German Marshall Fund провів 19 Брюссельський форум 18-19 квітня 2024 року. В його роботі взяла участь відома громадська діячка, волонтерка Наталія Дрозд. У своєму виступі вона розповіла й про Городнянщину, про її молодь, про спротив окупантам. Ось основні тези її виступу:
Наразі молодь і діти зі звільнених прикордонних громад роблять внесок у розвиток своїх громад. З’явилося багато нових самоорганізованих груп і молодіжних організацій. Вони допомагають відбудовувати, збирати кошти, допомагати внутрішньо переміщеним особам та дітям. Багато зацікавлених сторін: держава, місцеві громади, бізнес та іноземні донори, включаючи The German Marshall Fund of the United States, підтримують цю роботу.
Одним із таких прикладів є Городня. Городнянська територіальна громада єдина в Україні межує з двома державами-агресорами: росією та білоруссю. Громада перебувала в окупації з 24 лютого 2022 року до 3 квітня 2022 року, майже 40 днів. Громада опинилась в оточенні ворожих військ з перших годин початку повномасштабного вторгнення. Всі дороги довкола були перекриті, мости підірвані, прикордонні села опинились без енергопостачання.
Місцева влада, жителі та молодь чинили активний опір російській окупації.
В магазинах розкупили абсолютно всі продукти, аптеки залишилися без ліків. Тоді молоді люди створили «Аптеку обміну», куди мешканці могли приносити ліки та обміняти їх на потрібні. Ліки та їжу приносили люди – ті, у кого були залишки, щоб поділитися з тими, хто цього найбільше потребує. Були також волонтери, які могли принести їжу та ліки хворим, інвалідам та малозабезпеченим мешканцям у їхні домівки. Молоді волонтери також доставляли інсулін та препарати для наркозу для операцій, оминаючи російські блокпости.
Бригади електриків – добровольців, серед таких були і молоді хлопці, через ворожі блокпости виїжджали на місця для ремонту пошкоджень на лініях електропередач, таким чином повертаючи мобільний зв’язок, світло та воду в громаду.
Ілля Назимко, 1992 року народження, під час окупації залишився в Городні, працював рятувальником. Він каже «Саме молодь має приймати важливі рішення щодо того, якою буде Україна після війни, і саме молодь має брати найактивнішу участь у відбудові країни, бо те, що закладено сьогодні, завтра стане нашим».
Ярослав Чехман, народився в 1995 році і також залишався під час окупації в громаді, був волонтером. Каже, вони готові долучитися до відновлення своєї громади та України. Вони активно хочуть бути частиною своєї спільноти та хочуть більше ресурсів для залучення молоді.
23-річна Влада Волочок каже, що окупація показала, наскільки молодь любить своє місто і країну. Каже, це надихнуло її не здаватися і стати волонтером. Вони хочуть перетворити свою громаду та країну на сучасну, сильну та могутню державу.
Надзвичайно важливо одночасно створити інфраструктуру для участі молоді у процесах відбудови та відновлення, а також надати їй можливість впроваджувати діяльність.
Щоб бути та залишатися залученими до громадського життя у своїх громадах, молодь має відчувати себе причетною до будь-якої розробки політики та впровадження молодіжних програм і стратегій, а також усвідомлювати свою причетність до дій, до яких вона залучена. Їм потрібен голос.
Сильні та стійкі спільноти – це ті, хто спілкується та має довіру; тих, хто розуміє цінність людського капіталу та важливість залучення молоді.
Молодь – це буквально майбутнє України. Тому ми маємо будувати це майбутнє з ними та для них.
Центр Доброчин / Dobrochyn Center
Городнянська міська рада
Городнянська міська молодіжна громадська організація НЗУМ
Відео можна подивитись за посиланням: https://www.youtube.com/watch?v=W8kJFaPX7vY