Не допустимо отруєння бджіл засобами захисту рослин!

З метою попередження та недопущення отруєння бджіл при застосуванні засобів захисту рослин повинна відбуватися тісна співпраця між аграріями, органами місцевого самоврядування, бджолярами та територіальними органами Держпродспоживслужби.
Управління фітосанітарної безпеки Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області вкотре нагадує про дотримання законодавства у сфері захисту рослин, а саме Законів України «Про захист рослин», «Про пестициди і агрохімікати», «Про місцеве самоврядування в Україні» та «Про бджільництво», для уникнення можливого негативного впливу пестицидів на бджіл, людину і навколишнє середовище.
Доводимо до відома, що на обліку в Єдиному державному реєстрі підприємств та організацій України (ЄДРПОУ) по Чернігівській області значиться 1057 фермерських господарств за Класифікацією організаційно-правових форм господарювання та 2031 юридична особа за секцією Класифікація видів економічної діяльності Сільське, лісове та рибне господарство і ще безліч фізичних осіб, які протягом вегетаційного періоду сільськогосподарських культур використовують різні засоби захисту.
Таким чином, з початком періоду інтенсивних робіт із захисту рослин та широким використанням пестицидів у сільському господарстві, наростає протистояння між аграріями і бджолярами. Загострюється проблема охорони і захисту бджіл від отруєнь.
Звертаємо увагу на те, що відповідно до статті 4 Закону України «Про захист рослин» основними вимогами щодо захисту рослин є: обов’язковість здійснення заходів щодо захисту рослин підприємствами, установами, організаціями усіх форм власності та громадянами, діяльність яких пов’язана з користуванням землею, лісом, водними об’єктами, вирощуванням рослин с/г та іншого призначення, багаторічних і лісових насаджень, дерев, чагарників, рослинності закритого грунту, а також реалізацією, переробкою, зберіганням і використанням рослин та продукції рослинного походження.
В свою чергу аграрії області під час проведення захисних заходів повинні суворо дотримуватись заходів безпеки при роботі із засобами захисту рослин. Асортимент пестицидів, застосування, норми, кратність обробок повинні чітко відповідати «Державному реєстру пестицидів і агрохімікатів, дозволених до використання в Україні» та інструкціям з безпечного застосування пестицидів.
Все, що стосується пестицидів, повинно здійснюватися у відповідності до вимог Державних санітарних правил «Транспортування, зберігання та застосування пестицидів у народному господарстві» ДСан Пін 8.8.1.2.001-98.
Також слід нагадати, що фізичні і юридичні особи, які застосовують засоби захисту рослин для обробки с/г культур, згідно ст. 37 Закону України «Про бджільництво» зобов’язані не пізніше ніж за три доби до початку обробки через засоби масової інформації попередити про це органи місцевого самоврядування, пасічників, пасіки яких знаходяться на відстані до 10-и кілометрів від оброблюваних площ. При цьому повідомляється дата обробки, назва препарату, ступінь і термін дії токсичності препарату.
При отриманні повідомлення про проведення обробітку сільськогосподарських культур пасічник повинен вивезти пасіку у безпечне місце або ізолювати бджіл у вуликах на термін, передбачений обмеженням при застосуванні пестицидів.
Особливе занепокоєння викликають роботи, пов’язані із застосуванням пестицидів за допомогою авіації. Переважна більшість орендованих земель в області розташована поряд з населеними пунктами та землями, призначеними для ведення особистого селянського господарства.
Тому нагадуємо, що згідно зі статтею 10 Закону України «Про захист рослин» органи місцевого самоврядування здійснюють повноваження у сфері захисту рослин відповідно до Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Відповідно до п.14, п.18 частини 4 статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільський, селищний, міський голова представляє територіальну громаду, раду та її виконавчий комітет у відносинах з державними органами, іншими органами місцевого самоврядування, об’єднаннями громадян, підприємствами, установами та організаціями незалежно від форм власності, громадянами, а також у міжнародних відносинах відповідно до законодавства, забезпечує на відповідній території додержання законодавства щодо розгляду звернень громадян та їх об’єднань.
