установи, громадські та інші підприємства, установи та організації, постійні представництва нерезидентів, включаючи тих, які виконують агентські (представницькі) функції стосовно таких нерезидентів або їх засновників. При цьому, суб’єкт підприємницької діяльності має сплачувати екоподаток, незалежно від того, чи має дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря. У разі відсутності такого дозволу, він самостійно визначає обсяги викидів та ставки податку, – зауважила Людмила Гординська, представник Головного управління ДПС у Чернігівській області.

Про здійснення контролю за роботою підприємств без дозволів та дотриманням умов дозволів на викиди в атмосферне повітря стаціонарними джерелами розповіла Ольга Бистревська, старший державний інспектор Державної екологічної інспекції у Чернігівській області.  

Зокрема, вона звернула увагу на те, що Кодексом України про адміністративні правопорушення (ст. 78) передбачені штрафні санкції на посадових осіб від п’яти до восьми неоподатковуваних мінімумів доходів громадян при здійсненні викидів забруднюючих речовин без дозволу або недодержанні дозвільних вимог, інших порушеннях порядку здійснення викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря або в разі перевищення нормативів допустимого викиду під час експлуатації технологічного устаткування, споруд і об’єктів.

Довідково. Порядок визначення розмірів відшкодування збитків, заподіяних державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами, здійснених юридичними особами незалежно від форми власності та господарювання, фізичними особами-підприємцями, а також юридичними особами – нерезидентами, встановлено наказом Міндовкілля від 28.04.2020 № 277 «Про затвердження Методики розрахунку розмірів відшкодування збитків, які заподіяні державі в результаті наднормативних викидів забруднюючих речовин в атмосферне повітря».

Для забезпечення дотримання вимог природоохоронного законодавства у сфері охорони атмосферного повітря та уникнення штрафних санкцій за їх порушення, Департамент екології та природних ресурсів облдержадміністрації пропонує суб’єктам господарювання, які здійснюють виробничу діяльність, в найкоротший термін отримати відповідний дозвіл на викиди забруднюючих речовин в атмосферне повітря стаціонарними джерелами. Детальна інформація щодо отримання вищевказаного документу розміщена на сайті Департаменту за посиланням.