Власник житла може «виписати» людину без звернення до суду
Досить часто у громадян виникають труднощі щодо зняття з реєстрації у власному будинку чи квартири особи, яка в ній зареєстрована й не погоджується у знятті з реєстрації. Кількість зареєстрованих осіб у житловому приміщенні впливає на умови проживання в ньому: на право отримання житлової субсидії, на оплату комунальних послуг. Деякі комунальні служби, наприклад, з вивозу сміття, рахують сплату від кількості зареєстрованих осіб в приміщенні. Раніше, щоб вирішити дане питання, власникам доводилось звертатись до суду. Але з 21 січня 2023 року набув чинності новий закон України «Про надання публічних (електронних публічних) послуг щодо декларування та реєстрації місця проживання в Україні», який спростив для власників процедуру «виписки». Ми детальніше розпитали про новий закон в адвоката Олексія Березовського.
– Потрібно розрізняти два поняття: зняття з реєстрації та виселення – вони різні. З реєстрації власник може зняти винаймача чи тимчасового жильця, якщо він не проживає в цьому житлі хоча б рік. Але якщо людина продовжує проживати попри зняття з реєстрації, то потрібно звертатись до суду про примусове виселення. Тому що людина вже втратила право користуватися цим житлом, – пояснює Олексій Дмитрович. – Причиною може бути пошкодження майна, створення конфліктних ситуацій, порушення умов проживання та інші.
Щоб виписати небажаного жильця, власнику достатньо звернутися з заявою до органів реєстрації – це ЦНАПу чи до об’єднаної територіальної громади з такими документами: паспортом, ідентифікаційним кодом та правоустановчими документами на житло.
– Раніше, якщо людина відмовлялася добровільно знятися з реєстрації, власнику необхідно було оформити позов до суду. Наразі можна виписати людину з житла без її згоди, однак якщо така особа не є власником чи співвласником цього житла, – розповідає адвокат. – Потрібно зазначити, що якщо у квартирі є співвласники, то має бути їхня згода на зняття реєстрації іншої людини. Також в законі прописано, що один співвласник не може виписати іншого співвласника. Подати заяву на зняття з реєстрації може лише повнолітня особа і лише повнолітнього можна виписати.
ЦНАП зобов’язаний повідомити людину, яку знали з реєстрації, щоб вона мала можливість оскаржити це рішення в суді. Також орган реєстрації самостійно може скасувати своє рішення про зняття з реєстрації, якщо виявив недостачу всіх необхідних документів. Якщо ЦНАП не виявив порушень, він надає документи людині, яка хоче оскаржити рішення, й людина звертається до суду.
– Щоб забезпечити себе від такої непередбачуваної ситуації, людина повинна мати договір оренди найму житла. В такому випадку можна зареєструвати місце проживання. Це буде законно відповідно до договору оренди, – пояснює Олексій Дмитрович. – Людину не виселять примусово, якщо вона не порушує договір оренди. Але, як показує практика, такі договори ніхто не складає. Тому що для цього потрібне податкове декларування. На мою думку, цей закон й ввели для того, щоб узаконти всі доходи орендаторів, які отримують кошти за оренду свого житла, але не сплачують з цього доходу податки. А згодом побачимо, як цей закон працюватиме.