Городнянська міська рада
Новини

      Якими грибами можна отруїтися? Практично всіма – переконані мікологи

     Сучасні мікологи (вчені, які досліджують гриби) разом із лікарями-токсикологами б’ють на сполох перш за все тому, що все частіше трапляються отруєння звичайними, цілком їстівними грибами на кшталт білих, лисичок чи підберезовиків. Трапляється це з кількох причин. Перша і головна – надмірне споживання. На початку сезону, поки організм людини не призвичаївся до перетравлювання грибів, добова порція грибів у готовому вигляді не повинна перевищувати 150-200 грамів для дорослої людини. Річ у тім, що всі гриби у тому числі й найвисокоякісніші містять у своєму складі лектини – ліпопротеїни, які при накопиченні певної концентрації в організмі можуть викликати цілком серйозні харчові отруєння. Особливо багато лектинів у старих, перезрілих плодових тілах грибів, тому збирати варто тільки молоді грибочки.

     Споживаючи благородні гриб,и можна отримати так зване супутнє отруєння. Коли гриби ростуть поряд із дорогами, складами хімічних речовин чи в індустріальній зоні зі значною кількістю викидів забруднень – вони всотують в себе всі ці отруйні речовини, які стають причиною харчових отруєнь грибників. Тому збираючи гриби, уважно обирайте місця збору.

                               Як отруйні гриби потрапляють на стіл?

     Зазвичай отруйні гриби просто не помічають і, наприклад, бліда поганка потрапляє до загального збору зелених сироїжок чи рядівок. Тому при чищенні та сортуванні грибів вже вдома варто викинути всі гриби, які хоч трохи викликають сумнів. Найчастішими отруєннями й досі є отруєння блідою поганкою, мухоморами й несправжньою лисичкою.

     Проте найбільш небезпечними є так звані змішані отруєння – коли із блідою поганкою спожили, наприклад, менш отруйного несправжнього опенька. Симптоми такого отруєння розмиті, проявляються занадто рано, і після перших кількох промивань пацієнту легшає. Проте згодом проявляються симптоми іншого, більш глибокого отруєння блідою поганкою, яка викликає ураження печінки і нирок.

     У зв’язку із глобальним потеплінням та кардинальними кліматичними змінами з півдня до нас потрапляють нові, невідомі нам гриби, які також мігрують, щоправда, не так швидко як птахи чи тварини. Ці мігранти можуть бути схожими на місцеві їстівні гриби, але бути не тільки неїстівними, а й отруйними.

     Головним фактором отруєнь грибами є звичайна людська цікавість, «підкріплена» нібито знаннями з інтернету. Відомо, що на початку ХХ століття у нашій місцевості збирали близько двох десятків видів грибів, а нині збирають кількасот. І якщо людина не має достатнього досвіду в розпізнаванні схожих, але різних за ступенем безпечності грибів – вона ризикує отруїтися.

                   Які продукти призводять до отруєнь у поєднанні із грибами?

     Часто причиною харчових отруєнь стають не самі гриби, а поєднання, наприклад, із алкоголем. Тож випивати досить ризиковано, закусуючи зморшками і строчками, деякими видами сироїжок, моховиком, а особливо грибами-парасольками (зонтиками). Наприклад ,у Чехії вже більш ніж півстоліття успішно лікують алкоголізм ,просто годуючи пацієнта зонтиками. Якщо ж пацієнт зривається – отримує натомість суттєві розлади шлунку.

     Не менш обережно треба поєднувати гриби із молоком і молокопродуктами, бо  грузді разом із лактозою утворюють достатньо токсичні з’єднання, що призводять до отруєнь.

     Звичайно,  у нашій місцевості гриби не є делікатесом, а здавна використовуються як повноцінний продукт харчування. Проте варто зважити на зазначені небезпеки і пам’ятати ще про одну – наші ліси лишаються небезпечними і заборона щодо їхнього відвідування триває.