Ліси не повинні перейти у приватну власність – впевнені пердставники місцевого самоврядування
Нещодавно в ДП «Ліси України», яке очолює Юрій Болоховець, відбулася чергова нарада з питань реформування лісової галузі за участі Асоціації міст України та народних депутатів України. У ній брав участь і міський голова Городні Андрій Богдан як представник правління Асоціації міст України. Чому реформування лісової галузі України викликає в місцевого самоврядування відчутну тривогу – розповів наш мер.
– Нас дуже насторожують ті процеси, які відбуваються в ході реформування лісової галузі, – каже він. – Ми були свідками, як на першому етапі примусово об’єднали Городнянський і Добрянський лісгоспи. Але цей процес відбувся більш-менш нормально, підприємства працюють і розвиваються, наповнюючи бюджети своїх громад – Городнянської та Добрянської. На другому етапі відбулось об’єднання господарств області та створення Державного підприємства «Ліси України». Лісгоспи Чернігівщини стали філіями. Нам вдалось відстояти, щоб податки сплачувались за місцем розташування підприємств-філій, і гроші надходили в бюджети громад. Нині розроблено і направлено у Державну Державну регуляторну службу України проєкт Закону «Про особливості управління об’єктами державної власності в лісовій галузі та порядок утворення та діяльності спеціалізованого державного лісогосподарського підприємства «Ліси України». Цим проєктом передбачається створення з державного підприємства «Ліси України» акціонерного підприємства з державними акціями. Але цим законом фактично відкривається можливість віддати ліси в приватні руки. Це неприпустимо.
Ініціатори даного проєкту у ході обговорень пояснювали, що начебто спираються на європейську практику. Хоча в європейських країнах нема монополії –там існують різні форми власності. У кожної країни свій підхід, але всюди намагаються збільшити лісовий державний фонд.
– Законопроєктом передбачається, що всі ліси переходять в акціонерне товариство, в тому числі й військові ліси, й наші агроліси, які є комунальною власністю, – каже Андрій Богдан. – Забрати сьогодні ліси з комунальної власності новоствореним законом – це порушення Конституції, яке ніяк не вписується в здоровий глузд.
Дійсно, державні підприємства повинні виконувати й соціальні функції. А приватників навряд чи так просто змусити це робити. У Городнянській громаді, наприклад, заліснено 50 відсотків території. Ану як все це опиниться в приватних руках? Але не тільки це насторожує представників місцевого самоврядування в анонсованому проєкті закону. Ним передбачається відмова від переробки лісу, фактична ліквідація нижніх складів лісгоспів, мотивуючи цю необхідність їхньою збитковістю.
– Вони хочуть тільки торгувати лісом, а переробкою, мовляв, хай займається бізнес, якому ці підприємства продадуть або віддадуть в оренду, – обурюється Андрій Іванович. – Де тут логіка? Якщо зараз вони переробляють власний ліс, не купують його на аукціонах, то яким чином бізнесу буде вигідно платити оренду й чекати в чергах на аукціонах? Абсурд. Ми по Городні бачимо, що лісгосп – наше найкраще базове підприємство по податках. Люди мають роботу й достойну зарплату. Що буде, якщо переробка лісу закриється і на нижньому складі, і в агролісгоспі? Таке враження, що цими діями з таких територій, як наша Городнянщина, просто хочуть зробити пустелю – забрати в людей останній шанс на роботу, щоб вони всі виїхали звідси. Це обурливо!
Промова міського голови Городні була обурливою і емоційною. Його підтримали представники місцевого самоврядування, присутні на нараді. Так і не дійшовши згоди, сторони вирішили створити робочу групу, яка б детально вивчила всі пропозиції проєкту й можливі його наслідки.
–Нещодавно відбулось засідання Асоціації міст України, в якому я теж брав участь і де мені запропонували виступити перед загалом зі своїм баченням і своєю позицією, – каже Андрій Богдан. – Асоціація має право погоджувати чи не погоджувати проєкти законів. Ми обговорюємо, вирішуємо, шукаємо якісь компроміси – щоб не наробити біди, як це вже трапилось з іншими галузями, зокрема, з поштою, яка теж була державним підприємством. Я особисто вважаю, що передати лісовий фонд у приватну власність – це злочин проти народу й держави.
Правління одноголосно підтримало звернення щодо недопущення даного законопроєкту до розгляду в такому вигляді, як він є. Не можна робити такі реформи, які зачіпають інтереси місцевого самоврядування, без врахування його інтересів.