Коли земля з приватної власності переходить до громади: роз’яснення
Якщо після смерті особи залишається земля, яку ніхто не успадковує, вона може перейти у власність територіальної громади як відумерла спадщина. Однак такий перехід відбувається не автоматично.
Відумерлою вважається спадщина, визнана такою в суді на підставі кількох юридичних фактів. Крім факту смерті власника, це може бути:
- відсутність спадкоємців за заповітом та законом;
- усунення спадкоємців від спадщини тощо;
- виконання відповідним органом місцевого самоврядування необхідних дій для набуття територіальною громадою прав та обов’язків померлої особи.
У випадку, коли спадкодавець помер, а спадкоємці протягом шести місяців не звернулися до місцевої ради чи нотаріуса з заявами про успадкування ділянки, орган місцевого самоврядування повинен:
- Вжити заходів для збереження майна померлої особи. Якщо в населеному пункті немає нотаріуса, охороняти спадкове майно повинен орган місцевого самоврядування.
- Через рік із дня відкриття спадщини (дня смерті особи) подати заяву до суду про визнання спадщини відумерлою.
- Отримати рішення суду про визнання спадщини відумерлою та перехід власності на майно до територіальної громади.
- Зареєструвати отримані майнові права в установленому законом порядку.
Тільки після проходження цієї процедури земельна ділянка переходить у власність територіальної громади.
Суд визнає спадщину відумерлою за заявою органу місцевого самоврядування за місцем відкриття спадщини, для землі – за місцем знаходження земельної ділянки. Місце відкриття спадщини – це останнє місце проживання спадкодавця.
Міністерство аграрної політики та продовольства України