Нові виклики для громади
Городнянська громада, яка була створена в 2017 році, за роки показала свою стабільність, частковий розвиток, бачення перспектив. 2021 рік вніс свої корективи. До громади приєднали населені пункти північної зони району, які були в підпорядкуванні райдержадміністрації та районній раді. Після об’єднання з’явились нові виклики, яких можна було не допускати при ефективному управлінні. Передана система освіти повністю не оптимізована, має борги за енергоносії та по заробітній платі. Борг за опалення лікарні склав близько 650 тисяч гривень. Своєчасно не попереджені працівники про скорочення та звільнення, що тягне за собою фінансові зобов’язання в сумі близько 2 мільйонів гривень. Хто буде гасити ці борги – питання відкрите, проте велика вірогідність того, що їх «повісять» на громаду. Майно передається в зруйнованому та занедбаному стані. Одним з кричущих прикладів є колишня казарма військової частини зі спаленим перекриттям в повністю аварійному стані.
На додачу до цього, у селах, які приєднались до громади, маємо ряд малокомплектних шкіл, внаслідок чого система освіти знову не оптимізована. До 2021 року нам вдалося оптимізувати систему освіти в громаді, тепер маємо ряд закладів, які просто не мають державного фінансування, бо освітня субвенція розраховує одну ставку педагогічного працівника на 15 учнів. Відповідно до існуючого стану справ маємо дефіцит освітньої субвенції тільки в розрізі оплати праці педагогів 10 мільйонів гривень! Нині це – найбільший виклик для нас, бо освітній процес триває і його треба забезпечувати. Таким чином ми стали заручниками ситуації, коли держава не фінансує, навчальний рік триває, а ми повинні дофінансовувати з бюджету громади. Тому ми не маємо іншого шляху як оптимізувати ті освітні заклади, які цього потребують.
Складна ситуація і з медициною. З 1 січня зросла мінімальна зарплата й збільшились ціни на енергоносії, при цьому вартість пакетів медичних послуг не зросла. Доводиться шукати нові можливості, однією з яких є створення додаткових платних послуг, які зможе надавати пацієнтам міська лікарня. До того ж районна рада і райдержадміністрація звільняють своїх співробітників – відповідно зменшується кількість працевлаштованих у громаді й платників податків у місцевий бюджет.
На додачу до цього створюється районна державна адміністрація у Чернігові – структура з незрозумілими функціями і повноваженнями. Якою буде співпраця громад з цією установою спрогнозувати вкрай важко. Все це відбувається на фоні фінансового й управлінського колапсу в державі. Також складається враження, що держава хоче перекласти свої функції на громади, не забезпечуючи при цьому фінансування своїх структур – наприклад, служби у справах дітей, управління з надзвичайних ситуацій, архітектуру та інші.
В контексті адміністративно-територіальної реформи нині взагалі немає «дорожньої карти» чи плану дій на найближче майбутнє. Лишається тільки сподіватись, що ситуація налагодиться, а управління вийде на зрозумілі алгоритми. Бо в іншому випадку реформа зведеться до банального укрупнення адміністративно-територіальної системи.
При всіх цих негараздах слід зазначити, що громада сьогодні працює стабільно як у виробничій так і у фінансовій сфері. Налагоджується співпраця з сусідніми громадами – Тупичівською та Седнівською, у сфері співфінансування медичних та освітніх закладів. А наявні проблеми доведеться вирішувати. Хочеться сподіватися, що держава долучиться до цього процесу й не залишить новостворені громади віч-на-віч з цією купою проблем.