Просвітницький захід щодо змін до трудового законодавства України в частині ведення електронних трудових книжок
В Городнянській районній філії Чернігівського обласного центру зайнятості для осіб, які перебувають на обліку як безробітні заступником начальника відділу Городнянського бюро правової допомоги Тетяною Костюковою був проведений право просвітницький захід. До уваги присутніх були доведені зміни до трудового законодавства України в частині ведення електронних трудових книжок.
Зокрема, як зазначила керівник бюро 10 червня 2021 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо обліку трудової діяльності працівника в електронній формі» . Отже, з 10.06.2021 р. усі роботодавці повинні подавати до Реєстру застрахованих осіб відомості з паперових трудових книжок про трудову діяльність своїх працівників. Протягом 5-річного перехідного періоду дозволене паралельне використання паперової трудової книжки та електронної форми відомостей про трудову діяльність. Одним з головних аргументів на користь запровадження електронних трудових книжок було їх використання для призначення пенсії. Тепер електронна трудова книжка дасть можливість уповноваженим органам, себто Пенсійному фонду, призначати особі пенсію автоматично, без необхідності звернення такої особи.
Однак, варто відмітити, що на вимогу працівника, який вперше приймається на роботу, така трудова книжка оформляється роботодавцем в обов’язковому порядку не пізніше п’яти днів після прийняття на роботу. Власник або уповноважений ним орган на вимогу працівника зобов’язаний вносити до трудової книжки, що зберігається у працівника, записи про прийняття на роботу, переведення та звільнення, заохочення та нагороди за успіхи в роботі. Важлива відмінність – тепер паперова трудова зберігається саме у працівника при прийомі на роботу з 10.06.2021 р. Новий працівник повинен надати трудову книжку (за її наявності) або відомості про трудову діяльність із Реєстру застрахованих осіб. Якщо це особа, яка приймається на роботу вперше, то вона вправі вимагати оформити їй паперову трудову книжку. Це, як і раніше, слід зробити 5 протягом днів після прийняття на роботу.
Також, як зазначила Тетяна Костюкова, змінилися і правила стосовно дій роботодавця щодо працівника, який звільняється, а саме в день звільнення необхідно видати працівникові копію наказу (розпорядження) про звільнення, провести з ним розрахунок у строки, зазначені у статті 116 КЗпП, а також на вимогу працівника внести належні записи про звільнення до трудової книжки, що зберігається у працівника.
Після заходу, працівник бюро відповідала на питання, які цікавили присутніх та залишила інформаційні матеріали системи безоплатної правової допомоги в приміщенні Городнянської районної філії Чернігівського обласного центру зайнятості.
Нагадуємо, за отриманням консультації та захистом своїх прав мешканцям Городнянського району можна звернутись до Городнянського бюро правової допомоги за адресою: м. Городня, вул. Чумака, 4 та Чернігівського місцевого центру з надання безоплатної вторинної правової допомоги, за адресою: 14005, м. Чернігів, пр-кт. Миру, буд. 49а, офіс 709, телефон: (0462) 77-51-68.
Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги 0 800 213 103.
Також можете звернутись за телефоном Городнянської районної філії (04645) 2-15-19.