З 23 червня розпочав свою роботу Єдиний реєстр зброї (ЄРЗ), до якого буде вноситися вся зброя, яка є на території країни, зокрема, відбудеться перехід дозволів на зброю в електронний формат.
Як повідомляє прес служба Міністерства внутрішніх справ України, перевагами впровадження Єдиного реєстру зброї буде легкість отримання інформації про свою зареєстровану зброю, спрощену процедуру отримання дозволів, і її пришвидшення шляхом диджиталізації послуг у сфері обігу зброї. У МВС також зазначили, що у майбутньому у застосунку “Дія” буде відображатися інформація про зброю та дозволи. Також українці зможуть дистанційно купувати зброю і не стояти у чергах.
ЄРЗ потрібен для суб’єктів господарювання, які реалізують, виготовляють чи ремонтують зброю. Тобто завдання реєстру автоматизувати весь загальний цикл обігу зброї. Щоб всі події, пов’язані з будь-якою одиницею зброї, були чітко зафіксовані й на будь-якому етапі було зрозуміло, де вона є, що з нею відбувається, хто за це відповідає.
Положення про Єдиний реєстр зброї було затверджене наказом МВС №2 від 10 січня 2022 року, зареєстрованим у Мін’юсті 26 січня 2022 року за № 90/37426. Ця система буде документувати повний життєвий цикл зброї — від її імпорту чи виробництва до продажу та знищення, що запобігатиме її незаконному обігу.
Для власників зброї при подовженні термінів дозволу чи переєстрації зброї на нового власника вводиться нова обов’язкова процедура – експертна оцінка справності та безпечності зброї. Окрім того, дозвіл на придбання зброї відтепер можна буде отримати безпосередньо у збройових магазинах, однак увесь звичний перелік документів треба буде надавати реєстратору – медичну довідку, рапорт про умови зберігання зброї, страховий поліс, довідку про навчання щодо поводження зі зброєю, висновок експерта про справність та безпечність окремої одиниці зброї, копії паспорту та ідентифікаційного коду, квитанції сплати відповідних послуг.
Можливо, саму процедуру реєстрації й буде спрощено, проте перелік документів для отримання чи подовження терміну дії дозволу на зброю вже збільшився. Зважаючи на те, що мешканцю Городнянщини доведеться більшість цих документів отримувати у Чернігові – процедура ускладнилася в рази.
Дискусії про запуск в Україні Єдиного реєстру зброї велися ще кілька років тому. Чи впорається система із поставленими завданнями – покаже час. Проте обіг зброї в Україні досі регулюється інструкцією Міністерства внутрішніх справ й не має відповідного діючого Закону про зброю.