Городнянська міська рада
Новини

Юридичні нюанси: окуповані чи оточені?

                16 квітня 2022 року Уряд прийняв постанову 457 «Про підтримку окремих категорій населення, яке постраждало у зв’язку з військовою агресією Російської Федерації проти України». Нею визначено категорії осіб (ВПО, евакуйовані особи, особи, які проживають в деокупованих населених пунктах, не мають і не мали статусу ВПО) та види допомоги, на яку вони мають право.

            Зрозуміло, в людей виникає питання чи вважалась Городнянщина окупованою і чи вважається нині деокупованою територією. І чи видаються в міській раді відповідні довідки про це.

Юристи  вважають, що термін «тимчасово окупована територія» щодо Городнянщини вживати не можна. Правильно буде — «у тимчасовому оточенні російських військ». Чому — пояснив начальник юридичного відділу міської ради Дмитро Яценко:

            —Питанням про те, чи ми є окупованою територією, ми цікавились ще в перші дні російського вторгнення. МИ звертались до  Конвенції про закони й звичаї сухопутної війни від 18 жовтня 1907 року, стаття 42 якої проголошує, що територія визнається окупованою, якщо вона дійсно знаходиться при владі ворожої армії. Окупація поширюється лише на ті області, де ця влада встановлена і в змозі проявляти свою діяльність. Городнянщина ж хоч у лютому – березні 2022 року й перебувала в оточенні ворожих військ, але влада тут діяла наша, українська.

            Справедливо городнянці запитують, чому ж тоді у виступах посадовців зазвичай звучить слово «окупована», коли мова заходить про Городнянщину в період лютого-березня? 

            Дмитро Васильович пояснює, що є Закон України «Про забезпечення прав і  свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України», прийнятий у 2014 році, до якого відтоді  було внесено близько трьох десятків правок, з яких останні дві — після повномасштабного вторгнення росії в Україну у 2022 році. Правка, внесена 21 квітня в статтю 3 закону, регулює саме поняття тимчасово окупованої території. Нею визначається, що «тимчасово окуповані російською федерацією території України — це  частини  території України, в межах яких збройні формування російської федерації та окупаційна адміністрація  встановили та здійснюють фактичний контроль або в межах яких збройні формування російської федерації встановили та здійснюють загальний контроль з метою встановлення окупаційної адміністрації». Фактичного контролю на нашій території не було. Міська рада й державні органи працювали у своєму  режимі й по законах України. Окупаційну адміністрацію в нас також не встановлювали.

            На запитання, чому ж тоді у переліку Міністерства реінтеграції тимчасово окупованих територій України ми значимось як деокупована територія і люди намагаються оформити належні їм виплати, які дехто вже й отримав, начальник юридичного відділу відповів:

            — Непорозуміння в нас виникають через неправильне трактування  закону в його частині яка саме територія являється окупованою. Допоки не буде детального роз’яснення з цього приводу — непорозуміння будуть. Для людей це дуже важливо і вони правильно ставлять питання, адже від визначення статусу залежать і певні виплати та пільги. Тож обов’язок  держави — роз’яснити це належним чином. Адже сьогодні можна отримати довідку й скористатись пільгами, але завтра їх будуть вимагати повернути, оскільки ми не були окупованою територією. Ми постійно спілкуємось на цю тему з колегами з інших регіонів і всі приходимо до думки, що маємо чекати відповідних роз’яснень на державному рівні.  Сподіваємось, чекання не триватиме довго.