Городнянська міська рада
Новини

ГОЛОДОМОР. ПАМ’ЯТЬ, ЯКА БОЛИТЬ

        Понад дев’яносто років тому, восени 1932 року, більшовицький режим, щоб упокорити український народ, пішов на вчинення страшного злочину – вбивав українців голодом.

      На Чернігівщині за 1932-1933 роки понад 362 тисячі людей померло від голоду, а найбільш постраждали від нього райони – Борзнянський, Ніжинський, Ічнянський та Прилуцький.

     Городнянщині в цьому плані поталанило більше – тут голоду в його найгіршому прояві не було. Мабуть, нашому регіону вдалось не потрапити на так звану «чорну дошку». Чернігівську область створили 7 жовтня 1932 року у складі 36 “найвідсталіших районів УСРР”. Їхня відсталість визначалася насамперед низькими темпами колективізації – 47,3% станом на 1 жовтня 1932 року.

Колективізацію в області вдалося завершити лише на червень 1934 року, коли усуспільнили понад 70% селянських господарств і 77% посівних площ.

      Окремі господарства, а найчастіше цілі населені пункти й навіть райони, комуністична влада заносила на так звані “чорні дошки”, що означало повну ізоляцію та позбавлення будь-якого постачання. В області відомі щонайменше 37 таких “чорних дошок”.

        Голодомор починався з насильницького збирання владою “натуральних штрафів” за невиконання планів хлібозаготівель. Загони так званих “буксирних бригад” (комуністи, комсомольці, активісти) позбавляли селян всього їстівного, прирікаючи на смерть. У липні 1933 року оргбюро Чернігівського обкому КП(б)У доповідало ЦК КП(б)У про “важке продовольче становище” у 14, здебільшого південних, районах Чернігівської області.

 

      Щороку в четверту суботу листопада Україна вшановує пам’ять жертв Голодомору 1932–1933 років і масових штучних голодів 1921–1923 і 1946–1947 років. У 2023-му День пам’яті жертв голодоморів припадає на 25 листопада. Долучіться в цей день до  Загальнонаціональної хвилини мовчання. Згадайте про мільйони людських життів, які Україна втратила внаслідок Голодомору і масових штучних голодів. Цього року ми вдруге вшановуватимемо жертв сталінського геноциду в умовах повномасштабної війни, яка супроводжується геноцидними діями Росії проти українців. Трагічні події та злочини, які розгортаються на наших очах, демонструють: жива пам’ять надзвичайно важлива; ті, хто чинить злочини проти людства, мають бути засуджені світовою спільнотою, а жертви – вшановані.

 

    У Городні сьогодні відбувся мітинг, присвячений пам’яті безвинних жертв Голодомору з покладанням квітів до пам’ятних знаків. Закликаємо також усіх засвітити сьогодні о 16.00 вогник у домівці як вияв скорботи за загиблими, віри в перемогу України й готовності докласти зусиль, щоб геноциди не повторювалися.