У зв’язку з вищевикладеним жителі сіл, селищ для вирішення проблемних питань, які виникли внаслідок недотримання заходів безпеки при роботі із засобами захисту рослин, повинні в першу чергу звертатися до органів місцевого самоврядування, бо вони найкраще володіють інформацією щодо орендарів земель на території громад.
Для більш швидкого реагування на звернення громадян відповідно до ст. 5 Закону України «Про звернення громадян» пропозиції, заяви і скарги повинні бути оформленні згідно з вимогами цього закону. У разі не виконання вимог звернення повертається заявнику з відповідними роз’ясненнями.
Останніми роками у структурі посівних площ області значну перевагу має така культура, як кукурудза, з площею посіву більше 500 тис. га.
У 2020 році навіть при допороговій чисельності стеблового (кукурудзяного) метелика (інтенсивність льоту метелика була слабка) у великих агрохолдингах області вносили інсектициди, оскільки цей захід був передбачений у технології вирощування з початку року. Тому як альтернативу хімічному методу можемо рекомендувати товаровиробникам області використання біологічного методу захисту рослин.
Наприклад, для регулювання чисельності шкідливих організмів у посівах кукурудзи використовувати трихограму. Даний ентомофаг (трихограма – це дрібна комаха) є основним засобом біологічної боротьби з багатьма видами шкідників, а саме: листогризучими та підгризаючими совками, лучним та стебловим (кукурудзяним) метеликами, іншими лускокрилими шкідниками, які пошкоджують цілий ряд сільськогосподарських культур. Потрібно зазначити, що трихограма знищує шкідників у «недосяжних» для хімії місцях. Випуск даного ентомофага не спричиняє забруднення довкілля і продукції, а впровадження біологічного методу захисту являє собою найбільш радикальний шлях до оздоровлення екологічної ситуації. За приклад візьмемо ТОВ «Земля і воля», що на Бобровиччині, яке має свою власну біолабораторію. Торік господарство трихограмувало посіви кукурудзи одноразово на площі 29,5 тис.га. Це господарство практикує внесення трихограми, починаючи з 2013 року.
Також пропонуємо до початку весняно-польових робіт головам ОТГ, керівникам міських, сільських та селищних рад представити інтереси громади перед орендарями з пропозицією посіву навколо населених пунктів сільськогосподарських культур, які не потребують хімічних обробок, а якщо і потребують, то тільки наземною апаратурою.
Тільки зустрічі, діалог, співпраця, взаєморозуміння між орендодавцями та орендарями дозволять уникнути непередбачених ситуацій при застосуванні засобів захисту рослин.
Усім зацікавленим особам радимо періодично заходити на офіційний веб-сайт Головного управління Держпродспоживслужби в Чернігівській області, де розміщено дуже багато корисної інформації, в тому числі відкрита рубрика «Стоп!» отруєнню бджіл засобами захисту». Там міститься інформація про проєкт, який стартував в Україні у 2021 році «Належна бджільницька практика», створений за сприяння Міністерства розвитку економіки, торгівлі та сільського господарства України у партнерстві з Інститутом тваринництва НААН та за підтримки міжнародної компанії «Сингента».
Його мета – донести до всіх учасників процесу виробництва бджільницької продукції єдині правила, які допоможуть захистити інтереси бджолярів і сільгоспвиробників, зробити обопільний бізнес успішним. Інформація представлена практичними лекціями на YouTube-каналi проєкту.
Старт проєкту «Належна бджільницька практика» – це спосіб допомогти учасникам ринку замість звинувачень один одного вирішити їх проблеми за рахунок агротехнічних правил і технологій та побудувати в Україні виробництво безпечної і якісної продукції у відповідності до норм Європейського Союзу.
Належна бджільницька практика адаптована в усьому світі. Вона не тільки спрямована на максимальне збереження бджіл, але й встановлює ряд виробничих, ветеринарно-санітарних та гігієнічних вимог, яких потрібно дотримуватися протягом всього ланцюга виробництва продукції бджільництва.
ГУ Держпродспоживслужби в Чернігівській області